Wyszukiwarka:

 


 
jerzy ł. kaczmarek
JERZY Ł. KACZMAREK
Ur. 13 grudnia 1964 r. w Jarocinie, zmarł 7 kwietnia 2021 r. w Poznaniu. Socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz literatury niemieckojęzycznej. Ukończył socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w którym pracował na stanowisku profesora. Zajmował się polsko-niemieckim życiem społecznym na pograniczu, postsekularyzmem i socjologią sztuki. Opublikował monografie: Joseph Beuys. Od sztuki do społecznej utopii (2000), Gubin i Guben – miasta na pograniczu. Socjologiczne studium sąsiedztwa (2011) oraz Zobaczyć społeczeństwo. Film i wideo w badaniach socjologicznych (2014). W latach 80. i 90. XX wieku redaktor kwartalnika literacko-artystycznego „Już Jest Jutro”. Wiersze publikował w antologiach i czasopismach literackich w Polsce i Niemczech. Uczestnik międzynarodowego projektu poetycko-plastycznego „gedichtet/gezeichnet. dichter und künstler im dialog”. Teoretyk i inicjator „Akcji Droga”. W latach 1996–1997 i 2002 stypendysta DAAD w Mannheim, Bielefeld i Erkner. Autor tomów poezji Przepowiednie. Z kręgu nocy i dnia (Bydgoszcz 2015) oraz Niewidzialny stygmat (Sopot 2019). W przygotowaniu znajduje się zbiór wierszy przywieziony z wędrówki po Ziemi Świętej jako poetycki dialog z zaprzyjaźnionym poetą ks. Wacławem Buryłą. W roku 2018 za swoją twórczość literacką otrzymał Złotą Książkę – Nagrodę im. Witka Różańskiego.
 
 
ANNA KAJTOCHOWA
Ur. w Brzozowie, poetka, powieściopisarka, dziennikarka, krytyk literacki. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała jako dziennikarka na łamach „Gazety Krakowskiej” w 1949. Jej debiutem książkowym była opublikowana w 1982 przez Wydawnictwo Literackie powieść Babcia. Rok później ukazał się pierwszy tom wierszy Sytuacje. Następne tomy poetyckie to m.in. Uroda tarninyUsiłowałam być człowiekiemKrzyk lelkaCień OzyrysaOgród ostówNie jestem biegła w tajemnicach duchów,Siódmy krągZza porannych mgieł oraz tematyczne wybory wierszy:Bezdrożem ścierniskaWyłania się wiosna znad konturów cienia.Wiersze religijne 1969-2005 i ŚwietlikiWybór epigramatów. Ostatnio ukazały się Poezje wybrane w Bibliotece Poetów LSW. Należała do grupy literackiej „Nadskawie” (1981 – 1988). Jest opiekunem grupy poetyckiej „Każdy” działającej w Krakowie od kilkunastu lat. Ponadto opracowała, opatrzyła przedmową lub posłowiem kilkadziesiąt książek, głównie poetyckich. W 1997 ukazała się autoryzowana biografia poetki Wędrówki o świcieOpowieść o Annie Kajtochowejautorstwa Eryka Ostrowskiego. Członkini honorowa Polish American Poets Academy (USA). Odznaczona w 2008 odznaką „Honoris Gratia” w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców. Zmarła w Krakowie 19 marca 2011 r.
 
mariusz kalandyk
MARIUSZ KALANDYK
Ur. w 1963 r. Poeta, krytyk, dr nauk humanistycznych, redaktor naczelny „Kwartalnika Edukacyjnego”. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. członek grupy poetyckiej Draga, współpracownik i redaktor „Frazy” (w latach 1993–1996). Zadebiutował w 1997 r. tomikiem Powrót Atanaryka (Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku). Wydał również zbiory: Timbuktu – fuga (2001, nominacja do „Paszportu Polityki”), Karczma Rzym (2006), Cmentarz gołębi (2009), Szrama deuteronimy (WBPiCAK, Poznań 2019), Wyznania miłosne (na czas zarazy) (Biblioteka „Frazy”, 2021). Autor monografii Poetycki światopogląd Jarosława Marka Rymkiewicza. Próba antropologii literackiej (2015). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Rzeszowie.
 
 
NISSIM KALDERON
Ur. 1947 r. w Tel Awiwie. Krytyk literacki, profesor na Wydziale Literatury Hebrajskiej Uniwersytetu im. Ben Guriona w Beer Szewie. Głównym obszarem jego naukowych zainteresowań są społeczne uwarunkowania hebrajskiej literatury. Opublikował m.in.: Behekszer politi (W politycznym kontekście), Hakibutz Hameuchad Press, 1980;Pluralistim beal kocham (Pluraliści wbrew woli), Zmora-Bitan i Haifa University Press, 2000. W tym roku ukaże się jego książka na temat związków hebrajskiej poezji i muzyki rockowej w Izraelu.
 
 
NATALIA KALETA
Ur. 1986 roku w Rzeszowie. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego (2010). Współpracowała z Magazynem Studenckim „Melanż” (w roku 2006 - redaktor naczelna). Publikowała w tomiku Przestrzenie Słowa wydanym przez studentów I roku filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2005 roku. Obecnie jej wiersze i opowiadania można przeczytać na stronie www.opowiadania.pl, gdzie publikuje pod pseudonimem naatasha_kangee.
 
wacław kaleta
WACŁAW KALETA
Ur. 9 lipca 1956 roku w Bieczu. Dzieciństwo spędził w pobliskiej miejscowości Bugaj. Ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim, broniąc pracę dyplomową o twórczości poetyckiej Bułata Okudżawy. Dwukrotnie (1987, 1988) zdobył Grand Prix na warszawskim festiwalu piosenek Włodzimierza Wysockiego Zmagania z Piosenką Znaczącą. Firma ITI-Home Video wydała w 1988 r. kasetę z piosenkami Wysockiego w jego wykonaniu. W 1989 Rzeszowskie Wydawnictwo Prasowe opublikowało śpiewnik z 35 utworami rosyjskiego barda w jego przekładzie. Utwory Okudżawy przekładał od 1996 r. zebrał je w wydanym 2000 r. w Bibliotece „Frazy” tomie wierszy i piosenek Przejezdny Muzyk. Od początku lat 80.XX w pisał wiersze, zebrane w tomiku Niezmienność (Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2005). Wystąpił z dziesiątkami recitali, nagrał wiele audycji radiowych i telewizyjnych. Był laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa w dziedzinie „Kultura i Sztuka” (2003). Zmarł, po długich zmaganiach z chorobą nowotworową, 6 października 2010 r. Piosenek w jego wykonaniu można wysłuchać na stronie internetowej http://wac-aw-kaleta.muzzo.pl
 
 
GRZEGORZ KALINOWSKI
Ur. 1955 r. w Inowrocławiu. Absolwent polonistyki UMK w Toruniu. Redaktor „Kwartalnika Artystycznego” od 1997. Pracuje w Liceum Plastycznym w Bydgoszczy.
 
 
WITOLD KALIŃSKI
Ur. w 1944 r. w Łososinie Dolnej. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1968). Nauczyciel liceów warszawskich, autor antologii Poezja naszego wieku (WSiP 1988 i nn.) dla ostatnich klas szkół średnich. Współautor programu języka polskiego dla liceów po 1980 r. Publicysta, okazjonalny redaktor i literat. Autor tomu poezji Tylko błysk (Nowy Świat, Warszawa 2004) oraz Życie i żegnanie. Wspomnienia o Krysi Kalińskiej (2016). Strona własna: www.swobodasandecka.pl. Sołtys sołectwa Wierchomla w latach 2006–2014. Przewodniczący zarządów Towarzystwa Literackiego im. Cypriana Norwida oraz Amici Hungariae, działających na Sądecczyźnie.
 
 
AGNIESZKA KALLAUS
Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1995). Adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się dramatem i teatrem współczesnym, swe zainteresowania kieruje również ku obszarom z pogranicza gatunkowego dramatu, a także adaptacjom teatralnym i filmowym utworów literackich. Autorka książki Teatr mityczny Williama Butlera Yeatsa i Jerzego Grotowskiego (2016) i współredaktorka opracowania From Page to Screen: Adaptations of British and American Literature (2012). Mieszka w Rzeszowie.
 
mariusz kałczewiak
MARIUSZ KAŁCZEWIAK
Historyk kultury specjalizujący się w historii żydowskiej XIX i XX wieku, kulturze jidysz, studiach wschodnioeuropejskich i latynoamerykańskich. Obecnie zatrudniony w Katedrze Literatury i Kultury Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Poczdamskim. W 2011 r. ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim, w 2017 obronił doktorat z historii na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Autor książki Polacos in Argentina. Polish Jews, Interwar Migrations and the Emergence of Transatlantic Jewish Culture (Alabama University Press 2019). Publikował m.in. w „American Jewish History”, „Jewish Culture and History” oraz „In Geveb. A Journal of Yiddish Studies”. Obecnie pracuje nad projektem badającym ewolucję kategorii żydowskiej męskości w międzywojennej Polsce.
 
 
ARKADIUSZ KAMIŃSKI
Ur. w 1985 r., mieszka w Rzeszowie. Absolwent filologii polskiej UR. Publikował w piśmie studenckim „Melanż” i magazynie polonijnym „Nasza Anglia”. Interesuje się literaturą najnowszą oraz postmodernizmem.
 
 
SZYMON KANTORSKI
Ur. w 1969. Poeta, dziennikarz, krytyk, współzałożyciel pisma „Już Jest Jutro”. Autor tomików Solo (1995) oraz Duety (2009). Wiersze publikował w kilku antologiach, m.in.: Macie swoich poetów, Antologia nowej poezji polskiej 19901999, Parnas bis, Contemporary Writers of Poland 20002014, Przewodnik po zaminowanym terenie oraz pismach: „Czas Kultury”, „Fa-Art”, „Gazeta Wyborcza”, „Helikopter”, „Już Jest Jutro”, „Kresy”, „Lampa”, „Magazyn Literacki”, „Nowy Nurt”, „Odra”, „Red”. Współpracuje z pismem „TarNowa Kultura” i portalem eprawda.pl. Mieszka w Poznaniu.
 
 
MIROSLAV KAPUSTA
Ur. w 1953 r. w Tepličce nad Váhem, poeta słowacki. Studiował prawo w Pradze. Trzydzieści lat pracował w policji. Od czasów studenckich ćwiczył sztuki walki, przede wszystkim karate i aikido. Należy do klubu Litera 2 w Bańskiej Bystrzycy, gdzie mieszka od 1974 r. i do grupy literackiej Pars Artem. Jest członkiem Spolku slovenských spisovatelů. W 2011 r. zainicjował i pozostaje głównym organizatorem projektu Ars Poetica Neosoliensis, łączącego poezję z innymi sztukami. Opublikował pięć tomów poetyckich, dwa zbiory wierszy dla dzieci, aforyzmy i opowiadania. Jest autorem tekstów piosenek. Laureat licznych konkursów literackich.
 
zachari karabaszliew
ZACHARI KARABASZLIEW
Ur. w 1968 r. w Warnie. Prozaik i dramatopisarz. Przez kilkanaście lat mieszkał i pracował w USA. Debiutował jako dramatopisarz (dwie sztuki nagrodzone w Bułgarii). Jego debiutem beletrystycznym jest wydana w 2008 r. powieść 18% сиво (18% szarości), która w Bułgarii uzyskała tytuł książki roku 2009. Kolejne powieści Karabaszliewa to Хавра (Sofia 2017) i Опашката (Sofia 2021; pol. Ogonek). Polskie tłumaczenie 18% szarości w przekładzie Hanny Karpińskiej, którego fragmenty drukowane były we „Frazie”, ukazało się w 2014 r. we wrocławskim wydawnictwie Książkowe Klimaty.
 
maciej karabon
MACIEJ KARABON
Absolwent kierunku psychologia w zarządzaniu na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktualnie student drugiego stopnia na kierunku filozofia oraz podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych. Interesuje się filozofią człowieka, przede wszystkim narracyjną koncepcją tożsamości, którą wykorzystuje do interpretacji współczesnej polskiej prozy, głównie nurtu chłopskiego. W wolnych chwilach pisze, tańczy swinga i jeździ autostopem po świecie.
 
mariusz kargul
MARIUSZ KARGUL
Ur. w 1976 r. w Krasnymstawie, zmarł 16 października 2013 r. w Warszawie. Animator kultury, prozaik, poeta, publicysta. Publikował w pismach regionalnych, krajowych i zagranicznych. Od 2002 r. był związany z Grupą Literacką A4 (ostatnio był jej przewodniczącym). Inicjator i współorganizator Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!”, Konkursu Literackiego i Plastycznego im. Stanisława Bojarczuka „O sonecianą skibkę”. W 2010 r. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka w Krasnymstawie. Współtwórca projektu spotkań z pisarzami „Czarne Inspiracje” (wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie). W 2011 r. ogłosił zbiór „utworów wierszopodobnych” Niewczesny pogrzeb wierszoroba (główna nagroda XVIII Konkursu im. Anny Kamieńskiej w Krasnymstawie na najlepszy tomik roku).
 
hanna karpińska
HANNA KARPIŃSKA
Absolwentka slawistyki i dziennikarstwa, tłumaczka literacka z języka bułgarskiego, a także macedońskiego, rosyjskiego i francuskiego, oraz tłumaczka słowa żywego. Stworzyła i opublikowała trzy autorskie antologie, przetłumaczyła na język polski ponad dwadzieścia książek z zakresu literatury pięknej i naukowej, a także kilkanaście sztuk. Jest autorką artykułów poświęconych literaturze bułgarskiej oraz problemom przekładu literackiego, publikowanych w Polsce i w Bułgarii. Urodziła się i mieszka w Warszawie.
 
 
MONIKA KARPIŃSKA
Doktorantka literaturoznawstwa w Kolegium Humanistycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przygotowuje pod kierunkiem prof. Marka Nalepy pracę doktorską na temat recepcji mitologii słowiańskiej w literaturze polskiego oświecenia. Interesuje się współczesną literaturą postmodernistyczną. Jest redaktorką serii wydawniczej Literackie obrazy świata oraz autorką artykułów publikowanych w czasopismach naukowych i monografiach zbiorowych (o prozie podróżniczej Aleksandra Sapiehy, twórczości Wincentego Reklewskiego, cyklu wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego).
 
 
BOŻENA KARWOWSKA
Pracuje jako Associate Professor of Polish and Slavic Studies na Wydziale Studiów Europy Środkowej, Wschodniej i Północnej Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver (Kanada). Doktoryzowała się na podstawie napisanej w języku angielskim rozprawy Recepcja krytyczna Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego w krajach anglojęzycznych (wyd. polskie IBL 2000). Jej zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z czytelnikiem i recepcją literacką oraz literacką reprezentacją kobiet w literaturach słowiańskich (szczególnie rosyjskiej i polskiej). Artykuły naukowe publikowała m.in. w: „Tekstach Drugich”, „Canadian-Slavonic Papers”, „Przeglądzie Humanistycznym” i „Ruchu Literackim”. Wspólnie z Hanną Gosk zredagowała wydany w 2008 roku tom (Nie)obecność. Pominięcia i przemilczenia w narracjach XX wieku. Ostatnio opublikowała książkę Ciało, seksualność. Obozy zagłady (Universitas, Kraków 2009). Obecnie pracuje nad tematem wygnania w polskiej prozie kobiecej.
 
 
KRZYSZTOF KARWOWSKI
Ur. 1971 r. w Nowej Rudzie. Poeta, animator wydarzeń artystycznych i kulturalnych, eseista, tłumacz, muzyk, malarz, fotografik, konceptualista, eksperymentujący artysta perdygardowy nawiązujący do idei Fluxusu. Jako poeta debiutował w 1995 r. w „Nowym Nurcie”. Laureat konkursów poetyckich, m.in. I nagrody im. S. Flukowskiego (Książnica Pomorska, Szczecin 1997), I nagrody stowarzyszenia LOGOS (Świdnica 1996), I nagrody konkursu poetyckiego „O gałązkę oliwną” (Opole 2001). Został wyróżniony przez Ministra Edukacji i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej, jest także laureatem nagrody miasta Broumova (Czechy) za szczególny wkład w promocję miasta. Jego utwory przekładano na języki: francuski, holenderski, serbski, portugalski, czeski, amerykański, koreański. Jako jeden z dwóch Polaków znalazł się wśród autorów pierwszej światowej antologii haiku (Quebec, Kanada 1998) i jako jedyny Polak w pierwszej antologii haiku europejskiego (Paryż 2006). Publikował także w Antologii polskiego haiku (Warszawa 2001). W latach 1990-1996 aktywista Noworudzkiego Klubu Literackiego OGMA. Pomysłodawca i współzałożyciel polsko-czeskiej Grupy POECI’97, której przewodniczył w latach 1997-1999. Tłumacz poetów niemieckich i czeskich (Reinera Kunzego, Hansa Magnusa Enzensbergera, Jana Skácela, Vladimira Holana i in.). Opublikował zbiory wierszy Obieg w naturze (1995) i Chlewy przywołują swoje świnie (Szczecin 1999), przekłady wierszy H.M. Enzensbergera Nenia na jabłko (1995), I. Bachman Nocny rejs (1996), zbiór wierszy hokku HiQ (1999) oraz we współpracy z prof. Jerzym Olkiem publikacjękatatonia wymiaru (Nowa Ruda 2001). Pomysłodawca i inicjator polsko-czeskich spotkań poetyckich (organizowanych od roku 1997 po obu stronach granicy). W latach 1997-1999 redaktor naczelny i wydawca broszury literackiej „Pagina”, redaktor czasopism i serwisów internetowych. Saksofonista, uczeń rosyjskiego jazzmanna Vladimira Charitonova. Współpracował z Giselą Weimann jako artysta konceptualny w ramach projektu „Encoded Message” (LABIRYNT X, październik 2008). Nauczyciel gry na gitarze, saksofonie, flecie i gitarze basowej w ognisku muzycznym Centrum Kultury w Głuszycy, którym aktualnie kieruje. Mieszka w Głuszycy.
 
 
KATARZYNA KASPERKIEWICZ
Ur. w 1984 roku w Hrubieszowie. Absolwentka filologii polskiej i pedagogiki UR. Doktorantka na Wydziale Filologicznym UR. Swoje zainteresowania naukowe skupia na biografii i twórczości Anny Kamieńskiej. Obecnie mieszka w Warszawie.
 
martyna kasprzak
MARTYNA KASPRZAK
Kulturoznawczyni, absolwentka Uniwersytetu Opolskiego, specjalności „Nowa Audiowizualność”. W 2014 r. obroniła pracę magisterską pt. Metoda aktorska Eugenia Barby. Od warsztatu do spektaklu. Od 2014 r. związana z Katedrą Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie pod kierunkiem dr. hab. Tadeusza Kornasia pracuje nad rozprawą doktorską pracą poświęconą Theatrum Mundi Ensemble Eugenia Barby. W latach 2014–2017 pracowała w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie jako sekretarz literacki. Od 2017 r. związana z agencją artystyczną „Eskander”, gdzie prowadzi impresariat teatralny. Publikowała w „Didaskaliach” i „Kwartalniku Opolskim”.
 
 
KRZYSZTOF KASPRZYK
Ur. 1946. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UG oraz Instytutu Dziennikarstwa UW. Autor tekstu najbardziej znanej piosenki sierpniowej rewolucji '81 Nie mam dzisiaj czasu dla ciebie. Wyjechał z Polski do Berlina Zach. w r. 1981. Od 1984 r. mieszka w Kanadzie. Wydał pięć tomików wierszy, ostatni to Miejsce (Biblioteka "Frazy" Rzeszów 2006). Pracuje jako nauczyciel. Bogate informacje o jego biografii zawiera obszerna rozmowa z Janem Wolskim, opublikowana w dwóch numerach "Frazy" (2006, nr 1-2 i nr 3). 
 
wojciech kass
WOJCIECH KASS
Ur. w 1964 r. w Gdyni. Poeta, eseista, członek redakcji dwumiesięcznika „Topos”. Od 1997 r. pracuje w Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu, od 2011 sekretarz kapituły Ogólnopolskiej nagrody poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz. Członek SPP i PEN Clubu. Jego poezja była wielokrotnie nagradzana, tłumaczona na kilkanaście języków, w tym angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski. Ostatnio wydał Pocałuj światło. Wybór wierszy (Iskry 2015), Ufność. Trzy poematy (Iskry 2018), Tak. Trzy eseje o poezji (Atelier 2018), Objawy (Biblioteka Toposu 2019). Odznaczony brązowym (2007) i srebrnym (2015) medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.  
 
tomasz kasza
TOMASZ KASZA
Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorant na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat tajemnicy i jej roli w powieści współczesnej pod kierunkiem dra hab. prof. UR Marka Nalepy. Publikował artykuły krajoznawcze na łamach czasopisma „Poznaj Swój Kraj”. Interesuje się literaturą XX wieku oraz filmem (ze szczególnym uwzględnieniem SF). Miłośnik sagi Gwiezdne wojny.
 
riina katajavuori
RIINA KATAJAVUORI
Ur. w 1968 r. Fińska pisarka i poetka, autorka książek dla dzieci. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. W 2013 r. zbiór jej utworów poetyckich ukazał się w prestiżowej angielskiej antologii Oxford Poets.
 
daniel katz
DANIEL KATZ
Ur. 1938 r. Fiński pisarz żydowskiego pochodzenia, autor wielu powieści, zbiorów opowiadań, słuchowisk, sztuk teatralnych i telewizyjnych. W Polsce ukazały się trzy jego powieści: Gdy dziadek do Finlandii na nartach szedł (Wydawnictwo Akademickie Dialog 2005, przeł. Sebastian Musielak), Kobieta pułkownika (Czarne 2007, przeł. S. Musielak) oraz Córka pana Lota (Wolny Tor 2017, przeł. Justyna Polanowska). Łączy uniwersalizm przesłania, wisielczy humor i zamiłowanie do absurdu. Pierwszą z wymienionych powieści Katz debiutował w roku 1969, druga – uważana za jedno z jego najlepszych dokonań prozatorskich – opisuje przemiany Europy po wojnie w Jugosławii i była nominowana do najważniejszej fińskiej nagrody literackiej „Finlandia” w 2001 roku, trzecia – nawiązująca do biblijnej historii stworzenia – jest rozrachunkiem Katza z dziejami boskości.
 
izabela kawczyńska
IZABELA KAWCZYŃSKA
Z zawodu antykwariusz, mieszka i pracuje w Łodzi. Tworzy w nurcie poezji konfesyjnej. Laureatka kilkunastu konkursów literackich (m.in. w 2008 r. zdobyła I nagrodę w Konkursie im. Kazimierza Ratonia, dwukrotnie wyróżniona w Konkursie im. K.K. Baczyńskiego. Publikowała poezję i prozę na łamach „Odry”, „Cegły”, „Akantu” oraz „PKPzin”. Debiutowała tomikiem Luna i piesSolarna soldateska(Stow. im.K.K. Baczyńskiego, Łódź 2008)
 
 
SEZGIN KAYMAZ
Ur. w 1962 r. Turecki pisarz, były szczypiornista. Ukończył liceum w Konyi – mieście mistyka i sufickiego poety Mevlany Rumiego, gdzie w 1976 r. zaczął grać w piłkę ręczną. Karierę sportową kontynuował do lat 2000 jako trener i selekcjoner reprezentacji młodzieżowej. Pełnił także funkcję koordynatora Związku Piłki Siatkowej. Po długiej przerwie wrócił na studia i ukończył lingwistykę, którą porzucił na ostatnim roku pod koniec lat 80. Debiutował literacko w 1997 r. Jego proza mistyczno-fantastyczna, kryjąca w sobie swoisty humor, zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność.
 
 
ŁUKASZ KAŹMIERCZAK
(Łucja Kuttig). Zadebiutował(a) zbiorem próz poetyckich Kokosty (Łódź 2018). Jego/Jej utwory znalazły się także w książce Wyjustowani. Antologia młodych twórców (Toruń 2018). Mieszka w Koluszkach.
 
jeton kelemendi
JETON KELEMENDI
Ur. w 1978 r. w Kosowie. Poeta, prozaik, krytyk literacki, autor dramatu. Uczestnik wojny o wyzwolenie Kosowa (1998-1999). Absolwent uniwersytetów w Prisztinie i w Brukseli. Sławę przyniosła mu pierwsza książka poetycka Wiek obietnic (Shekulli i Premtimeve), która ukazała się w Kosowie w roku 1999. Kelmendi wydał siedemnaście książek w kraju i za granicą (m.in. w Rumunii, Indiach, Francji, Grecji, Niemczech, Turcji). Jego wiersze są przetłumaczone na 22 języki, wiele z nich znalazło się w zagranicznych antologiach literackich. Oprócz wierszy, publikuje opowiadania, eseje oraz teksty krytycznoliterackie w pismach poświęconych literaturze i kulturze, wydawanych w języku angielskim, francuskim i rumuńskim. Jest laureatem kilku nagród literackich belgijskich i francuskich. Obecnie mieszka w Brukseli, gdzie pracuje jako dziennikarz mediów albańskich i zagranicznych.
 
carolina khouri
CAROLINA KHOURI
Pochodzi z rodziny libańsko-polskiej. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów opublikowała arkusz poetycki Niedowidziane. Jej teksty ukazały się w piśmie „Aleja 3” w Częstochowie. W 2004 r. przeniosła się do Londynu, gdzie skończyła projektowanie przestrzeni w London College of Communication (The University of the Arts London). Od 2009 r. skoncentrowała się na sztuce, która zawsze stanowiła ważną część jej życia. Jej prace można oglądać na www.carolinakhouri.com. Należy do grup artystycznych Page 6 i The Magma Group. Od 2012 r. jest dyrektorem Haringey Arts CIC.
 
jadwiga kielar
JADWIGA KIELAR
Ur. w 1987 r. w Krośnie, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Miłośniczka poezji Ernesta Brylla (napisała pracę magisterską o jego wierszach z tematyką egzystencjalną) oraz aforyzmów Stanisława Jerzego Leca. Interesuje się także dziennikarstwem (odbywała staż w Polskim Radiu Rzeszów). Od niedawna mieszka i pracuje w Warszawie.
 
bogusław kierc
BOGUSŁAW KIERC
Ur. w 1943 r. w Bielsku-Białej. Aktor, reżyser, poeta, krytyk, pedagog. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim w PWST w Krakowie. Jako aktor związany jest Wrocławskim Teatrem Współczesnym w latach 1967–1973, 1976–1984 i od 2000 roku, jako reżyser – z Teatrem Banialuka w Bielsku-Białej i Teatrem Współczesnym w Szczecinie, gdzie w latach 1990-1992 był dyrektorem artystycznym. W 1965 roku zagrał jedną z dwóch głównych ról – Krzysztofa Cedry - w filmie w filmie Andrzeja Wajdy Popioły. W Szczecinie wyreżyserował m.in. Żonę Lota według Szymborskiej, Figle kobiet Szekspira ,Klątwę Wyspiańskiego oraz Wzniosły upadek Anioła według Przybosia. Wykładał w PWST im. L. Solskiego we Wrocławiu. Jako poeta debiutował na łamach prasy w 1961 r. na łamach prasy. Jest autorem 25 książek poetyckich i krytycznych. Ostatnio opublikował tom poetycki Manatki (2013). Jest także znawcą życia i twórczości Juliana Przybosia i Rafała Wojaczka, autorem książki Przyboś (1976) i edycji Wiosny dziejowe Juliana Przybosia oraz Utworów zebranych Wojaczka. W 2010 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
 
 
JERZY KIERSKI
Ur. w 1954 r. w Bydgoszczy. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i w 1979 r. otrzymał dyplom z rzeźby w pracowni prof. Sławomira Mieleszki. Od ukończenia studiów jest związany z wyższym szkolnictwem artystycznym. W latach 1979–2003 pracował w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Od 2003 pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi autorską pracownię dyplomową w zakresie rzeźby. Od 2008 pełni funkcję Dziekana Wydziału Sztuki UR. Uprawia rzeźbę kameralną, monumentalną i medalierstwo. Swoje prace prezentował na 22 wystawach indywidualnych, z których ważniejsze odbyły się w: Galerii Sztuki Współczesnej w Zamościu (1986), Muzeum Okręgowym w Chełmie (1987), Muzeum Okręgowym w Siedlcach (1999), Galerii „EL” w Elblągu (1999), BWA w Rzeszowie (2005), BWA w Krośnie (2006), Galerii ZPAP „Pierwsze Piętro” w Opolu (2009), Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie (2010), Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu (2011). Brał również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych: środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. Jest autorem kilkunastu medali i statuetek okolicznościowych, wielu tablic pamiątkowych oraz dziewięciu realizacji o charakterze pomnikowym, m.in.: popiersia gen. Józefa Bema w Lublinie (1978), popiersia Leopolda Staffa (1982) i popiersia gen. Władysława Sikorskiego w Skarżysku-Kamiennej (1983), pomnika „Obrońcom Lublina we wrześniu 1939 roku” (1987), pomnika „Pomordowanym prawosławnym mieszkańcom wsi Wierzchowiny” (1992), pomnika „Więźniom Zamku Lubelskiego i Pod Zegarem”, Lublin (1996). Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Chicago i w Montrealu.
 
 
ANNA KIESEWETTER
Ur. w 1946 r. w Łodzi. Studiowała w Paryżu, Warszawie i w Łodzi. W roku 1974 ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1974-1989 pracowała w Teatrze Nowym w Łodzi jako konsultant literacki, w latach 1989-2004 prowadziła bibliotekę naukową w Łódzkim Domu Kultury. Debiutowała w roku 1969 trzema pieśniami symfonicznymi do muzyki swojego ojca, Tomasza Kiesewettera. Radio emitowało jej słuchowiska, teatry grały jej sztuki. Wydała: Ostatni wywiad z Tatą (1997), Upalne lato wielkiego miasta, czyli rzecz o Łodzi (2000), Opowieści celtyckie (2002) oraz tomik wierszy Zaułek Upadłych Aniołów (2005).
 
maciej kijko
MACIEJ KIJKO
Ur. w 1972 r. Pracownik Instytutu Kulturoznawstwa UAM. Animator kultury, w latach 2008–2017 członek zarządu Fundacji Barak Kultury, nadal z nią związany. Wydał książkę Nikła siła. Szkice kulturoznawcze (2017). Współpracuje z portalem kulturaupodstaw.pl, gdzie publikuje m.in. wywiady i omówienia książek. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury na rok 2021.
 
piotr kilanowski
PIOTR KILANOWSKI
Prof. dr, tłumacz, wykładowca literatury polskiej w Katedrze Polonistyki Uniwersytetu Federalnego Parany w Kurytybie (Brazylia), którą kierował w latach 2011–2014, obecnie szef Departamentu Polonistyki, Germanistyki i Filologii Klasycznej na tym uniwersytecie. Jego zainteresowania naukowe związane są z literaturą polską XX wieku, ze szczególnym naciskiem na poezję, dzieło Zbigniewa Herberta oraz literaturę Zagłady. Autor wielu publikacji popularyzujących literaturę polską w Brazylii. Przełożył na język polski m.in. poezje Paula Leminskiego Powróciło moje polskie serce (Katowice 2014, Kurytyba 2015), a na język portugalski m.in. tomy Zbigniewa Herberta A viagem do Senhor Cogito (Katowice 2016) i Senhor Cogito. Anotações da Casa Morta (São Paulo 2019), Anny Świrszczyńskiej Eu construía a barricada (Kurytyba 2017), Jerzego Ficowskiego A leitura das cinzas (Veneza – Belo Horizonte 2018), Władysława Szlengla A janela para o outro lado (Fortaleza 2018), Wisławy Szymborskiej Riminhas para as crianças grandes (Belo Horizonte 2018, współautorka Eneida Favre) oraz Irit Amiel Não cheguei a Treblinka a tempo (Fortaleza 2019). W czasopismach ukazały się również w jego przekładzie utwory m.in. Josifa Brodskiego, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Zuzanny Ginczanki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Antoniego Słonimskiego, Aleksandra Wata, Czesława Miłosza, Tadeusza Gajcego, Tadeusza Różewicza, Mirona Białoszewskiego, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Juliana Kornhausera, Adama Zagajewskiego, Jacka Kaczmarskiego, Tomasza Różyckiego, Krystyny Dąbrowskiej i Stanisława Lema. Zredagował i opracował książki Leituras e reflexões (Brasília 1998) oraz Memórias de luz (Kurytyba 2015). Odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2018).
 
 
MARIANNA KILJANOWSKA
Ur. w 1973 r. w Żółkwi. Poetka, prozaiczka i tłumaczka, absolwentka filologii ukraińskiej Uniwersytetu Lwowskiego. W 2003 r. była stypendystką Ministra Kultury RP (program Gaude Polonia). Autorka siedmiu tomów wierszy, m.in. Inkarnacja (1997), Księga Adama (2004), Zwyczajny język (2005), Rozmowy z Bogiem (2007), Coś codziennego (2008) oraz zbioru opowiadań Ścieżka wzdłuż rzeki (2008). Tłumaczy poezję polską (m.in. wiersze Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, Stanisława Barańczaka, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Romana Honeta, Jacka Dehnela, neolingwistów warszawskich). W latach 2004-2006 w czasopiśmie „Kurier Krywbasu” prowadziła rubrykę „Nowa literatura polska”. Mieszka we Lwowie.
 
diego kindler
DIEGO KINDLER
Ur. w 1984 r. w Madrycie pisarz hiszpański pochodzenia śląsko-hiszpańskiego. Ukończył studia w zakresie języków nowożytnych na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszkał w Szwecji i w Polsce, gdzie pracował jako lektor na Uniwersytecie Szczecińskim, potem we Wrocławiu nauczał języków obcych (m.in. portugalskiego i szwedzkiego), następnie osiadł w Madrycie, poświęcając się pracy pisarskiej oraz komparatystyce literackiej. Podróżując po świecie, najchętniej odwiedza Polskę, jest miłośnikiem jej literatury i kultury. Ostatnio wydał powieść El tablero de parchis, która ukazała się w 2019 r. w wydawnictwie „Caligrama”. Od 2009 pisze nowele, składające się na zbiór Diarios de un caracol (Dzienniki ślimaka), z którego pochodzą obydwa publikowane we „Frazie” utwory – jako pierwsze przekłady twórczości tego autora na język polski.
 
marian kisiel
MARIAN KISIEL
Ur. w 1961 r. w Jędrzejowie. Ukończył polonistykę w Uniwersytecie Śląskim. Historyk literatury, krytyk, poeta. Od początku związany z Uniwersytetem Śląskim, pracownik Zakładu Literatury Współczesnej w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego (od 2002 kierownik tego zakładu). W latach 1996-2002 zastępca dyrektora, w latach 2002-2008 dyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej. W kadencji 2008-2012 Prodziekan ds. Rozwoju i Promocji Wydziału Filologicznego UŚ. W r. 2007 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Opublikował m.in. książki: U podstaw twórczości Adama Czerniawskiego (1991), ZmianaZ problemów świadomości literackiej przełomu 1955-1959 w Polsce (1999), Pamięć, biografia, słowoSzkice o poetach dwóch generacji (2000), Pokolenia i przełomySzkice o literaturze polskiej drugiej połowy XX wieku(2004); Przypisy do współczesności (2006). Współredaktor wielu książek zbiorowych i antologii poetyckich. Jako poeta debiutował tomikiem Nie śnijcie mnie w waszych snach (1983). Następne tomiki wierszy to: Kronika nocyWiersze z lat 1982-1990 (1992), Gdy stoję tak nieruchomoWiersze – przekłady – imitacje (Katowice 1993),Bliżej zimy niż lataWiersze – przekłady – imitacje (Katowice 1995),WypominkiWiersze z lat 1995-2008 (Katowice 2009). Od czasów studenckich współpracownik wielu czasopism literackich i społeczno-kulturalnych. W latach 1995-2003 był kierownikiem działu krytyki i eseju w miesięczniku „Śląsk”. Jest członkiem m.in.: Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, Towarzystwa Literackiego im. Teodora Parnickiego, SPP, Komitetu Nauk o Literaturze PAN (od 2007). Laureat wielu nagród i odznaczeń naukowych, literackich, w dziedzinie kultury m.in.: Medalu im. Stanisława Grochowiaka (1988), Nagrody Funduszu Literatury (1990), Nagrody im. Marka Jodłowskiego (1996), Medalu Komisji Edukacji Narodowej (2002), Nagrody Fundacji Wł. i N. Turzańskich (2003), Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), Odznaki Honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej (2007).
 
 
TOMASZ KISIEL
Ur. w 1968 r., historyk sztuki, obecnie doktorant KUL w Lublinie w Katedrze Sztuki Nowoczesnej. Krytyk sztuki (liczne teksty krytyczne i analityczne drukowane zarówno w kraju jak i zagranicą ). Autor i komisarz kilku wystaw problemowych, wykładowca WS UR w Rzeszowie, nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu, (historia sztuki), II Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu (ZSDGiL) - wiedza o kulturze. Prowadzi również pracownię zajmującą się wystrojem wnętrz i renowacją antyków.
 
 
IWONA KIURU
Ur. w 1980 r. w Bytowie. Absolwentka filologii fińskiej i filologii polskiej UAM (specjalność krytycznoliteracka), tłumaczka literatury fińskiej. Autorka około 40 przekładów literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. filozoficznej bajki Miki Waltariego Chiński kot (wyd. Bona, 2011, ilustracje Maria Ekier). Jej tłumaczenia były nominowane do nagrody w konkursie „Przecinek i Kropka” oraz wyróżnione w konkursie „Duży Dong”, a przetłumaczona przez nią Huśtawka Tima Parveli doczekała się adaptacji teatralnej na deskach Teatru Lalek Arlekin w Łodzi.
 
aleksis kivi
ALEKSIS KIVI
(1834–1872), fiński pisarz, autor pierwszej ważnej powieści powstałej w języku fińskim, Siedmiu braci (Seitsemän veljestä, 1870). Jest uważany za narodowego pisarza Finlandii. Jego urodziny, 10 października, obchodzone są jako Dzień Literatury Fińskiej.
 
 
JAROSŁAW KLEBANIUK
Ur. w 1967, psycholog społeczny, autor ponad pięćdziesięciu artykułów naukowych, redaktor pięciu prac zbiorowych. Pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi badania nad postawami politycznymi. Ukończył Studium Literacko-Artystyczne. Prozę publikował w „Akcencie” i w „Lampie”.
 
 
JAROSŁAW KLEJNOCKI
Ur. w 1963 r. w Warszawie. Poeta, prozaik, eseista i krytyk literacki. Adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, członek jury Warszawskiej Premiery Literackiej, członek Społecznej Rady Kultury przy Prezydent m. st. Warszawy. W roku 2011 został uhonorowany Nagrodą Światowego Dnia Poezji, ustanowioną przez UNESCO. W ostatnich latach opublikował m.in. powieści: Południk 21 (2008), Człowiek ostatniej szansy (2010), Opcje na śmierć (2012) oraz tomy poetyckie: Victoria. Wiersze ostatnie (2009), Zaprzysiężony (2011), Elegia na śmierć szczegółów. Wiersze wybrane (2012). Redagował m.in. tomy: Brulion i niezależni – II tom antologii Po Wojaczku (1992) oraz Nową miłość. Wiersze prawie wszystkie Agnieszki Osieckiej (t. 1-2) (2009). Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki, szwedzki, słoweński, węgierski i bułgarski. Mieszka w Zalesiu Górnym koło Warszawy.
 
 
KRZYSZTOF KLESZCZ
Ur. w 1974 r., poeta, autor książek poetyckich: Ę (Kwadratura, Łódź 2008), Przecieki z góry (Kwadratura, Łódź 2012) i Pański płaszcz (Kwadratura, Łódź 2016) oraz felietonów publikowanych w piśmie „Arterie”. Nagrodzony w konkursie Poemat Czterech Kultur (2017), wyróżniony w konkursie „Złoty Środek Poezji” na debiut poetycki (2009). Prowadzi bloga „Biała Fabryka” z recenzjami książek poetyckich i płyt. Mieszka pod Tomaszowem Mazowieckim.
 
 
BEATA KLIMKOWSKA
Ur. w 1988 r. Studiuje na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Od 2008 r. jest związana z teatrem prof. Janusza Pokrywki Scena Propozycji, gdzie realizuje zadania plastyczne.
 
 
ALICJA KLOSKA
Ur. w 1986 r., absolwentka filologii polskiej, specjalizacje teatrologiczna i tekstologiczno-edytorska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej zainteresowania badawcze obejmują między innymi poezję polską dwudziestego wieku, prace translatorskie Stanisława Barańczaka, a także zagadnienia związane z edytorstwem naukowym i poprawnością językową. Pracuje jako redaktor i korektor w jednym z wydawnictw naukowych.
 
 
MONIKA KLUKAS
Ur. w 1972 r. w Łodzi. Absolwentka filologii polskiej UŁ, poetka. Opublikowała tomiki wierszy: ...w lesie (1995), Każdy ma swoje smoki... (1998), może mi nie wyjść to pisanie (2001). Publikowała w „Kalejdoskopie” i „Frazie”. Pisała teksty do przedstawień i grała w spektaklach Teatru Eden w Tomaszowie Mazowieckim i Studia Teatralnego Słup w Łodzi, gdzie odbyła się premiera zrealizowanej na podstawie jej tekstów spektaklu Czarownica. Jest nauczycielką języka polskiego w liceum ogólnokształcącym. Mieszka w Łodzi.
 
 
CZESŁAW KŁAK
Ur. w 1935 r. Historyk literatury i nauki, edytor, krytyk, regionalista, animator kultury w Rzeszowie. Emerytowany profesor zwyczajny, przez wiele lat pracy zawodowej związany z rzeszowską polonistyką (najpierw WSP, a potem Uniwersytetu Rzeszowskiego). Autor m.in. książek: Polski Leonidas. Rzecz o legendzie historycznej i literackiej generała Józefa Sowińskiego, Romantyczne tematy i dylematy: echa powstania listopadowego w literaturze, Pisarze galicyjscy. Znawca twórczości i edytor pism profesora Stanisława Pigonia, autor „trylogii o Pigoniu” – książek: Stanisław Pigoń. Szkice do portretu (1993), Non omnis moriar. Studia i szkice o Stanisławie Pigoniu oraz Pigoń (2013). W jego opracowaniu ukazały się pisma uczonego: autobiografia Z Komborni w świat (1983) oraz korespondencja wzajemna z Marią Danilewiczową, Ignacym Chrzanowskim, biskupem Ignacym Świrskim. Przygotowuje kolejne tomy korespondencji (z Romanem Pollakiem, Julianem Krzyżanowskim, Tadeuszem Mikulskim i Czesławem Zgorzelskim). Członek honorowy Towarzystwa im. A. Mickiewicza Oddział w Rzeszowie.
 
agnieszka kłos
AGNIESZKA KŁOS
Pisarka, fotograficzka, krytyk sztuki, publicystka i kuratorka. Pracowała w „Gazecie Wyborczej” i „Dużym Formacie”. Jest redaktorką pisma „Rita Baum” i magazynu internetowego www.ritabaum.pl. Publikowała m.in. w „Ha!arcie”, „Czasie Kultury”, „Kresach”, „Przekroju”, „Kinie” i kilkakrotnie we „Frazie”. Była stałą felietonistką w „Pozytywie” i Świecie.Obrazu.pl. Jej wystawy fotograficzne i instalacje były prezentowane m.in. w Galerii Entropia we Wrocławiu, Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice w Lublinie, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi, Festiwalu Wrocław Non Stop, Galerii Zamek w Poznaniu. Debiutowała tomem opowiadańCałkowity koszt wszystkiego (Wrocław 2008). Autorka projektu multimedialnego związanego z mapą pamięci Wrocławia „Breslau cv”. Prowadzi warsztaty edukacyjne i historyczne.
 
 
JOLANTA KOBIELA
Pisarka fantasy. Prowadzi bloga Malamucie opowieści, na którym można przeczytać jej powieść w odcinkach Wędrowiec. Inne utwory Nimfa i Pasterka Czerwonego Księżyca oraz bajki.
 
 
KS. JANUSZ A. KOBIERSKI
Ur. się w 1947 r. Ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. W roku 1981 wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych (KUL) 9 czerwca 1987 r. w Lublinie z rąk papieża bł. Jana Pawła II przyjął święcenia kapłańskie. Od 1972 r. publikuje wiersze w licznych czasopismach oraz almanachach. Jest laureatem kilku konkursów poetyckich, m.in. Warszawskiej Jesieni Poezji (1980). Opublikował m.in. książki poetyckie: Zza siódmej skóry (1978), Kolej rzeczy (1990), Dar (1991), Wyrok dożywotni (1993), Z Ziemi Jezusa (1996, 1997), Na ziemi i w niebie (1999), Święto losów (2002), Ku Itace (2003), Z Księgi Rodzaju (2005), Dotykając jasności (2009), Niech się stanie (2011). Za tomik Cierpkie wino życia otrzymał w 2008 r. Nagrodę Literacką im. ks. Jana Twardowskiego. Z okazji 40-lecia debiutu prasowego w 2013 r. ukazał się wybór jego wierszy Szukał Pana. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Warszawie.
 
paweł kobylewski
PAWEŁ KOBYLEWSKI
Ur. w 1984 r. w Bielsku-Białej, od trzydziestu lat mieszka w Bytomiu. Ukończył pedagogikę i filozofię na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem kilkunastu konkursów poetyckich o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym, w tym OKP im. R.M. Rilkego (2011), im R. Wojaczka (2014), im. K.K. Baczyńskiego (2016), Połów. Poetyckie Debiuty 20142015. Wiersze publikował m.in. w „Śląsku”, „Toposie” i „Arteriach”. Debiutował tomem Podróż w nieznane (Biblioteka Obok Sceny, Bytomskie Centrum Kultury, Bytom 2016). Jest współautorem i redaktorem bloga literackiego JONASZ. Pracuje jako trener z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w Centrum DZWONI w Bytomiu.
 
 
GRZEGORZ KOCIUBA
Ur. w 1963 r. w Tarnowcu k. Jasła. Poeta, krytyk literacki, pedagog. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. członek rzeszowskiej grupy poetyckiej Draga, współtwórca i redaktor „Frazy” (w latach 1991–1997; opublikował wiersze i recenzję w pierwszym numerze pisma), w późniejszym okresie redaktor „Nowej Okolicy Poetów”. Autor: siedmiu książek poetyckich, w tym wyboru wierszy Powiększenia. Wiersze 19912006 (2009) i tomu Osady (2015), prozy pt. Ktoś (2003), prac krytycznoliterackich Maski / Twarze. Eseje, szkice, recenzje o poezji (2009) i Twarze rozbitka. Poezja i eseistyka Krzysztofa Karaska (2013). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Warszawski. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polonista w LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu. Jego wiersze były tłumaczone na: angielski, czeski, serbski, ukraiński, włoski. Mieszka w Tarnobrzegu.
 
monika kocot
MONIKA KOCOT
Adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Brytyjskiej Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się współczesną poezją i prozą szkocką, twórczością rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, komparatystyką literacką i przekładem literackim. Jest autorką monografii Playing Games of Sense in Edwin Morgan’s Writing (Frankfurt am Main: Peter Lang, 2016), współredaktorką monografii zbiorowych: Języki (pop)kultury w literaturze, mediach i filmie (2015), Nie tylko Ishiguro. Szkice o literaturze anglojęzycznej w Polsce (2019), Moving Between Modes. Papers in Intersemiotic Translation. In Memoriam Professor Alina Kwiatkowska (2020). Współredaktorka antologii 30/30. 30 poetek i poetów – 30 lat serii Poetyckiej SLKKB (2021). Przez wiele lat przewodnicząca, obecnie wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Literackiego im. K.K. Baczyńskiego. Mieszka w Łodzi.
 
krystyna kofta
KRYSTYNA KOFTA
Ur. w 1942 r. w Poznaniu. Ukończyła filologię polską na UAM w Poznaniu. Jest autorką powieści: Wizjer, Wióry, Pawilon małych drapieżców, Ciało niczyje, Złodziejka pamięci, Chwała czarownicom, Krótka historia Iwony Tramp, Fausta, jak również scenariuszy filmowych, książek publicystycznych i dramatów. Za słuchowisko radiowe Stare wiedźmy otrzymała Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2007”. W 2003 r. ukazała się najbardziej osobista z książek pisarki: Lewa, wspomnienie prawej. Z dziennika. Ostatnio opublikowała: Monografia grzechów. Z dziennika 19781989 (2006 ) i autobiografię Kobieta zbuntowana (2013). Jako felietonistka Kofta współpracuje z czasopismami „Twój Styl” i „Nowe Książki”. Maluje, rysuje, bloguje.
 
anna kolak
ANNA KOLAK
Ur. w 1990 r. w Dębicy. Studentka studiów III stopnia z literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2014 r. ukończyła filologię polską z  kulturą społeczną i  medialną w Rzeszowie. W latach 2013–2014, w ramach programu MOST, studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, poszerzając swoją wiedzę w dziedzinie teatrologii i  antropologii kulturowej. Interesuje się teatrem i  dramatem współczesnym, ich związkami z chrześcijaństwem. Bliska jest jej rzeszowska scena teatralna, a także twórcy teatru związani z Rzeszowa i okolicami (Grotowski, Kantor, Szajna). W 2014 r. była jurorką Festiwalu Nowego Teatru, zorganizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
 
tania koliowska
TANIA KOLIOWSKA
Ur. w 1951 roku w Sofii. Ukończyła filologię turecką na Uniwersytecie Sofijskim. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i tłumaczka (m.in. w gazecie "21 wiek"). Wydała cztery zbiorki poezji:Nieuchwytne światło (1988), Współczucie ptaka (1997), Dno kapelusza(1999 - dwujęzyczne wydanie po bułgarsku i po angielsku), Dalej próbujcie sami (2004 - w 2006 r. przetłumaczony i wydany we Włoszech). W 1996 r. zdobyła najwyższą nagrodę w Europejskim Konkursie Poetyckim w Rzymie. Jej wiersze były tłumaczone na języki: rosyjski, rumuński, węgierski, włoski i angielski. Mieszka w Rzymie, ale każdego roku przyjeżdża do Bułgarii. 
 
 
MARTA KOŁODZIEJ
Absolwentka Publicznego Gimnazjum w Cholewianej Górze, gdzie mieszka. Wiersze pisała już w szkole podstawowej. Odnosiła sukcesy w poetyckich konkursach gimnazjalnych. Jej wiersze ukazywały się w gimnazjalnej gazetce szkolnej „E=mc2”, której jest redaktorką, zadebiutowała także w licealnej gazetce „Post Scriptum”. 

 
 
RYSZARD KOŁODZIEJ
Ur. w 1967 r. w Krynicy, poeta i krytyk. Debiutował w "Twórczości"; publikował również w "Akcencie", "Arkuszu", "Nowej Okolicy Poetów" i "Toposie". W 2001 roku ogłosił tomik poetycki Po tej stronie. Mieszka w USA. 
 
 
SYLWESTER SEWERYN KOŁODZIEJCZYK
Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Kilkakrotnie wyróżniany w konkursach poetyckich w Nowej Rudzie. Publikował wiersze w e-odrze, „Fabulariach” i „Frazie”. Opublikował tomy Księga Przysnów (2017) i Zalustrze (2019). W wolnych chwilach muzykuje – gra na gitarze i saksofonie tenorowym. Mieszka i pracuje w Łodzi (jako nauczyciel w Szkole Salezjańskiej).
 
 
KRZYSZTOF KOŁTUN
Ur. w 1958 r. w Chełmie, poeta i antykwariusz, dziennikarz i przewodnik po Kresach. Pochodzi z wołyńskiego Lubomla. Wydał ponad dwadzieścia książek poetyckich, poruszających najczęściej tematykę kresową, m.in. Psałterz z Porycka (2005), Witraż lwowski (2006), Rodopis z Wołynia (2007), Wiśniowe zaoknie (2009), Anioł dwóch skrzydeł (2010), Weselna noc (2011). Organizator konkursów poetyckich, działacz środowisk kresowian. Założyciel Grupy Poetyckiej Krzemień w Chełmie (2010), Towarzystwa Rodzin Kresowych (1988) i Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury (1999). Członek SPP Oddział w Krakowie.    
 
 
MONIKA KOMPANIKOWÁ
Ur. w 1979 r. w Poważskiej Bystrzycy. Jedna z najbardziej znanych współczesnych słowackich pisarek młodego pokolenia. Studiowała malarstwo i grafikę w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie. Jest autorką zbiorów opowiadań Miesto pre samotu (we „Frazie” publikujemy opowiadanie tytułowe) i Biele miesta. Za pierwszy zbiór opowiadań w 2003 roku otrzymała prestiżową nagrodę Ivana Kraska za debiut roku. W 2010 r. opublikowała powieść Piata Lod’. Jej opowiadania i powieść były tłumaczone m.in. na język niemiecki, polski, serbski, czeski, bułgarski. Mieszka w Pezinku.
 
 
GRZEGORZ KONIECZNY
Ur. w 1964 r. Pracuje jako dziennikarz w prasie lokalnej. Mieszka w Rzeszowie. Ostatnio we "Frazie" 1999, nr 1. 
 
bartosz konstrat
BARTOSZ KONSTRAT
Ur. w 1977 r. Z wykształcenia menedżer i animator kultury, politolog oraz tłumacz. Opublikował tomy poezji: thanatos jeans, traktaty konstrata, samochody i krew, dzika kość. encyklopedia utraconych szans (I nagroda w IX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. K. Ratonia, Olkusz 2013). Zwycięzca IX edycji Konkursu Poetyckiego o nagrodę im. Jacka Bieriezina (2003). Jest autorem sztuki teatralnej Powietrze. Opowieść o kraju i planecie (premiera w Teatrze Druga Strefa w Warszawie). Mieszka w Warszawie.  
 
 
VĔRA KOPECKÁ
Czeska poetka, autorka ponad dwudziestu zbiorów wierszy, tłumaczka z polskiego i rosyjskiego, fotografka (wystawy w Czechach i w Polsce), wydawca, animatorka życia artystycznego na polsko-czeskim pograniczu, główna organizatorka Dni Poezji w Broumowie, gdzie mieszka.
 
 
EWA KOPSIK
Ur. w 1957 r. w Szprotawie. Pisarka i tłumaczka. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym ukończyła filologię polską ze specjalnością językoznawstwo. Od dwudziestu lat mieszka z rodziną w Wiedniu. W latach 1989–1996 pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Wiedniu. Debiutowała w czasopiśmie literackim „Akcent”, a niektóre z jej opowiadań zdobyły wyróżnienia na konkursach literackich. Ponadto zajmuje się tłumaczeniami z języka niemieckiego. W 2009 r. przetłumaczyła (wspólnie z Dorotą Subocz) książkę Ulricha Janssena i Klausa Wernera Uniwersytet dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu. Opublikowała powieści Uciec przed cieniem (Gdynia 2010) i Układ z Panem Bogiem (Zakrzewo 2012).
 
jakub kornhauser
JAKUB KORNHAUSER
Ur. w 1984 r. w Krakowie, gdzie mieszka. Poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował cztery tomy wierszy. Za Drożdżownię (2015) został uhonorowany Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał tom Pięć dni w ścianie (2019), monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017), eseje Wolność krzepi, przekłady prozy Gerasima Luki Bierny wampir (oba w 2018) oraz poematów Nauma Gellu Vasco da Gama (2019). Redaktor prowadzący serii wydawniczych „awangada/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia dzisiaj” (Universitas), „wundekamera” (Instytut Mikołowski). Redaktor pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”, były redaktor „Literatury na Świecie”.  
 
 
PAWŁO KOROBCZUK
Ur. w 1984 r. w Łucku. Ukraiński poeta, muzyk, dziennikarz. Absolwent Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Autor tomów wierszy: Natszczenebo, Ciłodobowo, Kajfołohija i Dynozawr, a także powieści Morze dla mańkuta. Zwycięzca wielu slamów i laureat licznych konkursów poetyckich, uczestnik wielu festiwali i imprez literackich. Jego wiersze tłumaczono m.in. na angielski, niemiecki, włoski, polski, słowacki, litewski, białoruski i rosyjski. 
 
dorota korwin-piotrowska
DOROTA KORWIN-PIOTROWSKA
Poetka, autorka opowiadań. Z wykształcenia i zawodu teoretyk literatury, dr hab., prof. UJ. Pracuje w Katedrze Lingwistyki Komputerowej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Opublikowała książki naukowe: Problemy poetyki opisu prozatorskiego (2001), Powiedzieć świat. Kognitywna analiza tekstów literackich na przykładach (2006), Poetyka – przewodnik po świecie tekstów (2011), Białe znaki. Milczenie w strukturze i znaczeniu utworów narracyjnych (2015) oraz Eutoryka. Rzecz o dobrej (roz)mowie (2020). Jest autorką trzech tomów poezji: Kolor tego, co nie istnieje (2002), Podróż do Oddo (2008), Tak patrzeć (2017) i zbioru opowiadań Witajcie w realu (2005). Mieszka w Krakowie.
 
wojciech koryciński
WOJCIECH KORYCIŃSKI
Ur. w 1979 r. w Świdnicy, pisarz, krytyk literacki, regionalista. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 2003 r. pracuje jako nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Publikował w czasopismach: „Odra”, „Czas Kultury”, „Strony”, „Pomosty”, „Rocznik Świdnicki”. Współpracował z czasopismem literackim „Red” (2006–2008) oraz Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza (2010–2017). Pomysłodawca i współorganizator imprez poetyckich: Świdnickie Środy Literackie (od 2006), festiwal Cztery Żywioły Słowa (od 2013), a także Rzeźnia Literacka w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (2016–2017). Autor powieści: Tajemnice ulicy Pańskiej (2010), Niebieskie Zakony (2013) oraz dramatu Urząd nad jeziorem (2012).
 
jowita kosiba
JOWITA KOSIBA
Absolwentka filologii polskiej, pedagogiki i anglistyki. Doktorantka literaturoznawstwa w Kolegium Humanistycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracuje jako nauczycielka języka polskiego i angielskiego w szkole podstawowej. Jej pierwsza powieść Zagubiony ptak zwyciężyła w konkursie na polską współczesną powieść obyczajową organizowanym przez Oficynę Wydawniczą RW2010 i wydawnictwo SUMPTIBUS w 2016 r. Zadebiutowała we wrześniu 2019 r. powieścią Nokturn, połączeniem powieści obyczajowej i gotyckiego horroru. Swoje wiersze publikowała na łamach pism regionalnych i uniwersyteckich, obecnie pracuje nad trzecią powieścią. Mieszka w Chorkówce.
 
joanna kosmalska
JOANNA KOSMALSKA
Tłumaczka, redaktorka pisma DeKadentzya, krytyk literacki, pracownik naukowy w Katedrze Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjatorka międzynarodowego projektu badawczego „Polska literatura emigracyjna w Irlandii i Wielkiej Brytanii po roku 2004”, który dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki, współprowadzi od 2011 r. (www.emigracja.uni.lodz.pl).
 
 
STEFANIA KOSSOWSKA
(1909-2003), publicystka, pisarka. Przed drugą wojną światową dziennikarka w prasie warszawskiej: „Bluszcz”, „Wieczór Warszawski”, „ABC” i „Prosto z mostu”. Przed wojną wyjeżdżała na krótko do Rzymu jako korespondent prasowy. Tam na Sycylii poznała swego późniejszego męża malarza Adama Kossowskiego. Od 1940 na emigracji w Londynie. Współpracowała z wieloma czasopismami emigracyjnymi: „Wiadomościami Polskimi, Politycznymi i Literackimi”, „Biuletynem Światpolu”, „Polską Walczącą”, „Dziennikiem Polskim”, „Tygodnikiem Polskim” (rubryka „Ważne i nieważne”); także z Sekcją Polską Radia BBC. W latach 1953-1981 była związana z emigracyjnym tygodnikiem „Wiadomości”, gdzie prowadziła m.in. rubrykę „W Londynie” (pod pseudonimem Big Ben). W latach 1973 do 1981 była redaktor naczelną tygodnika. Współpracowała także z RWE. Wyróżniona m.in.: Nagrodą Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Autorka m.in. książek: Mieszkam w Londynie (1964), „Wiadomości” na emigracji (1968), Jak cię widzę, tak cię piszę (1973), Galeria przodków. Sylwetki emigracyjne (1991), Od Herberta do Herberta. O nagrodzie „Wiadomości” 1958-1990 (1993), Przyjaciele i znajomi(1998).
 
 
JOANNA KOSTECKA
Ur. się w Zabrzu, do szkoły uczęszczała głównie w Rzeszowie. Studiowała biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Profesor zw. na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego, w którym od 2002 r. kieruje Zakładem Biologicznych Podstaw Rolnictwa i Edukacji Środowiskowej. Promuje spowalnianie tempa życia i przekształcania zasobów przyrody. Jest mężatką, matką dwójki dorosłych synów i babcią. Jej zainteresowania pozazawodowe stanowią podróże. Opublikowała dwa tomiki wierszy, m.in. Znaki pogody (wyd. Miniatura, Kraków 1996). 
 
 
KAREN KOVACIK
Ur. w 1959 r. Amerykańska poetka i tłumaczka polskiego pochodzenia. Jest poetką laureatus stanu Indiana. Opublikowała tomy poezji Metropolis Burning, Beyond the Velvet Curtain oraz Nixon and I. W 2013 r. wydawnictwo White Pine Press opublikowało tom Agnieszki Kuciak Dalekie Kraje w jej przekładzie na język angielski. 
 
czesław kowalczyk
CZESŁAW KOWALCZYK
Ur. w 1954 r. w Słupsku, gdzie mieszka. Edukację zakończył na poziomie zawodowym, dłuższy czas pracował jako kierowca i robotnik wykwalifikowany. Debiutował w latach 70. kilkoma wierszami w „Zarzewiu” i „Nowej Wsi”. Później poświęcił się rzeźbieniu w drewnie. Działacz społeczny i związkowy (członek „Solidarności” od jej powstania w 1980 r.). Od roku 2009 związany z nieformalną grupą literacką działającą przy Starostwie Powiatowym w Słupsku pod nazwą „Wtorkowe spotkania literackie”. Pisze wiersze, opowiadania, reportaże i eseje. Nadal rzeźbi, bo – jak przyznaje: „Te kamienie, które się toczą, nigdy nie porastają mchem”.
 
 
ALINA KOWALCZYKOWA
Profesor literatury polskiej, autorka licznych publikacji naukowych z dziedziny humanistyki, członkini Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Instytutu Badań Literackich PAN. W swoich pracach zajmuje się głównie zagadnieniami romantyzmu, ale także literaturą dwudziestolecia międzywojennego, relacjami między sztukami, dydaktyką i popularyzacją nauki. Autorka wielu książek i rozpraw naukowych (m.in.: Romantyczni szaleńcy, 1977; Warszawa romantyczna, 1987; Piłsudski i tradycja, 1991; Słowacki, 1994; Dramat i teatr romantyczny, 1997) i popularyzatorskich, m.in. Czym był romantyzm?, 1990; Programy i spory literackie w dwudziestoleciu 1918–1939, 1981, Romantyzm. Nowe spojrzenie (2008) ), podręczników licealnych Romantyzm (1994, Wydawnictwo STENTOR) i Literatura 1918–1939 (1997, Wydawnictwo STENTOR). Współredaktorka Słownika literatury polskiej XIX wieku (Wrocław 1991). Ostatnio opublikowała książkę Świadectwo autoportretu (2009) Mieszka w Warszawie.
 
 
HANNA KOWALEWSKA
Ur. w 1960 r. w Wysokiem Mazowieckim. Poetka, powieściopisarka, autorka słuchowisk i dramatów. Absolwentka polonistyki na UMCS w Lublinie i studium scenariopisarskiego w Łodzi. Pracowała jako nauczycielka i bibliotekarka. Debiutowała tomikiem poezji Winoroślinność (1988). Za debiut powieściowy Kapelusz z zielonymi jaszczurkami (wyd. 1995) otrzymała II nagrodę w konkursie Młodzieżowej Agencji Wydawniczej (1990). Opublikowała m.in. powieści: Tego lata w Zawrociu (1997, nagroda w konkursie powieściowym wydawnictw Zysk i S-ka oraz Świat Książki, rozpoczęło powieściowy cykl Zawrocie), Góra śpiących węży (2001), Julitta i huśtawki (2003, nagroda Miesięcznika Literackiego, nominacja do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki), Maska Arlekina (2006), Inna wersja życia (2010), Przelot bocianów (2011), Cztery rzęsy nietoperza (2016), nagradzanych w konkursach słuchowisk i dramatów (Jezioro o podwójnym dnie, Porwanie, Samotność na sprzedaż) oraz scenariusza serialu telewizyjnego Tak miało być (realizacja 2005). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 
 
katarzyna koy kozielczyk
KATARZYNA KOY KOZIELCZYK
Ur. w 1963 r. w Gdańsku, gdzie mieszka. Jest informatykiem i grafikiem komputerowym.  Zajmuje się też web designem i fotografią artystyczną.  Publikowane we „Frazie” teksty są jej debiutem poetyckim.
 
 
JAN KOZAK
Ur. w 1961 r. w Przeworsku. Jest absolwentem filologii polskiej na UMCS i UJ. Prowadzi gospodarstwo rolne. Debiutował poetycko w „Poczcie literackiej”, dodatku „Nowin” w 1989. Opublikował tomik Obrazki z poniewczasu (LSW, Warszawa 2015). W 2019 r. w serii poetyckiej Biblioteki Frazy ukaże się jego drugi tomik.
 
 
DARIA KOZŁOWSKA
Ur. w 1975 r. Ukończyła w 2002 r. poznańską ASP z podwójnym dyplomem (grafika warsztatowa, tkanina artystyczna). Eksperymentuje z wizualizacją autorskich tekstów, posługując się tkaniną, rysunkiem i fotografią. Śpiewa i komponuje aranżacje muzyczne poezji. Działa w stowarzyszeniu „Odnowica”, prowadząc warsztaty z dziećmi, wykonując kostiumy do spektakli, projektując plakaty, znaki graficzne. Uczestniczy w projektach teatralno-muzycznych Krzysztofa Wrony. Współpracuje z Inną Szkołą Teatralną w Węgajtach na Warmii oraz Radosławem Nowakowskim. Mieszka i tworzy w Górach Świętokrzyskich.
 
 
DAWID KRASZEWSKI
Ur. w 1992 r. w Piszu. Student filologii polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zadebiutował w 2014 r. w olsztyńskim kwartalniku „VariArt”. Publikował w „Gazecie Olsztyńskiej”. Organizator spotkań poetyckich i kulturalnych, m.in. festiwalu Studenckie Spotkania Kulturalne i Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Inicjator i współtwórca audycji „Poezja na dłoni” w Radiu UWM FM. 7 grudnia 2015 ukazał się jego debiutancki tom Wiersze na porost brody, który zwyciężył w konkursie Olsztyński Debiut 2015, zorganizowanym przez Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Olsztynie. Mieszka w Orzyszu.
 
 
JANINA KRAWCZYK
Pisarka, debiutowała w roku 1970 na łamach „Regionów”. Jest laureatką kilku ogólnopolskich konkursów literackich na opowiadanie. Ogłosiła zbiory opowiadań Kronika wypadków (1979) i Rozbity obraz (1986) oraz cztery powieści: Czas jaskrów, czas szadzi (1983), Potrzeba gilotyny (2000), Makijaż (2002), Pozostały listy (2008). Mieszka w Rzeszowie.
 
 
BARBARA KRAWIEC
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracę magisterską Emigracja sukcesu. Portrety polskich migrantów w książkach Aleksandry Pluty obroniła w 2016 roku. Mieszka w Rzeszowie, gdzie pracuje jako nauczycielka języka polskiego.
 
karolina kret
KAROLINA KRET
Absolwentka filologii polskiej (specjalizacja edytorsko-medialna) na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jej praca magisterska poświęcona zagadnieniu dziewiętnastowieczności w twórczości Jacka Dehnela została nagrodzona III nagrodą w konkursie na najlepszą pracę magisterską obronioną w roku akademickim 2018.
 
 
JUSTYNA KROCZAK
Ur. w 1986 r. Absolwentka filozofii i filologii klasycznej. Obecnie doktorantka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się rosyjską filozofią religijną i filozofią bizantyjską. Publikowała m.in. w pismach „Logos i Ethos”, „Hybris” i „Przegląd Powszechny”. Obecnie pracuje nad przekładami pism Pawła Florenskiego i Sergiusza Chorużego. Mieszka we Wrocławiu.
 
anna kronenberg
ANNA KRONENBERG
Doktorantka w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim oraz University of Utrecht w Holandii (2011). Pracowała jako lektorka języka polskiego w stowarzyszeniu polonijnym oraz wykładała literaturę najnowszą na Kirgiskim Uniwersytecie Narodowym w stolicy Kirgistanu Biszkeku (2007–2008). Odbywała kwerendy naukowe na University of Leeds Library oraz University of East Anglia Library w Norwich. Ukończyła kursy organizowane przez m.in. Scottish Centre for Geopoetics na Long Island w Szkocji i w Barntwood w Anglii oraz przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Letnią Szkołę Gender, organizowaną przy Uniwersytecie Łódzkim. Współautorka projektu „Polska literatura emigracyjna w Wielkiej Brytanii i Irlandii po roku 2004” realizowanego z grantu Narodowego Centrum Nauki oraz członkini zespołu badawczego.
 
 
MARCIN KRÓLIKOWSKI
Ur. w 1974 r. w Warszawıe, gdzie mieszka. Jest laureatem kilkunastu konkursów poetyckich i trurniejów jednego wiersza, m.in. I nagrody na OKP „Świat poezją malowany” w Lęborku i na XXX OKP im. M. Stryjewskiego w Kaliszu, II nagrody na OKP im. Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu i II KP im. Z. Jerzyny w Warszawie. Zadebiutował w lipcu 2015 r. w almanachu pokonkursowym w II OKP im. Kamili Stabach w Mławie, gdzie zdobył Grand Prix. 
 
 
ZYGMUNT KRUKOWSKI
(1951–2013). Poeta, felietonista, dramaturg i tłumacz. Pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Nowa Ruda”. Wielokrotnie nagradzany w konkursach poetyckich i dramaturgicznych. Debiutował w prasie literackiej w latach siedemdziesiątych. W 1993 r. ogłosił arkusz poetycki Kosztowna esencja (Noworudzki Klub Literacki „Ogma”), w 2012 roku Rzeczy R (II wyd. 2018 w serii Biblioteka „Toposu”, staraniem Karola Maliszewskiego). Tłumaczył poezję francuską i angielską. Szczególnie cenione są jego przekłady utworów Williama Blake’a.
 
 
PIOTR KRUPIŃSKI
Literaturoznawca, krytyk literacki, adiunkt w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Członek Pracowni Badań nad Literaturą Zagłady Żydów, działającej w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Autor monografii Ciało, historia, kultura. Pisarstwo Mariana Pankowskiego i Leo Lipskiego wobec tabu (Szczecin 2011, książka nagrodzona Zachodniopomorskim Noblem), współredaktor tomu (Inne) zwierzęta mają głos (Toruń 2011). Od 2003 do 2012 r. redaktor Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”.
 
 
RADOSŁAW KRUPIŃSKI
Fotograf, kurator wystaw fotograficznych, wykładowca Akademii Fotografii w Białymstoku.
 
mirosława kruszewska
MIROSŁAWA KRUSZEWSKA
Ur. w Gdańsku, od roku 1981 przebywa w USA. Dziennikarka, krytyk teatralny i literacki, edytorka „Oficyny Poetów i Prozaików”, poetka. W roku 1988 opublikowała tom wierszy W pułapce wolności, uhonorowany przez Oddział w Wisconsin Towarzystwa Krzewienia Nadziei nagrodą im. Józefa Mackiewicza. W roku 2007 ukazała się poszerzona, dwujęzyczna polsko-angielska wersja tomu W pułapce wolnościTrapped in Freedom (Chicago 2007).
 
 
JANUSZ KRYSZAK
Poeta, historyk literatury i edytor, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor licznych prac poświęconych poezji polskiej XX wieku zarówno w jej wymiarze krajowym, jak i emigracyjnym. Edytor utworów m.in. Mariana Czuchnowskiego, Wacława Iwaniuka, Artura Rzeczycy, Tytusa Czyżewskiego.
 
magdalena krzosek-hołody
MAGDALENA KRZOSEK-HOŁODY
Ur. w 1989. Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (2015). Ukończyła kulturoznawstwo (specjalność: nowe media i komunikacja wizualna) oraz inżynierię akustyczną (specjalność: reżyseria dźwięku). W trakcie studiów odbyła stypendia na Tel Aviv University w Izraelu oraz Universidad de Salamanca w Hiszpanii. W swojej pracy zawodowej łączy badania naukowe i dydaktykę akademicką z realizacją projektów artystycznych. Współpracowała m.in. z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Etiuda&Anima w Krakowie, MediaLabem Katowice, Muzeum POLIN w Warszawie, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Estradą Rzeszowską czy Podkarpacką Komisją Filmową. Obecnie uczestniczka Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Programu „Natura-Kultura” na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą estetyce zaangażowania oraz relacji między sztuką i krajobrazem. W 2017 rozpoczęła kształcenie w zakresie architektury krajobrazu, którą planuje włączyć w obszar projektu doktorskiego.
 
 
WANO KRÜGER
(Właściwie Iwan Kołomijeć), ur. w 1976 r. w Kijowie. Absolwent Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, politolog. Jeden z najbardziej skandalizujacych poetów we współczesnej literaturze ukraińskiej, określający swój styl jako nekrokomunizm. Autor tomów wierszy: Ніжна посмішка Берії [Łagodny uśmiech Berii] (2010); Зіґґі Фрейд & Ктулху [Ziggi Freud i Cthulhu] (2014); Вертеп на Куренівці [Jaskinia na Kureniowce] (2015); Прощальний поцілунок Ілліча [Pożegnalny pocałunek Iljicza] (2015).
 
maciej f. kubiak
MACIEJ F. KUBIAK
Ur. w 1993 r. w Szprotawie, filolog germański, poeta, prozaik, muzyk. Jest autorem prac poświęconych muzyce rockowej, metalowej oraz poważnej, zajmuje się badaniem twórczości Stanisława Staszewskiego oraz literatury Austrii i Szwajcarii. Miłośnik niemieckiej literatury i filozofii oraz genealogii. Współautor monografii poświęconej tematyce Kresów Mieszkańcy Stryjówki koło Zbaraża w świetle Spisu familij i wspomnień (Zielona Góra 2019). Autor wierszy i opowiadań tworzonych w językach polskim i niemieckim.
 
 
MEIR KUCINSKI
(Włocławek 1904 – São Paulo 1976), pisarz i działacz jidyszowy w Polsce i Brazylii. W Polsce ukończył szkołę hebrajską, państwowe gimnazjum i był zaangażowany w lewicowy ruch syjonistyczny. W 1935 r. wyemigrował do Brazylii, gdzie pracował początkowo jako domokrążca. W okresie późniejszym publikował w brazylijskiej prasie jidyszowej, nauczał literatury żydowskiej i redagował tzw. księgi pamięci poświęcone zniszczonym wspólnotom żydowskim w Europie Środkowo-Wschodniej.
 
 
BERNADETTA KUCZERA-CHACHULSKA
Prof. zw., literaturoznawca, poetka. Pracuje w IBL PAN i UKSW, gdzie kieruje Katedrą Badań nad Romantyzmem i Twórczością Cypriana Norwida oraz Zakładem Aksjologii i Estetyki Literackiej. Zajmuje się literaturą romantyzmu i literaturą współczesną oraz estetyką literacką. Autorka książek: O kategorii wysiłku w poezji Norwida (1998), Przemiany form i postaw elegijnych w poezji polskiej XIX wieku (2002), Norwida „przypowieść o pięknem” i inne szkice z pogranicza genologii i estetyki (2008), Z estetyki nieskończoności. Szkice o polskiej poezji (nie tylko) XX wieku (2012). Redaktor naczelna pisma „Colloquia Litteraria”. Opublikowała zbiory wierszy: Aneks (2005), Gałązka z Dukli (2009), Fragmenty (2009), Hiob i inne figury (2012).
 
 
KATARZYNA KUCZYŃSKA-KOSCHANY
Ur. w 1970 r. w Poznaniu, profesor dr hab. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, polonistka, komparatystka, eseistka, autorka wierszy, prozy poetyckiej i autobiograficznej (nagroda na konkursie im K.K. Baczyńskiego, 2006). Autorka książek: Rilke poetów polskich (2004; wyd. II, 2017), Rycerz i Śmierć. O „Elegiach duinejskich” Rainera Marii Rilkego (2010; wyd. II, 2015), Interlinie w ciemności. Jednak interpretacja (2012), „Все поэты жиды“. Antytotalitarne gesty poetyckie i kreacyjne wobec Zagłady oraz innych doświadczeń granicznych (2013), Skąd się bierze lekcja polskiego? Scenariusze, pomysły, konteksty (2016), Nikt nie widzi dobrze. Eseje (2018) oraz tomu prozy Zielony promień (2006). Wydała w swoim wyborze i opracowaniu Wiersze (nie)zapomniane Anny Pogonowskiej (2018). Współautorka podręcznika Staropolskie korzenie współczesności (2004). Opiekunka naukowa Koła Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej „Dabru emet” (UAM). Mieszka w Poznaniu.
 
 
NATALIA KUDRA
Ur. 1985r. w Pabianicach. Mieszka w Łodzi Studentka polonistyki UŁ. Od kilku miesięcy współpracuje z łódzką gazetą "Echo Miasta", gdzie opublikowała szereg artykułów, m.in. o pabianickich śladach ostatniej narzeczonej Kafki, Dory Diamant.
 
 
WOJCIECH KUDYBA
Ur. w 1965 r. Poeta, historyk literatury, krytyk literacki. Ukończył filologię polską na KUL. Od 2008 pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie (w latach 2009–2012 pełnił funkcję Dyrektora Instytutu). Jest także wykładowcą Studium Literacko-Artystycznego UJ, współpracownikiem pisma „Topos”, członkiem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Opublikował cztery zbiory wierszy: Wierność w małej rzeczy (1992), Tyszowce i inne miasta (2005), Gorce Pana (2007), Ojciec się zmienia (2011) oraz książki: „Aby mowę chrześcijańską odtworzyć na nowo…”. Norwida mówienie o Bogu (2000), Rana, która przyzywa Boga. O twórczości poetyckiej Janusza St. Pasierba (2006), Wiersze wobec Innego (2011). Jest laureatem konkursów im. R. M. Rilkego i im. K. I. Gałczyńskiego (2003), Fundacji im. ks. Janusza Pasierba (2005, 2007), stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005), Finalistą Nagrody Poetyckiej Orfeusz (2012). Mieszka w Nowym Sączu. 
 
edyta kulczak
EDYTA KULCZAK
Absolwentka filologii polskiej UAM w Poznaniu, nauczycielka, poetka, krytyczka literacka, animatorka kultury. Autorka trzech książek poetyckich (Anioły nie zawsze są białe, 2009; Kołysze się w tobie huśtawka, 2014, www.john, 2017), uczestniczka działań wydawniczych indywidualnych i zbiorowych (konsultacje literackie, korekta i redakcja). Członek zarządu ZLP oddział Wielkopolski, członek komisji kwalifikacyjnej przy Zarządzie Głównym ZLP w Warszawie. Współorganizatorka Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w Poznaniu w roku 2018 i 2019, odpowiedzialna za współpracę z instytutami filologicznymi UAM i opiekę nad poetami zagranicznymi, realizująca program zagadnień interdyscyplinarnych. Uczestniczka festiwali i konferencji literackich oraz naukowych organizowanych przez zagraniczne stowarzyszenia literackie i instytuty uniwersyteckie (Kijów 2018, Drezno 2018, Bari 2019, Lwów 2019).
 
małgorzata kułakowska
MAŁGORZATA KUŁAKOWSKA
Dr nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Pracuje w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmowała się słownictwem staropolskich psałterzy, dydaktyką gramatyki historycznej oraz stereotypami językowymi występującymi w nazwach własnych. Obecnie bada nazewnictwo Polonii i Polaków za granicą oraz zagadnienia dotyczące nauczania języka polskiego jako obcego. Brała udział w zagranicznych stażach i wizytach studyjnych, podczas których prowadziła zajęcia z języka polskiego dla studentów na uczelniach w Bolonii, Lizbonie i Kurytybie. W latach 2014–2015 pracowała w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Kijowie. Dyrektorka Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
 
KAROLINA KUMKA
Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego (praca magisterska o twórczości Jana Grzegorczyka), obecnie na studiach doktoranckich tej uczelni. Działa w Sekcji Literaturoznawczej Studenckiego Koło Polonistów oraz współpracuje z pismem studentów UR „Melanż”. Organizatorka w ramach Tygodnia Polonistów Konkursu Recytatorskiego „Fantastycznie lutnie nastrojona” i jego uczestniczka. 
 
 
KIRSI KUNNAS
(1924–2021) Fińska pisarka, uhonorowana wieloma nagrodami, członkini Fińskiej Akademii Nauk (w dziedzinie sztuki). Pionierka nowoczesnej fińskiej literatury dla dzieci. Przełożyła na język fiński tomiki poezji i książki dla dzieci (m.in. Tove Jansson i Astrid Lindgren). Brała udział w pracach specjalnej komisji powołanej do przetłumaczenia na język fiński 21 biblijnych psalmów.
 
 
WIACZESŁAW KUPRIJANOW
Ur. w 1939 r. w Nowosybirsku. Rosyjski poeta, tłumacz, krytyk i prozaik. Początkowo studiował w leningradzkiej Wyższej Szkole Inżynierów Marynarki Wojennej, następnie w moskiewskiej Wyższej Szkole Języków Obcych. Publikuje od 1962 roku. Jeden z głównych przedstawicieli wiersza wolnego w poezji rosyjskiej. Podobnie jak Władimir Buricz, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń, przez wiele lat pozostawał na marginesie życia literackiego. Do radzieckiego związku pisarzy przyjęty również jako tłumacz. Debiutował tomikiem Ot perwowo lica (1981, W pierwszej osobie). Dotychczas opublikował sześć zbiorów wierszy i dwa wybory uzupełnione o wiersze najnowsze. W swoim dorobku ma też kilka powieści, w tym dwie wydane wyłącznie po niemiecku. Ponadto w Niemczech zostało wydanych siedem wyborów jego wierszy. Ważne miejsce w jego dorobku literackim zajmują przekłady, głównie z poetów anglo- i niemieckojęzycznych: Sundburga, Whitmana, Hölderlina, Trakla, Rilkego, Brechta, Celana. Na polski tłumaczyli go m.in. Tadeusz Śliwiak, Witold Dąbrowski i Ałła Sarachanowa. Mieszka w Moskwie.
 
joanna kurowska
JOANNA KUROWSKA
Ur. w Olsztynie, poetka. Absolwentka polonistyki na UMK w Toruniu i Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie. Od 1988 r. mieszka w USA, obecnie w Evanston, Illinois. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Pracuje jako starszy wykładowca na Uniwersytecie Chicago, uczy też w letnim warsztacie języków słowiańskich na Uniwersytecie Indiana (Bloomigton). Laureatka nagrody Bruce’a Harknessa. W Polsce publikowała wiersze w „Radarze”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Warmii i Mazurach” oraz w „Posłańcu Warmińskim”, a poza krajem w: „Dzienniku Związkowym”, „Temacie”, paryskiej „Kulturze”. Wydała dwa tomiki poezji: Ścianę(Wrocław 1997) i Obok (Kraków 1999). Jej angielskie wiersze ukazały się w “Christianity and Literature”, “Concise Delight”, “International Poetry Review”, “The New York Quarterly” oraz w “The Penwood Review”.
 
 
AGNIESZKA KUSIAK
Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej, obecnie pracuje w biurze obsługi pasażerów. Sprzedawca i profesjonalny doradca klientów. Pisze wiersze, opowiadania, powieści i recenzje. Zdobyła Srebrne Pióro Pegaza, trzykrotnie laureatka recenzji miesiąca w Instytucie Książki (od ponad 15 lat członkini Dyskusyjnego Klubu Książek), za największe osiągnięcie uważa zamieszczenie fragmentu jej recenzji na okładce książki Grażyny Jagielskiej Ona wraca na dobre. Podróż terapeutyczna (Wyd. Znak). Należy do grupy Aspirujących Pisarzy, działającej przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Prowadzi profile internetowe poświęcone książkom i czytaniu, gdzie zamieszcza recenzje i opinie o książkach.
 
 
STANISŁAW KUSIAK
Ur. 1979 r. Absolwent filologii polskiej UR, aktualnie uczestnik studiów doktoranckich tej uczelni. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Nowej Sarzynie. Interesuje się literaturą ostatniej dekady.
 
marek kusiba
MAREK KUSIBA
Ur. w 1951 r. w Krośnie. Poeta, reportażysta, dziennikarz, krytyk literacki, tłumacz, wydawca, wykładowca akademicki, pilot miękkopłatów, instruktor narciarski. Ukończył filologię polską na UMCS w Lublinie. Od 1984 r. przebywa na emigracji w Kanadzie. W Polsce pracował m.in. w ogólnopolskim miesięczniku literatury faktu „Kontrasty” w Białymstoku, w Kanadzie m.in. w „Books in Canada” (z-ca red. nacz.), tygodniku „Związkowiec” i „Dzienniku”. W nowojorskim „Przeglądzie Polskim” (tygodniowy dodatek kulturalny „Nowego Dziennika”) prowadził stały felieton Żabką przez Atlantyk. Ostatnio wydał opowieść biograficzną Ryszard Kapuściński z daleka i z bliska (Kraków 2018); przetłumaczył także na angielski (wraz z Dianą Kuprel) wiersze reportera – ukazały się w tomach I Wrote Stone. The Selected Poetry of Ryszard Kapuściński (Emeryville, Ontario 2007) oraz w dwujęzycznej edycji Wiersze zebrane / Collected Poems (Lublin–Toronto 2012). Jest autorem zbiorów poezji: Tratwa (1976), Wszystkie działa na mnie (1983), Samobójstwo Marsjan (1987), Rozwiązać siebie (1995), Inne powody (Biblioteka „Frazy” 2005), Admiral Road (2006), Alassio (2011). Wydał tomy felietonów Podręcznik do kobiet. 100 felietonów (niemal) feministycznych (2011) i Cymbał w świecie. Felietony flâneura (2012), biografię w języku angielskim Janusz Żurakowski: From Avro Arrow to Arrow Drive (2003) oraz dwie sztuki: Eksmisja (współautor J. Muszyński, 1983) i Próba Atmy. Rzecz o Szymanowskim (premiera: Montreal 1989). W roku akademickim 2004/2005 wykładał dziennikarstwo w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Gedroycia w Warszawie, gdzie założył Instytut Badań i Dokumentowania Emigracji/Migracji (IBiDEM). W 2007 r. wraz z Franciszkiem Piątkowskim zainicjował Wakacyjną Akademię Reportażu im. R. Kapuścińskiego w Siennicy Różanej. Jest wiceprezesem Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Canada. Mieszka w Mississaudze (część metropolii Toronto) z żoną Barbarą i synami Mateuszem i Mikołajem.
 
ewelina kuśka
EWELINA KUŚKA
Ur. w 1966 r. w Wodzisławiu Śląskim. Mieszka w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie pracuje i od lat prowadzi zespół folklorystyczny. Pisze w gwarze śląskiej oraz w języku literackim. Wydała książki gwarowe: Tak tu bywało (2003), Idom Gody (2012), Skąd się bierom diobły (2015) oraz tomik wierszy Danuta goni tęczę (2018), który był nagrodą w konkursie im. Janusza Różewicza w Radomsku. W 2012 r. zdobyła tytuł Wice Ślązaczki Roku w konkursie organizowanym przez Radio Katowice „Po naszymu, czyli po śląsku”. Laureatka konkursów literackich i gawędziarskich.
 
 
MICHAIŁ KUZMIN
(1872-1936) rosyjski poeta, pisarz i tłumacz; twórca kierunku poetyckiego zwanego klaryzmem, przeciwstawiającego się symbolizmowi, bliskie mu były założenia akmeizmu. Opublikował zbiory wierszy: Stichi (Wiersze, 1908), Aleksandrijskie piesni (1921), Forel'razbiwajet lod (1929), powieści awanturnicze, m.in. Przygody Aimé Leboeuffe'a (1907, polskie wyd. 1984). Komponował operetki, tłumaczył Apulejusza, G. Boccacia, Szekspira, G. D'Annunzia. W Polsce jego wiersze ukazały się w m.in. w antologiach: Symboliści i akmeiści rosyjscy (1971), Antologii nowoczesnej poezji rosyjskiej(1973). Więcej informacji w nocie tłumacza jego wierszy Zbigniewa Dmitrocy.
 
 
SŁAWOMIR KUŹNICKI
Ur. 1978 r. w Oleśnie; poeta, krytyk literacki, tłumacz z języka angielskiego. Wydał dwie książki poetyckie, ostatnia - Drzwi przez głowę (2003). Publikował m.in. w "Odrze", "Kresach", "Studium", "Toposie", "Undergruncie", "Nowej Okolicy Poetów", "Nowym Wieku", "Pro Arte", "Akancie", "Tyglu Kultury", "BregArcie", "Przesuwie". Mieszka i pracuje w Opolu.
 
joanna kwapień
JOANNA KWAPIEŃ
Absolwentka Muzykologii w ramach Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2018 r. prowadzi własne badania etnomuzykologiczne, uczestniczyła także w badaniach terenowych mających na celu archiwizację tradycyjnej muzyki Lachów Sądeckich. Jej zainteresowania naukowe obejmują muzykę filmową, etnomuzykologię, antropologię i filozofię muzyki.
 
 
ANDRZEJ KWIATKOWSKI
Ur. w 1928 r. we Lwowie, gdzie spędził okres wojny. W 1943 r. wstąpił do Armii Krajowej. W 1945 aresztowany przez Rosjan, skazany zaocznym wyrokiem NKWD w Moskwie za przynależność do „kontrrewolucyjnej organizacji podziemnej” na pięć lat obozu pracy i trzy lata zesłania. Przebywał w więzieniach w Starobielsku i w Dniepropietrowsku, a potem w Uchtinsko-Pieczorskich Łagierach, gdzie pracował m.in. przy budowie kolei. W 1950 powrócił do Polski. Przez 40 lat był pracownikiem technicznym Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Po roku 1990 rehabilitowany przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu. W latach 1994-1998 współpracował z miesięcznikiem „Powściągliwość i Praca”, w którym publikował felietony historyczne o swoich doświadczeniach łagrowych i sowieckiej Rosji. W 1994 odbył podróż na Workutę. Jej plonem są mapki, zapisy filmowe i fotografie, wykorzystywane na spotkaniach z młodzieżą, z którą dzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami. Publikowane we „Frazie” Notatki z podróży zostały uhonorowane II nagrodą w konkursie „Wschodnie piętno najnowszej historii Polski” ogłoszonym przez Instytut Historii PAN. Mieszka w Warszawie.
 
 
GRZEGORZ KWIATKOWSKI
Ur. w 1984 r. Poeta i muzyk. Opublikował trzy tomy wierszy:Przeprawa (2008), Eine Kleine Todemusik (2009), Osłabić (2010), oraz zbierający jego dotychczasowy dorobek, dwujęzyczny, polsko-angielski powinni się nie urodzić/should not have been born(OFF_Press Londyn 2011, przeł. Marek Kaźmierski). Jest współtwórcą i muzykiem zespołu Trupa Trupa, którego debiutancki longplay Trupa Trupa ukazał się w 2011 r. Napisał teksty do spektaklu Duety nieistniejące Teatru Dada von Bzdulöw Michała Trzaski. Publikował m.in. w „FA-arcie”, „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Toposie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Zeszytach Literackich”. Mieszka w Gdańsku.
 
 
LESZEK KWIATKOWSKI
Ur. W 1973 r., tłumacz literatury hebrajskiej. W 1997 r. ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale instrumentalnym (trąbka). Od 2004 roku publikuje przekłady literatury izraelskiej na język polski. Przełożył m.in. powieści: Jossi Awniego, Ciotka Farhuma nie była dziwką (2006); Alony Frankel, Dziewczynka (2007); Dawida Grossmana, Kto ze mną pobiegnie (2006); Awrahama B. Jehoszui, Powrót z Indii (2005), Pan Mani (2008); Alony Kimchi, Płacząca Zuzanna (2006); Amosa Oza, Opowieści o miłości i mroku (2005, 2006), Nagle w głębi lasu (2006), Rymy życia i śmierci (2007). Za przekład Opowieści o miłości i mroku Oza wyróżniony w 2005 r. nagrodą „Literatury na Świecie” w kategorii „Nowy głos”.
 
wojciech kwieciński
WOJCIECH KWIECIŃSKI
Ur. w 1972 r. Adiunkt w Zakładzie Historii Najnowszej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jako historyk zajmuje się pracą przymusową Polaków na rzecz Trzeciej Rzeszy oraz działalnością Organizacji Todta. W obszarze zainteresowań kulturoznawczych koncentruje się na rzeszowskiej sceny muzyki rozrywkowej, estetyce bluesa i jazzu. Równocześnie aktywny muzyk (basista) w zespołach Kłusem z blusem, Clap-tone Tribute Band, Nine Walking Trees.
 
dorota kyntäjä
DOROTA KYNTÄJÄ
Ur. 1976 r. Tłumaczka, poetka. Ukończyła studia doktoranckie na krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Przez kilka lat redagowała i tłumaczyła wiadomości i artykuły ekonomiczne w firmie PMR w Krakowie. Od 2005 r. mieszka w Finlandii, gdzie tłumaczy na język polski dokumenty socjalne oraz literaturę, głównie poezję. Brała udział w zorganizowanych przez Ośrodek Promocji Fińskiej Literatury warsztatach tłumaczeniowych tekstów poetyckich, pod okiem Sebastiana Musielaka kończy program mentorski dla tłumaczy fińskiej prozy. Prowadzi na Facebooku „Leśne runo” https://www.facebook.com/Le%C5%9Bne-runo-110411548013725/ – stronę ze swoimi przekładami wierszy fińskich poetów. Zafascynowana twórczością Kirsi Kunnas przełożyła na język polski około sto jej wierszy, z których część została zaprezentowana podczas Wrocławskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych Zielona Gęś w 2016 r. Przetłumaczona przez nią wierszem bajka dla dzieci Mała duża historia o jutrze została dwukrotnie nagrodzona w konkursie portalu granice.pl. Nagradzana była także jej poezja – w konkursie na wiersz roku 2015 zorganizowanym przez Polish American Poets Academy oraz w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Zygmunta Krasińskiego. Kontakt: dorota.kyntaja@gmail.com
 
radosław lach
RADOSŁAW LACH
Ur. w 1985 r. Ukończył Technikum Mechaniczne w Żninie. Studiował filozofię na dwóch uniwersytetach – jak napisał – „w poczuciu rozczarowania tym, że jedyna rzecz/nauka, która może nas w jakiś sposób uratować została porzucona przez większość, niesłusznie zbagatelizowana i wsadzona w ramy akademickie, w których nigdy nie powinna się była znaleźć”. Obecnie pracuje w firmie produkującej elektroniczne urządzenia do medycyny estetycznej. Mieszka we Wrocławiu. Laureat III nagrody na XII Ogólnopolskim Konkursie im. K. Ratonia.
 
 
MAGDALENA LACHMAN
Ur. w 1972 r. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowej Szkoły Nauk Humanistycznych PAN w Warszawie; adiunkt w Katedrze Literatury Romantyzmu, Dwudziestolecia Międzywojennego i Literatury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego; autorka artykułów zamieszczanych m.in. w „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim”, „Kulturze Popularnej” i pracach zbiorowych. Autorka książki „Gry z tandetą” w prozie polskiej po 1989 roku(2004). Głównym obszarem jej zainteresowań naukowych są związki współczesnej literatury i sztuki z kulturą masową.
 
 
ERMIS LAFAZANOVSKI
Ur. w 1961 r. w Cluj (Rumunia). Macedoński prozaik, historyki i teoretyk literatury. Jest doktorem nauk filologicznych, pracuje w Instytucie Folkloru im. Marko Cepenkova w Skopje. Laureat licznych nagród. Debiutował w 1992 roku. Jest autorem kilkunastu książek: powieści, tomów opowiadań i prac naukowych. W Polsce ukazała się jego powieść Hrapeszko w przekładzie Anny Sapety (wydawnictwo „Toczka”, Warszawa 2015).
 
 
OLGA LALIĆ-KROWICKA
Ur. w 1980 r. w Šibeniku (Chorwacja), poetka i tłumaczka. Absolwentka filologii słowiańskiej na UJ w Krakowie. Autorka tomiku poetyckiego Dzisiaj przyjdzie w brązowym (2006) oraz zbioru dramatów Debiut Pana Chwastowskiego (2007). Debiutowała w 1999 r. w „Radostowej”. Wiersze (także haiku) i opowiadania publikowała na łamach m.in.: „Kwartalnika Artystycznego”, „Frazy”, „Akantu”, „Etny” (serbskie internetowe pismo satyryczne) oraz w lokalnych czasopismach, a także w almanachach i serbskich antologiach. Jest laureatką kilku konkursów literackich w Polsce i Serbii. Mieszka w Dukli.
 
andrzej lam
ANDRZEJ LAM
Ur. w 1929 r. w Grudziądzu. Historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, tłumacz. Emerytowany prof. Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1962-1966 red, naczelny „Współczesności”, pracował także w „Miesięczniku Literackim”, a w latach 1979-1984 był red. naczelnym „Rocznika Literackiego”. W latach 1985-2009 przewodniczył jury Warszawskiej Premiery Literackiej. Zajmował się zagadnieniami poezji awangardowej (Polska awangarda poetycka, t.1-2, 1969; Z teorii i praktyki awangardyzmu, 1976). Ogłosił tomy szkiców Pamiętnik krytyczny (1970), Lupus in fabula (1988), Inne widzenie. Studia o poezji polskiej i niemieckiej(2001), Poznać to, co mówimy. Prace filologiczne i wspomnienia (2009). Autor antologii: Opisanie z pamięci. Antologia londyńskiej grupy „Kontynentów” (1965), Kolumbowie i współcześni. Antologia poezji polskiej po r. 1939 (1972, 1976), Ze struny na strunę. Wiersze poetów Polski Odrodzonej (1918-1979) (1980), Ciemne źródła. Niemiecka poezja klasyczna. Antologia prywatna (we własnym wyborze i przekładach, Warszawa 2017). Wydawca dzieł: W. Sieroszewskiego, Pism K. Irzykowskiego, wspomnień S. Lama. Tłumacz Horacego (Dzieła wszystkie, 1992, 1996), dzieł średniowiecznej literatury niemieckiej (Pieśń o Nibelungach i wszystkie utwory Wolframa von Eschenbacha), poezji Hölderlina, utworów Anioła Ślązaka, J.V. Eichendorfa, i J.W. Goethego oraz wierszy niemieckich ekspresjonistów: G. Trakla (Wiersze zebrane; Wiersze z rękopisów), E. Mörikego, G. Heyma (Armada nocy), E. Stadlera. Mieszka w Warszawie.
 
 
JOLANTA LANE
Pochodzi z rodziny filmowców – ojciec był operatorem dźwięku, a wuj przed wojną właścicielem wytwórni filmowej Falanga. Ukończyła polonistykę ze specjalizacją filmoznawstwo. Mieszkała Lublinie i w Łodzi. Publikowała w studenckim piśmie „Politechnik”, a potem także w „Życiu Literackim” i w „Przekroju”. W 1967 r. wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończyła studia fotograficzne. Pracowała w Bibliotece Polskiej w Londynie pod kierunkiem Marii Danilewiczowej, publikowała felietony w „Tygodniku Polskim”, gdzie poznała wiele ważnych osobistości powojennej polskiej emigracji. W późniejszym okresie znalazła posadę w brytyjskim Ministerstwie Szkolnictwa. Jest członkinią Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, publikuje felietony w wydawnictwach związkowych i w prasie polskiej w Londynie.
 
 
KRYSTYNA LARS
Pseudonim literacki Krystyny Chwin – poetki, autorki prozy, wydawcy, dziennikarki. K. Chwin ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Opublikowała tomy poetyckie: Ja Gustaw (1981), Chirurgia mistyczna (1989), Kraina pamiątek. Ciekawe i pouczające historie z życia kobiet i mężczyzn spisane podczas podróży do Europy (1992), Umieranki i inne wiersze (2000), Zaprosimy do nieba cały świat (2014), Proste wiersze o szczęściu (2015), tom prozy Wspólna kąpiel (z mężem Stefanem Chwinem). Autorka i współautorka książek Gdańsk według Stefana Chwina i Miłosz – Gdańsk i okolice. Relacje, dokumenty, głosy (2012). Była redaktorką pism „Autograf” i „Potop”. W roku utworzyła 1991 i do 2002 redagowała pismo „Tytuł”. Do dziś kieruje wydawnictwem „Tytuł”. Przez wiele lat pracowała w TVP Gdańsk, pełniąc m.in. stanowisko jej dyrektora programowego. Należy do SPP, PEN Clubu, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenia Polska Niemcy. Mieszka w Gdańsku.
 
 
ANNA LASZUK
Ur. w 1969 r. w Warszawie; dziennikarka radia TOK FM. W 2006 ukazała się jej dokumentalna książka o polskich lesbijkach pt. Dziewczyny wyjdźcie z szafy! Mieszka w Warszawie.
 
 
ANNA LATAWIEC
Filozof, prof dr. hab., pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, kieruje Sekcją Filozofii Przyrody, Sekcją Filozofii Przyrody; katedrą Metodologii Nauk Systemowo-Informacyjnych. Autorka książki Pojęcie symulacji i jej użyteczność naukowa (Warszawa 1993), współautorka publikacji Tajemnice natury. Zarys filozofii przyrody (Warszawa 2009). Autorka wielu artykułów naukowych z filozofii: przyrody ożywionej, nauki, medycyny, techniki oraz z ekologii i filozoficznych problemów symulacji i modelowania. Współredaktorka (z G. Bugajakiem) prac zbiorowych m.in. Między filozofią przyrody a ekofilozofią (Warszawa 1999), W poszukiwaniu istoty życia (Warszawa 2005) oraz sześciu tomów Filozoficzne i naukowo-przyrodnicze elementy obrazu świata. Redaktor naczelna „Studia Philosophiae Christianae”. Odznaczona Medalem Rektora AGH w uznaniu zasług dla rozwoju biocybernetyki (2000) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2001).
 
bogusława latawiec
BOGUSŁAWA LATAWIEC
Ur. 25.09.1939 r. w Wołominie – zmarła 1.11.2021 w Poznaniu. Poetka, prozaiczka, krytyczka literacka, nauczycielka. W latach 1974–1982 kierowała działem poezji i krytyki literackiej poznańskiego miesięcznika „Nurt”; w latach 1991–2003 była redaktorką naczelną poznańskiego miesięcznika „Arkusz”. Laureatka nagrody polskiego PEN-Clubu i Nagrody im. Józefa Łukaszewicza. Za debiut poetycki Otwierają się rzeki (1965) otrzymała w Gdańsku Nagrodę Wielkiej Peleryny, za tom Całe drzewo zdania (1970) wrocławskie Ugrupowanie 66 uhonorowało ją Nagrodą im. Tadeusza Peipera, tom wierszy Odkrytki (2007) był nominowany do nagrody Cogito, a tomy Gdyby czas był ziemią (2011) oraz Pierzchające ogrody (2018) nominowano do Nagrody Orfeusz im. K. I. Gałczyńskiego. Opublikowała także sześć tomów prozy (m.in. Ciemnia, 1989, 1995, 2012; Kochana Maryniuchna, 2003) oraz zbiory esejów Gęstwina (2001) i Zegary nie do zatrzymania. Literackie portrety, szkice, listy (2012). Ostatnia jej książka poetycka Nieoznakowany szlak ukazała się w 2021 r. w szczecińskim wydawnictwie Forma, z którym współpracowała w ostatniej dekadzie. W 2016 r. Joanna Grądziel-Wójcik i Piotr Łuszczykiewicz opublikowali monografię Bogusława Latawiec: portret podwojony.
 
 
KRYSTYNA LATAWIEC
Dr hab. w Instytucie Filologii Polskiej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, gdzie wykłada literaturę polską po 1939 r. Recenzje i szkice publikowała w „Ruchu Literackim”, „Twórczości”, „Frazie”, w serii „Acta Pancoviana” oraz w tomach studiów historycznoliterackich „Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis”. Autorka książek:Na scenie świata i teatru. O dramaturgii Mariana Pankowskiego, (1994), Poezja polska w latach 1939-1956. Interpretacje (1998),Dramat poetycki po 1956 roku: Jarosław M. Rymkiewicz, Stanisław Grochowiak, Tymoteusz Karpowicz (2007). Przygotowała do druku i opatrzyła wstępem wybór utworów dramatycznych M. Pankowskiego,Teatrowanie nad świętym barszczem (1995).
 
goran lazović
GORAN LAZOVIĆ
Ur. w 1962, studiował dziennikarstwo, literaturę i dramaturgię. Opublikował około dwudziestu tomików poezji, zbiorów prozy, publicystyki, m.in. Nedovršeno pismo (1983), Deset dana istine(1986), Komunističkebajke (1990), Đilas o sebi  drugi o Đilasu(1989), Kukavacsa Tičjegpolja (1998), Košuta u oku moje Milen(2001), Suzesuznoj od oka (2007), Brašno u slaniku (2010). Autor kilku dramatów, m.in. Tako je govorio Mika Antić (1995), Isidora savest jedne epohe (1999) Scenarzysta i reżyser fabularyzowanych dokumentów filmowych Belina kaosudbina (2000) iKadseanđeliprobude (2008). Ponadto nagrał dwie płyty audio CDUspavanka za buđenje i Čitav na pola, izbor najlepši hljubavnih pesama. Jest laureatem kilku nagród literackich, tłumaczony na język angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, rosyjski, ukraiński, bułgarski i węgierski. Mieszka i tworzy w Belgradzie.
 
małgorzata lebda
MAŁGORZATA LEBDA
Ur. w 1985 r. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Doktor nauk humanistycznych (specjalność teoria literatury i sztuk audiowizualnych), nauczycielka akademicka. Autorka czterech tomów poetyckich, najnowszy Matecznik (WBPiCAK, Poznań 2016, nagrodzony tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca”, Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrodą im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz”). Ultramaratonka i taterniczka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.
 
jacek lech
JACEK LECH
Ur. w 1984 r. w Gorlicach. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Literaturoznawca i animator kultury. Napisał pracę magisterską na temat związku mitu lucyferycznego z mistyką genezyjską na przykładzie Samuela Zborowskiego Juliusza Słowackiego. Doktorant na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z polską prozą najnowszą. Przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą twórczości Andrzeja Stasiuka.
 
joanna lech
JOANNA LECH
Ur. w 1984 r. Poetka, laureatka wielu konkursów poetyckich, m.in. im. R.M. Rilkego, im. J. Bieriezina. Publikowała w „Toposie”, „Gazecie Wyborczej”, „Czasie Kultury”, „Tygodniku Powszechnym”, antologii Poeci na nowy wiek (Biuro Literackie 2009). Za debiutancki tomik Zapaść (2009) nominowana do nagrody Silesiusa. Pochodzi w Rzeszowie, gdzie studiowała filologię polską na UR, mieszka i pracuje w Krakowie.
 
eino leino
EINO LEINO
(1878–1926), właśc. Armas E. Leopold Lönbohm. Jeden z twórców poezji fińskiej, przedstawiciel neoromantyzmu, niezwykle popularny i ceniony w swoim kraju. Nawiązywał do tradycji ludowej, zwłaszcza Kalevali, łącząc ją z odniesieniami do czasów mu współczesnych. Był autorem m.in. zbioru Kantyczki i poematu Pieśni księcia Jana i Katarzyny Jagiellonki. Tłumaczył klasykę światową, m.in. Boską komedię.
 
ryszard lenc
RYSZARD LENC
Ur. w 1955 r. w Bytomiu. Prozaik, autor opowiadań. Doktor fizyki (doktorat na Uniwersytecie Śląskim, 1987). Był jednym z animatorów cyklu katowickich seminariów poświęconych filozofii, religii i literaturze Techne Dialektike. Opowiadania publikował m.in. we „Frazie”, „Toposie”, „Akcencie”, „Pograniczach”, „Odrze”, „Toposie”, „Twórczości“, „Elewatorze”, „Wyspie”. Opublikował tomy prozy: Ja, Wittgenstein (2007), Chimera (2014), Ostatni ogród (2017). Laureat konkursów im. K.K. Baczyńskiego (2005), konkursu Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego „Przypadek i czas w stosunkach polsko-niemieckich, 2005 i V Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań we Wrocławiu. Wkrótce w wyd. Forma ukaże się jego pierwsza powieść Golgota, której fragment publikujemy w tym numerze „Frazy”.
 
krystyna lenkowska
KRYSTYNA LENKOWSKA
Poetka, tłumaczka, krytyczka, animatorka życia literackiego. Opublikowała trzynaście tomów poezji (w tym dwa dwujęzyczne polsko-angielskie i jeden polsko-ukraiński), m.in. Tato i inne miejsca (2010), Kry i wyspy (2013), Zaległy list do pryszczatego anioła / An Overdue Letter to a Pimple Angel (2014), Troska / Турбoта (Lwów 2014), Carte Orange (przeł. na j. francuski K. Wojewoda, 2017), Kiedy byłam rybą (lub ptakiem) (2020), Balkon (2021). Wiersze, prozę, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady opublikowała w wielu pismach literackich w Polsce (m.in. w „Akcencie”, „Frazie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Pracowni”, „Toposie”, „Twórczości”, „Tyglu Kultury”, „Zeszytach Literackich”), w USA, w tłumaczeniu Ewy Hryniewicz-Yarbrough (m.in. „Absinthe”, „Boulevard”, „Chelsea”, „Confrontation”), na Ukrainie, w Rumunii i w Czechach. Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2016 r. zadebiutowała tomem prozy Babeliada wydanym w serii Biblioteka „Frazy”. W 2018 r. ukazał się w wydawnictwie Officyna w jej przekładzie tom Emily Dickinson Jest pewien ukos światła. Poezje wybrane. Wkrótce ukaże się jej bajka Krysia od Rysia. Niesłychane historie o życiu (i nie tylko). Mieszka w Rzeszowie.
 
 
HEZI LESKLI
Ur. w 1952 r. Rechowot (Izrael), w rodzinie czeskich imigrantów, zm. w 1994 r. Izraelski poeta, choreograf i krytyk tańca, fotografik, dziennikarz. Studiował fotografikę i taniec. W wieku 22 lat zamieszkał w Holandii, gdzie studiował multimedia w Akademii Sztuk Pięknych w Hadze. W 1980 r. powrócił do Izraela. Wydał tomy poezji: Ha’ecba(1986, Palec), Chibur we’Hisur (1988, Dodawanie i odejmowanie),Ha’achbarim we’Lea Goldberg (1992, Myszy i Lea Goldberg), Sotim jekarim (1994, Drodzy zboczeńcy). Wiersze Leskli`ego były dwukrotnie publikowane w „Literaturze na Świecie” 2004, nr 11/12 oraz 2008, nr 9/10.
 
 
KATARZYNA LEWANDOWSKA
Studiowała oligofrenopedagogikę oraz sztukę na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od wielu lat pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Umiejętności pisarskie doskonaliła na kursach w Pasji Pisania. Laureatka konkursów literackich. Obecnie pracuje nad zbiorem opowiadań i pierwszą powieścią. W wolnym czasie, oprócz pisania, maluje, fotografuje i podróżuje.
 
leszek libera
LESZEK LIBERA
Ur. w 1948 r. w Raciborzu. Historyk literatury, tłumacz, pisarz. Wykładowca akademicki. Pracował na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obornił w 1977 r. doktorat. W roku 1980 wyjechał do Niemiec i zamieszkał w Essen. W latach 19801992 dorywczo pracował w Münster, dając w tamtejszym uniwersytecie wykłady z języka polskiego. Od 1992 r. pracował w Instytucie Filologii Polskiej WSP w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski), gdzie jest obecnie profesorem zwyczajnym w Zakładzie Literatury XIX Wieku. Znawca literatury polskiego i niemieckiego romantyzmu. Opublikował m.in książki: Juliusza Słowackiego „Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu” (1993); Romantyczność i folklor. O twórczości Jacka Malczewskiego i Bolesława Leśmiana (Poznań 1994), Mickiewicz – Słowacki. Szkice i rozprawy (2000); W Szwajcarii. Studium o Juliuszu Słowackim (2001); „Maria Stuart”. Dramat Juliusza Słowackiego (2003); Zraniona iluzja. O „Balladynie” Juliusza Słowackiego i „Kocie w butach” Ludwiga Tiecka (2007), Mickiewicz i medycyna. Szkice romantyczne (2010) i Mickiewicz (2015). Przełożył Ludwiga Tiecka Kota w butach. Świat na opak (2007) i Księcia Zerbino czyli podróż w poszukiwaniu dobrego smaku... (2012). Jest także autorem, napisanej w języku niemieckim powieściowej dylogii Der Utopek. Roman  (2011, na polski tłumaczy ją Sława Lisiecka) oraz Buks Molenda, wydanych w wydawnictwie Neisse Verlag w Dreźnie. Mieszka w Essen i Poznaniu.
 
 
MARGOSIA LICHOTA
Malarka, grafik, projektuje okładki do książek, m.in. dla wydawnictw: Scholar, Egmont i W.A.B. Wybrane prace własne zamieszcza pod adresem: www.margosialichota.blogspot.com
 
refik ličina
REFIK LIČINA
Ur. 1956 r. w Radmanovci (obecna Czarnogóra), od 1992 r. mieszka i tworzy w Lund (Szwecja), poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz najwybitniejszych szwedzkich poetów na język serbski, opublikował tomiki wierszy: Poznavanje prirode (1982), Pčele (1987), Posmrtne počasti (1999), EX SOLIO (2001), April je mjesec mrtvih (2003), Prigodne prisile (2009) i Predikan för Eurydike (po szwedzku, 2009), oraz zbiory opowiadań: Skonski epigrami (1998), Staklenici (2004),Priče iz daljine (2004) i Dani u Valhali (2008). Jest członkiem szwedzkiego Pen Clubu.
 
wojciech ligęza
WOJCIECH LIGĘZA
Historyk literatury, krytyk literacki, profesor na Wydziale Polonistyki UJ. Autor licznych rozpraw naukowych, esejów, szkiców poświęconych literaturze współczesnej w kraju i na obczyźnie. Opublikował książki: Jerozolima i Babilon. Miasta poetów emigracyjnych (1998), Jaśniejsze strony katastrofySzkice o twórczości poetów emigracyjnych (2001), O poezji Wisławy Szymborskiej. Świat w stanie korekty (2002). Jest autorem wstępu do antologii Wiatr nas nosi po świecie. Antologia polskiej poezji żołnierskiej na obczyźnie 1939-1945 (1993). Redaktor i współredaktor tomów zbiorowych, m.in.: Pamięć głosówStudia nad twórczością Aleksandra Wata (Kraków 1992), Pisarze emigracyjni. Sylwetki(Kraków 1993), Ktokolwiek jesteś bez ojczyznyTopika polskiej współczesnej poezji emigracyjnej (Łódź 1995), Powroty w zapomnienie. Dekada literatury emigracyjnej 1989-1999 (2001),Poszukiwania realności. Literatura, dokument, Kresy (2003), Portret z początku wieku. Twórczość Zbigniewa Herberta – kontynuacje i rewizje (2005). Jest laureatem Nagrody Fundacji Wł. i N. Turzańskich (2000). Mieszka w Krakowie.
 
 
DONIA LILLY
Urodziła się niedaleko Woodstock w stanie Nowy Jork, studiowała sztukę w Principia College w Illinois oraz w Holandii i Irlandii. Jest pisarką, śpiewa, uprawia sztuki wizualne. Mieszkała w wielu krajach, obecnie na wyspie Kauai na Hawajach. Więcej informacji na stronie www.DoniaLilly.com Publikacja przekładów we „Frazie” jest (prawdopodobnie) jej pierwszą publikacją w prasie.
 
 
FRANCISZEK LIME
Ur. w 1983 r. w Bystrzycy Kłodzkiej, absolwent filozofii i farmacji, publikował w „Wyspie”, „Pograniczach”, „Śląsku”, „Red”. Wielbiciel Dead Can Dance i Sándora Máraia. Przygotowuje do druku swój debiut poetycki. Pracuje w branży tekstylnej. Mieszka pod Opolem.
 
piotr linek
PIOTR LINEK
Ur. w 1964 r. w Zamościu. Poeta, publicysta, animator życia literackiego. Kieruje działem literackim „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”, wcześniej redagował Kronikę Literacką w piśmie „Tygodnik Zamojski” oraz Notę (także na antenie Katolickiego Radia Zamość). Publikował w „Akcencie”, „Kresach Literackich”, Opublikował pięć tomów poetyckich: ...na biegunach (1990), Rozmowy z J. (1994), W brzuchu wielkiej ryby (1996), Światłocień (1999), Chemia zdziwienia (2005, Nagroda im. A. Kamieńskiej), Bliżej skóry (2009).
 
roope lipasti
ROOPE LIPASTI
Ur. w 1970 r. Fiński pisarz, dziennikarz i publicysta, tworzy dla dorosłych i dzieci. Parokrotnie nagrodzony, jego książki zostały przetłumaczone na kilka języków obcych.
 
elżbieta lipińska
ELŻBIETA LIPIŃSKA
Ur. w Warszawie, od lat mieszka we Wrocławiu. Jest prawnikiem. Pisze od wielu lat, głównie wiersze, czasem także krótkie opowiadania, które dopiero przed paru laty zdecydowała się pokazać światu. Publikowała w "Obrzeżach", "Akancie", "Autografie", almanachach pokonkursowych, "Red" i w "Toposie". Jest laureatką konkursów poetyckich, m.in. Szóstego Agonu Poetyckiego "O Wieniec Akantu" (Grand Prix w 2006 r.), Głogowskich Konfrontacji Literackich, "O Laur Czerwonej Róży" w Gdańsku, konkursów "Malowanie słowem" i "Struna orficka". W styczniu 2007 r. wydała tomik wierszyPożegnanie z czerwienią.
 
 
KRZYSZTOF LIPIŃSKI
Ur. w 1957 r. Prof. dr hab. w Instytucie Filologii Germańskiej UR, historyk literatury, tłumacz, autor opowiadań.  . Opublikował m.in.Goethes „Faust” als Ubersetsungsvorlage (1990), Bóg, szatan, człowiek. O „Fauście” J. W. Goethego. Próba interpretacji (1993),Niedoskonała pokuta: o życiu i twórczości Georga Trakla (1998), tom opowiadań Opowieści galicyjskie (2005), Vademecum tłumacza(2000) oraz m.in. przekłady poezji G. Trakla Jesień duszy (1993), J. W. Goethego Faust. Tragedia (1996), Novalisa Hymny do nocy(1995). 
 
marek roman lipiński
MAREK ROMAN LIPIŃSKI
Ur. w 1947 r. w Warszawie. Hydrobiolog i biolog morski, dr habilitowany, absolwent biologii na Uniwersytecie Warszawskim, studiował także japonistykę. Pracował w redakcji miesięcznika „Morze” (1970–1971), a także jako pracownik naukowy Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni w latach 1970–1985. Po roku 1985 był zatrudniony na Wydziale Zoologii University of Cape Town (1985–1992); Sea Fisheries Research Institute (1992–2012); Rhodes University i South African Institute of Aquatic Biodiversity (od 2012 r.). Jest autorem ponad dwustu artykułów naukowych oraz licznych artykułów popularnonaukowych i esejów. Organizator i kierownik ponad 20 rejsów badawczych na różnych statkach, głównie na Atlantyku. Współautor Zoologii pod redakcją Czesława Błaszaka (t. 1) i Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu (t. 5: Afryka; t. 6: Ludzie Gór). Opublikował książki: Haiku; Człowieku co chciałbyś wiedzieć? (Testament biologa z dodatkiem esejów o literaturze polskiej i japońskiej); What would you like to know? (anglojęzyczna wersja Testamentu biologa), które zostały wydane w 2019 r. przez Bogucki Wydawnictwo Naukowe w Poznaniu.
 
ewa lipska
EWA LIPSKA
Ur. w 1945 r. w Krakowie, gdzie mieszka. Poetka, autorka felietonów. Studiowała malarstwo na krakowskiej ASP. Debiutowała tomemWiersze (1967). W 1979 r. ukazał się pierwszy wybór jej poezji Dom spokojnej Młodości. Później opublikowała m.in. tomy: Przechowalnia ciemności (1985), Stypendyści czasu (1994), Ludzie dla początkujących (1997), 1999 (1999), Ja (2003), Pomarańcza Newtona(2007), Pogłos (2010 – Nagroda Gdynia w dziedzinie poezji 2011). Jest także autorką tomu prozy poetyckiej Żywa śmierć (1979), dramatu Nie o śmierć tutaj chodzi, lecz o biały kordonek (1982) i powieści Sefer (2009). W latach 1970-1980 była redaktorką w Wydawnictwie Literackim, od 1991 roku pracowała w ambasadzie polskiej w Wiedniu w latach 1995-1997 była Dyrektorem Instytutu Polskiego w Wiedniu. Prowadziła gościnne wykłady w Studium Literacko-Artystycznym na UJ. Aktualnie współpracuje z Radiem Kraków. Była członkinią Związku Literatów Polskich do jego rozwiązania w 1983 r., a po 1989 była w gronie założycieli Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Należy do polskiego i austriackiego PEN-club. Jest laureatką wielu nagród w Polsce i na świecie, m.in.: im. A. Bursy (1971), Fundacji Kościelskich (1973), Fundacji POLCUL (1988 Australia), Polskiego PEN-Clubu z Fundacji Büchnera (1992), Fundacji A. Jurzykowskiego (1993), Fundacji im. Wł. i N. Turzańskich (2004), Nagrody miesięcznika „Odra” (2004). Uczestniczyła w wielu festiwalach poezji w Europie i na świecie. Wybory jej wierszy ukazały się w języku niemieckim, angielskim, duńskim, holenderskim, czeskim, węgierskim, hebrajskim, serbskim, słowackim, hiszpańskim, katalońskim, francuskim, szwedzkim, albańskim i bułgarskim.
 
 
TADEUSZ LIRA-ŚLIWA
Ur. w 1953 r. w Głogowie. Poeta, krytyk literacki. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydał kilka tomików poetyckich. Wiersze i recenzje publikował na łamach "Akantu", "Kwartalnika Artystycznego", "Toposu", "Twórczości", "Tygla Kultury". Jego najnowszy tomik Przejście został nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa w 2005 roku.
 
 
AGNIESZKA LISAK
Ur. w 1973. Poetka, pisarka i aforystka związana z Krakowem. Z wykształcenia prawnik. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Nagrodzona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa w 1999. W latach 19962002 występowała ze swoją poezją w Piwnicy pod Baranami. Utwory i artykuły na tematy historyczne publikowała w wielu czasopismach krakowskich oraz m.in. we „Frazie”, „Pograniczach”, „Stronach”, „Gazecie Wyborczej”, „Twoim Stylu”, „Wiedzy i Życiu”, „Spotkaniach z Zabytkami”. Opublikowała tomiki Uliczka do nieba (1998) i Każdy rodzi się poetą (1999) oraz książki Miłość staropolska, obyczaje, intrygi skandale i Miłość, kobieta i małżeństwo w XIX wieku. Jej utwory zamieszczono w antologiach polskiego aforyzmu oraz w antologiach poetów krakowskich. 
 
 
SŁAWA LISIECKA
Ur. w 1947 r. w Łodzi. Germanistka, wybitna tłumaczka literatury niemieckojęzycznej o imponującym dorobku. Tłumaczy prozę, dramaty, poezję i eseistykę. Jest autorką m.in. przekładów prozy Thomasa Bernharda i pism Martina Heideggera. W 2012 r. otrzymała nagrodę dla najlepszej polskiej tłumaczki literatury niemieckojęzycznej – fundacji Kunststiftung Nordrhein-Westfalen, w 2009 roku nagrodę „Literatury na Świecie” za przekład Domniemań w sprawie Jakuba Uwe Johnsona, w 2007 Austriacką Nagrodę Państwową „Translatio” za przekłady literatury austriackiej. Mieszka w Łodzi.
 
 
SWITŁANA LISOWSKA
(Світлана Лісовська), ur. w 1988 r. w Czerniowcach. Poetka, skrzypaczka. Ukończyła studia na Wydziale Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza. Laureatka ogólnoukraińskiego konkursu poetyckiego wydawnictwa „Smołoskyp” w 2012 r. za tom wierszy Поруч з морем о сьомій [Obok morza o siódmej]. Debiutowała książkowo w 2015 r. w tymże wydawnictwie tomikiem Kontemp [Contemporary dance] z przedmową Bohdana Zadury, jej wiersze weszły do Antologii młodej poezji ukraińskiej III tysiąclecia Myrosława Łajuka (2018). Brała udział w wielu festiwalach i akcjach poetyckich (m. in. w lubelskim Czasie poetów, 2015). Przez pewien czas pracowała w Paryżu jako modelka, była trenerką dziecięcego alpinizmu i turystyki sportowej. Inicjatorka rezydencji artystycznej w Użhorodzie (2015).
 
krzysztof lisowski
KRZYSZTOF LISOWSKI
Ur. w 1954 r. w Krakowie. Poeta, krytyk literacki. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował tomikiem wierszy Próba obywatelstwa w 1975 r. Wiersze Lisowskiego tłumaczone były na języki m. in. na czeski, słowacki, ukraiński, rosyjski, serbsko-chorwacki, węgierski, słoweński, francuski, niemiecki i angielski. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody im. Andrzeja Bursy (1976), Nagrody im. Piętaka (1981), Nagrody Miasta Krakowa (1990), Nagroda Krakowska Książka Miesiąca (październik 1999 - za tomik 33 zapewnienia o miłości do świata). Stypendysta rządu Szwecji na Gotlandii (2000) oraz stypendysta Ministra Kultury RP. Pracuje w Wydawnictwie Literackim, wykłada w szkole „creative writing” Uniwersytetu Jagiellońskiego. Należy do SPP i PEN-Clubu. Współpracuje z pismami literackimi i kulturalnymi, m.in. „Kresy”, „Nowe Książki”, „Dekada Literacka”. Ostatnio opublikował m.in. tomiki wierszy: Poszukiwacze światła. Seekers of Light (Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie/Gnome, 2004), Niewiedza (Tlőn&Uqbar, Kraków 2007), Budzik Platona (Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, 2007).
 
 
SUSAN LITWACK
poetka amerykańska, mieszka i uczy w Nowym Jorku. Ostatni tom wierszy Inscape ukazał się w 1976 r.
 
 
ADAM LIZAKOWSKI
Ur. w 1956 r. w Dzierżoniowie. Mieszkał i pracował w Pieszycach na Dolnym Śląsku, od 1981 r. w USA. Polsko-amerykański poeta, prozaik, tłumacz, laureat Międzynarodowej Nagrody Fundacji Turzańskich (Canada, 2000) i Award World Poetry Day UNESCO (2008), Elma Stuckey Poetry Award (2010). Studiował w Columbia College Chicago na kierunku creative writing (BC) oraz w chicagowskim Northwestern University (MA). Jest członkiem redakcji kwartalnika „TriQuarterly Online” wydawanego przez ten uniwersytet. Opublikował w języku polskim i angielskim ponad 20 tomów poetyckich. Ostatnio m.in. Dziennik pieszycki (Bielawa 2016) i Jak zdobyto Dziki Zachód. Wiersze i poematy (WBPiCAK, Poznań 2017). Przekładał na polski wiersze Walta Whitmana, W.C Williamsa, Carla Sandburga, Allena Ginsberga, Langstona Hughesa, Boba Dylana, a także Lao Tsy i Rumiego (przekłady z języka angielskiego). W serii Biblioteka „Frazy” ukazały się jego Zapiski znad Zatoki San Francisco (2004). Jest także autorem sztuk teatralnych. Odznaczony m.in. brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012). W 2016 roku powrócił do Polski.
 
bogdan loebl
BOGDAN LOEBL
Ur. w 1932 r. w Nowosielicy k. Stanisławowa. Poeta, prozaik, publicysta, autor słuchowisk radiowych oraz tekstów piosenek i bluesów (m.in. do muzyki Tadeusza Nalepy). Ostatnio opublikował: wybór słuchowisk Wesołych świąt.(Toruń 2007), tomy poezji Czernienie bieli i Rozmowy z mistrzem / My dialogs with the Master (2009), prozy Rzeka dzieciństwa i Kres moich kresów (2013) oraz wywiad-rzekę Słucham głosu serca (2015). Mieszka w Józefowie k. Otwocka.
 
 
FEDERICO GARCIA LORCA
(1898–1936), hiszpański poeta i dramatopisarz, jeden z najwybitniejszych pisarzy hiszpańskich XX w. Zginął w niejasnych okolicznościach podczas Wojny Domowej, rozstrzelany przez Falangistów. Bliski tradycji baroku, surrealizmowi i awangardzie, tworzył poezje inspirowane folklorem (Romance cygańskie), pisał dramaty historyczne, psychologiczno-obyczajowe i groteskowo-poetyckie oraz komedie (m.in. Krwawe gody, Dom Bernardy Alba, Teatro breve). W latach 1929–1930 przebywał w Nowym Jorku, wiersze tam napisane złożyły się na tom Poeta w Nowym Jorku, z którego pochodzą publikowane w tym numerze „Frazy” przekłady Romana Sabo. W Polsce tłumaczony m.in. przez Jerzego Ficowskiego, Mieczysława Jastruna, Irenę Kuran-Bogucką, Danutę Muchę, Jarosława Marka Rymkiewicza i Jerzego Winczakiewicza. 
 
 
PIOTR WIKTOR LORKOWSKI
Ur. w 1968 r. w Nowem na Pomorzu. Recenzent, literaturoznawca, tłumacz z języka niemieckiego. Stały współpracownik Dwumiesięcznika Literackiego „Topos”. Pomysłodawca i współtwórca Gdańskiej Encyklopedii Güntera Grassa (2017). Opublikował m.in. przekład Rainera Marii Rilkego Zapisków Maltego Lauridsa Brigge (2011). Doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Prowadzi blog literacki „nowe litery” (nowelitery.blogspot.com) oraz podkast o poezji „Nadmorze”. Mieszka w Sopocie.
 
anna lubicz-łuba
ANNA LUBICZ-ŁUBA
Dziennikarka, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Do chwili wyjazdu z Polski (1979) pracowała w Bibliotece Narodowej. W czasie pobytu w Londynie redaktor tygodnika "Gazeta Niedzielna" oraz wydawnictwa Veritas Publishing House. W Kanadzie (od 1982) związana z polską prasą, radiem i telewizją oraz Radiem Canada International. Wieloletnia asystentka prezesa Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i (w latach 1990-1992) polskiego senatora, Stanisława Haidasza, o którym zrealizowała film dokumentalny. Autorka licznych wywiadów z ludźmi sztuki, nauki i polityki (m.in. S. Barańczakiem, K. Braunem, S. Brejdygantem, Z. Brzezińskim, B. Czaykowskim, N. Daviesem, J. Nowakiem-Jeziorańskim, ks. J.Pasierbem, H. Szeryngiem, ks. J. Twardowskim). Autorka książki biograficznej Gorycz i spełnienie(2005). Przygotowuje polską wersję anglojęzycznego tomu wierszy Wacława Iwaniuka Evenings on Lake Ontario we wspólnym tłumaczeniu z Bogdanem Czaykowskim. Członek Zarządu Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie.
 
 
ANDRIJ LUBKA
Ur. w 1987 r. w Rydze, poeta, pisarz, eseista, tłumacz (głównie polskiego i chorwackiego) i felietonista. Absolwent ukrainistyki Uniwersytetu w Użhorodzie i bałkanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobywca licznych nagród literackich, m.in. „Debiut” (2007) „Kijowskie Laury” (2011). W 2006 obserwator wyborów na Białorusi, po zatrzymaniu przez białoruskie władze otrzymał status persona non grata na dziesięć lat. Dwukrotny stypendysta Gaude Poloniae. Autor tomów wierszy: Вісім місяців шизофренії  [Osiem miesięcy schizofrenii] (2007), Тероризм [Terroryzm] (2008), Сорок баксів плюс чайові [Czterdzieści baksów plus napiwek] (2012), powieści Карбід (2015, polskie wyd. Karbid, 2016, finał nagrody Angelus), Твій погляд, Чіо-Чіо-Сан [Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San] (2018), tomów krótkiej prozy КІЛЕР. Збірка історій (2012, polskie wyd. Killer, 2013), Спати з жінками , [Spać z kobietami] (2014); Кімната для печалі (2016, nagroda Fundacji Kowaliowych. USA, polskie wyd. Pokój do smutku, 2018), Saudade (2017, nagroda im. J. Szewielowa).
 
 
ARKADIUSZ LUBOŃ
Ur. w 1984 r. w Sosnowcu. Absolwent polonistyki i anglistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Literaturoznawca i tłumacz, adiunkt w Zakładzie Teorii i Antropologii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UR. Teksty prozatorskie i publicystyczne publikował w jednodniówce „Kropka nad Ypsylonem”, „Almanachu literackim” (Rzeszów 2005), piśmie studentów UR „Melanż” i we „Frazie”.
 
marco americo lucchesi
MARCO AMERICO LUCCHESI
Prof. dr, powieściopisarz, poeta, eseista, tłumacz i esperantysta, członek Akademii Literatury Brazylijskiej i jej przewodniczący od 2017 r. (najmłodszy przewodniczący tej instytucji w ostatnich siedemdziesięciu latach), profesor literatury porównawczej na Uniwersytecie Federalnym Rio de Janeiro oraz visiting professor w kilku innych krajach. Specjalizuje się w badaniach poezji, filozofii a także literaturze włoskiej. Jest dziennikarzem i redaktorem pism literackich. Trzykrotnie otrzymał najważniejszą brazylijską nagrodę literacką Jabuti, jest również laureatem rumuńskiej nagrody Marin Sorescu, oraz Cavaliere da Republica Italiana i Alceu Amoroso Lima. Posiada doktorat honoris causa Uniwersytetu Tibiscus i jest korespondentem Akademii Nauk w Lizbonie. Jego utwory były tłumaczone na około dwadzieścia języków. Przetłumaczył na portugalski dzieła: Umberta Eco, Borisa Pasternaka, Prima Leviego, Georga Trakla, Welimira Chlebnikowa, Friedricha Hölderlina, Angelusa Silesiusa, św. Jana od Krzyża, Francisca Quevedo, Dżalaluddima Rumiego, Giambattisty Vica. Autor ponad dziesięciu tomików poetyckich, dwóch powieści, wielu książek eseistycznych i naukowych.
 
barbara ludwiczak
BARBARA LUDWICZAK
Ur. w 1980 r. w Tarnowie. Absolwentka filologii klasycznej UJ. Debiutowała w 2002 opowiadaniem Teodycea (miesięcznik „Science-Fiction”). Laureatka konkursów literackich O Złoty Kałamarz i Złote Pióro (2004) oraz „Moja mała ojczyzna – Tarnów” (2007). Autorka popularyzatorskich książek dla dzieci Mitologia (2008) i Przygody Odyseusza (2010). Współautorka (razem z Martą Kędroń) przekładów powieści Marka Twaina Przygody Tomka Sawyera (2008) oraz Pamiętniki Adama i Ewy (2008). Od 2013 r. przygotowuje pracę komparatystyczną na temat Obcości w twórczości i życiu Anthony’ego Trollope’a. Opublikowała kilka artykułów naukowych w monografiach zbiorowych. Współredaktorka (razem z opiekunką naukową, prof. dr hab. Oksaną Weretiuk) monografii Porównywalne – nieporównywalne: metoda komparatystyczna (Wydawnictwo UR, 2015). Członkini Canadian Comparative Literature Association.
 
 
AGATA LUDWIKOWSKA
Ur. w 1984r., absolwentka MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorantka w Instytucie Badań Literackich PAN. Współpracuje z portalem Literatki.pl. Wiersze publikowała między innymi w „Kwartalniku Artystycznym”, „Toposie”, „Zeszytach Literackich”. Laureatka m.in. III Nagrody w XX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. K. K. Baczyńskiego (Łódź 2011). Mieszka w Warszawie.
 
 
MONIKA LUQUE-KURCZ
Ur. w 1977 r. w Rzeszowie. Pisze wiersze od niedawna. Publikowała w sieci, w serwisie poetyckim Poezja polska jako no_name oraz w kwartalniku „Wyspa”, „Nowe Myśli”, e-tygodniku literacko-artystycznym „Pisarze.pl” oraz w „Helikopterze”. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Ropczycach, studiowała na WSP w Rzeszowie. Na trzecim roku przerwała studia, po czym wyjechała do Hiszpanii. Od 2007 r. mieszka w Ropczycach.
 
 
MARCIN ŁUKASZ LUTOMIERSKI
Ur. w 1982 r.; doktorant w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się zwłaszcza problematyką Drugiej Emigracji, literaturą romantyzmu oraz edytorstwem. Pod opieką prof. Mirosława Strzyżewskiego przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą tradycji romantycznej w środowisku emigracji londyńskiej. 
 
 
JANUSZ ŁASTOWIECKI
Doktorant w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego zainteresowania skupiają się wokół odbioru i fenomenologii słuchowiska radiowego. Publikował w „Tekstualiach”, „Twórczości”, „Frazie”, „Teatrze”, „Pro Libris” i „Autografie”. Na co dzień zajmuje się krytyką radiową i teatralną, publikuje wywiady i szkice krytyczne na portalach „E-teatr”, „Dziennik teatralny” i „Teatr Polskiego Radia”. Interesuje się również współczesnym polskim filmem, field recording i transową muzyką eksperymentalną (głównie ambient).
 
 
ZYGMUNT ŁAWRYNOWICZ
(1925 Poniewież –1987 Londyn). Poeta, tłumacz, krytyk literacki. Urodził się na Litwie, gdzie ukończył gimnazjum w Poniewieżu. W 1943 wywieziony na roboty do Niemiec, zbiegł i przez Jugosławię przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie już po wojnie wstąpił do 2. Korpusu. Studiował ekonomię i nauki polityczne w University College w Dublinie. Od 1952 roku pracował w banku Loyds w Londynie. Był redaktorem londyńskich pism młodej emigracji „Życie Akademickie” (redaktor naczelny w latach 1953–1954), „Merkuriusz Polski”, „Życie” (1958–1959) współpracował z „Kontynentami”, a w kraju z „Więzią”. Związany z grupą poetycką Kontynenty (1959-1964). Znał biegle co najmniej osiem języków. Opublikował tomy wierszy: Epitafium jesieni (1953), „Syn marnotrawny” i inne wiersze 19541960 (1968), Błędne ogniki (Olsztyn 1984), Anglobabilon. Wiersze 19651985 (1986), Zatrute jagody, czyli Helga (1986), Świetliki i ulęgałki (1987) oraz tomy przekłady wierszy i prozy: Giuseppe Ungarettiego, Johna R. Jeffersa, Eugenio Montalego, Krystyna Donelajtisa, André Frossarda. Na angielski przełożył kazania księdza Jerzego Popiełuszki. Po 1956 roku często spędzał urlopy w Polsce, gdzie w Dobrym Mieście koło Olsztyna osiedlili się po wojnie jego matka i brat z rodziną. 
 
 
JACEK ŁUKASIEWICZ
(Jacek Petelenz-Łukasiewicz), ur. 21 czerwca 1934 r. we Lwowie, zmarł 7 marca 2021 r. we Wrocławiu. Historyk literatury, krytyk literacki, poeta, prof. zw. Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1974–2005 kierował Zakładami Literatury Polskiej XX wieku i Historii Literatury Polskiej po 1918 roku. Był autorem wielu monografii, tomów esejów i szkiców, m.in. Szmaciarze i bohaterowie (1963), Zagłoba w piekle (1965), Laur i ciało (1971), Republika mieszańców (1974), Mieczysława Jastruna spotkania w czasie (1982), Oko poematu (1991), Wiersze w gazetach 19451949 (1992), Rytm, czyli powinność. Szkice o książkach i ludziach po roku 1980 (1993), Mickiewicz (1996), Herbert (2001, nominacja do Nagrody Nike 2002), Grochowiak i obrazy (2002), Ruchome cele (2003), Wiersze Adama Mickiewicza (2003), Jeden dzień w socrealizmie i inne szkice (2006), TR (2013, Nagroda Literacka Gdynia 2014), Kąt widzenia. Notatki literackie (2016), Poeta Grochowiak (2019). Na łamach czasopism literackich publikował recenzje, noty krytyczne i wiersze (przede wszystkim w „Odrze”). Jego debiutancki tom poetycki Moje i twoje ukazał się w 1959 r. Kolejne to m.in. Obraz siedzącej (1963), Zabawy zimowe (1968), Dolina (1972), Podróże (1976), Światło mijania (1988), Mali mistrzowie (1993), Czas niedopełniony (1998), Stojąca na ruinie (2011, Nagroda m. st. Warszawy 2012), Rytmy jesienne (2014, finalista Nagrody Poetyckiej Orfeusz), Wiązania (2017, nominacja do nagrody Silesius 2019). Ostatnią wydaną za życia jego książką był tom wierszy Cięcie (2020). Został uhonorowany Nagrodami PEN Clubu oraz im. Kazimierza Wyki za całokształt twórczości krytycznoliterackiej i eseistycznej.
 
 
ALICJA ŁUKASIK
Ur. w 1993 r. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, studentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, autorka tomu poetyckiego Przebudzenie.
 
 
IZABELA ŁUKASIK
Absolwentka filologii polskiej UR. ROMAN MAGRYŚ Dr hab. prof. UR, pracuje w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Polskiego Oświecenia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyk literatury, krytyk i eseista. Publikował w „Res Publice Nowej”, „Frazie”, „Nowej Okolicy Poetów”. Opublikował monografie Retoryka polska w dobie oświecenia (1998) i Bohater literacki powieści stanisławowskiej. Poszukiwanie współczesnej interpretacji artystycznego fenotypu (2007), a także szereg artykułów naukowych o literaturze i teorii literatury w XVIII i XIX wieku. Ogłosił także szkice o pisarzach współczesnych, m.in. Pawle Jasienicy, Janie Darowskim i Oldze Tokarczuk. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem XVIII i członkiem Towarzystwa Naukowego w Rzeszowie. Mieszka w Boguchwale.
 
 
MAŁGORZATA ŁUKASZUK-PIEKARA
Literaturoznawca, krytyk literacki. Dr hab. prof. KUL. Kieruje Katedrą Krytyki Literackiej w Instytucie Filologii Polskiej KUL. Autorka książek: „...I w kołysankę już przemieniony płacz..." Obiit natus est... w poezji Aleksandra Wata (Londyn 1989), „Niby ja…”. Rzecz o poezji Mirona Białoszewskiego (Lublin 1997), Wizje splatane z historiami. Autobiografia liryczna poety (Lublin 2001). Współredagowała tomy zbiorowe, m.in.: Janusz St. Pasierb – poeta (Warszawa 2003), Wobec romantyzmu. Studia i szkice ofiarowane Profesor Danucie Paluchowskiej-Zamącińskiej (Lublin 2006), Polska literatura współczesna wobec romantyzmu (Lublin 2007).
 
tomasz łychowski
TOMASZ ŁYCHOWSKI
Ur. w 1934 r. w Angoli, w latach 1938–1944 mieszkał w Warszawie (był więziony na Pawiaku), lata 1945–1948 spędził w Niemczech, skąd wyemigrował z rodzicami do Brazylii. Z zawodu nauczyciel i wykładowca, z powołania poeta i malarz. Zajmował się także tłumaczeniami, współpracował z pismem „Aproximações”, pisywał do prasy polonijnej. Publikuje po polsku, portugalsku i angielsku. Autor książek: Glimpses / Vislumbres (1996), Vozes / Voices (1998), Brisas / Powiewy (2000), Graniczne progi / Limiares de fronteira / Thresholds (2004), Encontros / Spotkania (2006), Asas / Skrzydła (2008), Moja droga na księżyc (2010; wersja portugalska: Meu caminho para a lua, 2010; wersja angielska: My way to the Moon – How I survived WWII, 2012), Recomeço (2014), Spojrzenia. Wiersze wybrane (2016). W 2014 r. odznaczony Medalem Prymasa Polski „za zasługi dla Kościoła i narodu”, uhonorowany Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za rok 2016. Mieszka w Rio de Janeiro.
 
 
WOŁODYMYR ŁYS
Ur. w 1950 r. na chutorze w pobliżu wsi Zhoriany (okolice Lubomyśla na Wołyniu). Ukraiński prozaik, dramaturg, autor słuchowisk radiowych, dziennikarz. Po roku 1989 opublikował dziewiętnaście powieści, m.in.: Ajstry na zrubi (1991), Romana (2001), Sprzedawca losu (2002), Maska (2002), I prybude sudďa (2004), Kamień pośród sadu (20052007), Grafinia (2010), Solo dla Sołomii (2013). Laureat wielu ukraińskich nagród literackich, m.in. Grand Prix Koronacja słowa 2008 za powieść Ostriv Sylvestra (2008). Jego powieść Stulecie Jakowa (wyd. Клуб Сімейного Дозвілля, Charków 2010) zdobył nagrodę Wielkiej Koronacji (najlepsza książka dziesięciolecia) oraz nominację do nagrody BBC’s Best Book. Książka została w 2016 r. zaadaptowana na serial telewizyjny (reż. Bata Nedicz). Pisarz był także nominowany do Państwowej Nagrody im. T. Szewczenki. Mieszka w Łucku. Drukowany we „Frazie” fragment powieści jest prawdopodobnie pierwszym przekładem Łysa na język polski.
 
 
OLEH ŁYSZEHA
Ur. w 1949 r. w Tysmenicy. Poeta, dramaturg, tłumacz. Jako student ostatniego roku anglistyki relegowany w 1972 z Lwowskiego Uniwersytetu za druk w undergroundowym almanachu „Skrzynia” i obłożony zakazem druku, który obowiązywał do 1988 roku, służbę wojskową odbył w Buriacji. Tam zainteresował się chińską filozofią i literaturą i uczył angielskiego w wiejskiej szkole. Po powrocie do Tysmenicy pracował w zakładach futrzarskich, a w 1977 przeniósł się do Kijowa, gdzie skończył wydział filmowy w Państwowym Instytucie Sztuk Teatralnych. Pierwszy tom wierszy Łyszehy Wielki most ukazał się w 1989 roku, kolejny Śniegowi i ogniowi w 2002. W 2010 roku wyszedł tom prozatorskich utworów Przyjacielu Li Bo, bracie Du Fu, zawierający oprócz tytułowego dramatu, opowiadania, eseje i rozmowy, a w 2012 w tomie, noszącym taki sam tytuł jak debiutancki, zgromadzono jego dorobek poetycki, na który składają się 63 wiersze. W 2000 r. Łyszeha i James Brasfield dostali nagrodę PEN Clubu za przekład wybranych wierszy Łyszehy na angielski.
 
 
ZDENKA LÍBALOVÁ
Czeska poetka, autorka kilku tomików wierszy, założycielka i główna organizatorka literackiego klubu „Pegas” w Mělníku, gdzie mieszka.
 
magdalena mach
MAGDALENA MACH
Ur. w 1971 w Rzeszowie. Z wykształcenia muzykolog (dyplom na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie). Od 1997 r. jest dziennikarką, redaktorem i publicystką w rzeszowskim oddziale „Gazety Wyborczej”. Opisuje i komentuje wydarzenia kulturalne na Podkarpaciu oraz problemy kultury, jest również aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego Rzeszowa, inspirując nowe działania. Pomysłodawczyni zamówienia przez miasto nowego hejnału Rzeszowa u Tomasza Stańki, światowej sławy jazzmana, rzeszowianina z pochodzenia. Hejnał jego autorstwa rozbrzmiewa z rzeszowskiego Ratusza od stycznia 2016 r. Prowadzi warsztaty dziennikarskie i spotkania autorskie z rzeszowskimi pisarzami. Zajmuje się również zagadnieniami architektury i estetyką przestrzeni miejskiej. Dwukrotnie zaproszona przez Urząd Miasta Rzeszowa do wygłoszenia referatów na II i III Kongresie Planowania i Projektowania Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie (2013 i 2014), organizowanym przez miasto pod opieką merytoryczną cenionych architektów i urbanistów z Rzeszowa i Warszawy. W 2015 wystąpiła jako gość panelu dyskusyjnego na temat „Dla kogo miasto?” podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie. 
 
 
WASYL MACHNO
Ur. w 1964 r. Ukraiński poeta, eseista, tłumacz. Przed wyjazdem do Nowego Jorku (2001) mieszkał w Tarnopolu, gdzie pracował na tamtejszym uniwersytecie, w którym wcześniej studiował i na którym zrobił doktorat poświęcony poezji Bohdana Antonycza. Autor zbiorów wierszy: Schizma (1993), Samotność Cezara (1994), Księga pagórków i godzin (1996), Lutowe elegie (1998), Płetwa ryby (2002), Cornelia Street Cafe (2007), Zimowe listy (2011), Chcę być jazzem i rock’nrollem (Wybrane wiersze o Tarnopolu i Nowym Jorku (2013), Rower (2015), Wiersze jerozolimskie (2016), Papierowy most (2017), Poeta, ocean i ryba (2019), książek eseistycznych Park kultury i wypoczynku im. Gertrudy Stein (2006), Toczyła się torba (2011), Rowerem wzdłuż oceanu (2020), tomów opowiadań i esejów Dom w Baiting Hollow (2015), Przedmieścia i pogranicza (2019). W 2019 ukazała się jego wielka powieść Kalendarz wieczności, pierwsza laureatka nowej nagrody „Encounter” (2020), która wkrótce ukaże się w przekładzie Bohdana Zadury w PIW. Ma w dorobku dwie sztuki Coney Island (2006) i Bitch/beach Generation (2007). Opublikował autorską antologię nowej poezji ukraińskiej lat dziewięćdziesiątych Imiennik, wybór wierszy Zbigniewa Herberta Struna światła (1998) i dwujęzyczny tom poezji Janusza Szubera Spijmanyj u sit’ / Złowiony w sieć (2008). Tłumaczył na ukraiński wiersze: Gottfrieda Benna, Józefa Łobodowskiego, Czesława Miłosza, Vasko Popy, Jean Valentine, Sandu Davida, Bohdana Zadury. Utwory Machny przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków, jego książki ukazały się w Izraelu, Niemczech, Rumunii, Serbii i USA. W Polsce opublikował: wybór wierszy Wędrowcy (2003) w tłumaczeniu Andrzeja Nowaka, Renaty Rusnak i Bohdana Zadury oraz (w tłumaczeniu tego ostatniego): 34 wiersze o Nowym Jorku i nie tylko (Wrocław 2006), dwujęzyczny wybór wierszy Nitka (Sejny 2011), autobiograficzną sylwę Dubno, koło Leżajska (Leżajsk 2012), tom opowiadań Listy i powietrze (Lublin 2015) oraz esejów Express „Wenecja” (Mikołów 2016).
 
tadeusz franciszek machnowski
TADEUSZ FRANCISZEK MACHNOWSKI
(1937–2020). Poeta, prozaik i publicysta związany z Ostrołęką. Debiutował w prasie w 1965 r., jego pierwsza książka – Wiersze – ukazała się w 1971 r., nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Był członkiem Związku Literatów Polskich, Związku Kurpiów i Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Współtworzył Grupę Literacką „Narew”. Honorowy Obywatel Gminy Kadzidło. Opublikował m.in. tomy wierszy: Za podwójną gardą (1982), Las (1984), Wieżowce (1985), Małe mauzoleum (1987), Niebieski prom (1991), Nagle łódź się zachwiała i Mały koncert ziołowy (1999), Jutro będzie inaczej (2012), Odmarsz rówieśników (2014), Monogramy i ornamenty (2018) oraz książki prozatorskie: Legenda Narwi (2001), Nadnarwiańskie niezapominajki (2003).
 
 
KAZIMIERZ MACIĄG
Ur. w 1965 r. Dr hab., prof. w Zakładzie Literatury i Kultury XIX Wieku oraz Badań Mitoznawczych Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa UR, krytyk literacki, współpracownik „Frazy”. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Filologicznego UR i kierownika studiów doktoranckich. Opublikował książki: W kręgu problematyki „pamiętników mówionych” (2001), „Naczelnym u nas jest artystą”. O legendzie Fryderyka Chopina w literaturze polskiej (2010), Sam jeden. Józef Mackiewicz – pisarz i publicysta (2021). Współredaktor kilku tomów zbiorowych, m.in. Poe-land. Studia i szkice (2017). Mieszka w Borku Starym.
 
piotr macierzyński
PIOTR MACIERZYŃSKI
Ur. w 1971 r. Wiersze publikował m.in. w "Studium", "Kwartalniku Artystycznym", "Lampie", "Akcencie", "Ha!arcie". Wydał tomiki poetyckie: Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu(Kraków 2001), tfu, tfu (Kraków 2004), Odrzuty (Kraków 2007). Więcej informacji: www.piotrmacierzynski.republika.pl.
 
 
FREDERIC LUIS MACNEICE
(1907, Belfast – 1963). Pochowany w Irlandii. Kształcił się w Oxfordzie. Znawca kultury starożytności, wykładał na uniwersytetach w Birmingham i w Londynie, był także dziennikarzem radiowym, twórcą popularnego programu BBC, poświęconego kulturze. W latach trzydziestych XX w. był związany z kręgiem W.H. Audena. Poeta wielkiego kunsztu formalnego, pozostał znaczącym źródłem odniesienia dla kolejnych pokoleń poetów irlandzkich. Jego Collected Poems ukazały się pośmiertnie w r. 1968.
 
roman madejowski
ROMAN MADEJOWSKI
Ur. w 1963. Prozaik, poeta, dziennikarz. W 1994 r. zdobył III nagrodę w konkursie na debiut powieściowy Wydawnictwa Czytelnik z okazji jego 50-lecia za powieść Niech żyje nam rezerwa (pierwszej nagrody nie przyznano). Książka ukazała się dopiero w roku 1999. Od tamtego czasu publikuje teksty prozatorskie, eseistyczne i krytykę w czasopismach literackich. Dla Radia Rzeszów w roku 2008 nagrał kilka swoich opowiadań. W 2016 jego wiersz opublikowała „Gazeta Wyborcza” w cyklu „Wiersz jest cudem”. W 2017 r. opublikował tom opowiadań Z krawężnika. Mieszka i pracuje w Rzeszowie.
 
aleksander madyda
ALEKSANDER MADYDA
Ur. w 1958 r. Absolwent UMK, gdzie pracuje od ukończenia studiów polonistycznych. W 2014 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Zajmuje się historią literatury polskiej XX wieku, folklorystyką oraz tekstologią i edytorstwem. Opublikował trzy monografie: W poszukiwaniu jedności człowieka i świata. Folklor w twórczości Stanisława Vincenza (Toruń 1992), Zygmunt Haupt. Życie i twórczość literacka (Toruń 1998), Haupt. Monografia (Toruń 2012), zbiór szkiców Od filologii do antropologii. Szkice (Toruń 2015), cztery edycje zbiorowe poezji: M. Pawlikowska-Jasnorzewska, Poezje zebrane, t. 1–2 (Toruń 1993, wyd. 3: Toruń 1997); B. Leśmian, Poezje zebrane (Toruń 1993, wyd. 3: Toruń 2000); H. Poświatowska, Poezje zebrane (Toruń 1994); J. Czechowicz, Poezje zebrane (Toruń 1997), dwie prozy narracyjnej (Z. Haupt, Baskijski diabeł. Opowiadania i reportaże, Warszawa 2007, wyd. 2: Wołowiec 2016); [wol. 2:] Z. Haupt, Z Roksolanii. Szkice, opowiadania, recenzje, warianty (Toruń 2009, wyd. 2: Toruń 2018) oraz tom korespondencji (Z. Haupt, Listy do redaktorów „Wiadomości”, Toruń 2014). Mieszka w Toruniu.
 
 
INGA MADYDA
Polonistka z wykształcenia, obecnie zajmuje się tworzeniem biżuterii. Inspiracja powstania Dialogów z żoną mistrzynią riposty Aleksandra Madydy [pierwodruk fragmentów pt. Dialogi z żoną mistrzynią riposty, „Fraza” 2018, nr 2 (100)], których bibliofilskie wydanie książkowe pt. Dialogi z żoną mistrzynią riposty (i inne sceny życia małżeńskiego), ilustrowane linorytami Sylwii Zawiślak z cyklu Przysłowia ludowe współfirmuje (Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, Rzeszów 2019). Mieszka w Toruniu.
 
maria magierska
MARIA MAGIERSKA
Doktorantka Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, absolwentka prawa i filologii polskiej w ramach MISH Uniwersytetu Warszawskiego. Współprowadzi bloga o książkach „Wodzirejki”.
 
 
ROMAN MAGRYŚ
Dr hab. prof. UR, pracuje w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Polskiego Oświecenia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyk literatury, krytyk i eseista. Publikował w „Res Publice Nowej”, „Frazie”, „Nowej Okolicy Poetów”, Opublikował monografie: Retoryka polska w dobie oświecenia (1998) i Bohater literacki powieści stanisławowskiej. Poszukiwanie współczesnej interpretacji artystycznego fenotypu (2007), a także szereg artykułów naukowych o literaturze i teorii literatury w XVIII i XIX wieku. Ogłosił także szkice o pisarzach współczesnych, m.in. Pawle Jasienicy, Janie Darowskim i Oldze Tokarczuk. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem XVIII i członkiem Towarzystwa Naukowego w Rzeszowie. Mieszka w Boguchwale.

 
 
DEREK MAHON
Ur. w 1941 r. Poeta północnoirlandzki, tłumacz poezji francuskojęzycznej. Autor zbiorów wierszy Night-Crossing (1968),Lives (1972), The Snow Party (1975), Poems 1962-1978 (1979), The Hunt By Night (1982). Jerzy Jarniewicz napisał, że Mahon jest „poetą bezdomności i poetą wygnania”. W Polsce tłumaczony m.in. przez Piotra Sommera (tom Wszystko będzie dobrze, 1998).
 
 
ALEKSANDRA MAJAK
Pochodzi z Krakowa, doktorantka literatury porównawczej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zajmuje się literaturą angielską i polską XX wieku, poetycką rewizją i szerokimi problemami podmiotowości autorskiej w dobie modernizmu. Jest absolwentką studiów magisterskich z literatury na Cambridge oraz psychologii na St. Andrews. Od lat związana z Collegium Invisibile. W wolnym czasie uprawia kolarstwo.
 
sylwia majdosz
SYLWIA MAJDOSZ
Ur. w 1981 r. w Rzeszowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Rzeszowskim, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym UR. Jej zainteresowania badawcze to: reprezentacja Holocaustu w literaturze, pamięć i kształt Zagłady w dyskursie literackim. Przygotowuje rozprawę doktorską o twórczości Bogdana Wojdowskiego. Artykuły publikowała w kilku monografiach zbiorowych. 
 
paweł majerski
PAWEŁ MAJERSKI
Ur. w 1968 r. Historyk literatury, krytyk literacki. W latach 2002–2005 wicedyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Artykuły i recenzje zamieszczał m.in. w „Nowych Książkach”, „Opcjach”, „FA-arcie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Śląsku”, „Autografie”, studia i szkice w „Ruchu Literackim”, „Przeglądzie Humanistycznym”. Autor książek: Jerzy Jankowski (1994), Układy sprawdzeń. W kręgu Nowej Fali (1997), Anarchia i formuły. Problemy twórczości poetyckiej Anatola Sterna (2001), Odmiany awangardy (2001), Hybrydy. O „młodej poezji” z lat sześćdziesiątych (2011). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w latach 1999–2002 sekretarz Zarządu Oddziału SPP w Katowicach).
 
 
ADAM MAJEWSKI
Ur. 1979. Krytyk teatralny - publikuje m.in. w "Czasie Kultury", "Didaskaliach", "FA-arcie", "Ha!arcie", "Kartkach", "Kresach", "Odrze", "Pograniczach", "Ricie Baum", "Studium", "Toposie" i "Tyglu Kultury", recenzent "Dziennika Bałtyckiego". W latach 2003-2004 związany zawodowo z Teatrem Wybrzeże, doktorant w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Mieszka w Gdańsku.
 
 
TOMASZ MAJZEL
Laureat III Nagrody XV Konkursu im. K. K. Baczyńskiego w kategorii prozy. Mieszka w Policach.
 
 
NAIRA MAKHCHANIAN
Zainteresowała się językiem polskim w szkole po obejrzeniu serialu Stawka większa niż życie i z sympatii do aktora Stanisława Mikulskiego. Pracowała w Ambasadzie RP w Erywaniu jako referent tłumacz; obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego czasopisma Związku Polaków w Armenii Polonia „Póki my żyjemy”. Tłumaczyła na ormiański między innymi wiersze Wisławy Szymborskiej. Wydała kilka książek przekładowych. Na język polski przekładała utwory pisarzy ormiańskich, takich jak Mowses Arazy, Wahan Terian, Wardges Petrosian, Parujr Sewak, Hamo Sahian.
 
marlena makiel-hędrzak
MARLENA MAKIEL-HĘDRZAK
Ur. w 1968 r. w Krośnie. Zmarła 31 stycznia 2019 r. w Jarosławiu. Absolwentka Liceum Plastycznego w Miejscu Piastowym. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego w 1995 r.). Uprawiała rysunek, malarstwo i grafikę projektową. Od 1996 r. pracowała w Zakładzie Rysunku Wydziału Sztuki UR (po habilitacji na stanowisku profesora nadzwyczajnego). Zorganizowała ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. w USA, Belgii, Holandii, Słowacji, Czechach, Włoszech, Francji, Niemczech, Rosji, Litwie, Austrii, Serbii, Grecji. Autorka tomu poezji Linia (Kraków 2000) i wielu tekstów o sztuce, publikowanych w katalogach wystaw, we „Frazie” i pismach naukowych. Współzałożycielka i redaktorka naczelna rocznika Wydziału Sztuki UR „Warstwy” (od 2016 r.). Pomysłodawczyni i kuratorka wielu wystaw zbiorowych. Przez dziesięć lat opiekowała się Galerią „Na Pięterku” w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
 
MONIKA MALCZAK
Ur. w 1981r. w Nowym Sączu; absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: kultura literacka). 
 
zdzisław malczewski schr
ZDZISŁAW MALCZEWSKI SCHR
Ur. w 1950 r. w Nowym Brzesku. W latach 1970–1976 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym (Seminarium Zagranicznym) Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu oraz na KUL. W 1976 r. przyjął święcenia kapłańskie. Dr nauk humanistycznych w zakresie historii (doktorat w 1995 r. UAM w Poznaniu). W 1979 r. wyjechał do Brazylii, gdzie w latach 1980–1984 pracował jako wikary, a później proboszcz w parafii św. Anny w Carlos Gomes w stanie Rio Grande do Sul. W latach 1984–1988 pracował w Ijuí w Rio Grande do Sul, w latach 1988–1994 w parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej w Rio de Janeiro. Od 1991 r. stały korespondent Radia Watykańskiego. W latach 1995–2004 prowincjał Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej. Od 2004 do 2015 r. proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Kurytybie. W 2009 r. został rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. Od 2015 r. pracuje w polskiej kapelani w Porto Alegre RS.. Wydawał dwumiesięcznik polskojęzyczny „Echo Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii”, portugalskojęzyczny półrocznik „Polonicus”. W latach 1999–2009 redaktor naczelny czasopisma „Projeções: Revista de Estudos Polono-Brasileiros” w Kurytybie. Opublikował książki: Obecność Polaków i Polonii w Rio de Janeiro (1995), Słownik biograficzny Polonii brazylijskiej (2000), Polonii brazylijskiej obraz własny. Zapiski emigranta 19792006 (2007), Ślady polskie w Brazylii (2008), Polonii brazylijskiej obraz własny (2010). W 2016 r. uhonorowany Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Od 2016 r. członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej, organu doradczego marszałka Senatu ds. Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.
 
jadwiga malina
JADWIGA MALINA
Poetka. Mieszka w Trzebuni. Z zawodu fotograf. Wiersze pisze od czternastego roku życia. Autorka dwóch tomików poetyckich: Szukam cienia (Kraków 1996) i Zanim (Kraków 2007). Wiersze publikowała m.in. w pismach: „Sycyna”, „Regiony”, „Poezja Dzisiaj”, „Odra” oraz w antologiach: Wszyscy jesteśmy pociągiem (Kraków 1996), Jako ptacy (Kraków 1996) , Człowiek i człowiek (Kraków 2008), Ślady (Kraków 2008). Tłumaczona na język serbski przez Biserkę Rajcic. Od 2002 roku należy do Myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”.
 
karol maliszewski
KAROL MALISZEWSKI
Ur. w 1960 r. Poeta, prozaik, krytyk, tłumacz, animator kultury. Opublikował dziewięć książek krytycznoliterackich (ostatnia z nich to Bez zaszeregowania. O nowej poezji kobiet, Universitas, Kraków 2020), osiem książek prozatorskich (ostatnia to Szpok. Próby, 2020) oraz czternaście tomów wierszy (ostatnim z nich jest Piosenka o przymierzaniu, 2019), a także tłumaczenie tomu poezji Jiříego Červenki Teoria przekładu (2016) i edycję Wierszy zebranych Anny Zelenay (Biblioteka Zapomnianych Poetów, t. 15, Lublin 2019). Laureat nagród im. Marka Jodłowskiego, im. Barbary Sadowskiej, im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno; za tom szkiców Rozproszone głosy nominowany do nagrody Nike 2007. Absolwent filozofii, dr hab. w dziedzinie literaturoznawstwa. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.
 
 
MONIKA MAŁOPOLSKA
Ur. w 1986 roku w Gorlicach, absolwentka LO w Bieczu, absolwentka Filologii Polskiej UR (praca magisterska „Językowy obraz miłości i przyjaźni w powieściach Piotra Duraka” napisana pod kierunkiem dr Marii Krauz). Obecnie na studiach doktoranckich.
 
 
GREGORIO MARAÑON
(1887–1960). Hiszpański lekarz endokrynolog, pisarz i eseista. Przez lata był kierownikiem katedry endokrynologii w Hospital Central w Madrycie. Jego prace naukowe z zakresu endokrynologii zyskały światową renomę. Swoje eseje z pogranicza historii, sztuki, literatury i biografistyki takie jak ten o Don Juanie czy książka o Henri Amielu uznawał za nowy gatunek zwany „esejem biologicznym”. Opublikował kilkadziesiąt książek naukowych i eseistycznych. Uchodzi za jedną z najważniejszych postaci w hiszpańskiej drodze ku liberalizacji obyczajów seksualnych, w tym praw osób homoseksualnych.
 
 
PAWEŁ MARCINIAK
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, ukończył także wyższe studia romanistyczne. Rozprawę doktorską poświęcił twórczości Ewy Lipskiej. Interesuje się gatunkiem piosenki (zwłaszcza filiacjami pomiędzy piosenką a poezją) oraz szeroko rozumianą intertekstualnością. Publikował m.in. w „Poznańskich Studiach Polonistycznych”, „Czasie Kultury”, „Odrze”, „Frazie”. Na co dzień programuje w JavaScript, wykorzystując narzędzia cyfrowe do badań nad literaturą.
 
łukasz marcińczak
ŁUKASZ MARCIŃCZAK
Ur. w 1971 r. w Łodzi. Filozof zafascynowany religią; w doktoracie pisał o Poncjuszu Piłacie i jego kulturowym paradygmacie. Redaguje Pismo Stowarzyszenia Absolwentów UMCS „AS UMCS”; stale współpracuje z „Akcentem”. Opublikował zbiór rozmów z lubelskimi naukowcami i artystami Świat trzeba przekręcić. Rozmowy o imponderabiliach (2013) oraz wywiad rzekę z prof. J. Mizińską Missisipi (2014).
 
 
AGNIESZKA MAREK
Ur. w 1977 r. w Bielsku-Białej. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim i podyplomowo bibliotekoznawstwo. Pracuje jako nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze. Laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Wiersze publikowała m. in. w: „Migotaniach”, „Blizie”, „Tyglu Kultury”, „Toposie” i na portalach poetyckich: Pisarze.pl, Salon Literacki, Latarnia Morska oraz w tomikach i almanachach pokonkursowych. Debiutowała książką poetycką Wypuść mnie, wypuść (2013, główna nagroda w konkursie im. Janusza Różewicza w Radomsku).
 
 
MILICA MARKIĆ
Ur. w 1966 r. w Belgradzie. Serbska tłumaczka literatury polskiej. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Belgradzkim (1991). Pracowała jako redaktor w wydawnictwie „Nolit”, jednym z największych w byłej Jugosławii. Tłumaczeniem literatury polskiej zajmuje się od 1995 roku i ma na swoim koncie 30 przekładów książkowych (m.in. Bruno Schulz, Witold Gombrowicz, Andrzej Sapkowski, Olga Tokarczuk, Andrzej Bursa, Henryk Sienkiewicz, Karol Wojtyła, Manuela Gretkowska, Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk). Jej tłumaczenia są publikowane w znaczących serbskich pismach literackich. Od 2004 r. członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury Serbii, od 2009 wolny strzelec. Zwolenniczka wolności oraz ryzykownego luksusu przekładania tylko tego, co ją interesuje i intryguje. Tłumaczy po to, żeby poczuć swoją obcość w języku oraz by w obliczu tej obcości kształtować siebie.
 
 
CZESŁAW MARKIEWICZ
Ur. 1954 r. w Zielonej Górze. Poeta i prozaik. Dziennikarz Radia Zachód. Opublikował m. in. zbiory wierszy Modlitwa oszukanych(1977), Moja wina (1998), Ale i tak (2007), opowiadania Made in life(1995) oraz powieści Przezroczysty (2002), Zemsta Fabiana (2004). Publikował m.in. w czasopismach: „Poezja”, „Literatura”, „Nowy Wyraz”, „Borussia”, „Pro Arte”, „Pro Libris”, „Autograf”, „Akant”, „Topos”, [fo:pa], „Wakat”, „Red”, „Śląsk”, „Wyspa”, „Poezja dzisiaj”, „Fraza”, „Portret”, a także w wielu antologiach (np. Poeta jest jak dziecko, Spalony raj). Laureat wielu konkursów literackich oraz Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (1996) i dwukrotnie Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Zielona Góra (1992, 2004).
 
 
DAWID MARKIEWICZ
Ur. w 1982 r. Poeta, redaktor naczelny magazynu literackiego "Fatalista", autor dwóch arkuszy poetyckich i tomiku "Absynt". Publikował m.in. w "Śląsku", "Pro Arte", "Akancie", "Akcencie", "Plamie", "Lampie", "Odrze", "Kursywie", "Twórczości". Poza pisaniem zajmuje się także fotografią i chińskimi sztukami walki z klasztoru Shaolin. Mieszka w Czeladzi.
 
 
LIBOR MARTINEK
Czeski pisarz, krytyk, tłumacz literatury polskiej na język czeski. Ukończył bohemistykę na Uniwersytecie w Ołomuńcu, w roku 1995 przebywał na stażu doktoranckim w Cieszynie (pod. opieką prof. Edmunda Rosnera). Pracę translatorską rozpoczął od tłumaczeń dwujęzycznych pisarzy polsko-czeskiego pogranicza, czego ukoronowaniem był wybór wierszy Wilhelma Przeczka Intimni bedekr(Intymny przewodnik, 1998). Jest także autorem wyboru wierszy Ewy Lipskiej Okamzik nepozornosti (Chwila nieuwagi, Praga 2006). Przełożył książki Wojciecha Kalagi Mgławice dyskursu (Mlhoviny diskursu, Brno 2005) i Dariusza Tomasza Lebiody Tajemnica papież(Tajemstvi papeze, 2005) o Janie Pawle II. Na łamach czasopism publikował tłumaczenia poezji W. Szymborskiej, Z. Herberta, C. Miłosza, E. Brylla i wielu innych. Jest laureatem polskich i czeskich nagród, HYPERLINK "http://m.in" \t "_blank" m.in.: komitetu ds. UNESCO, Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Warszawy, I Nagrody XXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu za tłumaczenie poezji polskiej (2003). Mieszka w Opawie, gdzie pracuje na tamtejszej uczelni.
 
wojciech maryjka
WOJCIECH MARYJKA
Ur. w 1984 r., adiunkt w Zakładzie Romantyzmu i Pozytywizmu Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor monografii „Nieśmiertelne pieśni”? Twórczość Adama Mickiewicza w „młodej” poezji polskiej po 1989 roku (Rzeszów 2016). Jego zainteresowania naukowe koncentrują się głównie na dziedzictwie romantycznym w literaturze polskiej XX i XXI wieku oraz na poezji najnowszej. Publikował m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Przeglądzie Humanistycznym” i „Frazie”. Mieszka w Rzeszowie.
 
 
MAGDALENA MASZKIEWICZ
Ur. w 1988 r., doktorantka na filologii serbskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i absolwentka filozofii. Interesuje się poezją i prozą XX w., szczególnie polską i południowosłowiańską. Tłumaczy serbską literaturę piękną na język polski. Pisze eseje, prowadzi blogi, podróżuje.
 
 
FILIP MATERKOWSKI
Ur. w 1983 r. w Tarnobrzegu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (praca magisterska „Recepcja twórczości Rafała Wojaczka od 1965 do 2009 roku”). Doktorant na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pod kierunkiem prof. Oksany 
Weretiuk przygotowuje rozprawę na temat „Nurtu ośmielonej wyobraźni w poezji polskiej”. Współpracuje z sandomierskim „Gościem Niedzielnym”. Odbył roczny staż w „Tygodniku Nadwiślańskim”.
 
 
BOHDANA MATIJASZ
Ur. w 1982 r. w Kijowie. Poetka, redaktorka, tłumaczka. Pracuje w wydawnictwie „Krytyka”, jest przedstawicielką ukraińskiej redakcji wychodzącego w Pradze czasopisma „Ukrajinśkyj Żurnał”. Autorka tomików poetyckich: Nie wywołane zdjęcia (2005), Rozmowy z Bogiem (2007), Twoje ulubione psy i inne zwierzęta (2011). Wybór jej wierszy Twoja miłość prosta i uśmiechnięta znalazł się w antologii Metamorfozy. Dziesięcioro ukraińskich poetów ostatnich dziesięciu lat (2011). Przełożyła m.in.: Fado Andrzeja Stasiuka (2009), Gottland Mariusza Szczygła (2010), Autoportret reportera Ryszarda Kapuścińskiego (2011). Mieszka w Kijowie.

 
 
PETAR MATOVIĆ
Ur. w 1978 r. w Užicu (Serbia zachodnia), ukończył filologię serbską w Belgradzie. Poeta i eseista. Wydał trzy tomy poetyckie: Kamerni komadi, Koferi Džima Džarmuša (tłumaczenia na języki obce: Walizki Jima Jarmusha, wyd. Maximum, Kraków 2011, Les maletes de Jim Jarmusch, wyd. La Cantarida, Palma de Mallorca 2013) oraz Odakle dolaze dabrovi, który powstał w Krakowie podczas programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Gaude Polonia 2013. Publikował w wielu antologiach. Jego poezja była także tłumaczona na niemiecki, portugalski, hiszpański, kataloński, rumuński, angielski, słoweński i szwedzki.
 
antoni matuszkiewicz
ANTONI MATUSZKIEWICZ
Ur. w 1945 r. we Lwowie. Poeta, prozaik, eseista, tłumacz, animator życia kulturalnego na polsko-czeskim pograniczu. Od 1946 mieszka na Dolnym Śląsku. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowe studia w zakresie muzealnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował m.in. w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy i w Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu. W 1981 r. członek zarządu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność” Woj. Wałbrzyskiego, organizator i redaktor naczelny pisma „Niezależne Słowo” (1980–1981 i 1989–1990). Internowany 13 XII 1981 r. W latach 80. zaangażowany w działalność Klubów Inteligencji Katolickiej, także w ruch Communione e liberazione, organizował poetyckie spektakle w świdnickich kościołach. Debiutował w 1972 r. w miesięczniku „Odra”. Jest autorem ponad trzydziestu książek poetyckich i prozatorskich oraz redaktorem kilku almanachów literackich. W 1996 r. zamieszkał na Ziemi Kłodzkiej (Stronie Śląskie, Stary Gierałtów), gdzie założył i redagował pismo Związku Gmin Śnieżnickich „Stronica Śnieżnicka” (1999–2000). Ostatnio opublikował: prozę Znad Czarnego Wierchu (Broumov 2015), książkę eseistyczną Bezustanny. Wobec pisarstwa Mariana Jachimowicza (Wałbrzych 2016), Wiersze o ziemi i niebie (Kłodzko 2017) i wspólny z Věrą Kopecką polsko-czeski zbiór wierszy we wzajemnych tłumaczeniach A. Matuszkiewicz, Pod Wielką Sową / V. Kopecká, Echa z Gór Sowich (z fotografiami V. Kopeckiej, Dzierżoniów 2017). Członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członek honorowy Polsko-Czeskiej Grupy „Poeci 97”. Od 2008 r. mieszka w Martínkovicach niedaleko Broumova w Czechach.
 
iwona matuszkiewicz
IWONA MATUSZKIEWICZ
Ur. w 1969 r. w Świdnicy, absolwentka wrocławskiej polonistyki oraz podyplomowych studiów dla nauczycieli języka angielskiego. Aktualnie doktorantka w zakresie komparatystyki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze (bada twórczość Henryka Wańka, Stanisława Vincenza, Josefa Váchala i Václava Vokolka). Prowadziła lektorat z języka polskiego oraz seminarium z kultury polskiej na Uniwersytecie Hrádec Kralové. Opublikowała (pod panieńskim nazwiskiem Mesjasz) zbiór opowiadań Gaguły (2003). Pisze wiersze oraz aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym polsko-czeskiego pogranicza. Od 2008 r. mieszka w Czechach, w Martínkovicach koło Broumova.
 
 
KINGA MATUSZKO
Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prezeska Sekcji Literaturoznawców działającej w ramach Koła Naukowego Polonistów. Interesuje się literaturą i prasą XIX wieku, współczesną literaturą popularną (głównie fantastyką i jej obecnością w polskim literaturoznawstwie) a także postkolonializmem/postzależnością i krytyką feministyczną.
 
 
ANNA MATYKA
Absolwentka filologii polskiej, napisała pracę magisterską o prozie Krystyny Kofty. Mieszka w Krośnie.
 
piotr matywiecki
PIOTR MATYWIECKI
Ur. w 1943 r. w Warszawie, gdzie mieszka. Poeta, eseista, bibliotekarz (wiele lat pracował w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskego). Związany z opozycją demokratyczną, współredagował pisma „Biuletyn Solidarności UW” i „Wezwanie”. Ostatnio opublikował zbiory wierszy: Powietrze i czerń (2009, nagroda Silesius za najlepszą książkę poetycka roku, 2010), Zdarte okładki (2009), Widownia (2012) oraz książki eseistyczne Myśli do słów (2013), Świadomość (2014). Za książkę Kamień graniczny (1994) otrzymał nagrodę PEN-Clubu, dwukrotnie nominowany do Nagrody Nike (za tom wierszy Ta chmura powraca (2006) i za monografię Twarz Tuwima (2008, Nagroda Literacka Gdynia w kategorii eseistyki 2008). W 2011 został laureatem nagrody „Kamień” Festiwalu Miasto Poezji. Jest takJest także autorem dwutomowej antologii poezji polskiej Od początku (1997). W 2013 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
 
ELŻBIETA MAZUR
Dr hab., prof. UR w Zakładzie Badań nad Literaturą i Edukacją Polonistyczną IPiD UR. Kierownik studiów podyplomowych kwalifikacyjnych nauczanie języka polskiego jako obcego. Wicedyrektor Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka książek „Rozpoznania”. O twórczości poetyckiej Emila Granata (Rzeszów 2001) oraz Oswajanie nowoczesności. Poezja i krytyka Zbigniewa Bieńkowskiego (Rzeszów 2015). Redaktorka tomu Literatura współczesna w edukacji polonistycznej, t. I. Analizy i (re)interpretacje (Rzeszów 2017). Współredaktorka tomów: Tradycje literatury polskiej XX wieku. Rozprawy i szkice. Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Gustawowi Ostaszowi (Rzeszów 2010), Edukacja polonistyczna, t. 1. Materiały z zakresu dydaktyki literatury i języka polskiego dla studentów oraz nauczycieli (Rzeszów 2011) oraz Problemy integracji i zagadnienia aksjologiczne w edukacji polonistycznej (Rzeszów 2012). Mieszka w Rzeszowie. ORCID: 0000-0001-6986-9386.
 
jacek mączka
JACEK MĄCZKA
Ur. w 1965 r. Poeta, literaturoznawca, wykładowca akademicki. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie uzyskał także stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy Światopogląd poetycki Janusza Szubera (2006). Laureat wielu konkursów poetyckich, m.in. finalista XII edycji OKP im. Jacka Bieriezina, laureat głównej nagrody Tyskiej Zimy Poetyckiej. Opublikował monografię Powidła dla Tejrezjasza. O poezji Janusza Szubera (2009) oraz tomy wierszy: Pomyśleć prześwit (2009), Kroisz coraz cieńsze (2009), Bliższe okolice (2010), Zważone mrozem czyżnie (2011), Tupot, świst, chrzęst (2012), Dróżnik (2014), Brudy prać (2016), Kawałek uważnie / A Piece Mindfully (2018). Mieszka i pracuje w Sanoku.
 
 
OLGA MEDVEDEVA-NATHOO
Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Moskiewskim. Doktorat z historii literatury polskiej zrobiła w Instytucie Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk. W tym też Instytucie pracowała jako starszy pracownik naukowy. Jest autorką książek i artykułów z dziedziny literatury, kultury i historii Polski. Obecnie mieszka w Vancouver w Kanadzie, gdzie jest niezależnym badaczem. Publikuje swoje prace w Rosji, Polsce, Kanadzie i innych krajach.
 
 
MATEUSZ MELANOWSKI
Ur. w 1977 r., poeta, magister politologii. Publikował m.in. w „FA-arcie”, „Frazie”, „Kursywie”, „Śląsku”, „Opcjach”. Wydał arkusz poetycki Do wczoraj, od jutra (2001) i tom wierszy Święto kolorów(2007). Mieszkał w Mikołowie i Katowicach, obecnie na wsi na Lubelszczyźnie.
 
maciej melecki
MACIEJ MELECKI
Ur. w 1969 r. Poeta, redaktor, wydawca. Kieruje Instytutem Mikołowskim, Autor tomów wierszy: Te sprawy (1995), Niebezpiecznie blisko (1996), Zimni ogrodnicy (1999), Przypadki i odmiany (2001), Bermudzkie historie (2005), Zawsze wszędzie indziej - wybór wierszy (2008), Przester (2009), Szereg zerwań (2011), Pola toku (2013), Inwersje (2016), Prask (wybór wierszy w języku czeskim, 2017), Bezgrunt (2019), arkusza poetyckiego Przepadek (2019) oraz tomu prozy Gdzieniegdzie (2017). Mieszka w Mikołowie.
 
 
DAVID MELTZER
Ur. w 1937 r., jeden z głównych poetów „Renesansu” z San Francisco, związany z bitnikami. Gitarzysta jazzowy.
 
lila helena metryka
LILA HELENA METRYKA
Absolwentka filologii rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, kierunek filologia rosyjska. Nauczycielka języka rosyjskiego (obecnie na emeryturze), tłumacz przysięgły. Od kilku lat pisze wiersze (również dla dzieci) i tłumaczy poezję rosyjską. Swoje przekłady zamieszcza na forach literackich, np. Ogród ciszy, Portal Pisarski oraz na Facebooku. Mieszka w Sosnowcu.
 
jagoda michalak
JAGODA MICHALAK
Ur . w 1972 r. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego (1992–1997). Ukończyła studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Obecnie studentka studiów podyplomowych, na kierunku Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie. Mieszka i pracuje w Skierniewicach. Nauczyciel dyplomowany i wychowawca w gimnazjum integracyjnym. W 2016 opublikuje debiutancką książkę dla dzieci i młodzieży.
 
 
KATARZYNA MICHALEWSKA
Ur. w 1964 r. w Poznaniu. Poetka, tłumaczka poezji australijskiej, z wykształcenia psycholog. Autorka czterech tomów poetyckich: Melanżerja, Dialog, Równoważnia, T/a/O. Zadebiutowała w 1981 roku. Laureatka wielu konkursów literackich, nominowana do głównej nagrody w I Konkursie im. Jacka Bierezina. Wiersze, przekłady i recenzje publikowała m.in. w „Poezji”, „Kresach”, „Gazecie Malarzy i Poetów”, „Pro Arte”, „Akancie”, „Opcjach”, „Okolicy Poetów” i „Metaforze”. Mieszka w Poznaniu.
 
anna michalska
ANNA MICHALSKA
Ur. 1989. Absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego i Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie. Redaktor serwisu Portal-Pisarski.pl. Publikowała m.in. w „Arteriach”, „Szafie” i „PKPzin”. Mieszka w Łodzi.
 
 
PIOTR MICHAŁOWSKI
Ur. w 1955 r. w Bydgoszczy. Literaturoznawca, poeta, krytyk literacki i teatralny, mistrz poetyckich parodii. Absolwent filologii polskiej na UAM w Poznaniu, ukończył podyplomowe studia w zakresie bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1982 r. mieszka w Szczecinie, gdzie pracował jako bibliotekarz, zaś od 1993 na Uniwersytecie Szczecińskim, obecnie jako prof. nadzwyczajny w Zakładzie Teorii Literatury. Opublikował monografie i tomy szkiców: Miniatura poetycka (1999), Granice poezji i poezja bez granic (2003), Głosy, formy, światy. Warianty poezji nowoczesnej (2008), Mikrokosmos wiersza. Interpretacje poezji współczesnej (2012), Narożnikowo, centralnie, pogranicznie. Szkice szczecińskie i europejskie (2014), Z narożnika mapy (2017). Ogłosił tomiki poezji: Poemat w czerwieni (1984), Powidok powietrza (1994), Za czarnym wielokropkiem... (1999), Li(me)ryczny plan Szczecina (1998), Głosem prawie cudzym. Z poezji okołokonferencyjnej (2004), Rytmy, albo wiersze na czas (2007), Pierwowzory i echa. Od Kochanowskiego do Barańczaka (2009), Cisza na planie (2011), Zaginiony w kreacji. Poemat z przypadku (2018), Dzień jest wierszem, świat kolorem (2021). Był współzałożycielem i redaktorem dwumiesięcznika „Pogranicza” oraz prezesem szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Redaktor serii poetyckiej „Tablice” szczecińskiego wydawnictwa Forma.
 
 
JOANNA MICHTA
Absolwentka filologii serbsko-chorwackiej na Uniwersytecie Opolskim. Autorka artykułów publicystycznych i tłumaczeń literackich. Interesuje się współczesną literaturą, w szczególności reportażem.
 
 
MONIKA MIDURA
Ur. w 1990 r. w Mielcu. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim (praca magisterska Recepcja twórczości Sylvii Plath w literaturze polskiej po roku 1989). Obecnie doktorantka literaturoznawstwa tej uczelni, przygotowuje rozprawę doktorską na temat polskiej recepcji twórczości Emily Dickinson. W 2013 roku przebywała w ramach programu Erazmus na Uniwersytecie w Preszowie w Słowacji i od tej pory datuje się jej zainteresowanie literaturą słowacką. Mieszka w Rzeszowie.
 
 
RAFAŁ MIECZYSŁAWSKY
Ur. w 1977 r. w Lublinie. Multiinstrumentalista we własnym, muzycznym projekcie ZINiONI, poeta. Absolwent kierunku Animator i Menedżer Kultury UMCS w Lublinie. Pracował jako instruktor zajęć teatralnych w przedszkolach. Prowadzi warsztaty z robotyki dla dzieci. W 2001 r. wyróżniony przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Wydał zbiory wierszy Ciało (2003) i Rzucone na światło (2009). Publikował w „Akcencie” i „Gazecie Wyborczej”. Jego wiersze ukazały się w antologiach Pięć wieków poezji o Lublinie oraz Lublin miasto poetów. Mieszka w Warszawie.
 
 
PRZEMO MIELCAREK
Ur. w 1969 r. w Wągrowcu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutował w 2001 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
 
tomasz mielcarek
TOMASZ MIELCAREK
Ur. w 1974 r. Poeta, tłumacz, dziennikarz niezależny. Tworzy po polsku i angielsku. Jego wiersze były przekładane na język niemiecki i słowacki. Publikował m.in. w „Odrze”, „Enterze” (Słowacja), „Melusine” (USA), „The Polish Observer” (Wielka Brytania), kilku antologiach i wydawnictwach pokonkursowych. Laureat konkursu im. Jacka Bierezina i IX OKP im. K. Ratonia (2013). Mieszka w Wielkiej Brytanii.
 
 
ZYGMUNT MIELCZAREK
Germanista, literaturoznawca, prof dr hab., ukończył germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskiem. Od 1976 r. pracuje w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Śląskiego, którym przez wiele lat kierował, jest też kierownikiem Zakładu Historii Literatury Niemieckiej. Specjalizuje się w badaniach niemieckojęzycznej literatury Szwajcarii. Opublikował pionierską monografię o prozie szwajcarskiej Od tradycji do eksperymentu (1979), a także w języku niemieckim studium o jej małych formach w Kurze Prosaformen in der deutschsprachigen Schweizer Literatur der sechziger und siebziger Jahre des 20. Jahrhunderts (1985). Przygotował liczne biogramy pisarzy szwajcarskich dla polskich i niemieckich leksykonów oraz dla Wielkiej encyklopedii PWN. Opublikował monografię o obrazie outsidera w niemieckojęzycznej literaturze szwajcarskiej Sonderwege in der Literatur (2007). Jest redaktorem wielu tomów zbiorowych i autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Holandii i USA. 
 
robert mielhorski
ROBERT MIELHORSKI
Ur. w 1967 r. w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, krytyk, badacz literatury, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W latach 1993–1995 redaktor „Kwartalnika Artystycznego”. Ogłosił m.in. tomy wierszy: Wybór (1997), Inicjały (1999), Kartka z Lisbony (2003), Poszczególność (2011) oraz prozę Rozpadlina (1997). Autor książek: Na własny rachunek. Teksty z międzyepoki 1989–1997 (Rzeszów 1999); Strategie i mity nowoczesności (Brzękowski, Lipska i inni) (2008); „Zawsze nieskończona przeszłość”. Dzieciństwo i jego sąsiedztwa w poezji polskiej drugiej połowy XX wieku (2017); Od Mieczysława Jastruna do Jerzego Broszkiewicza, czyli pisarz i jego dzieło wobec uwarunkowań nowoczesności (2019). Współautor i redaktor monografii zbiorowych: Poznawanie Kazimierza Hoffmana. Filozoficzno-kulturowe źródła i konteksty (2011), Marian Hemar wczoraj i dziś (2012), Krytyka po przełomie. Wybrane problemy z dwudziestopięciolecia 19892014 (2016), Egzystencja, metafizyka i kultura w pisarstwie Kazimierza Świegockiego (2018) oraz Krytyka towarzysząca, krytyka pokoleniowa…. Od Młodej Polski po koniec XX wieku (2019). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Klubu. Wkrótce ukaże się wybór jego wierszy.
 
 
PIOTR MIERZWA
Ur. w 1980. Poeta, anglista, tłumacz (Teda Hughesa, Johna Ashbery’ego, Daniela Weissborta, Vivienne Plumb), recenzent anglojęzycznej literatury dla dzieci i młodzieży. Wydał Gościnne morze (Zielona Sowa, Kraków 2005). Publikował w „Kresach”, „Studium”, „LiteRacjach”, „Nowym Wieku”.
 
 
MAŁGORZATA MIKOŁAJCZAK
Ur. w 1966 r. w Wągrowcu. Historyk i teoretyk literatury. Prof. dr hab., kieruje Zakładem Teorii Literatury i Krytyki Literackiej oraz Pracownią Badań nad Literaturą Regionalną w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autorka książek: Podjąć przerwany dialog. O poezji Urszuli Kozioł (1998), „W cieniu heksametru”. Interpretacje wierszy Zbigniewa Herberta (2004), Pomiędzy końcem i apokalipsą. O wyobraźni poetyckiej Zbigniewa Herberta (2013); Zbliżenia. Studia i szkice poświęcone literaturze lubuskiej (2011), Światy z marzenia. Echa romantyczne w poezji Zbigniewa Herberta (2013). Redaktorka książki Bór nici. Wątki klasyczne i romantyczne w poezji Zbigniewa Herberta oraz współredaktorka trzech tomów serii wydawnictwa Universitas „Nowy regionalizm w badaniach literackich”: Nowy regionalizm w badaniach literackich. Badawczy rekonesans i zarys perspektyw (2012); Geografia wyobrażona regionu. Literackie figury przestrzeni (2014), Regionalizm literacki w Polsce. Zarys historyczny i wybór źródeł (2014). Mieszka w Zielonej Górze. 
 
 
JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI
Ur. w 1960 r. w Warszawie, gdzie mieszka. Jest poetą, italianistą, tłumaczem, reporterem, eseistą, autorem książek dla dzieci. Ostatnio wydał: reportaż Terremoto. Dowody na istnienie (2017), tom wierszy własnych Listy do przyjaciółki (WL, Kraków 2017) i przekład zbioru Eugenia Montalego Zapiski z czterech lat (a5, Kraków 2017).
 
 
RICHARD (RYSZARD) MIRABEL
(1920–2007). Urodzony w Polsce, od 1937 r. przebywał w Kanadzie, gdzie studiował nauki humanistyczne. W pierwszych dniach II wojny światowej jako obywatel Polski wstąpił ochotniczo do Kanadyjskich Sił Lotniczych. Walczył pod dowództwem Królewskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, uczestnicząc m.in. w lotach na pomoc powstańczej Warszawie. Za zasługi wojenne otrzymał wiele polskich, brytyjskich i kanadyjskich odznaczeń. Zadebiutował jako dwunastoletni chłopiec w „Małym Przeglądzie”, gazecie tworzonej przez dzieci dla dzieci, którą założył w Warszawie w 1926 r. Janusz Korczak. Wiersze, które pisał po angielsku mniej więcej od roku 1945, w 2013 r. ukazały się w tomie Poems (K&OHarbour, Vancouver) w opracowaniu kanadyjskiej polonistki dr Olgi Medvedevej-Nathoo. 
 
 
ZOFIA MIRSKA
Ur. w 1945 r. w Twierdzy k. Lwowa. Na Uniwersytecie Wrocławskim studiowała filologię polską. Swoje życie związała z Kłodzkiem. Była nauczycielką języka polskiego, pracowała w instytucjach kultury. Jest członkiem Oddziału Dolnośląskiego ZLP i Kłodzkiego Klubu Literackiego. Opublikowała tomy poezji: Jeszcze nie pada (1982), W jedną stronę drogi (1984), W nawiasach ścieżek (1985), Nie ma innego świata (1992), Zanim stracę chwilę (1998), O oddech wyżej (2005), Oderwane z pamięci (2008), Odchodzi i ulatuje (2010), Czerń i biel (2013), Tam i z powrotem. Wiersze zebrane (2015).
 
anna maja misiak
ANNA MAJA MISIAK
Ur. w 1974 r. w Łodzi. Ukończyła germanistykę i historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Eseje, wiersze, przekłady, teksty o sztuce publikowała m.in. w „Akcencie”, „Arkuszu”, „Odrze”, „Przeglądzie Artystyczno-Literackim”. Tłumaczenia jej wierszy ukazały się we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Przełożyła i wydała wybór wierszy Ericha Frieda Jak się ciebie powinno całować(2002/2003). W wydawnictwie Słowo / obraz terytoria ukazała się jej książka Judyta - postać bez granic (Gdańsk 2005). Niedawno ukazała się jej niemieckojęzyczna wersja w wydawnictwie Aisthesis Verlag:Â Bielefeld. Mieszka w Bernie.
 
iwona misiak
IWONA MISIAK
Dr nauk humanistycznych, krytyczka i historyczka literatury. Opublikowała książki Zmysł czytania (Biblioteka „Frazy”, Rzeszów 2003) i Początek zagadki. O labiryntowej twórczości Ryszarda Krynickiego (IBL PAN, Warszawa 2015). Współpracuje z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Redaktorka kwartalnika „Fraza”. Członkini Zespołu Archiwum Kobiet (IBL PAN).
 
agi miszol
AGI MISZOL
Ur. w 1947 r., w węgierskojęzycznej rodzinie w Transylwanii (Rumunia) – izraelska poetka i tłumaczka. Do Izraela przyjechała z rodzicami jako dziecko w 1951 r. i zamieszkała w miejscowości Gedera. Studiowała literaturę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie mieszka na farmie w Kfar Mordechaj niedaleko Gedery, gdzie zajmuje się uprawą drzew owocowych. Jednocześnie prowadzi warsztaty kreatywnego pisania w Alma College, w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Ben Guriona w Beer Szewie, a także pełni funkcję kierownika artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Jerozolimie. Otrzymała wiele nagród literackich, m.in.: Fundacji Tel Awiwu (1991), Nagrody Jehudy Amichaja (2002) oraz Nagrody Dolitsky (2007). Jest autorką książek poetyckich: Nanny we’szneinu (1972, Nanny i my oboje), Sritah szel chatul (1978, Kocie zadrapanie), Galopi (1980, Galop), Joman mata (1986, Dziennik plantacji), Jonat faximilia (1991, Gołąb z reprodukcji), Ha`szfela ha`pnimit (1995, Wewnętrzna równina), Hine (1997, Patrz), Re`e szam (1999, Patrz tam), Machberet ha`chalomot (2000, Zeszyt snów), Nerot nec ha`chalav (2002, Woskowe kwiaty), Miwchar we`chadaszim (2003, Wybrane i nowe), Moment. Szirim (2005, Chwila. Wiersze), Korim dwarim (2007, Zdarzają się rzeczy), Bikur bait (2009, Powrót do domu), Chaj zomeach (2011, Gra w słówka). Jej wiersze tłumaczone są na wiele języków; w wydaniu książkowym ukazały się, jak dotąd, w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Francji, Rumunii i na Węgrzech..
 
 
IWONA MŁODAWSKA-WATERSON
Ur. w 1973 r., lingwistka, tłumaczka, poetka. Mieszka w Olkuszu.
 
 
ZDZISŁAWA MOKRANOWSKA
Prof. dr hab. Pracowała w Instytucie Nauk o Literaturze im. I. Opackiego na Uniwersytecie Śląskim. Aktualnie kieruje Zakładem Teorii Literatury w Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuje się historią i teorią literatury; jest autorką kilkudziesięciu rozpraw i artykułów poświęconych ewolucji form prozatorskich i poezji XX wieku. Opublikowała monografie: W świecie prozy Henryka Sienkiewicza (Lublin 2002); Prozy poetów kręgu „Skamandra” wobec tradycji elitarnych i popularnych form kultury (Katowice 2003); Młodość i starość. Studia o twórczości Jarosława Iwaszkiewicza (Katowice 2009); Fakty - Historie – Metafory. O twórczości Zofii Kossak i Henryka Sienkiewicza (Piotrków Trybunalski 2013). Jest redaktorem tomu prac zbiorowych: Henryk Sienkiewicz. Polak i Europejczyk (Sosnowiec 2004) i współredaktorem „Studiów Sienkiewiczowskich” wydawanych przez Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza. Zarząd Główny w Lublinie. Uczestniczyła w projekcie „Henryk Sienkiewicz. Obecność w kulturze polskiej XX wieku. Polskość i nowoczesność. Recepcja i nowe odczytania”, której plonem jest cykl monografii zbiorowych (współredaktorka t. 5 Śmiech Sienkiewicza. Śmiech z Sienkiewicza, Warszawa 2017).
 
arkadiusz morawiec
ARKADIUSZ MORAWIEC
Dr hab., prof. w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania naukowe: literatura XX i XXI wieku, zwłaszcza pisarstwo obrazujące totalitaryzm, teksty stanowiące zapis doświadczeń granicznych, literatura obozowa i literatura Holokaustu, najnowsza polska poezja i proza, ponadto genologia, paraliteratura, zagadnienia literackości, aksjologia. Zajmuje się też bibliografią oraz krytyką literacką (współpracownik miesięcznika „Nowe Książki”). Ostatnio opublikował monografięLiteratura w lagrze, lager w literaturze. Fakt – temat – metafora (Łódź 2009).
 
artur mordka
ARTUR MORDKA
Ur. w 1966 r. Zajmuje się estetyką i ontologią. Wiceprezes Towarzystwa Fenomenologicznego im. Jana Patočki, stypendysta fundacji KAAD (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg), członek Zespołu Redakcyjnego Pisma Filozofów Krajów Słowiańskich „ΣΟΦΙΑ”. Autor artykułów, wstępów do katalogów artystycznych i przekładów z języka niemieckiego i angielskiego. Ostatnio wydał Ontologiczne podstawy estetyki. Zarys koncepcji Nicolaia Hartmanna (Rzeszów 2008).
 
lilla moroz-grzelak
LILLA MOROZ-GRZELAK
Slawistka, profesor w Instytucie Slawistyki PAN w Warszawie. W artykułach poświęconych kulturze i literaturze słowiańskich Bałkanów ukazuje specyfikę tej przestrzeni związaną z przemianami ideowymi. Autorka monografii Aleksander Wielki a macedońska idea narodowa. Słowiańskie losy postaci antycznej (Warszawa 2004), w której dokonała rekonstrukcji mitu Aleksandra Wielkiego w piśmiennictwie obszaru bułgarsko-macedońskiego, oraz wyróżnionego w konkursie Nagroda im. Jerzego Skowronka studium Bracia Słowianie. Wizje wspólnoty a rzeczywistość (Warszawa 2011; 2. wyd. Warszawa 2013).
 
joanna mossakowska-mikulska
JOANNA MOSSAKOWSKA-MIKULSKA
Ur. we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów w 1982 r. przeniosła się w Góry Złote (Sudety Wschodnie), gdzie do dzisiaj mieszka i tworzy. Opublikowała cztery tomy wierszy: Chwile (1991), Wytańczone wiatrem (2004), Motyl na śniegu (2010) oraz Spotkanie. Obraz i słowo – wiersze o Lądku-Zdroju i Górach Złotych z pastelami sopockiej artystki Ewy Beyer-Formeli (2019). Od lat związana z Ogrodem Górskiego Wiatru, gdzie współtworzy i współuczestniczy w zdarzeniach artystycznych. Publikowała m.in w „Almanachu Wałbrzyskim. Literatura – Fotografia”, „Stronicy Śnieżnickiej”, „Frazie”, „Metaforze”, „Radostowej”, „Okolicy Poetów”. Jej wiersze znalazły się w antologiach: Światłem będący zanurzeni w światłości. Aniołowie i święci w polskiej liryce współczesnej (Kraków 2004), Tu się tylko gościem jest, tam się do domu powraca. Śmierć i wieczność w polskiej poezji współczesnej (2005), Wieczność nie ma kalendarza. Epigramat w polskiej liryce religijnej 19392005 (2006) oraz w zbiorach Konfraterni Poetów Na rozstaju (2013) i Wierność (Kraków 2014). Mieszka w Lądku-Zdroju i Orłowcu.
 
monika mostowik
MONIKA MOSTOWIK
Ur. 1975 w Krakowie, socjolożka, pisarka. Debiutowała tomem wierszy jeszcze mnie nie ma wcale (1995); opublikowała także zbiórWeź mnie w garść (2005). Autorka powieści Wyrzuty (2007) oraz zbiorów opowiadań Histeryjki o May (2008), Akrobatki (2006), taka ładna (Portret 2004), współautorka książek: Frustracja – Młodzi o Nowym Wspaniałym Świecie (2003), Opowiadania letnie a nawet gorące (2006), Opowiadania szkolne (2007). Stypendystka miasta Krakowa w dziedzinie literatury (2003). Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich oraz m.in.: konkursu na opowiadanie o tematyce współczesnej (IKA Winda Gdańsk 2002), konkursu o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego w kategorii prozy (Łódź 2004), konkursu Małych Form Literackich (VI Lubińskie Spotkania Literackie 2004) w kategorii eseistyka i publicystyka 2004, Krajobrazy Słowa Kędzierzyn Koźle 2005 oraz konkursu im. Hłaski, Chorzów 2005.
 
mirosław mrozek
MIROSŁAW MROZEK
Ur. w 1979 r. w Szczebrzeszynie, poeta, prozaik, publicysta. Laureat m.in. IV edycji Turnieju Poetyckiego „Orzech” im. J. Kozarzewskiego w Nysie (2010), 2 edycji Konkursu Literackiego im. Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie” za tom poetycki Horyzont zdarzeń (2014), za który był także nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2015), 6. Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „Duży Format” (2018). Swoje utwory publikował także czasopismach literackich (m.in. „Akant”, „Arterie”, „Dekoder”, „dwutygodnik.com”, „Elewator”, „Migotania”, „pisarze.pl”, „Salon Literacki”, „Szafa”, „szuflada.net”) oraz w wydawnictwach pokonkursowych. Opublikował: Horyzont zdarzeń (2014, wydanie II: 2015), Odpowiedź retoryczna (2016), Paragnomen (Fundacja „Duży Format”, 2018). Strona: https://www.facebook.com/MiroslawMrozekProfilAutorski/. Mieszka w Czarnymstoku.
 
ryszard mścisz
RYSZARD MŚCISZ
Ur. w 1962 r. Nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Jeżowem, gdzie mieszka. Krytyk literacki, publicysta, satyryk, poeta. Opublikował pięć tomów poezji: Życie to tylko impresje (2000), Wibracje (Biblioteka „Frazy” 2002), Na strunach lat (Biblioteka „Frazy” 2004), Roześnienie (Biblioteka „Frazy” 2007), Strumienie poezji (Stalowa Wola 2010) oraz zbioru felietonów satyrycznych Zezem na świat i tomu humoresek Swojski diabeł i inne humoreski (2012). Publikował w „Głosie Nauczycielskim” i w prasie lokalnej („Super Nowości”, „Gazeta Jeżowska”). Jest współautorem albumu Jeżowe (Stalowa Wola 2004).
 
 
ALEKSANDRA MUCHA
Ur. w 1984 r. w Łodzi. Studentka V roku filologii polskiej w Uniwersytecie Łódzkim i III roku ekonomii w Filii Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Wydała trzy tomiki wierszy (ostatni to Płatki róż, 2002). Jest autorką artykułów naukowych poświęconych literaturze i słuchowiskom radiowym, publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych (Białoruś, Czechy, Gwatemala).
 
 
MICHAŁ MUROWANIECKI
Ur. w 1982 r. Publikował m.in. w "Tyglu Kultury". Laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów poetyckich (im. H. Poświatowskiej, K. Ratonia, Połowów Poetyckich i in.), wyróżniony w OKP im. K. Janickiego na debiutancką książkę poetycką (Poznań Poetów 2007). Mieszka w Łodzi.
 
 
SEBASTIAN MUSIELAK
Ur. w 1970 r. Absolwent filologii fińskiej UAM. Tłumacz. Pracował z Finami w fabryce autobusów we Wrocławiu i stoczni Aker Yards w Helsinkach. Przekłada literaturę fińską i angielską. Przełożył na język polski pisma i prozę: Dalajlamy, Thich Nhat Hanha, Jacoba G. Rosenberga, Chigoziego Obiomy i Rebeki Makkai. Z fińskiego przetłumaczył utwory: Johanny Sinisalo, Leeny Krohn, Daniela Katza, Miki Waltariego, Sofi Oksanen, Tommiego Kinnunena, Pajtima Statovciego i in. Laureat nagrody „Literatury na Świecie” i nagrody Ministerstwa Kultury Finlandii.
 
 
MARIA MYKECEJ
Ur. w 1965 r. w Iwano-Frankiwsku. Autorka tomów wierszy Саламандра [Salamandra] (2001) i У затінку шафранів [W cieniu krokusów] (2006) i Інфра- [Infra-] (2014) oraz dwóch książek prozatorskich: Будинок, який умів розмовляти [Dom, który potrafił mówić] (2012) i Трофей на довгу пам'ять [Trofeum na długą pamięć] (2013). Z wykształcenia fizyk, pracuje jako dziennikarka w Iwano-Frankiwsku.
 
krystyna myszkiewicz
KRYSTYNA MYSZKIEWICZ
Ur. w 1977, poetka; wydała tomik Gniazdo na odludziu (Wyd. Obrzeża, Zgorzelec 2001) oraz płytę z melorecytacjami wierszy i jazzem "Klaustropolis" (Portret, marzec 2007). Wiersze publikowała m.in. w "Cegle", "Bregarcie", "Akancie", "Obrzeżach", "Nowej Okolicy Poetów", "Odrze", "Arkadii", "Portrecie". Jej miejsca sieciowe: grupa dyskusyjna pl.hum.poezja, www.nieszuflada.plwww.rynsztok.pl; strony autorskie: www.k.myszkiewicz.prv.pl i www.klaustropolis.com. Koncertowała z zespołem Slight Light z repertuarem "Klaustropolis" - m.in. Jazz Klub Rura we Wrocławiu (działania finalne LiteratRury), Pub Sowa w Olsztynie (Festiwal Pora Poezji i promocja płyty). Laureatka kilkunastu konkursów, m.in. III Nagroda XVI Konkursie Poetyckim o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego (Łódź 2007); I Nagroda w V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. C. K. Norwida (Pruszków 2007); II Nagroda w dziedzinie prozy w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Z. Morawskiego (Gorzów Wielkopolski, 2007), I nagroda w III Konkursie Poetyckim im. Ratonia (Olkusz 2007).
 
 
WERONIKA MYŚLIWIEC-KONOPKA
Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Interesuje się realizmem magicznym w literaturze i kinematografii oraz polskim reportażem. Napisała pracę magisterską na temat obrazu Kanady w reportażach Arkadego Fiedlera i Adama Tomaszewskiego.
 
joanna najbor
JOANNA NAJBOR
Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, absolwentka dziennikarstwa, filmoznawstwa i romanistyki UJ. Wyróżniana w konkursach eseistycznych i krytycznofilmowych – m.in. „Powiększeniu” Filmwebu i Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Gra na wiolonczeli. Pochodzi z Zakopanego, mieszka w Warszawie.
 
 
MAREK NALEPA
Ur. w 1966 r. Dr hab., prof. UR, kierownik Zakładu Literatury Staropolskiej i Polskiego Oświecenia Instytutu Filologii Polskiej UR, wybitny znawca literatury epoki porozbiorowej, eseista. Autor książek: Żałobny orszak poetów (Rzeszów 2001), „Takie życie dziś nasze, gdy Polska ustaje…”. Pisarze stanisławowscy a upadek Rzeczpospolitej (Wrocław 2002), „Płyną godziny pomiędzy nadzieją a bojaźnią czułą”. Polityczne i egzystencjalne rany Polaków ery porozbiorowej.  Studia i teksty (Rzeszów 2010), Między żarliwością a zdradą. Studia i szkice o literaturze późnego Oświecenia (Kraków 2010). Odnalazł, wybrał, oprac. i przygotował do druku Między rozpaczą i nadzieją. Antologię poezji porozbiorowej lat 17931806(Kraków 2006), Hugona Kołłątaja Nad snami, czyli Nad marzeniami nocnymi moje uwagi, w Josefstadzie dnia 8 i 9 sierpnia 1996 (Kraków 2007). Eseje i teksty krytyczne na temat literatury współczesnej publikował we „Frazie”, „Twórczości” i „Kresach”. Mieszka w Rzeszowie. 
 
anna nasiłowska
ANNA NASIŁOWSKA
Ur. w 1958 r. Pisarka, krytyk literacki, historyk literatury. Prof. dr hab. w IBL PAN, od 1990 r. współredaguje „Teksty Drugie”. Opublikowała tomy prozy: Miasta (1993), Domino. Traktat o narodzinach (1995), Księga początku (2002), Czteroletnia filozofka (2004), z Elżbietą Lempp album Wielka ciekawość (Olszanica 2006) oraz ilustrowany własnymi fotografiami Wielka Wymiana Widoków (Warszawa 2008), studia biograficzne Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir (2006), Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, czyli Lilka Kossak (2010), opracowania historyczno-literackie Trzydziestolecie 1914–1944 (1995) i Literatura okresu przejściowego 1975–1996 (2006), powieści Historie miłosne (2009) i Konik, szabelka (2011, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2012), opowieść biograficzną Wolny agent Umeda i druga Japonia (2013), sylwę Dyskont słów (2016) oraz tomiki poezji Żywioły (2014) i Ciemne przejścia (2018). Należy do SPP i PEN Clubu. Mieszka w Warszawie.
 
 
JOLANTA NAWROT
Doktorantka w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM, absolwentka filologii polskiej UAM. W 2016 roku obroniła pracę magisterską pt. Sen w twórczości Bronisława Maja, Magdaleny Bielskiej i Krzysztofa Siwczyka, napisaną pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Agnieszki Rydz. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą działalności medialnej i recenzenckiej Włodzimierza Odojewskiego oraz jej wpływowi na twórczość tego pisarza, w kontekście materiałów archiwalnych dostępnych w Archiwum Włodzimierza Odojewskiego w Poznaniu.
 
 
WIKTOR NEBORAK
Ur. w 1961 r. w Janowie k. Lwowa. Poeta, prozaik, krytyk literacki, lider zespołu rockowego „Neborok”. Debiutował w roku 1987 tomikiem Bursztynowy czas. Współtworzył wraz z Jurijem Andruchowyczem i Ołeksandrem Irwanciem grupę poetycką Bu-Ba-Bu. Wydał m. in. tomy wierszy: Latająca Głowa (1990), Alter ego (1993), Rozmowy ze sługą (1994), Epos o domu nr 35 (1999), Wiersze z ulicy Wyhowskiego (2006), a także książki Powrót do Leopolis (1998), Wprowadzenie do Bu-Ba-Bu. Kronika końca tysiąclecia (2001), Basileus. Nowo odnalezione rozdziały Lwowskiej Księgi Przemieszczeń, przepisanej w 2005 roku (2006). Mieszka we Lwowie, jest pracownikiem naukowym Instytutu Iwana Franki.
 
pablo neruda
PABLO NERUDA
(1904–1973), poeta i dyplomata chilijski, jeden z najwybitniejszych liryków XX w. Właśc. Neftali Ricardo Reyes Basoalto, przyjął pseudonim w roku 1920 (min. na cześć czeskiego poety Jana Nerudy). W 1971 został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Należał do partii komunistycznej i w 1950 gościł na II Kongresie Pokoju w Warszawie. W Polsce ukazały się wybory jego wierszy, wydany pośmiertnie tom wspomnień Wyznaję, że żyłem i dramat Sława i śmierć Joachima Muriety. Zmarł w niejasnych okolicznościach po zamachu wojskowym Pinocheta i jego pogrzeb stal się wielką manifestacją sprzeciwu Chilijczyków wobec tych wydarzeń. Głośne były jego dwa publiczne występy na stadionach, gdzie przemawiał do blisko stutysięcznej widowni (1945 w São Paolo w Brazylii i po Nagrodzie Nobla w 1971, gdy na zaproszenie prezydenta Allende czytał swoje wiersze na Stadionie Narodowym w Santiago de Chile). 
 
feliks netz
FELIKS NETZ
Ur. w 1939 r. Zmarł 12 kwietnia 2015 r. w Katowicach. Poeta, prozaik, twórca słuchowisk, felietonista, krytyk, tłumacz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie mieszkał od r. 1953. Opublikował m.in.: tomy poezji Wir (1985), Trzy dni nieśmiertelności (2009, finalista Nagrody Poetyckiej Wrocławia Silesius 2010), powieści Urodzony w święto zmarłych (1995), Róg Ligonia i królowej Jadwigi (1997), Dysharmonia caelestis (2005, nominacja do nagrody NIKE), teksty krytyczne Wielki zamęt (1996), Poza kadrem (2006), Ćwiczenia z wygnania (2008, nominacja do Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2009). Jego słuchowisko Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską, premiera w roku 2006, było finalistą międzynarodowego konkursu radiowego Prix Italia. Z rosyjskiego tłumaczył m.in. Eugeniusza Oniegina Aleksandra Puszkina i 25 sonetów do Marii Stuart Josipa Brodskiego, z niemieckiego: Wzór wewnętrzny Kurta Drawerta, z angielskiego m.in. Wojnę i miłość Johna Jakesa, z węgierskiego: Anatemę Tibora Déry’ego, Taniec motyla Endre Illésa, Ciemnego anioła Gygörgya Moldovy. Był tłumaczem i znawcą dzieł Sándora Máraia.
 
 
AGNIESZKA NĘCKA
Ur. w 1980. Dr hab. w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; krytyk literacki współpracujący m.in. z „artPAPIEREM”, „Nowymi Książkami”, „Pograniczami”, „Twórczością”. Autorka książek: Granice przyzwoitości. Doświadczanie intymności w prozie najnowszej (2006), Starsze, nowsze, najnowsze. Szkice o prozie polskiej XX i XXI wieku (2010), Cielesne o(d)słony. Dyskursy erotyczne w polskiej prozie po 1989 roku (2011), Co ważne i ważniejsze. Notatki o prozie polskiej XX i XXI wieku (2012) i Emigracje intymne. O współczesnych polskich narracjach autobiograficznych (2013). Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2009). Mieszka w Sosnowcu.
 
andrzej niewiadomski
ANDRZEJ NIEWIADOMSKI
Ur. w 1965 r. Poeta, eseista, historyk literatury. Debiutował w roku 1988. Jest autorem siedmiu książek poetyckich: Panopticum (1992), Niebylec (1994), Prewentorium (1997), Kruszywo (2001), Locja (2005), Tremo (2010), Dzikie lilie (2012), książkowego eseju Mapa. Prolegomena (2012), dwóch monografii naukowych, artykułów naukowych, tekstów krytycznych i szkiców. Był współzałożycielem i redaktorem Kwartalnika Literackiego „Kresy” w latach 1989–2010. Publikował także w: „Kresach”, „Twórczości”, „Odrze”, „Pograniczach”, „Znaku”, „Toposie”, „FA-arcie”, „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, niemiecki, rosyjski, słowacki, słoweński i bułgarski i umieszczane w antologiach nowej poezji polskiej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Mieszka w Lublinie.
 
 
ANNA NIEWOLAK-KRZYWDA
Rzeszowianka, absolwentka polonistyki UJ; historyk literatury i krytyk literacki. Autorka monografii twórczości Jana Wiktora i książki o tradycjach czarnoleskich w literaturze i kulturze polskiej XIX i XX wieku. Opublikowała kilkadziesiąt szkiców, ok. 200 recenzji, jest też autorką kilkunastu programów telewizyjnych. Współorganizowała rzeszowską polonistykę i pracownię Pigonianum. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UR.
 
 
DAMIAN NIEZGODA
Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego (specjalizacja dziennikarska). Obecnie na studiach doktoranckich tej uczelni. Napisał pracę magisterską poświęconą polskiej recepcji twórczości Bohumila Hrabala. Autor szkiców naukowych, wygłaszanych na uczelnianych konferencjach naukowych oraz artykułów publicystycznych. Inicjator i współorganizator z ramienia Sekcji Literaturoznawców Koła Naukowego Polonistów, zorganizowanych pod auspicjami Instytutu Filologii Polskiej i kwartalnika „Fraza” sympozjów Miejsca, ludzie, opowieści. Twórczość Andrzeja Stasiuka (2014) i Przestrzenie wyobraźni. Twórczość Stefana Chwina (2015) z udziałem pisarzy.
 
 
GRAŻYNA NIEZGODA
Artystka fotografik, Prowadzi Salon "Antyki i Dzieła Sztuki" w Przemyślu. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików. Miała 15 wystaw indywidualnych i brała udział w wielu wystawach interdyscyplinarnych i fotograficznych. Od roku 1995 autorka dokumentacji fotograficznej Międzynarodowych Konfrontacji Plastycznych "Słonne". Od roku 1997 tworzy fotografie portretowe dokumentujące przemyską "Wiosnę Poetów". Jej zestaw fotografii został opublikowany w albumieMistrzowie polskiego pejzażu. Współpracowała z periodykami "Odra", "Nowa Okolica Poetów", "Pracownia", "Arkusz", "Topos" oraz z magazynami "Twój Styl", "Zwierciadło", "Dom i Wnętrze" i "Architektura".
 
antoni nikiel
ANTONI NIKIEL
Ur. w 1959 r. w Gorlicach. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie (dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Stelmasika w 1986 r. ). Od początku istnienia związany z Instytutem Sztuk Pięknych WSP w Rzeszowie, obecnie adiunkt w Zakładzie Malarstwa Wydziału Sztuki. Uprawia malarstwo i rysunek oraz zajmuje się projektowaniem graficznym. Członek grupy artystycznej Na Drabinie. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych (ostatnia to Odnaleźć siebie w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie wrzesień 2010), brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka w Kielnarowej.
 
 
ALEKSANDRA NIZIOŁ
Ur. w 1984 r. w Krasnymstawie. Absolwentka polonistyki, pisze reportaże, felietony i małe formy prozatorskie. Jako dziennikarka, redaktorka i korektorka współpracowała z pismami: „Rzeczpospolita”, „Dywiz”, „Slow”, „Puls Biznesu”. Od dziesięciu lat mieszka i pracuje w Warszawie.
 
 
NATALIA NORDLING
Ukończyła filologię fińską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia podyplomowe dla tłumaczy środowiskowych w Turku oraz licencjat z germanistyki i translatoryki na Uniwersytecie w Tampere. Miłośniczka miejskiego ogrodnictwa, jazzu, współczesnej ilustracji, architektury i sztuki XIX wieku. Od kilku lat mieszka w Finlandii, gdzie pracuje jako tłumaczka oraz lektorka języka fińskiego i polskiego. Od jesieni 2020 wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Dla Wydawnictwa Widnokrąg przetłumaczyła książki o przygodach niedźwiadki Mru Mru, które oczarowały ją przepięknymi ilustracjami i bardzo ważnym przesłaniem. Kontakt: natalia.nordling@gmail.com
 
 
NOVALIS
Friedrich Leopold von Hardenberg (1772–1801). Niemiecki poeta i myśliciel z okresu wczesnego romantyzmu. Jego najważniejszymi dziełami są zbiory poetyckie Hymny do nocy (1800) i Pieśni duchowe (1802), niedokończona powieść biograficzna Henryk Ofterdignen (1802) oraz proza filozoficzna Uczniowie z Sais (1802). W Polsce wybory przekłady jego utworów ukazują się od początku XX wieku.
 
 
OLGA NOVOTNÁ
Czeska poetka pochodząca ze Słowacji, autorka kilku książek poetyckich, ostatnio opublikowała tomik Protihráč slunce (2014). Mieszka w mieście Jablonec nad Nisou.
 
 
ARTUR NOWACZEWSKI
Ur. w 1978 r., poeta, krytyk literacki, adiunkt w Zakładzie Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej na Uniwersytecie Gdańskim. Wydał zbiory wierszy Commodore 64 (2005), Elegia dla Iana Curtisa (2010), minimonografię literatury Wybrzeża Trzy miasta, trzy pokolenia. W 
przygotowaniu książka Szlifibruki i flaneurzy o przedstawieniach ulic w dwudziestowiecznej literaturze polskiej. Jego poezja była tłumaczona na języki czeski i niemiecki. Prowadzi blogwww.nowaczewski.blog.pl
 
 
ANNA NOWACZYŃSKA
Poetka. W latach 1995–1997 związana z Grupą Inicjatyw Literackich przy ZLP w Lublinie oraz z Fundacją im. Marii Bachczyc-Rudnickiej, a od 1995 do 2001 r. z Grupą Poetycką WYBÓR przy warszawskim oddziale ZLP. Publikowała m.in. w pismach: „Akant”, „Akcent”, „Fragment”, „Studium”. Jest laureatką wyróżnienia w konkursie na debiutancki tom poezji im. J. Czechowicza, nagrody Warszawskiej Jesieni Poezji, a także zdobywczynią Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza Chojnice 2005. Nominowana w XL Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie. W roku 2012 opublikowała zbiór wierszy pt.Bezcennik.
 
jacek nowak
JACEK NOWAK
Pracownik Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (od 2009 r.), gdzie przygotował ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych z cyklu Firmowe Spotkania ze Sztuką (głównie w galeriach Na Najwyższym Poziomie Elekromontażu Rzeszów S.A. i Galerii ICN Polfa w Rzeszowie). Jest witrażystą, projektuje plakaty, zaproszenia i katalogi. Komisarz Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Boguchwale. Współredaktor m.in. czterech tomów Sztuki Podkarpacia (2010, 2011, 2013, 2015). Prowadzi aukcje dzieł sztuki na cele charytatywne. Mieszka w Boguchwale k. Rzeszowa.
 
 
MICHAŁ NOWAK
Ur. 1979. Pochodzi z Zielonki. Mieszka w Warszawie. Absolwent polonistyki (licencjat) na UW. Publikował m.in. w „Tyglu Kultury”, warszawskim „Wakacie”. Zdobywca I nagrody, co darzy wielkim sentymentem, powiatowego konkursu poetyckiego „My? Ludzie miasta sypialni?” (Wołomin 2002). Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. dwukrotnie nominowany do nagrody głównej w konkursie im. J. Bierezina na tomik poetycki: Najbliższy nocny jest w Kanie Galilejskiej (2005) oraz Historie powszechne (2008), I nagroda konkursu im. Rafała Wojaczka (2007). Wielokrotnie wyróżniany m.in. w konkursie im. W. Sułkowskiego. W przygotowaniu debiutancka książka poetycka, która ma ukazać się w grudniu 2009 w Łodzi. 
 
 
WITOLD M. NOWAK
Ur. w 1969, doktor habilitowany, profesor UR. Ukończył filozofię na KUL w Lublinie. Zajmuje się antropologią filozoficzną, historią idei i filozofią kultury. Ostatnio wydał Spór o nowoczesność w poglądach Charlesa Taylora i Alasdaira MacIntyre’a, Rzeszów 2008.
 
dagmara nowakowska
DAGMARA NOWAKOWSKA
Doktorantka w Zakładzie Literatury Romantyzmu Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przygotowuje rozprawę doktorską Indie romantyków – z recepcji Indii w epoce polskiego romantyzmu. Interesuje się historią spotkań Indii i Europy oraz europejską sanskrytologią. Współpracuje z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym. Publikowała w czasopismach naukowych (m. in. „Studia Norwidiana”) i w tomach zbiorowych. Jest współautorką literackiego przewodnika Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce. Od 2011 r. opracowuje spuściznę literacką Włodzimierza Odojewskiego zgromadzoną w Poznaniu.
 
ewa elżbieta nowakowska
EWA ELŻBIETA NOWAKOWSKA
Poetka, eseistka, tłumaczka kilkunastu książek (m.in. Alice Munro, Thomasa Mertona i Elif Şafak), członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; absolwentka filologii angielskiej UJ i studiów podyplomowych: Akademii Dziedzictwa (UEK/MCK) oraz nauczania języka polskiego jako obcego (UP), starszy lektor w AGH. Nominowana m. in. do Nagrody Głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Bierezina (1997) oraz do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz (2013). Laureatka I Nagrody im. K.K. Baczyńskiego (1998), wyróżniona przez Wisławę Szymborską II nagrodą w konkursie Rynna Poetycka (2004), rekomendowana przez Adama Zagajewskiego do Nagrody Kościelskich (2006). Za tomik Trzy ołówki (Wydawnictwo Austeria 2013) otrzymała Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (2014). Wydała tomy wierszy: Dopiero pod pewnym kątem (1999), Nieboskłony (2003), Oko (2010), Merton Linneusz Artaud (2012), Nareszcie (2014), Aż trudno uwierzyć. Apokryfy krakowskie (2016), Sznur Ariadny (2019), zbiór opowiadań Apero na moście (2010) oraz tom szkiców Smoki, żaglowce i napisy na murach. Felietony o AGH i okolicach (2019). Publikowała poezję, przekłady i eseje m.in. na łamach pism: „Twórczość”, „Zeszyty Literackie”, „Odra”, „Topos”, „Dekada Literacka”, „Nowa Dekada Krakowska”, „Fraza”, „Tygiel Kultury”, „Kwartalnik Artystyczny”, „Kraków”, „Studium”, „eleWator”, „Wiadomości Botaniczne”, „Wyspa”, „RED”, „Gulf Coast” i „Words Without Borders”. Jej wiersze przełożono na język angielski, hebrajski, węgierski, hiszpański i serbski. Z Robin Davidson autorka wyboru przekładów Ewy Lipskiej The New Century, który ukazał się w USA w 2009 r.
 
klara nowakowska
KLARA NOWAKOWSKA
Ur. w 1978 r. Opublikowała zbiory wierszy: Zrosty (1999), Wodne wiersze (2002), Składnia (2004), Ulica Słowiańska (2012) i Niska rozdzielczość (2013). Laureatka głównej nagrody w konkursie im. Jacka Bierezina (1998) i nagrody „Gazety Wyborczej” WARTO (2013). Nominowana w kategorii Książka Roku do Nagrody Poetyckiej Silesius (2014). Mieszka we Wrocławiu.
 
paweł nowicki
PAWEŁ NOWICKI
Ur. w 1964 r. w Gorlicach. Dr filozofii (wyróżniona rozprawa doktorska pt. Problem naturalizmu w filozofii Charlesa Taylora, Uniwersytet Rzeszowski 2020 r.), krytyk literacki, krytyk sztuki, poeta. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 19881999 pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Opublikował tomy wierszy Magia codzienna (1998) i Za oknem (2004) oraz dwie książki z dziedziny krytyki sztuki i krytyki literackiej Ars longa. Szkice, recenzje, eseje (2013) i Didaskalia (2016). Publikował m.in. w „Principiach”, „Kwartalniku Filozoficznym”, „Etyce i Wartościach”, „Końcu Wieku”, „Warstwach” oraz w monografiach zbiorowych, katalogach wystaw, na stronach internetowych. Mieszka w Gorlicach.
 
 
JAROSŁAW NOWOSAD
Urodzony w 1970 r. Prozaik, krytyk, eseista, dziennikarz, poeta i tekściarz. Opublikował tomiki wierszy Mogę być (2006) i Nic nie płynie (2011) oraz tom opowiadań Czarny chevrolet (2013). Był w składach redakcji „Ziemi Olkuskiej” i „Kwartalnika Powiatu Olkuskiego”, pisywał dla „Przeglądu Olkuskiego”, „Opcji”, „Śląska” i „Lampy”. Członek Zarządu Fundacji Kultury „Afront” i redakcji pisma pod tym tytułem. Mieszka i pracuje w Olkuszu.
 
 
KAZIMIERZ NOWOSIELSKI
Ur. w 1948 r. w Rybnie na Kujawach. Emerytowany Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, historyk literatury, poeta, krytyk i eseista. Opublikował kilkanaście zbiorów wierszy, m.in.: Miejsce na brzegu (1975), Stan skupienia (1977), Dotkliwa obecność (1981), Najbliższa dal (1989), Rękopis (1993), Z Księgi darów (1997), Znikliwa odwieczność (1999), 12 wierszy (2001), Ziarno i wiatr (2003), Kamień dla utrudzonego (2007), Człowiek rośnie cicho (2010, wybór wierszy z lat 1989–2009), Okno od północy (2012), Przykładanie ręki (2015, Nominacja do Nagrody Orfeusz 2016). W stanie wojennym był założycielem i redaktorem podziemnego czasopisma „Podpunkt”. W 1988 r. otrzymał nagrodę POLCUL Fundation „za pomnażanie polskiej kultury niezależnej”. W l. 1991–1992 pełnił funkcję prezesa Gdańskiego Oddziału SPP. Jest autorem książek naukowych i eseistycznych, m.in.: Ryzyko obecności. Doświadczenie biograficzne i powieść chłopska (1983), Przestrzeń oczekiwania. Historia, natura, sacrum we współczesnej poezji polskiej (1993), Troska i czas. Szkice o poezji i przemijaniu (2001), Dobrze się spotkać. O esejach, listach i rozmowach z pisarzami (2008), Przez Ojczyznę i dalej... Szkice o literaturze i wartościach (Warszawa 2015). Interesują go związki literatury i malarstwa, opublikował antologię Między słowem a światłem. Poezja a malarstwo współczesnych artystów Wybrzeża (2006) oraz tom szkiców Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym (2008). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002) i Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis” (2015).
 
adam ochwanowski
ADAM OCHWANOWSKI
Ur. w 1952 r. w Złotej Pińczowskiej na Ponidziu, gdzie obecnie mieszka. Absolwent Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego w Krośnie. Publikował m.in. w „Twórczości”, „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Literaturze”, „Sycynie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Akcencie”. Jest autorem 20 publikacji książkowych i albumowych, m.in. Dopóki żyją matki, Dotyk Madonny, Północ, Oswajanie świtu, Dwunastu gniewnych błaznów, Erotyki i przytyki, Siedem wierszy głównych, Droga Krzyżowa, Trzynaście zmysłów, Póki co..., Pławienie koni. Pisze teksty piosenek (ostatnia płyta Kołomyja i pic – z Tomkiem Wachnowskim ), scenariusze widowisk plenerowych i kameralnych, libretta a także tłumaczy z języka rosyjskiego (m.in. pieśni śpiewanych przez Włodzimierza Wysockiego). Jest regionalistą i animatorem kultury. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony Dla Kultury Polskiej i Medalem Gloria Artis.
 
 
DANIEL ODIJA
Ur. w 1974 r. w Słupsku. Prozaik i dziennikarz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Pracował w słupskim oddziale TVP. Autor książek: Podróże w miejscu (Słupsk 1999), Ulica (wyd. Czarne, Wołowiec 2001) i Tartak (wyd. Czarne, 2003, finalistka nagrody Nike 2004), Szklana Huta (wyd. Czarne – Prószyński i S-ka, 2005), Niech to nie będzie sen (WL, Kraków 2008), Kronika umarłych (W.A.B., Warszawa 2010), w których koncentruje uwagę na dobrze poznanej rzeczywistości polskiej prowincji po transformacji ustrojowej, zwłaszcza Polski popegeerowskiej – dotkniętych strukturalnym kryzysem rolniczych obszarów województwa zachodniopomorskiego. Jako publicysta współpracował z pismami „Ozon” i „Pragnienie Piękna”.
 
włodzimierz odojewski
WŁODZIMIERZ ODOJEWSKI
Ur. w 1930. Prozaik, dramaturg, krytyk, eseista, dziennikarza radiowy. Autor m.in. powieści: Wyspa ocalenia (1964), Czas odwrócony (1965), Zasypie wszystko, zawieje... (1973), Oksana(1999), Milczący, niepokonani. Opowieść katyńska (2003); zbiorów opowiadań: Kwarantanna (1960), Zmierzch świata (1962),Zabezpieczanie śladów (1984), „Jedźmy, wracajmy” i inne opowiadania (2000), Bez tchu (2002), I poniosły konie... (2006), tomów szkiców Raptularz krytyczny (1994) i Notatnik półprywatny(1996) oraz zbiorów jednoaktówek: Punkt zwrotny (1964) i Pomyłki(1965). W latach sześćdziesiątych pracował w Polskim Radiu, m.in. jako kierownik Sceny Współczesnej Teatru PR. Od 1971 przebywał na emigracji w Niemczech Zachodnich, gdzie kierował redakcją kulturalno-literacką Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Laureat wielu krajowych i emigracyjnych nagród literackich i kulturalnych, m.in.: Fundacji Kościelskich, im. Alfreda Turzańskiego (1974), im. Stanisława Vincenza (1989), im. Władysława Reymonta (1998), im. A. Kijowskiego (2001), Fundacji Wł. i N. Turzańskich, miesięcznika „Odra”.
Zmarł 20 lipca 2016 r.
 
 
KATARZYNA OJCZYK
Ur. 1987 r. w Gorlicach, absolwentka filologii polskiej UR. Interesuje się poezją XX wieku, szczególnie liryką metafizyczną i religijną. Pracę magisterską poświęconą religijnym wierszom Leopolda Staffa napisała pod kierunkiem naukowym prof. Gustawa Ostasza. Interesuje się teatrem. Odbyła staż w Teatrze Maska w Rzeszowie.
 
sofi oksanen
SOFI OKSANEN
Ur. w 1977 r. Pisarka i dramaturżka o korzeniach estońskich, jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych autorek fińskich. Zadebiutowała w 2003 r. powieścią Krowy Stalina, która była nominowana do dwóch krajowych nagród literackich. Jest to zarazem pierwsza część niedokończonego „kwartetu estońskiego”, do którego zalicza się napisane w 2008 r. przełomowe dla jej międzynarodowej kariery, obsypane nominacjami i nagrodami Oczyszczenie (Warszawa 2010, przeł. Sebastian Musielak) oraz Gdy zniknęły gołębie (Wołowiec 2015, przeł. S. Musielak). Tworzące go powieści przedstawiają dzieje Estonii od utraty niepodległości przed drugą wojną światową, przez sowiecką okupację (do której pisarka zalicza również czasy radzieckiej Estonii), po czasy najnowsze. W dwóch pierwszych częściach kwartetu oraz w napisanej w 2005 r. powieści Baby Jane Oksanen pokazuje wpływ wojen i podbojów na losy kobiet.
 
 
BUŁAT OKUDŻAWA
(1924–1997). Rosyjski (pochodzenia gruzińskiego) poeta, pieśniarz, autor powieści historycznych (m.in. Nieszczęsny Awrosimow, Merci, czyli przypadki Szypowa, Wędrówki dyletantów) i opowiadań, z których najbardziej znanym jest utwór Jeszcze pożyjesz (oparty na doświadczeniach osobistych obraz chłopca rzuconego w wir II wojny światowej). Debiutował tomikiem wierszy Liryka (Kaługa 1956), jednak popularność zdobył na początku lat sześćdziesiątych XX wieku, gdy do swoich wierszy dołączył muzykę i zaczął je śpiewać. W Polsce był znany i lubiany, często u nas gościł i występował. Odwiedził Rzeszów podczas Festiwalu Muzycznego w Łańcucie wiosną 1997 r. Pierwszy wybór jego wierszy i piosenek ukazał się w Polsce w 1967 r. Przekładali go m.in. Anatol Stern, Wiktor Woroszylski, Seweryn Pollak, Witold Dąbrowski, Andrzej Mandalian, Ziemowit Fedecki, Andrzej Drawicz, Józef Waczków, a także rzeszowianin Wacław Kaleta, którego przekłady publikowaliśmy we „Frazie” 1999, nr 1 oraz tomiku B. Okudżawa Przejezdny muzyk (Rzeszów 1999).
 
 
MARIUSZ OLBROMSKI
Ur. w 1955 r. Polonista, filolog klasyczny, muzealnik, poeta. Opublikował tomy wierszy: Dwie podróże (1992), Niepojęte, niewysłowione (1994), W poszukiwaniu zagubionych miejsc (2002), Poemat jednej nocy (2004), Róża i kamień. Podróże na Kresy (2012) oraz książki Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy (2009) i Śladami słów skrzydlatych. Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach południowych dawnej Rzeczpospolitej (2005, wyd. uzup. 2008 i 2013). Inicjator i organizator wielu przedsięwzięć łączących środowiska polskie i ukraińskie, m.in. Festiwali Kultury Polskiej, Dni Zbigniewa Herberta we Lwowie, Dni Franciszka Karpińskiego w Stanisławowie, Konkursu Literackiego im. Kazimierza Wierzyńskiego, cyklicznych spotkań „Dialog Dwóch Kultur” w Krzemieńcu. Mieszka w Przemyślu.
 
jadwiga olbrycht
JADWIGA OLBRYCHT
Ur. w 1949 r. w Bielanach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1973 r. pracowała w Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie, gdzie zasłużyła się w pracy z uczniami szczególnie uzdolnionymi (jej wychowankowie byli laureatami i finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego). Założyła i prowadziła Koło Miłośników Poezji i Literatury Współczesnej. W latach 19961998 współredagowała pismo nauczycieli „Ergo”. Otrzymała wiele nagród za pracę nauczycielską, w roku 1992 uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
 
 
JOSÉ AGUEDO OLIVARES
Ur. w 1954 r. w Las Palmas na Gran Canarii, gdzie mieszka. Pisarz znany głównie ze współpracy z Leopoldem María Panero, z którym publikowali wspólne tomy poezji.. Opublikował pod własnym nazwiskiem tom prozy Prosas porosas (2010) i zbiór epigramatów Rasgos epigramáticos (2004).
 
 
ANNA OLIWIŃSKA-WACKO
Absolwentka filologii polskiej WSP w Rzeszowie, poetka, dziennikarka, regionalistka, animatorka kultury. Pracuje jako polonistka w Publicznym Gimnazjum im św. Kingi w Czudcu. Opublikowała tomiki wierszy: Codzienność (1999), Taki los (2000),Słowa dla Matki (2007). Współautorka książek Czudec – dziedzictwo wiary (2002), Matka Boża Łaskawa Pani Czudeckiej Ziemi (2005), monografii Dzieje Czudca t. 1 (2010). W 2004 r. zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Polish American Poets Academy za wiersz Ojczyzna. Od 2002 r. jest redaktor naczelną „Kwartalnika Czudeckiego”. Regionalistka i animatorka kultury. Artykuły i wiersze publikowała także w „Niedzieli”, „Źródle”, „Nad Wisłokiem”, „Bardo” i „Dzienniku Polskim”. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie oraz Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, należy do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej.
 
 
KATARZYNA OLSZEWSKA
Ur. w 1985 r. Doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka filologii polskiej (UWM). Prowadzi badania nad twórczością pisarek polsko–izraelskich. Jej zainteresowania ogniskują się m. in. wokół problematyki wojny i okupacji, Holokaustu, relacji polsko–żydowskich oraz biografistyki. Publikowała w kwartalniku „Borussia”. Mieszka w Olsztynie.
 
 
MAREK OLSZYŃSKI
Ur. w 1963 r. w Przeworsku. Ukończył Wydział Grafiki ASP w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w 1989 r. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1992 r. Pracował w Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Obecnie profesor UR w Zakładzie Malarstwa i prodziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo oraz techniki własne. Jest członkiem rzeszowskiej grupy artystycznej „Na Drabinie”, z którą od 1991 r. wystawiał prace w wielu miastach Polski (Warszawa, Kraków, Puławy, Rzeszów, Przemyśl, Tarnów, Gorlice, Olkusz), Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza” oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Brał udział w ponad 160 wystawach – indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w Austrii, Egipcie, USA, Belgii, Holandii, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, Włoszech, Turcji, Cyprze, Francji, Węgrzech i na Ukrainie. Ostatnio prezentował swoje prace na wystawie Obrazzki MO w Galerii Sztuki Współczesnej Pastuła w Porębach Kupieńskich (3–24.03.2018). Laureat kilku nagród i wyróżnień – regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach krajowych oraz w zbiorach prywatnych w Austrii, Brazylii, USA, Holandii, Belgii, Niemczech, Francji i Szkocji. W latach 2012–2014 był przewodniczącym rzeszowskiego oddziału ZPAP. Mieszka w Przeworsku.
 
joanna oparek
JOANNA OPAREK
Pisarka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek. Studiowała psychologię na UJ, pracowała jako dziennikarka i dyrektor kreatywny w agencji reklamowej. W 1994 opublikowała w „Przekroju” powieść w odcinkach Pan Gałązka, czyli jak zamienić kłopoty na gotówkę(emitowaną również w III Programie Polskiego Radia). W 2003 wydała tom wierszy Po kostki w niebie. W 2004 ukazała się jej powieść Mężczyzna z kodem kreskowym, w 2006 Jesień w Nowym Jorku. Od 2008 współpracuje z Teatrem Starym. Mieszka w Krakowie.
 
amir or
AMIR OR
Ur. w 1956 r. w Tel Awiwie, w rodzinie o polskich korzeniach. Był pasterzem owiec w kibucu Nachszon, następnie mieszkał kolejno w Grecji, Holandii i około dwóch lat – w Indiach. Po powrocie do Izraela założył ośrodek terapii i medytacji w Jerozolimie. W 1988 r. ukończył filozofię oraz religioznawstwo na Uniwersytecie Hebrajskim. W kolejnych latach wykładał grecką religię, publikował także eseje z pogranicza filozofii, literatury i historii sztuki. W latach 1990–2011 dyrektor stowarzyszenia na rzecz wspierania poezji w Izraelu „Helikon”, prowadzące działalność wydawniczą oraz kulturalno-dydaktyczną oraz redaktor naczelny pisma pod tym tytułem. Organizował m.in. wspierane przez ONZ w ramach akcji „Poeci dla Pokoju” projekty współpracy poetów języka hebrajskiego i arabskiego: warsztaty poetyckie, festiwale poezji (np. Sha`ar International Poetry Festival w Tel Awiwie) oraz redagował publikacje książkowe. Obecnie redaktor międzynarodowych pism „Atlas” i „Blesok”, poświęconych literaturze i sztuce współczesnej, a także członek EACWP (European Association of Creative Writing Programs). Mieszka w Tel Awiwie. Opublikował tomy poezji: Ani mabit me`ejnej hakofim (Patrzę oczami małp, 1987); Panim (Twarze, 1990); Pidjon hamet (Wykupywanie umarłych, 1994); Kacha (Właśnie tak, 1995); Szir (Wiersz, 1996); Jom (Dzień, 1999); Muzeon hazman (Muzeum czasu, 2007); wersja angielska: The Museum of Time (Manchester 2007); Hachaja szebalew (Bestia w sercu, 2010), Masa hameszuga (Proroctwo szaleńca, 2012), Szalal (Łup, 2013), Hamamlacha (Królestwo, 2015), Knafajim (Skrzydła, 2015) oraz Sicha (Rozmowa, 2018). Wydał także tom prozy poetyckiej Szir Tahira (Pieśń Tahiry, 2001). W przekładach na inne języki ukazało się około trzydziestu książek Ora, w tym Wiersz (Olsztyn 2006) i Twarze (Gołdap 2014) w przekładzie Beaty Tarnowskiej. Po polsku wiersze Ora publikowane były również na łamach „Literatury na Świecie”, „Frazy”, „Portretu” oraz „FA-artu”. Jako tłumacz opublikował kilkanaście tomów przekładów na język hebrajski: z języka greckiego, łacińskiego i angielskiego, a także z hebrajskiego na japoński (z Akiko Takahashi), w tym Habsora al-pi Toma (Ewangelię świętego Tomasza, 1992), antologię erotycznej poezji greckiej Tszuka matirat ejwarim (Pragnienie ciała, 1993), a także Sipurim min haMahabharata (Opowieści z Mahabharaty, 1998). Był wielokrotnie nagradzany za twórczość oryginalną i przekładową, m.in. nagrodami Fulbrighta (1994), Premiera Izraela (1996), Ministra Kultury Izraela za przekłady klasycznej poezji greckiej (1998), Plejady za znaczący wkład do światowej poezji (2000), Oeneumi na Międzynarodowym Festiwalu Poezji Tetovo w Macedonii (2010), Nagrodą Literacką Stefan Mirtov Ljubiša (Montenegro, 2014), Nagrodę BlueMet World Through Poetry (2017).
 
marzena orczyk
MARZENA ORCZYK
Z zawodu psycholog, z pasji poetka. Zajmuje się także prozą. Jest laureatką kilkunastu konkursów poetyckich i literackich, m.in. XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Bierezina (nominacja do głównej nagrody i wyróżnienie honorowe), I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. M. Kajki, VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. St. Grochowiaka, nominacja do nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. K. Ratonia.
Dotychczasowe publikacje: "Migotania, przejaśnienia", "Arkadia", "Kursywa", "Śląsk", "Opozycja". Przed debiutem książkowym. Mieszka i pracuje w Dąbrowie Górniczej.
 
 
MARCIN ORLIŃSKI
Ur. 1980. Poeta, krytyk literacki. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich (m. in. Konkursu im. R. Wojaczka, im. K. Ratonia, im. W. Pietrzaka, im. M. Kajki, im. L. Bakuły, "Miłość niejedno ma imię", "O kwiat azalii"). Wydał tom wierszy Mumu humu (Zielona Sowa, Kraków 2006). Swoje wiersze i teksty publikował na łamach rozmaitych ogólnopolskich czasopism, takich jak: "Odra", "Twórczość", "Topos", "Studium" czy "Akant", a także w kilku książkach i antologiach. Redaguje "Zeszyty Poetyckie" i kwartalnik literacki "sZAFa". Strona autorska: www.marcinorlinski.pl 
 
 
KLAUDIA ORPIK
Ur. w 1994 r. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Chorzowie w klasie fortepianu, prawniczka. Laureatka OKP im. T. Stirmera. W przygotowaniu znajduje się jej debiutancka książka poetycka Dekompozycja konstrukcji, która ukaże się w roku 2020 r. w wydawnictwie FONT w Poznaniu. Mieszka w Chorzowie.
 
michał orzechowski
MICHAŁ ORZECHOWSKI
Ur. w 1975 r., absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu; pasjonat muzyki barokowej i podróży – tych dalekich i tych całkiem bliskich; ojciec dwóch synów.
 
janina osewska
JANINA OSEWSKA
Urodziła się i mieszka w Augustowie. Pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionalistka, uprawia fotografię. Ukończyła Politechnikę Białostocką oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowe studium z zakresu informatyki na Politechnice Warszawskiej. Kieruje Szkołą Podstawową nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie. Opublikowała cztery tomiki poetyckie (ostatni Niebieska chwila, Białystok 2017, nominacja do Orfeusza Mazurskiego 2018). Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, niemiecki, ukraiński, litewski, czeski. Była koordynatorką projektów literackich „Augustów w poezji” (2007) oraz „Ziemia augustowska w prozie i poezji” (2008), które zakończyły się wydaniem dwóch antologii wierszy oraz prozy. Pomysłodawczyni i redaktor tomu poezji dziecięcej oraz książki Szkoła na polance – opowieść o Szkole Podstawowej nr 6. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach poezji w USA, na Litwie i w Irlandii. Wydała autorski album fotograficzny okruchy (2011), który był nominowany do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” oraz do Athens Photo Festival (2015). Swoje zdjęcia prezentowała na dwudziestu wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych.
 
 
ANDRZEJ OSIŃSKI
Ur. w 1968 r. Historyk sztuki, krytyk muzyczny, poeta. Prowadzi autorką stronę internetową „Rozważania o sztuce i istnieniu”. 
 
gustaw ostasz
GUSTAW OSTASZ
Prof. dr hab., historyk literatury. W latach 1966–2010 pracował w WSP Rzeszów i w Uniwersytecie Rzeszowskim. Jego publikacje koncentrują się na literaturze XX wieku – głównie poezji – i obecności w niej tradycji romantyzmu. Autor książek: Stanisław Szpotański jako pisarz historyczny (1979); W cieniuHerostratesa”. O tradycjach romantyzmu w poezji polskiej lat 19141939 (1993); „Przeciwko smokom, jadom, kulom…”. O poezji polskiej 19391945 (1998); Filiacje, dialogi, spór z tradycją. Szkice o literaturze polskiej XX wieku, (2001); Pielgrzymi ku straszliwym jutrom. Werniks na portret pokolenia wojennego [współautorka: Magdalena Widak] (2002); Imperatyw polskości. Kazimierza Wierzyńskiego Wolność tragiczna” (2003), „Mądrość liścia spadającego”. Drobiazgi nie tylko poetyckie (2008); Śladami poezji czystej (2017); Mowa dziejów. Mądrość poezji (2020). Mieszka w Rzeszowie.
 
 
ANNA OSTROWSKA-PATON
Studiowała orientalistykę i językoznawstwo na UJ i w Oxford Centre for Hebrew Studiem, a także malarstwo w pracowni profesora Zbyluta Grzywacza. Przez pięć lat pracowała w Oksfordzie na Uniwersytecie Oksfordzkim (Taylor Institution Library), współtworząc katalog on-line tamtejszego księgozbioru. Laureatka ogólnopolskiego konkursu poezji w Karczewie (I nagroda). Współautorka kilku antologii poetyckich. W 2009 „Nowa Okolica Poetów” ogłosiła jej nowe przekłady sonetów Williama Szekspira (nr 28-29). Mieszka w Krakowie.
 
eryk ostrowski
ERYK OSTROWSKI
Ur. w 1977 r., poeta i eseista. Stypendysta Miasta Krakowa i Ministra Kultury. Dwukrotny laureat festiwalu FAMA. Ostatnio ogłosił: Muzyka na wzgórzu (Krakowska Książka Miesiąca, styczeń 2006), wybór wierszy w języku serbskim Dar oraz monografię Szymborska: Odyseja kosmiczna. Opracował też pierwszy od jedenastu lat polski wybór Mariny Cwietajewej Być chłopcem twoim jasnowłosym w przekładach Joanny Salamon. W maju 2009 w internetowym wydawnictwie e-bookowo ukazał się jego dwujęzyczny tom wierszy miłosnych, Daremne piękna. Beauties in vain. Obecnie pracuje nad pierwszą monografią literacką lidera Pet Shop Boys, Neila Tennanta, Neil Tennant: „Angielski sen”, projektem dotowanym przez Fundusz Promocji Twórczości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Krakowie. Oficjalna strona: www.e-eryk.com.
 
 
TADEUSZ OSZUBSKI
Ur. w 1958 r. w Bydgoszczy, gdzie mieszka. Pisarz, krytyk, autor wielu opowiadań fantastycznych i recenzji drukowanych m.in. w takich pismach, jak "Feniks", "Nieznany Świat", "Czwarty Wymiar" oraz "Przegląd Literacko-Artystyczny". Debiutował w 1991 opowiadaniem Hobby starszego pana, zamieszczonym w tygodniku "Kujawy i Pomorze". Laureat kilku konkursów literackich. Opublikował powieści: Sfora (1992), Mesjasz (1993), Twierdza nienawiści (1997),Drapieżca (1999). Jego opowiadania znalazły się w antologiach:Czarna msza (1992), Maladie (Ostrawa 1996), Wyjątkowa oferta(2000).
 
 
IGOR OWCZAREK
Student kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Interesuje się problematyką tożsamości w literaturze, literaturą małych ojczyzn, współczesną kulturą Izraela i komiksem reporterskim.
 
 
JAN OWCZAREK
Ur. w 1959 r. w Piechowicach. Absolwent filologii polskiej i historii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z zamiłowania krajoznawca, podróżnik i fotograf. Zajmuje się okazjonalnie przewodnictwem (przewodnik sudecki) i pilotażem wycieczek. Jest instruktorem krajoznawstwa i instruktorem przewodnictwa. Członek Jeleniogórskiego Klubu Literackiego i Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wydał pięć tomików wierszy: Kantyczka prowincjonalnaChwila mistyczna,Kamyk znad morzaPieśń o ZiemiWtedy zrozumiesz oraz tomik prozy Syberiada i inne opowiadania. Współtworzył antologię poezji patriotycznej A w sercu Polska wydaną przez Jeleniogórski Klub Literacki. Publikował zdjęcia, wiersze, recenzje i artykuły w „Metaforze”, „Polonistyce”, „Odrze”, „Warsztatach Polonistycznych”, „Kurendzie”, w wydawnictwach uniwersyteckich, czasopismach krajoznawczych i lokalnych oraz na stronach internetowych. Ma w dorobku kilka fotograficznych wystaw indywidualnych i udział w wystawach zbiorowych. Mieszka w Jeleniej Górze.
 
 
PRZEMYSŁAW OWCZAREK
Ur. w 1978 r. Poeta i antropolog literatury, absolwent Studium Literacko-Artystycznego UJ, dr nauk humanistycznych, redaktor naczelny kwartalnika literackiego „Arterie”. Dyrektor Domu Literatury w Łodzi, pomysłodawca i organizator licznych imprez literackich i artystycznych w Łodzi. Laureat wielu konkursów poetyckich, w tym Nagrody Głównej Konkursu im. Jacka Bieriezina (2006). Opublikował tomy wierszy i prozy poetyckiej: Rdza (2007), Cyklist (2009, nominacja do nagrody poetyckiej Gdynia 2010), Pasja (2011, nominacja do nagrody im. K.I. Gałczyńskiego 2012), Miasto do zjedzenia (2013), Stojąc na jednej nodze (2016), Jarzmo (2017) oraz książkę dla dzieci Baśnie Eliany (2015). Mieszka w Łodzi.
 
daniel oz
DANIEL OZ
Ur. w 1978 r. w Kibucu Hulda w Izraelu, poeta i muzyk. Jest synem znanego pisarza Amosa Oza. Ukończył z wyróżnieniem filozofię na Uniwersytecie Ben Guriona. Komponuje i występuje w kwintecie jazzowym The Keys to the Submarine. Opublikował tomiki poetyckie Życie doczesne (2010) i Resztki miłości (2013). Jest członkiem zaangażowanej politycznie izraelskiej grupy poetyckiej „Culture Guerrilla”. Jego wiersze tłumaczone były na języki angielski, włoski, arabski, rosyjski i słoweński. Obecnie mieszka w Tel Awiwie.
 
zenon ożóg
ZENON OŻÓG
Ur. w 1957 r. Dr hab., prof. w Zakładzie Literatury Polskiej XX wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, historyk literatury, krytyk. OpublikowałRomantycy czasu wojny. Liryka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz poetów „Sztuki i Narodu” wobec tradycji romantycznej (Biblioteka „Frazy” 2002), „Fraza” 1991-2003. Bibliografia zawartości (2004),Modlitwa w poezji współczesnej (2007). Współredaktor tomów: Epoka przemian. Wiek XX w literaturze polskiej. Księga pamiątkowa dedykowana Profesorowi Zbigniewowi Andresowi (Rzeszów 2005) iZaklęte przestrzenie. Twórczość Beaty Obertyńskiej. Inedita (Toruń 2006). Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza” w latach 1994-1998, od 1998 członek redakcji „Frazy”. Mieszka w Rzeszowie. W kwietniu 2018 roku wystąpił z redakcji "Frazy" oraz ze Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego "Fraza".
 
 
FLAN O’BRIEN
(Irlandzkie: Brian Ó Nualláin) (5.10.1911–1.04.1966). Jeden z najciekawszych irlandzkich pisarzy. Autor książek, znanych nielicznym: At Swim-Two-Birds, The Third Policeman, An Béal Bocht (napisana po irlandzku, jest opowieścią o Szmaragdowej Wyspie prześladowanej przez Ogromnego Kocura), The Dalkey Archives.
 

        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio