Wyszukiwarka:

 


 Archiwum:

[1991-1999] [2000-2004] [2005-2008] [2009-2013] [2014-2018] [2019-2023]

Jan Wolski, Szwajcaria w piśmiennictwie polskim. Od XIX wieku do czasów najnowszych,
redakcja Władysław Wójtowicz, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego – Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, [seria naukowa], Rzeszów 2019, ss. 430.

Cena: 42 złRozprawa stanowi najambitniejszą do tej pory próbę ogarnięcia polskiego piśmiennictwa o tematyce szwajcarskiej lub z takimi motywami – wskazuje na to zakres czasowy badań: od romantyzmu do literatury najnowszej (w więc sześć epok literackich, tj. trzy wieki z okładem) […] kompetencje filologiczne wytwarzają u autora krytyczny stosunek do badań tej kategorii, dający możliwość przeprowadzenia swoistej wizji lokalnej, dzięki czemu stać go na weryfikację rozmaitych szwajcarskich szczegółów przestrzennych i kulturowych, obecnych w omawianych utworach. Narracja Pod urokiem Szwajcarii nie raz i nie dwa przekonuje, że kraj Helwetów nie ma w oczach Wolskiego nic z egzotyczności, przeciwnie – autor czuje się w tamtejszym krajobrazie i kulturze dobrze zadomowiony.

Z recenzji prof. dr. hab. Aleksandra Madydy


Alicja Jakubowska-Ożóg, Wciałowzięty. Szkice o poezji Janusza Szubera,
Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego – Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, [seria naukowa], Rzeszów 2019, ss. 238.

Cena: 40 złMetafora „wciałowzięty”, zawarta w tytule książki Alicji Jakubowskiej-Ożóg, nadająca nagłówkowi interesujący kształt, zachęcająca do lektury, zaczerpnięta została z wiersza Miłosza Ksiądz Ch., po latach ze zbioru Nieobjęta ziemia. Wspomniana przenośnia wprowadza w centralny – zdaniem Autorki – motyw w liryce podkarpackiego twórcy, jakim jest ciało (cielesność).
Monografia (…) wyróżnia się klarowną, spójną i przemyślaną kompozycją. Mam tutaj na uwadze nie tylko całościową kompozycję, ale również budowę poszczególnych rozdziałów. Przeprowadzone analizy są rzeczowe, bardzo ciekawe, a wnioski celne. Autorka wykazała się swobodą w operowaniu zarówno badanym materiałem poetyckim, jak i krytycznoliterackim. Monografia prof. Alicji Jakubowskiej-Ożóg jest naukowo cenna i – ze względu na piękną polszczyznę – przyjazna w lekturze.

Z recenzji dr hab. Anny Wzorek, prof. UJ


Maja Elżbieta Cybulska, Łabędź. O wierszach,
projekt okładki i rysunki w tekście: Grzegorz Wolański, redakcja: Jan Wolski, Biblioteka „Frazy” [seria eseistyczna], Rzeszów 2019, ss. 64.

Cena: 20 złOd 2016 roku piszę o wierszach w londyńskim „Nowym Czasie”. Dotychczasowy plon jest skromny. Ale kto powiedział, że ilość się liczy. Tym bardziej, że wiersze zaczęły rosnąć, rozprzestrzeniać się i w ten sposób zrobiło się ich jakby więcej.

M.E.C., Od czytającej


Jan Tulik, Opisze to noc,
opracowanie graficzne i ilustracje: Marlena Makiel-Hędrzak, redakcja Jan Wolski, Biblioteka „Frazy” [seria poetycka], Rzeszów 2019, ss. 112.

Cena: 15 złHaiku zapisywane w rytmie sylabicznym i uty pisane w rytmie pięcio- i siedmiosylabowych wersów od dawna uwodziły Tulika (…)

Or., Nad książkami, „Odra” 2019, nr 5 (679)Opisze to noc jest bardzo szczegółowym notatnikiem poetyckim, będącym także czymś w rodzaju katalogu prowadzonych przez poetę drobiazgowych obserwacji.

Wojciech Kaliszewski, Stanąć w zachwycie, „Nowe Książki” 2019, nr 5


Jan Kozak, 12 imion,
Projekt okładki i ilustracje: Wojciech Kozak, redakcja Matylda Zatorska, Biblioteka „Frazy” [seria poetycka], Rzeszów 2019, ss. 64.

Cena: 15 zł

Alicja Ungeheuer-Gołąb, Wiersze lekkomyślne,
opracowanie graficzne i projekt okładki: Jaśmina Parkita, Biblioteka „Frazy” [seria poetycka], Rzeszów 2019, ss. 40.

Cena: 18 zł

Edward Zyman, Bluźniąc bez umiaru,
opracowanie graficzne i ilustracje: Marek Pokrywka, redakcja Jan Wolski, Biblioteka „Frazy” [seria poetycka], Rzeszów 2019, ss. 72.

Cena: 26 złLimeryki Zymana to kopalnia odpowiedzi na pytania przeróżne, (…). Limeryki te są lekkie i swobodne, bywa – o co przecież chodzi – że wywołują uśmiech, czasem delikatnie zawstydzają, ale też skłaniają do swobodnych przemyśleń. Sugestywnie charakteryzują opisywane postaci, ich mikroświaty, gdzie buduje się akcja, by potem ją w odpowiednio prześmiewczy lub niedorzeczny sposób spuentować. Ich treść nie razi, bo odsyła uwagę czytelnika w inny wymiar, gdzie liczy się w pierwszym rzędzie formalna perfekcja, a absurdalność sytuacji skutecznie neutralizuje nadmierną ekscytację, bo dosłowność wcale nie jest tu dosłowna. Nie realizm, a wyobraźnia się liczy.

Jan Wolski, Pikanteria słownych igraszek, (posłowie)


Inga i Aleksander Madydowie, Dialogi z żoną mistrzynią riposty (i inne sceny z życia małżeńskiego),
linoryty Sylwii Zawiślak, Biblioteka „Frazy”, Rzeszów 2018 s. 44.

Cena: 26 zł
Numery archiwalne "Frazy" i publikacje książkowe można zamawiać w redakcji
fraza@univ.rzeszow.pl.

Opłatę za publikacje należy wpłacać na konto:
PKP BP I/O Rzeszów 89 1020 4391 0000 6602 0043 7079.

Archiwalne numery „Frazy” - cena 10 zł.
   

 

        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio