Wyszukiwarka:

 


 <<< powróć do spisu treści

KRONIKA:
-
Wystawa Stanislawa Gliwy (J. Górnicki)


Janusz Górnicki

"PISANIE KSIĄŻEK BEZ UŻYCIA PIÓRA"
- wystawa prac Stanisława Gliwy

Galeria obrazów Stanisława Gliwy


Wystawa pt. "Pisanie książek bez użycia pióra" otwierana była dwukrotnie. Pierwszy raz w - 7 lipca 2006 r. w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego, po raz drugi - 14 września 2006 r. w Domu Polonii w Rzeszowie. Prezentowane na niej książki, okolicznościowe druki, linoryty i fotografie opowiadają historię jednego wydawnictwa - działającej w Anglii Oficyny Stanisława Gliwy.

Stanisław Gliwa, artysta-typograf, urodził się 1910 r. w Siedliskach koło Rzeszowa, ale dzieciństwo związało go ze Słociną. Przed wojną studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, jednak na ostatni rok studiów przeniósł się do Poznania. We wrześniu 1939 został zmobilizowany - pełnił służbę w batalionie mostów kolejowych do 17 września. Wzięty do niewoli przez Rosjan osadzony został w obozie jenieckim w Łucku, a następnie w Starobielsku.

Potem "polskimi drogami" przez Monte Cassino dotarł do Anglii. W 1960 r. ożenił się z wdową po zamordowanym w Katyniu polskim oficerze. Maria Gliwa mieszka obecnie w Dublinie. Stanisław Gliwa zmarł nagle w Londynie 7 lipca 1986 r. Jego prochy sprowadzone do Polski 27 września 1997 r. spoczęły na cmentarzu w Słocinie. Nieopodal cmentarza znajduje się ulica, która od 1 stycznia 2006 r. nosi jego imię.

Książki wydawane w Oficynie Stanisława Gliwy cechowała szczególna dbałość o układ typograficzny i szatę graficzną. Drukowane na tradycyjnych maszynach z XIX w., wykańczane ręcznie stanowią do dziś cenne nabytki bibliofilów. Sam Stanisław Gliwa w kolofonie książki Samuel Tyszkiewicz, artysta-typograf pisał: "... staroświecki, rzadki w dobie automatyzacji sposób tłoczenia druków w harmonijnym połączeniu z niemniej ekskluzywnym, ręcznym składem tekstów i czerpanym papierem wnosi do książki, obok innych walorów, ową ciepłą atmosferę ludzkiego dotknięcia oraz nieosiągalne w zmechanizowanej produkcji masowej cechy indywidualne drukarstwa ręcznego, w którym najmniejszy nawet szczegół typograficznej formy staje się owocem troski i wysiłku człowieka - dziełem jego ręki i wyobraźni." Ogółem Oficynę Stanisława Gliwy opuściło 38 książek. Część z nich obok okolicznościowych druków, plakatów, zaproszeń, osobnych grafik i archiwalnych zdjęć znalazła się wśród prezentowanych na wystawie prac.

Więcej informacji o samym Stanisławie Gliwie oraz jego artystycznej pracy zawiera, wydana na okoliczność ekspozycji, publikacja Jana Wolskiego pt. Pisanie książek bez użycia pióra. Autor był też pomysłodawcą oraz kuratorem wystawy.

Janusz Górnicki

powrót do góry

<<< powróć do spisu treści

 
        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio