Wyszukiwarka:

 


 
katarzyna fabisiewicz
KATARZYNA FABISIEWICZ
Z wykształcenia archeolog i historyk. Animatorka działań kulturalno-edukacyjnych z młodzieżą. Debiutowała wydanym w 2017 r. tomem wierszy Rapsodyczny. Pasjonuje się hippiką i śpiewem, m.in. pieśniami żałobnymi z rejonu kurpiowszczyzny. Pracuje w Ostrołęce, mieszka pod miastem nad rzeką Narwią.
 
 
RAFAŁ FAŁDA
Ur. w 1984 w Łańcucie, absolwent filologii polskiej UR (praca magisterska „Problemy metafizyczne i egzystencjalne w poezji Janusza Ihnatowicza”). Mieszka we wsi Wysoka.
 
 
DEMIAN FANSZEL
Urodził się w 1955 r. nad Morzem Czarnym, mieszkał nad Morzem Białym. Przemieszkiwał m.in. w Odessie, Stryju, Lwowie, Archangielsku, Wołogdzie i Wielkim Ustjugu. Z zawodu jest lekarzem. Pisze po rosyjsku. Publikował w pismach: „Krieszczatka”, „Dikoje Pole”, „Rodnaja Riecz”, „Pilgrim”, „Wiek XXI”, „Litierarus” i w kilku antologiach poezji. Jest autorem trzech książek: Tekst, Obuczienije snu (poezja i eseistyka), Mejl (książka korespondencji z Marią Kamienkowicz plus poezja). Zostały one ciepło przyjęte przez rosyjskie autorytety literackie m.in. przez Lwa Łosiewa i Wiktora Sonsorę. Prezentował swoją twórczość na spotkaniach autorskich w Kolonii, Bonn, Duisburgu, Monachium, Koktebelu, Lwowie, Drohobyczu, Pradze i Berlinie. Jest członkiem redakcji pisma „Dikoje pole”. Mieszka w Kolonii, w Niemczech.
 
 
MUSA MORIS FARHI
Ur. w 1935 r. w Ankarze. Żyd turecki. Aktor, prozaik, poeta. Po otrzymaniu dyplomu Royal Academy of Dramatic Art w 1956 osiadł na stałe w Londynie. Na polski przetłumaczono jego powieść Młodzi Turcy z 2004. W czerwcu 2000 pismo „Midrasz” opublikowało wywiad z poetą.
 
 
BOŻENA FĄFARA
Ur. w 1988 r. Absolwentka filologii polskiej UR, obecnie doktorantka literaturoznawstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Interesuje się literaturą współczesną, szczególnie polską prozą kobiecą.
 
 
JERZY JANUSZ FĄFARA
Ur. w 1956 r. w Rzeszowie. Poeta, prozaik, autor słuchowisk radiowych. Abolwent prawa (1981, filia UMCS w Rzeszowie), ukończył także podylomowe studium dzienikarskie przy UW organizowane przez SDP w Warszawie (1984). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, w ramach którego odbył dwuletnie stypendium w Instytucie im. Gorkiego w Moskwie (wydział prozy, 1987–1989). Pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982–1989, później założył prywatne wydawnictwo RAF, od 2001 Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, któremu szefuje do dzisiaj. Prowadzi autorskie audycje literackie w Radiu Rzeszów. Debiutował zbiorem wierszy Kto lepszy (1981). Opublikował pięć tomów prozy: Czerwony pająk (1991), Dzień, w którym stanąć miała ziemia (2000, wyd. ukraińskie, 2003), Jakub od stojącej rzeki (2003), Brzytwy kata Sellingera (2005), 18 znaczy życie – rzecz o Józefie Szajnie (2009) i Pomruk (2014). Jest autorem dwóch powieści radiowych Pępek świata i Drabina do nieba (PR Rzeszów, 2002–2003 i 2013–) oraz wielu słuchowisk, emitowanych na antenach radiowych w kraju, w programie I PR, nagradzanych na festiwlach w Polsce i Europie (m.in. Rzeka – I nagroda za scenariusz na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry, Sopot 2003; Brzytwy kata Sellingera – Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”, 2004; reprezentowało Polskę na festiwalu Prix Europa w Berlinie; Nalepa – Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich na XV Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2015; Na drodze do Damaszku – nominacja do Prix Italia 2015). 
 
 
KS. WIESŁAW FELSKI
Ur. w 1973 r. w Tczewie. Ksiądz, absolwent i pracownik Instytutu Filologii Polskiej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Prowadzi także wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie i w Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Lublinie.
 
 
MÁRIA FERENČUHOWÁ
Ur. w 1975 w Bratysławie. Słowacka poetka, tłumaczka, krytyk i teoretyk filmu, studiowała film i media audiowizualne w Instytucie Sztuki Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie w Bratysławie, a także lingwistykę w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Paryżu. W 2003 roku napisała pracę doktorską na temat historii i teorii kina. Przetłumaczyła na język słowacki dzieła Paula Virilio, Amélie Nothomb, Jeana Echenoza Ravela, Philippe Brenot, Philippe Sollers, Alaina Robbe-Grillet i Samuela Becketta. Ponadto opublikowała dwa zbiory poetyckie: Skryté titulky (Bratysława 2003) i Princíp neistoty(Bratysława 2008). Była uczestniczką XIV niemiecko-francuskiej wymiany literackiej Nord-Süd-Passage 2010 w Berlinie. Wykłada w Instytucie Sztuki Filmowej i Telewizyjnej w Bratysławie.
 
 
LAWRENCE FERLINGHETTI
Ur. w 1919 r. w Yonkers (Nowy Jork), zmarł 22 lutego 2021 r. w San Francisco. Ważny poeta amerykański, jeden z inspiratorów ruchu beatników, założyciel słynnego wydawnictwa City Lights, publikującego utwory reprezentantów ruchu. Studiował na University of North Carolina i Columbia University, doktorat uzyskał na Sorbonie w 1951. Autor licznych zbiorów wierszy, m.in. Pictures of the Gone World (1955), A Coney Island of the Mind (1958), Starting from San Francisco (1961), The Secret Meaning of Things (1969), Open Eye, Open Heart (1973), Who Are We Now?(1976), Northwest Ecologue (1978), Landscapes of Living and Dying (1979), A Trip to Italy and France (1981), Endless Life: Selected Poems (1981), The Populist Manifesto (1981), Over All the Obscene Boundaries (1984), European Poems and Transitions (1988), When I Look at Pictures (1990). Opublikował również tomy prozy: Her (1960), Tyrannus Nix (1969), The Mexican Night (1970), Love in the Days of Rage (1988), utwory dramatyczne: Unfair Arguments with Existence (1963), Routines (1964) i przekłady poezji Preverta i Pasoliniego. W Polsce znany z wielu publikacji prasowych i zbioru Wiersze (1993) w przekładzie Andrzeja Szuby.
 
robert
ROBERT FESZAK
Ur. w 1978 r. w Bielsku-Białej. Z wykształcenia teolog filozof. Obecnie pracuje w wielkiej korporacji. Swoją wrażliwość poetycką ukształtował podczas pracy z ludźmi upośledzonymi umysłowo, psychicznie chorymi, osobami starszymi i bezdomnymi. Pisze od wielu lat wyłącznie dla siebie. Nominowany do nagrody X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia. Publikacja we „Frazie” jest jego debiutem.
 
anna fiałkowska
ANNA FIAŁKOWSKA
Ur. w 1994 r. Poetka. Debiutowała w 2018 r. tomikiem lalka bellmera, w 2021 roku ukazała się jej kolejna książka z wierszami, gorączka. Obie pozycje wydano nakładem Wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu. Publikowała wiersze, recenzje i felietony w kilkunastu magazynach internetowych i papierowych, m.in. w „Przekroju”, „ArtPapierze”, „Wakacie on-line”, „Piśmie”, „Fabulariach”, „Kontencie”, na stronie Korporacji Ha!art. Obecnie pracuje nad debiutem prozatorskim. Tworzy kanał o literaturze i kulturze na platformie YouTube pod pseudonimem Annie Warhol. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
 
 
IZABELA FIETKIEWICZ-PASZEK
UR. w 1972, mieszka w Kaliszu, z wykształcenia filolog germanista i polonista. Wiersze publikowała w: „Periodyku Poetyckim”, „Odrze”, „Akancie”, „Autografie”, „pkpzin”, „Portrecie”, „Poezji Dzisiaj”, „RED”, „Trafri”, „Akcencie”. Laureatka Ósmego Agonu Poetyckiego O Wieniec Akantu, 
finalistka I Ogólnopolskiego Konkursu na autorski tomik poezji Świdnica 2007. Współpracuje z magazynem literacko-artystycznym SZAFA. Jej wiersze tłumaczono na język francuski i na szwedzki.
 
 
TOMASZ FIJAŁKOWSKI
Ur. w 1977 r. Absolwent filologii polskiej. Debiutował literacko arkuszem poetyckim Rozgrzewka wydanym w 2006 r. przez Biuro Literackie. Drukowany w papierowych pismach literackich („Pro Arte, „Studium”, „Fraza”), nagradzany w konkursach. W 2015 roku opublikował w wydawnictwie Czwarta Strona debiutancką powieść fantastyczną Antipolis. Ponadto recenzent portali czytelniczych i nauczyciel.
 
grzegorz filip
GRZEGORZ FILIP
Ur. 1958 w Lublinie. Publicysta kulturalny i muzyczny, prozaik, współtwórca strony "Nowa Muzyka" (free.art.pl/nowamuzyka), redaktor miesięcznika „Forum Akademickie” . Jest absolwentem polonistyki. Publikował recenzje literackie w „Odrze” i „Nowych Książkach”. W latach 1989-1995 był redaktorem naczelnym kwartalnika literackiego „Kresy”. Drukował publicystykę w „Życiu” (z kropką), „Nowym Państwie”, „Arcanach”. W „Forum Akademickim” porusza tematy nauki i edukacji uniwersyteckiej. Publikuje w czasopismach muzycznych: „Glissando” i „Ruch Muzyczny”. O muzyce pisał także w: „Więzi”, „Odrze”, „Arte”, „Jazz & Classics”, „Rzeczpospolitej” i w witrynie „Diapazon”. Swoją prozę (opowiadania) publikował m.in.: w „Odrze”, „Akcencie”, „Kresach”. Mieszka w Lublinie.
 
dorota filipczak
DOROTA FILIPCZAK
Ur. w 1963 r. w Łodzi, zmarła tamże 1 stycznia 2021 r. Poetka, tłumaczka, anglistka. Autorka siedmiu tomików poezji: W cieniu doskonałej pomarańczy (1994), Trzecie skrzydło anioła (1995), Orfeusz na ginekologii (1997), Ostrzyciel noży na jawie (2003), K+M+B (Biblioteka „Frazy”, 2009), Wieloświat (2016), Rozproszone gniazda czułości (2017)  oraz sztuki teatralnej Ludzie z przeciwka („Fraza” 2013, nr 1–2). Przełożyła na polski powieść Nadine Gordimer Broń domowa (1999). Jej wiersze, szkice i tłumaczenia ukazywały się także na łamach pism: „Twórczość”, „Tygiel Kultury”, „Fraza”, „Topos”, „Nowa Okolica Poetów”, „Literatura na Świecie”. Była członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich. Pracowała na stanowisku profesora w Zakładzie Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmowała się anglojęzyczną literaturą postkolonialną, zwłaszcza kanadyjską, intertekstami biblijnymi w literaturze i feministyczną filozofią religii. Jej doktorat „The Valley of the Shadow of Death”: Biblical Intertext in Malcolm Lowry's Fiction został wydany w „The Malcolm Lowry Review” (Wilfrid Laurier University, Waterloo, Kanada). W Polsce opublikowała książki „Choćbym nawet szedł ciemną doliną...”. Inspiracje biblijne w twórczości Malcolma Lowry’ego (2003) i „Unheroic Heroines”: The Portrayal of Women in the Writings of Margaret Laurence (2007). Była także redaktorką kilku monografii zbiorowych i numerów monograficznych czasopisma naukowego „Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture”, którego była w 2011 r. twórczynią i redaktorką naczelną.
 
maciej filipek
MACIEJ FILIPEK
Ur. w 1982 r. Absolwent AWF w Warszawie. Żołnierz zawodowy w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, gdzie mieszka. Debiutował tomem Rezystory (Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu, 2014, nominowany do nagrody w ogólnopolskim konkursie literackim na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2014 „Złoty Środek Poezji Kutno 2015). Laureat kilku konkursów literackich, m.in na zbiór wierszy „O Złoty Syfon Scherffera” w 2013 r. w Brzegu (także nagroda publiczności na tym konkursie), I miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim im. Kamili Stabach (Mława 2015), II miejsce w ogólnopolskim konkursie im. K. Ratonia (2015), wyróżnienia w konkursie im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej” (Kąkolewnica 2010) i „Czerwona Róża” (Gdańsk 2014). Wiersze publikował w piśmie „Autograf”, almanachach konkursowych, na portalach internetowych „Liternet”, „Poezja Polska”, „Fabrica Librorum”.
 
walenty filipenka
WALENTY FILIPENKA
Ur. w 1960 r. Pisarz, malarz, fotografik. Emocjonalnie związany z Wilnem, gdzie mieszkała jego rodzina, m.in. babcia Jadwiga (z domu Sawicka), wywieziona w czasie II wojny na Syberię. W dzieciństwie razem z rodzicami przemierzył rozległe przestrzenie ZSRR i Dalekiego Wschodu. Był m.in. w Mongolii i na Kaukazie. Z wykształcenia jest doktorem ekonomii (studiował w Instytucie Gospodarki Narodowej w Kijowie, pracował na Uniwersytecie w Doniecku). W 1989 r. powrócił do Wilna, do dzielnicy Zarzecze. Uczestniczył w obronie Sejmu przed czołgami sowieckimi. Pracował jako dziennikarz i w instytucjach kultury. Nawiązał współpracę z wielńską Kolonią, skupioną w tzw. “Republice Zarzecza” i z ROKIS-em w Suwałkach. Ukończył studia teologiczne na UMW w Olsztynie i w Bobolanum w Warszawie. Pracował jako katecheta. W 2005 r. miał ciężki wypadek samochodowy, po którym przechodził długotrwałą rehabilitację. Opowiadania publikował m.in. w “Nowej Fantastyce”, a fotografie prezentował na kilku wystawach, m.in. w Suwałkach i w Krakowie. Od kilku lat pasjonuje się zbieraniem i spisywaniem baśni, podań i legend syberyjskich.
 
marcin fita
MARCIN FITA
Ur. w 1987 r. Miłośnik prozy Nabokova, Pynchona, Kenzaburo Oe i Banville’a, interesuje się mediami elektronicznymi i kinem światowym. Mieszka w Łodzi.
 
aleksander fiut
ALEKSANDER FIUT
Emerytowany prof. zw. Uniwersytetu Jagiellońskiego, literaturoznawca i krytyk. Wykładał także na uniwersytetach w Lille III (Francja), Berkeley, Bloomington (USA), Skopje (Macedonia), Olomouc (Republika Czeska), w Sztokholmie, Getyndze, Leuven (Belgia), Rio de Janeiro, a także w The Institute of European Studies w Wiedniu. Jeden z członków-założycieli Fundacji Miejsc Rodzinnych Czesława Miłosza. Jest autorem m.in. książek: Moment wieczny. Poezja Czesława Miłosza (1987, 1993. 1998; wersja anglojęzyczna: The Eternal Moment. The Poetry of Czeslaw Milosz, California University Press 2000); Pytanie o tożsamość (1995); Być (albo nie być) Środkowoeuropejczykiem (1999); W stronę Miłosza (2003); Spotkania z Innym (2005); Z Miłoszem (2011); We władzy pozoru (2015); Po kropce (2016); Autoportret przekorny. Rozmowy z Czesławem Miłoszem (1986, 1988, 1994). Jego teksty przetłumaczono na wiele języków obcych. Mieszka w Krakowie.
 
 
MARTA FLAKOWICZ
Ur. w 1983 r., absolwentka polonistyki, a obecnie doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, zajmuje się tendencjami w najnowszej poezji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Julii Hartwig, prowadzi zajęcia z literatury współczesnej.
 
joanna fligiel
JOANNA FLIGIEL
Ur. w 1968 r. w Katowicach. Poetka, założycielka i redaktorka Babińca Literackiego. Redaktorka Śląskiej Strefy Gender. Prawnuczka więźniarki Ravensbrück i Auschwitz. Wychowała się w sanatorium w Bystrej k. Bielska oraz w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Żyje w nieustannych podróżach. Mieszka w Bielsku-Białej, w Neuss i Bengel w Niemczech, odwiedza Jurę. Przez większość życia uprawiała zawód księgarki. Autorka dwóch tomików wierszy. Babcia, mama, żona, feministka.
 
 
PIOTR FLORCZYK
Ur. w 1978 r. w Krakowie. Poeta, eseista, współzałożyciel i były redaktor wydawnictwa Calypso Editions, tłumacz na amerykański (m.in. Świrszczyńska, Kornhauser, Gutorow, Mikołajewski, Sośnicki, Marcinkiewicz, Bonowicz). Wydał: Barefoot (wiersze), Los Angeles Sketchbook (szkice i fotografie) oraz East & West (wiersze). Za przekład tomu Anny Świrszczyńskiej Budowałam barykadę otrzymał The 2017 Found in Translation Award oraz The 2017 Harold Morton Landon Translation Award przyznawaną przez The Academy of American Poets. Kończy doktorat na University of Southern California. W USA od 1994 roku. Strona autorska: www.piotrflorczyk.com
 
darek foks
DAREK FOKS
Ur. w 1966 r., poeta, prozaik i scenarzysta. Studiował m.in. na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Laureat m.in. nagrody głównej w konkursie poetyckim „brulionu” i Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka (współautor Zbigniew Libera). W ostatnich latach opublikował książki: Sigmund Freud Museum (2010), Liceum (2012) i Kebab Meister (2012). Nominowany do Paszportu „Polityki” (2000, 2004), Nagrody Literackiej Gdynia (2006, 2013) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011, 2013). Od 2004 r. pracuje w redakcji „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.
 
 
DOROTA FOLGA-JANUSZEWSKA
Historyk sztuki, muzeolog, krytyk. Doktorat i habilitacja na UW; profesor ASP w Warszawie. Zastępca dyrektora Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie w latach 1979–2008 . Pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie (od asystenta do dyrektora), dyrektor Instytutu Muzeologii i autorka studiów muzeologicznych na UKSW w Warszawie (2008–2014); członek ICOM i AICA, prezydent PKN ICOM oraz MOCO/ICOM, ekspert RE ds. muzeów oraz NCN w projekcie UE JPI Cultural Heritage, członek zespołu NPRH, wielu rad naukowych i muzealnych; autorka ponad 300 publikacji z zakresu muzeologii, teorii i sztuki XVII–XX w., kuratorka 54 wystaw.
 
 
BOŻENA FORNEK
Krytyk literacki, poetka. Na przełomie lat 70. i 80. należała do Grupy Literackiej "Słowo" w Krasnymstawie. Pracuje jako instruktorka literacka i teatralna w Zamojskim Dom Kultury. Członkini Zarządu Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu. Pomysłodawczyni, organizatorka i uczestniczka wielu wydarzeń literackich, m.in.: festiwalu Leśmianowska Ulica Poetycka w Zamościu, spotkań Literacki szlak Roztocza. Teksty o literaturze i wydarzeniach kulturalnych publikuje m.in. w “Zamojskim Informatorze Kulturalnym” i w “Nestorze”.
 
michał fostowicz
MICHAŁ FOSTOWICZ
(14.01.1948 Warszawa –18.12.2010 Międzygórze) poeta, tłumacz, malarz, eseista. Autor sześciu książek poetyckich, licznych esejów publikowanych w pismach oraz książek Świat bez prawdy (2003, II wyd. rozszerz. 2010) monografii poświęconej twórczości Williama Blake’a Boska analogia. William Blake a sztuka starożytności (słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2008); tłumacz kilku książek z języka angielskiego, m.in. poetyckiego przekładu Drogi Lao Tsy, wyborów pism W. Blake’a Wieczna Ewangelia. (Wrocław 1998) i Wiersze i pisma Williama Blake’a (Miniatura, Kraków 2007). Od 1998 pracował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszkał w Międzygórzu.
 
 
MARTA FOX
Ur. w 1952 r. w Siemianowicach Śląskich. Poetka, powieściopisarka, felietonistka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej w 1989 (proza) i w 1994 (poezja). Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki i hiszpański. W 2004 r. otrzymała Złoty Telefon – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii” Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie za książkę O dramatach dzieciństwa bez tabu. Laureatka odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej (2006). Wydała tomiki poetyckie: Chcę być chłopcem jak mój ojciec (1994), Dotknij mnie (1998), Kochać (2001), Rozmowy z Miró (2011). Jest również autorką zbiorów opowiadań, felietonów i powieści: Magda.doc (1996), Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych (2005), Kobieta zaklęta w kamień (2009), Zuzanna nie istnieje (2011). Mieszka w Katowicach.
 
 
ARKADIUSZ FRANIA
Ur. w 1973 r. w Przechlewie (woj. pomorskie). Poeta, krytyk literacki. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej, ukończył filologię polską w WSP w Częstochowie. Doktoryzował się w zakresie literaturoznawstwa na UŚ (2003). Wiersze, szkice i recenzje zamieszczał m.in. w „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Opcjach”, „Pograniczach”, „Tyglu Kultury”, „Frondzie”, „Arkuszu”, „Ruchu Literackim”, „Pamiętniku Literackim” oraz w serbskich pismach „Etna” i „Tvorac Grada” (w tłumaczeniu Olgi Lalić-Krowickiej). Członek ZLP. Autor czterech tomików wierszy: na przykład mnie nie ma (1994),powiedz mi siebie (1995), na zimnym uczynku (1999), ale się nie budzę (2004). Ostatnio wydał: Lipton Story. Esencje krytyczne o sztuce pisarskiej Jacka Durskiego (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2009) i powieść Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka(Wydawnictwo E media, Częstochowa 2010).
 
 
MACIEJ FROŃSKI
Poeta i tłumacz. Wiersze i przekłady (m.in.: W. Blake'a, R. Frosta, I. Bunina, R. M. Rilkego, Manu Chao) drukował na łamach "Lampy i Iskry Bożej", Magazynu Literackiego", "Toposu", "Pracowni". Opublikował tom wierszy Rozpoznanie bojem (Mamiko, Nowa Ruda 2006).
 
justyna fruzińska
JUSTYNA FRUZIŃSKA
Ur. w 1984 r. Asystentka w Zakładzie Literatury Amerykańskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego, poetka i tłumaczka. Tłumaczy z hebrajskiego i angielskiego (m.in. Nurit Zarchi, Yaira Lipshitza) oraz z polskiego na angielski (Jerzego Jarniewicza, Mariusza Moronia i Macieja Roberta). Jej przekłady ukazały się w „Literaturze na Świecie”, „Arteriach”, „Dekadentzyi”. Opublikowała tomiki poetyckie: Wiesz dobrze czego się boimy (2008), Erotyki na różne tematy (2010) i Jest czarna (2012). Mieszka w Łodzi.
 
 
GRZEGORZ FRYDRYK
Ur. w 1976 r. w Rzeszowie. W latach 1997-2002 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej oraz z grafiki u prof. Andrzeja Pietscha). Stypendysta Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie w 2002 r., zdobył Nagrodę Wojewody Podkarpackiego w konkursie "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2004". Jego grafika została zakwalifikowana do bibliofilskiego wydania Pisma Świętego (Poznań 2006). Uprawia malarstwo, grafikę warsztatową i użytkową. Autor opracowań graficznych książek i tomów poetyckich.
 
bogdan furtak
BOGDAN FURTAK
Urodzony w 1963 r. w Złotowie. Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski. Pierwsze wiersze opublikował w „Odrze” (wydanie internetowe – „Pocztówki literackie Karola Maliszewskiego”) w 2009 r. Wyróżniony w konkursach im. K.K. Baczyńskiego, W. Sułkowskiego, C.K. Norwida i R. Wojaczka. W 2014r. otrzymał II nagrodę w OKP im. K.K. Baczyńskiego. Publikował wiersze we „Frazie”, „Toposie” i w almanachach pokonkursowych. Mieszka w Zalesiu Górnym.
 
 
MIROSŁAW GABRYŚ
Ur. w 1973 w Cieszynie. Opublikował tomiki poetyckie: I inne wiersze kultowe (1997), Legendarna czarna kropka (2001) i Podziemne skrzydła zegarów (2006). Mieszka w Reykjaviku.
 
 
AGNIESZKA GADZIŃSKA-GRĄDKIEWICZ
Ur. w 1968 r. w Łodzi. Obecnie mieszka w Sulechowie pod Zieloną Górą. Tarocistka. Działa w nieformalnej grupie literackiej, popularyzując wiedzę o literaturze i języku. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, krótko była nauczycielką. Dwanaście lat mieszkała w Helu; pracowała w Stowarzyszeniu „Przyjaciele Helu” jako redaktor lokalnej prasy. Stowarzyszenie wydało jej arkusz poetycki Jeż na wietrze; z niego i z pisanych później tekstów powstała w jednej z lubuskich stacji radiowa książka poetycka. Zdobyła II nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia w roku 2009.
 
 
PIOTR GAJDA
Ur. w 1966 r. Laureat konkursów i turniejów poetyckich (m.in.: im. W. Sułkowskiego, o nagrodę E. Stachury). W 2007 r. nominowany do nagrody głównej XII Ogólnopolskiego Konkursu im. Jacka Bieriezina w Łodzi. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich im. W. Bąka i W. Sułkowskiego oraz turniejów jednego wiersza, m.in. „Czekan Jacka Bierezina” i „Stachura pozostałym”. Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. W roku 2008 ukazała się nakładem SPP Oddział w Łodzi jego debiutancka książka poetycka pt. Hostel. W recenzji tomiku Jerzy Jarniewicz napisał: „To wiersze zdolne do nagłych, imponujących przeskoków wyobraźni, choć precyzyjne, klarowne i skupione. Przekonują siłą obrazów, w których rozpoznawalna, często zdegradowana rzeczywistość ulega zaskakującym przemieszczeniom”.
 
 
KRZYSZTOF GAŁAJ
Ur. w 1992 r. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim; kończy psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Pracował w redakcji magazynu „Teraz Rock!”, brał udział w tłumaczeniu tomu wierszy Tadeusza Rybowskiego z członkami Koła Naukowego Filologii Angielskiej. Mieszka i pracuje w Warszawie. Publikacja we „Frazie” jest jego prozatorskim debiutem.
 
 
MAGDALENA GAŁKOWSKA
Ur. w 1975 r. Poetka. Opublikowała tomy Fabryka tanich butów (Łódź 2008, publikacja w ramach nagrody głównej w XIV OKP im. Jacka Bierezina), Toca („Zeszyty Poetyckie” 2012). Laureatka kilku konkursów literackich, publikowała w prasie literackiej i w Internecie. Jej wiersze znalazły się także w antologii poezji kobiet Solistki (Warszawa 2009). Współpracuje z półrocznikiem kulturalnym „INTER”, gdzie prowadzi rubrykę „Pogotowie poetyckie” . Prowadzi blog literacki www.fabrykatanichbutow.blogspot.com. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
 
 
ANDRZEJ GAŁOWICZ
Absolwent LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktor nauk humanistycznych, historyk literatury, krytyk, recenzent, polonista, poeta. Autor tomików poezji: Moi znajomi, Kuniec świata. Bazyliaszki, fraszki i inne figliki, Drzazgi światła (2020); a także kilkudziesięciu publikacji naukowych, m.in. o poezji J. Rostworowskiego, B. Obertyńskiej, Z. Rumla, J. Kurowskiej, J. Tulika, J. Darowskiego. Publikował m.in. w „Dunajcu”, „Ruchu Literackim”, „Polonistyce”, „Frazie”, „Zeszytach Naukowych UR” oraz w prasie polonijnej. Mieszka w Krośnie.
 
 
GALINA GANOWA
Ur. w 1967 r. w Prowadii, obwód warneński. Pierwsze lata życia spędziła w rodzinnej wiosce ojca – Gradesznicy, obwód wraczański. We Wracy skończyła liceum im. Christo Botewa. Tam też mieszka, związana pracą z lokalną gazetą, a następnie z miejscowym teatrem. Autorka zbiorów wierszy: Skrzydlaty ptak (2000), Jak chwila (2002), Śladami lata (2006), Wizje (2008), Daj mi pamięć (2011), Na jednym oddechu (2014, zawiera wiersze Ganowej oraz rosyjskiej poetki Rozy Szornikowej we wzajemnych przekładach). Opublikowała książki podróżnicze Po drogach Europy (2008) i Góra wschodzącego słońca (2016). Jest autorką sagi rodzinnej Wspomnienia z Krastynowego Potoku (2011) oraz tomu prozy Koń zna drogę (2014), z którego pochodzą drukowane w tym numerze „Frazy” opowiadania. Jej wiersze przetłumaczono na rosyjski, angielski i serbski, w Polsce drukował je „Elewator” w numerze 19 (2017, nr 1). W 2015 r. Ganowa wzięła udział w lubelskim festiwalu Czas Poetów.
 
 
WOŁODYMRY GARMATIUK
Ur. w 1975 r. Ukraiński dziennikarz, poeta, fotografik, tłumacz. Przetłumaczył i opublikował na Ukrainie Opowieść dla przyjaciela Haliny Poświatowskiej (2013) oraz jej opowiadania (2015), przekładał wiersze: Agaty Budzyńskiej i Wojtka Bellona oraz Kazimierza Burnata, Andrzeja Waltera, Zofii Mirskiej, Andrzeja Bartyńskiego do almanachu Od Iwano-Frankiwska do Wrocławia. Nieobecność adresata w ramach 10 Międzynarodowego festiwalu „Poeci bez granic”. Jego fotografie zaprezentowano na wystawie Utracone dziedzictwo w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie we wrześniu 2015 oraz w 2014 w Bibliotece Miejskiej im. Słowackiego w Tarnowie w ramach 24 Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
 
rafał gawin
RAFAŁ GAWIN
Ur. w 1984 r. Student finansów i bankowości na Uniwersytecie Łódzkim. Inicjator i współzałożyciel Koła Młodych Pisarzy przy SPP Oddział w Łodzi. Publikował m. in. w „Odrze” i „Tyglu Kultury”. Nagradzany i wyróżniany w konkursach, m.in. w 2007 roku – laureat I nagrody konkursu im. T. Sułkowskiego i konkursu „Krajobrazy Słowa”, nominowany do nagrody głównej w konkursach na tomik poezji im. Jacka Bierezina i Świdnica 2007. Mieszka w Justynowie.
 
 
GRZEGORZ GĄDEK
Ur. 1991 r. w Ustrzykach Dolnych. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, doktorant na Wydziale Filologicznym UR. Interesuje się literaturą lingwistyczną i jej związkami z groteską oraz ironią. Autor atematycznego bloga literacko-krytycznego, w którym publikuje opowiadania i obrazki z życia. Publikacja we „Frazie” jest jego debiutem literackim.
 
 
STEFAN GEORGE
(1868–1933), niemiecki poeta i filozof, przedstawiciel symbolizmu i parnasizmu. Inspirował się poezją francuską (m.in. A. Rimbauda, P. Verlaine’a i S. Mallarmégo) oraz filozofią A. Schopenhauera i F. Nietzschego. Jego melodyjne utwory inspirowały współczesnych mu kompozytorów tzw. drugiej szkoły wiedeńskiej. Napisał m.in. poemat Algabal (1892), Siódmy krąg (1907), Księgę wiszących ogrodów, Kobierzec życia, Rok duszy. W Polsce jego utwory przekładali m.in. jego bliski przyjaciel Wacław Rolicz-Lieder, Jarosław Iwaszkiewicz, Stefan Napierski, Robert Stiller i Andrzej Lam.
 
 
MAGDALENA GERAGA
Ur. w 1977r. Absolwentka filozofii UMK w Toruniu, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Miłośniczka fauny i flory, wegetarianka, była sportsmenka. Publikowała w „Undegrunt”, „Tece”, „Odrze”, „Protokole Kulturalnym”, „Fabule”, „Parnasiku”, „RED”, „Frazie”. Mentalna góralka, mieszka w Toruniu.
 
kamila gieba
KAMILA GIEBA
Ur. w 1984 r. Doktorantka literaturoznawstwa w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą głównie zwrotu topograficznego w naukach humanistycznych oraz nowego regionalizmu. Publikowała m.in. w: „Odrze”, „Frazie”, „Pro Libris”, „Refleksjach”, „Toposie”, „Tekstach Drugich”, „In Gremium”, „Świecie Tekstów”, „Kontekstach Kultury” oraz w kilku tomach zbiorowych. Laureatka XII edycji Konkursu im. Cz. Zgorzelskiego na najlepszą polonistyczną pracę magisterską. Uczestniczka międzyuczelnianego projektu badawczego „Regionalizm w badaniach literackich: tradycja i nowe orientacje”. Pełni funkcję sekretarza kolegium redakcyjnego naukowej serii wydawniczej „Historia Literatury Pogranicza”. 
 
 
ROMAN GILETA
Ur. w 1949 r. w Malborku. Od 1956 roku mieszka w Wałbrzychu. Poeta, prozaik, animator kultury w Wałbrzychu. Pomysłodawca ogólnopolskich Wałbrzyskich Ścieżek Literackich, Jesiennych Spotkań z Poezją i Prozą, Konkursu Poetyckiego im. Mariana Jachimowicza. Prezes Oddziału Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Skarbnik Rady Głównej Stowarzyszenia. Przez wiele lat pracował jako górnik. Jest autorem ośmiu tomików poetyckich, m.in. Trzy twarze (1980), Za płotem (1982), Obudzić ciszę (1988), Profile (2001), Łajza (2009) i wyboru opowiadań Niedokończony obraz (2011). Wyróżniony honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2012), laureat Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w dziedzinie literatury. Mieszka w Wałbrzychu.
 
agnieszka ginko
AGNIESZKA GINKO-HUMPHRIES
Poetka i pisarka, autorka ośmiu książek dla dzieci i trzech książek z zakresu edukacji kulturalnej. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich. Publikowała w wielu czasopismach literackich m. in: „Opcje”, „Kresy”, „Fraza”, „Akant”, „Pro Libris”, „The Wolf” (Wielka Brytania) i „Povelja” (Serbia). Za książki dla dzieci otrzymała w 2015 ogólnopolską Nagrodę Guliwer w Krainie Olbrzymów. Jej wiersze Ciotka Klotka i inne historie zostały wyróżnione w konkursie Książka Przyjazna Dziecku 2011, Podróż Srebrnego była finalistką Konkursu Makuszyńskiego 2014, Tutlandia została nominowana do nagrody Książka Roku 2013, a Tutlandia – Niespodzianki zdobyła wyróżnienie FENIKS 2016. W 2017 opublikowała tomik wierszy Kruche, który został nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Od trzech lat mieszka w Zielonej Górze i koordynuje pracę Biblioteki Obcojęzycznej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida.
 
jerzy gizella
JERZY GIZELLA
Ur. 1949 w Krakowie, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Poeta, krytyk literacki. Za twórczość poetycką otrzymał w 1980 roku nagrody im. Andrzeja Bursy i Stanisława Piętaka. W stanie wojennym współpracował z prasą drugiego obiegu, m.in. „Arką” i „NaGłosem”. Od 1986 roku na emigracji w Paryżu, gdzie pracował w redakcji „Kontaktu”, a od 1987 do 2004 w USA. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. W roku 1999 otrzymał nagrodę doroczną „Listu Oceanicznego” w Toronto za publicystykę kulturalną. Współpracuje regularnie z „Arcanami” w kraju i z „Przeglądem Polskim”, tygodniowym dodatkiem literacko-społecznym do „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku. W ostatnich latach jego wiersze i artykuły zamieszczały m.in.: „Kresy”, „Czas Kultury”, „Dekada Literacka”, „Pogranicza”, „Rzeczpospolita”, „Kultura”, „Twórczość”, „Nowe Książki”, „List Oceaniczny”, „Nowa Okolica Poetów”, „Fraza”, „Nowy Prąd” (Toronto), „Portland Review”, „Southern Humanities Review”, „International Poetry Review”. Opublikował 14 zbiorów wierszy. W ostatnich latach m.in.: Odrywanie Ameryki (Kraków 2001), Nocna Straż (Kraków 2001), Weterani wojny trojańskiej (Kraków 2002),Prawo pobytu (Toronto-Berlin, 2002). Tom Tu ciało tam dusza (2004) otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (czerwiec 2005). Recenzje i szkice literackie, pisane głównie w latach 1997-2002 na emigracji, opublikował w zbiorach Pisarze i kopiści (Kraków 2003) iPożegnanie z uproszczeniami (Kraków-Toronto 2003).
 
 
ADRIAN GLEŃ
Krytyk literacki, poeta i eseista; dr hab., prof. Uniwersytetu Opolskiego w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa. Prozę i wiersze publikował m.in. na łamach „Śląska”, „Zeszytów Literackich”, „Nowej Dekady Krakowskiej”, „Toposu”. Autor dwóch tomów poetyckich wydanych w Bibliotece „Toposu” Da (2011) i Re (2014). Jego ostatnią książką jest tom szkiców i studiów krytycznoliterackich pt. Krytyka i metafizyka (Sopot 2017). Mieszka pod Opolem z żoną i dwójką synów.
 
 
MIKOŁAJ GŁOS
Student filologii polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wiceprezes Sekcji Literaturoznawców działającej w ramach Koła Naukowego Polonistów. Interesuje się literaturą i obyczajowością XIX wieku (kwestia kobieca, zwłaszcza na łamach ówczesnej prasy) oraz współczesną krytyką feministyczną.
 
przemysław głuchowski
PRZEMYSŁAW GŁUCHOWSKI
Ur. 1991 r. w Szydłowcu. Absolwent studiów socjologicznych i filozoficznych UMCS. Pracownik Działu Wydawniczego Warsztatów Kultury w Lublinie. Publikował m.in. w „Kulturze Enter”, „Malkontentach”, Wydawnictwie j, „Niecodzienniku Towarzyskim”, „Helikopterze”. W wolnych chwilach czyta albo pisze. Miłośnik filozofii J. P. Sartre’a. Mieszka w Lublinie.
 
 
LOUISE GLÜCK
Ur. 22 kwietnia 1943 r. w Nowym Jorku, amerykańska poetka i eseistka, od 2004 r. wykładowczyni Yale University. Wychowała się na Long Island. Ukończyła Sarah Lawrence College i Columbia University. Debiutowała tomem Firstborn (1968). Inne zbiory jej wierszy to m.in. The House on Marshland (1975), Descending Figure (1980), The Triumph of Achilles (1985), Ararat (1990), The Wild Iris (1992), Meadowlands (1997), Vita nova (1999), The Seven Ages (2001), Averno (2006), A Village Life (2009), Faithful and Virtuous Night (2014). Opublikowała także dwa tomy esejów o poezji Proofs and Theories (1994) i American Originality (2017). Zdobyła najważniejsze amerykańskie nagrody literackie: Pulitzera, National Book Award, National Book Critics Circle Award oraz Nagrodę Tranströmera. W 2020 r. otrzymała Literacką Nagrodę Nobla „za swój niepowtarzalny poetycki głos, który surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”. Znana jest z warsztatowej precyzji. Pisze o cierpieniu, przemijaniu, śmierci, odrzuceniu, braku akceptacji przez ukochane osoby, niepowodzeniach, a także o próbach samoleczenia i uzdrowienia, pragnieniu bycia kochaną, pożądaną, darzoną uwagą. Ważnym tematem jej twórczości jest świat przyrody. Podobnie jak Czesław Miłosz, Glück jest zwolenniczką „poezji zrozumiałej”, poezji „prostego języka”: „Odkąd w wieku czterech, pięciu lub sześciu lat zaczęłam czytać wiersze, najpierw pomyślałam o poetach, których czytałam, jako o moich towarzyszach, moich poprzednikach – od początku wolałam najprostsze słownictwo. Fascynowały mnie możliwości kontekstu. To, na co odpowiedziałam na stronie, to sposób, w jaki wiersz może wyzwolić się za pomocą ustawienia słów, subtelności czasu, tempa, pełnego i zaskakującego zakresu znaczenia słowa. Wydawało mi się, że prosty język najlepiej pasuje do tego przedsięwzięcia; taki język, będący pospolitym, prawdopodobnie będzie zawierał największą i najbardziej dramatyczną różnorodność znaczeń poszczególnych słów. Lubiłam zakres języka, ale podobała mi się niewidzialność. Uwielbiałam wiersze, które wydawały się tak małe na stronie, ale które narastały w pamięci. Nie lubiłam tej powiewności, pomniejszającej” (przeł. A. Lizakowski). W Polsce do czasu zdobycia Nagrody Nobla mało znana. „Fraza” była bodaj pierwszym polskim czasopismem, w którym ukazały się jej wiersze – Lamentacje i Matce w tłumaczeniu Piotra Zazuli – w numerze 14 z 1996 r.
 
 
ALICJA GOCZYŁA FEREIRRA
Od 2015 r. wykładowczyni języka i literatury polskiej w Katedrze Polonistyki Uniwersytetu Federalnego Parany w Kurytybie (Brazylia). W latach 2006–2014 była nauczycielką języka polskiego w Centrum Języków i Międzykulturowości przy tym samym uniwersytecie. Do kręgu jej zainteresowań naukowych należy obecność języka polskiego w Brazylii, jego historia i współczesność w kontekście kontaktu językowego oraz jego nauczanie. Obecnie prowadzi badania socjolingwistyczne w wiejskich społecznościach polonijnych w południowej Brazylii. Jest autorką rozdziałów o Irenie Sendlerowej oraz Antoninie i Janie Żabińskich w zbiorze Memórias de Luz: Histórias de Poloneses Justos (red. Piotr Kilanowski).
 
 
ILONA GODLEWSKA
Publikowała w roczniku Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM "Media. Kultura. Komunikacja Społeczna", "Gazecie Studenckiej" i w "Portrecie". ilona_godlewska@wp.pl
 
izabela godlewska
IZABELA GODLEWSKA
Absolwentka anglistyki i polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorantka tej uczelni. Pisze pracę na temat powojennej emigracji polskiej w Anglii. Interesuje się teorią powieści, literaturą współczesną, emigracją powojenną oraz teoriami dotyczącymi tożsamości w wielokulturowym świecie. Wcześniej publikowała pod nazwiskiem Patyk.
 
natasza goerke
NATASZA GOERKE
Ur. w 1962 r. w Poznaniu. Pisarka i felietonistka. Studiowała filologię polską na UAM w Poznaniu i orientalistykę na UJ oraz Uniwersytecie w Hamburgu. W połowie lat 80. wyemigrowała do Niemiec. W 1992 r. wyróżniona w konkursie na opowiadania organizowanym przez „Czas Kultury”. Opublikowała tomy prozy: Fractale (1994, 2004), Księga pasztetów (1997), Pożegnanie plazmy (1999), 47 na odlew (2002, nominacja do Nagrody Nike 2003). Jej książki ukazały się w przekładach na język angielski, chorwacki, niemiecki, serbski i słowacki. Publikowała w wielu czasopismach krajowych i niemieckich. Prowadzi warsztaty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu i organizowanych przez wydawnictwo Czarne, z którym współpracuje. Mieszka w Hamburgu, ale życie dzieli także między Nepal i Polskę.  
 
 
MAŁGORZATA GOŁĄBEK
Ur. w 1950 r. we Wrocławiu. Pisze wiersze, prozę i sztuki teatralne W latach 1960-1977 mieszkała w Kielcach, tam w 1973 r. debiutowała wierszami w "Przemianach". Od 1985 r. mieszka w Niemczech. W Polsce opublikowała w latach 70. i 80. tomy poezji Zimne ognie i Zjedz ślimaka, zbiór opowiadań W drodze do szpitala i powieść Zabieg. Publikowane we "Frazie" wiersze pochodzą z przygotowywanego do druku zbioru Na smyczy z hieną.
 
 
JANUSZ GOŁDA
Ur. w 1948 r. w Jasionowie, poeta, prozaik, publicysta. Zadebiutował w 1970 r. w rzeszowskim miesięczniku społeczno-kulturalnym „Profile”. Wiersze i prozę publikował w pismach ogólnopolskich i lokalnych (m.in. „Życiu Literackim”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Radarze”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Poezji Dzisiaj”, „Ricie Baum”). Współpracował z „Gazetą w Rzeszowie”, „Sycyną” i „Gazetą Wiejską”. Opublikował kilkanaście tomów poezji (m.in. Zwyczajna łagodność, 1998; Wiersze leskie, 2001; Tańczący na promieniu, 2010; Prowincja; 2016; Dwa, 2019; tamtu, 2020) oraz kilka tomów prozy: Tajemnice Hnatowego Berda, 2002, Trześnia, 2005; Nie ma miłości w naszym mieście, 2007; Klasztor, 2008; Znaki czasu, 2009; Opowiadania z drugiej ręki, 2011.  
 
 
LEW (LEON) GOMOLICKI
(1903–1988). Rosyjski i polski poeta, prozaik, publicysta i grafik. Urodził się w Petersburgu w zrusyfikowanej rodzinie polskiej. Młodość spędził w Ostrogu na Wołyniu. W Polsce przebywał od roku 1919. W 1931 zamieszkał w Warszawie, w 1945 przeniósł się do Łodzi, gdzie mieszkał aż do śmierci. Początkowo pisał i publikował głównie w języku rosyjskim, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w życiu literackim rosyjskiej emigracji. Od połowy lat trzydziestych współpracował także z polskimi pismami literackimi („Skamander”, „Kamena”, „Verbum”). Po wojnie publikował wyłącznie w języku polskim. Dopiero niedawno okazało się, że rosyjskojęzyczną twórczość poetycką kontynuował do końca życia. Rosyjskie zbiory poezji to: Miniatiury, Dunowienije (Tchnienie), Cwietnik. Dom (Kwietnik. Dom), Pritczi (Alegorie), Warszawa, Emigranstkaja poema i Oda smierti. Twórczość polskojęzyczna obejmuje kilkanaście powieści, trzy tomy opowiadań, zbiór wierszy Czas spopielały oraz prace historycznoliterackie. W roku 2011 ukazały się w Rosji jego trzytomowe Soczinienija russkogo perioda (Pisma okresu rosyjskiego). W 2015 ukazała się obszerna monografia Metamorfozy Lwa (Leona) Gomolickiego autorstwa Piotra Mitznera i Lazara Fleishmana.
 
jan gondowicz
JAN GONDOWICZ
Ur. w 1950 r. w Warszawie. Krytyk, eseista i tłumacz. W ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1971 r. na łamach warszawskiej „Kultury”. Pisywał w kilkudziesięciu periodykach literackich i filmowych. Współredagował prywatny miesięcznik „Społeczeństwo Otwarte”, w latach 1995-2002 współprowadził Wydawnictwo Małe. Od lat szesnastu publikuje na łamach „Nowych Książek” cykl felietonów Języczek uwagi. W latach 2008-2013 był wykładowcą Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka. Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Teatrem Starym w Krakowie. Pracuje jako konsultant programowy Teatru Dramatycznego w Warszawie.W ostatniej dekadzie jego uwaga skupia się wokół dzieł Witkacego i Schulza. Propaguje metodę krytyczną, którą nazwał archeologią wyobraźni. Jest autorem bestiariusza Zoologia fantastyczna uzupełniona (1995, wyd. poszerzone 2007), zzadaptowanego na scenę przez Teatr Mumerus w Krakowie. Opublikował książki o sztuce: Moc Topora (2001), Bruno Schulz (2006), Rijksmuseum (2007). Ułożył antologię tekstów surrealistycznych Przekleństwa wyobraźni (2010). W roku 2011 ukazały się dwa jego zbiory szkiców Pan tu nie stał oraz eseistyczny Paradoks o autorze. W roku 2014 opublikował zbiór szkiców Duch opowieści oraz monografię Trans-Autentyk. Nie-czyste formy Brunona Schulza. Z rosyjskiego przełożył m. in. dramaty Marmur Josifa Brodskiego (1988) i Elżbieta Bam Daniła Charmsa (1998), wywiad-rzekę Sołomona Wołkowa z Brodskim Świat poety (2002) oraz powieść Michaiła Kononowa Goła pionierka (2005). Z literatury francuskiej: dramat Mieszczanin szlachcicem Moliera, Słownik komunałów Gustave’a Flauberta (1993), Ćwiczenia stylistyczne (2005) i Sto tysięcy miliardów wierszy Raymonda Queneau (2008), Alfreda Jarry’ego Czyny i myśli doktora Faustrolla, patafizyka (2000) oraz Teatr Ojca Ubu (2006), zawierający, z obszernymi komentarzami, wszystkie teksty poświęcone tej postaci oraz powieść Nadsamiec (z Wawrzyńcem Brzozowskim). Przełożył parodie naukowe Georges’a Pereca ze zbioru Urodziłem się. Eseje (2012). Z czeskiego tłumaczył sztukę Sprawa Makropulos Karela Čapka (2013). Należy do nieformalnego zespołu redaktorów kolejnych tomów korespondencji Witkacego. Był jurorem nagrody literackiej „Nike”. 
 
 
GEORGI GOSPODINOW
Ur. w 1968 r. w Jamboł. Bułgarski pisarz i krytyk, pracownik Instytutu Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk. Redaktor czasopism: „Литературен вестник”, „Дневник”, „Orient Express”. Debiutował w 1992 r. tomem poezji Lapidarium (literacki debiut roku). Jego prozatorski debiut – Powieść naturalna, został przetłumaczony na siedemnaście języków i wydany w 25 krajach (wyd. pol. Pogranicze, Sejny 2009, przeł. Marta Hożewska-Todorow). Jest autorem dwóch dramatów – D.J. (pol. przekł. w tomie Loty i powroty, 2007) i Apokalipsa nadchodzi o 6 wieczorem; książki zawierającej wspomnienia Bułgarów z okresu komunizmu Az żiwiah socializma. 171 liczni istorii, albumu Inwentarna kniga na socializma (Książka inwentarzowa socjalizmu) (2006), zbioru opowiadań I inne historie (wyd. pol. Pogranicze, 2011, przeł. Magdalena Pytlak, nominacja do nagrody im. Franka O’Connora). Jedno z jego opowiadań znalazło się w antologii Best European Fiction 2010. Opublikowana w 2012 r. powieść Fizika na tygata (Fizyka smutku; wyd. pol. Wydawnictwo Literackie, 2018, przeł. M. Pytlak) zdobyła m.in. Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” (2019); nagrodę im. Jana Michalskiego oraz znalazła się w finałach Premio Strega Europeo (Rzym, 2014) i Brücke Berlin Preis (2014). Gospodinow jest także autorem libretta Space Opera Aleksandra Nowaka (premiera marzec 2014 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu) i autorem scenariusza do komiksu Nikoły Toromanowa Wieczna mucha. Na podstawie jego opowiadania Ślepa Wajsza Teodor Uszew stworzył krótkometrażowy film animowany (nominowany do Oscara w kategorii Best Animated Short at the 89th Academy Awards). W 2019 r. odbyła się premiera animowanej adaptacji Fizyki smutku autorstwa Uszewa. W lutym 2022 r. ukazała się w Polsce w przekładzie M. Pytlak powieść Schron przeciwczasowy. W maju 2016 r. otrzymał najważniejsze bułgarskie odznaczenie państwowe Order Świętych Cyryla i Metodego I Klasy.
 
 
LUIS DE GÓNGORA Y ARGOTE
(1561–1627), pochodzący z Kordowy hiszpański poeta, jeden z najwybitniejszych poetów europejskich baroku, przedstawiciel konceptyzmu, twórca oryginalnej hermetycznej poetyki nazwanej od jego nazwiska gongoryzmem. Studiował prawo na Uniwersytecie w Salamance, przyjął święcenia i był kapelanem na dworze króla Filipa IV. Jego utwory (przede wszystkim wybitne artystycznie sonety) krążyły w odpisach i wydano je dopiero po jego śmierci w 1633 r. Popadł na trzy wielki w zapomnienie i był odkrywany przez modernistów, m.in. Federico Garcię Lorcę. Do najważniejszych jego dzieł należą Soledades i La Fábula de Polifemo y Galatea
 
aleksandra górecka
ALEKSANDRA GÓRECKA
Absolwentka filologii polskiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (specjalizacji przekładowej oraz kuratorstwa literatury). Ukończyła studia licencjackie na tym samym kierunku ze specjalizacją nauczycielską oraz artystyczno-literacką. Studentka trzeciego roku matematyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM (specjalizacja teoretyczna). W pracy naukowej stara się łączyć teorię literatury z elementami matematyki, badając m.in. obecność matematyki w poezji. Początkująca krytyczka literacka, poetka i tłumaczka. Hobbystycznie tworzy muzykę elektroniczną oraz grafiki. Pracuje we Wrocławskim Domu Literatury w wydawnictwie Warstwy. Była stażystką w Wydawnictwie Dwie Siostry, gdzie debiutowała jako tłumaczka. Była Akela 2. Gromady Poznańskiej w Stowarzyszeniu Federacji Skautów Europy.
 
karolina górniak-prasnal
KAROLINA GÓRNIAK-PRASNAL
Ur. w 1990 r. w Kielcach. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentka krakowskiej komparatystyki. W pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Jolanty Dudek dokonała porównawczej interpretacji poezji Tymoteusza Karpowicza i Ezry Pounda (praca uhonorowana I nagrodą w XIV Ogólnopolskim Konkursie im. Czesława Zgorzelskiego w kategorii literaturoznawstwo). Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą przedstawicielom powojennej awangardy poetyckiej (Tymoteusz Karpowicz, Krystyna Miłobędzka, Andrzej Falkiewicz). Stypendystka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podczas studiów magisterskich dwukrotna laureatka Stypendium z Funduszu im. Stanisława Estreichera. Publikowała m.in. w „Ruchu Literackim”, „Poznańskich Studiach Polonistycznych”, „Masce”, „Fragile” oraz w monografiach zbiorowych. Brała udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych. Jej główne zainteresowania badawcze to polska i anglojęzyczna poezja współczesna (szczególnie awangardowa), literatura eksperymentalna, nowe teorie literatury i sztuka interpretacji. Autorka trzech tomików wierszy.
 
janusz górnicki
JANUSZ GÓRNICKI
Ur. w 1969 r. Absolwent Filologii Polskiej UR (praca magisterska o „Nowej Okolicy Poetów” wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę magisterską obronioną na polonistyce w roku akademickim 2009/2010). Prowadzi wydawnictwo „Otwarty Rozdział”, przygotowuje do druku „Frazę” i większość wydawnictw Biblioteki „Frazy”. Od czasu do czasu publikuje teksty publicystyczne. Jego pasją jest żeglarstwo po zimnych morzach Północy.
 
irena teresa grabowiecka
IRENA TERESA GRABOWIECKA
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, nauczycielka polonistka, metodyczka, pisarka. Zajmowała się krytyką literacką i fotografią. W latach 1998-2017 prezeska Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku, członkini Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich – Oddziału w Kołobrzegu. Opublikowała tomy poezji: Tylko noc milczy, Zamiast korali, Na skrzydłach sosen, Moje ptaki, przez mgłę i świt. Pomysłodawczyni ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „O Buławę Hetmańską”. Współautorka książki Wiodą nas drogi, redaktorka almanachu poetyckiego NKL Betlejem jest w tobie oraz antologii Na skrzydłach słów (2009) i Podlasie w blasku słowa (2018). Mieszkała w Białymstoku. Zmarła 15 sierpnia 2019 w Poznaniu.
 
 
KAROL GRACZYK
Ur. w 1984 r. w Gorzowie Wlkp., poeta, prozaik, zajmuje się również dziennikarstwem (wywiady, m.in. z zespołem Morcheeba, Agnieszką Wolny-Hamkało, Ewą Sonnenberg, Jackiem Dehnelem) i publicystyką, pisze recenzje (literatura, kino, muzyka poważna), ma za sobą debiut aktorski. Wygrał kilka konkursów, członek Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, GDK oraz Stowarzyszenia Żywych Poetów. Publikował między innymi w "Pegazie lubuskim", "Szafie", "Obrzeżach" Antologii GDK, "Vers Libre", "PKPZin". Od początku 2006. roku jest redaktorem stworzonego przez siebie internetowego miesięcznika zajmującego się sztuką - PKPZin, w którym obok młodych artystów publikuje również szeroko znanych. Obecnie PKPZin ma 4200 czytelników.
 
jorie graham
JORIE GRAHAM
Ur. w 1950 r. Jedna z bardziej znanych i cenionych poetek amerykańskich. Obecnie pełni funkcję Boylston Professor of Rhetoric na Harvardzie (jej poprzednikiem był Seamus Heaney). W latach 1997–2003 pełniła też funkcję Rektora Akademii Amerykańskich Poetów, a w 1996 otrzymała nagrodę Pulitzera. Pośród innych nagród i wyróżnień, otrzymała także MacArthur Genius Award. Opublikowała książki: Erosion, Hybrids of Plants and of Ghosts, Swarm, The Errancy, Materialism, Region of Unlikeness, The End of Beauty, Never, Overlord, Sea Change. Jej poezję tłumaczono na hiszpański, włoski, francuski i niemiecki. Pisali o niej czołowi krytycy amerykańscy: Helen Vendler, Calvin Bedient, Forrest Garnder. Jest obok Johna Ashbery’go najchętniej wymienianą i tłumaczoną za granicą poetką amerykańską.  W Polsce jej wiersze ukazały się w antologii Julii Hartwig oraz w tłumaczeniu Jacka Gutorowa.
 
 
MAŁGORZATA GRAJEWSKA
Ur. w 1966 r. w Bydgoszczy, gdzie mieszka i pracuje jako nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej. Maluje obrazy, od 2008 r. pisze wiersze i opowiadania. Jest laureatką wielu nagród, m.in. na VIII Ogólnopolskim Konkursie Małych Form Literackich im. Stefana Żeromskiego (Nałęczów 2012), Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Śladami Gerharda Hauptmana” (Jelenia Góra 2012), XXII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Krzewniaka (Karczew 2012), VIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia – Olkusz 2012 (wyróżnienie). Jej wiersze były publikowane w almanachach pokonkursowych.
 
 
DEBORA GREGER
Ur. w 1949 r. Amerykańska poetka i artystka. Profesor Uniwersytetu Floryda, gdzie wykłada literaturę angielską i twórcze pisanie. Jej wiersze znajdują się w sześciu rocznikach wydawnictwa The Best American Poetry. Swe prace plastyczne wystawiała w wielu galeriach i muzeach w USA. Jest laureatką wielu nagród poetyckich, stypendiów i wyróżnień (m.in. w 2004 r. John William Corrington Award for Literary Excellence, Centenary College). Opublikowała m.in. tomy: And (1985), The 1002nd Night (1990), Off-Season at the Edge of the World (1994). Od 1996 związana z wydawnictwem Penguin, gdzie opublikowała: Desert Fathers, Uranium Daughters.(1996), God (2001), Western Art (2004). Mieszka w Gainesville na Florydzie i w Cambridge w Anglii.
 
manuela gretkowska
MANUELA GRETKOWSKA
Ur. w 1964 r. w Łodzi. Powieściopisarka, eseistka, działaczka społeczna, założycielka Polskiej Partii Kobiet. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z doświadczeń emigracji we Francji wyrosły jej pierwsze książki o oryginalnym, fabularno-eseistycznym kształcie: My zdies emigranty (1991), Tarot paryski (1993), Kabaret metafizyczny (1994) oraz Podręcznik do ludzi (1996). W późniejszym okresie opublikowała tom opowiadań Namiętnik (1998) oraz cykl oryginalnych, spiętych jednością problematyki, podejmującej różne obszary kobiecego doświadczenia, opowieści autobiograficznych: Polka (2001, nominacja do nagrody Nike 2002), Europejka (2004), Obywatelka (2008). Jest też autorką opowieści podróżniczych Światowidz (1998), zbioru felietonów Silicon (2000), powieści: Kobieta i mężczyźni (2007), Miłość po polsku (2010), Trans (2011), Agent (2012). Z Piotrem Pietuchą napisała Sceny z życia pozamałżeńskiego(2003) oraz Miłość klasy średniej (2015). Opublikowała także książkę dla dzieci Marysiu jak myślisz? (2013) i powieść dla młodzieży Filozofia na wynos (2016). Jest autorką scenariusza filmu Andrzeja Żuławskiego Szamanka i współscenarzystką serialu Miasteczko. Jej utwory przetłumaczono na m.in. francuski, niemiecki, rosyjski, serbski, ukraiński i węgierski. Zwyciężczyni plebiscytu czytelników „Wysokich Obcasów” na Polkę roku 2007; „Fenomen roku” tygodnika „Przekrój” (2006), laureatka Elle Style Award w kategorii Osoba publiczna (2007).
 
 
TOMASZ GRUSZCZYK
Ur. w 1980 r. Magister kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Publikował we „Frazie” oraz w pracy zbiorowej Świat przez pryzmat JA, pod red. B. Gontarz i M. Krakowiak. Prowadzi działalność edukacyjno-kulturalną Czytelnia Kultury. Pisze rozprawę doktorską.
 
 
BARBARA GRUSZKA-ZYCH
Poetka, dziennikarka "Gościa Niedzielnego". Jest autorką ośmiu książek poetyckich: Napić się pierwszej wody (1989), Teren Prywatny(1994), Nic się nie stało (1995), Pali się mój próg (1997), Zapinając kolczyki (2000), Podróż drugą klasą (2002), Sprawdzanie obecności(2004), Ile kosztuje łąka (2007). W 2006 r. wydany w Kownie dwujęzyczny wybór jej wierszy Miegu su tavim po oda (Śpię z tobą pod skórą) zainaugurował serię wydawniczą, prezentującą na Litwie twórczość polskich poetów współczesnych. Opublikowała ponadto dwa zbiory reportaży: Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle (2002) i Zapisz jako...(2004). W roku 2007, w trzecią rocznicę śmierci noblisty, ukazała się jej książka Mój poeta. Notatki z osobistych spotkań z Czesławem Miłoszem.
 
 
MARIUSZ GRZEBALSKI
Ur. w 1969 r. w Łodzi. Poeta, redaktor, wydawca. Studiował filozofię i polonistykę w Poznaniu. Były redaktor naczelny „Nowego Nurtu” oraz artzina „Już jest Jutro”. Autor zbiorów wierszy: Negatyw (1994), Ulica Gnostycka (1997), Widoki (1998), Drugie dotknięcie (2001), Graffiti (2001), Słynne i świetne (2004), Pocałunek na wstecznym (2007), Niepiosenki (2009), Kronika zakłóceń. Wiersze zebrane 1994-2010 (2011). Laureat m.in. nagrody literackiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1994), nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1997), nagrody Ericha Burdy (2001).
 
 
MARZENA GRZEBYK
Ukończyła filologię polską UR, obecnie na studiach doktoranckich, przygotowuje pracę pod kierunkiem prof. Marka Nalepy. Do tej pory (m.in. na łamach „Frazy”) publikowała pod panieńskim nazwiskiem Wojciechowska.
 
 
WIESŁAW GRZEGORCZYK
Ur. w 1965 r. w Rzeszowie, gdzie mieszka. Projektuje plakaty i znaki graficzne. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie (1990) oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom (z wyróżnieniem) w Pracowni Plakatu. Od 1995 r. pracuje w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Rzeszowie, od 2008 r. jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Projektowej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorem ok. 100 wydanych drukiem plakatów autorskich, kilkudziesięciu znaków graficznych i herbów funkcjonujących w przestrzeni publicznej, kilku opracowań graficznych albumów artystycznych i czasopism, a także jednej czołówki filmowej. Miał 20 indywidualnych wystaw plakatów i znaków graficznych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ok. 170 wystawach zbiorowych w 36 krajach, w tym od 1995 roku w większości najważniejszych cyklicznych, międzynarodowych i krajowych wystaw plakatu. Jego prace znajdują się w zbiorach 11 muzeów w Polsce i jednego za granicą, w krajowych i zagranicznych galeriach i kolekcjach plakatu. Otrzymał 26 nagród i wyróżnień w konkursach z dziedziny projektowania graficznego i filmu animowanego, z których ważniejsze to: I Nagroda i wyróżnienie w konkursie na logo Wojewódzkiego Biura (obecnie Urzędu) Pracy w Krakowie (1992), I Nagroda w ogólnopolskim konkursie na plakat antynikotynowy, Kraków (1993), IV Nagroda na VI Europejskim Triennale Plakatu Politycznego w Mons, Belgia (1995), I Nagroda w ogólnopolskim konkursie na logo miasta Bielska-Białej (1996), I Nagroda w konkursie na logo Uniwersytetu Rzeszowskiego (2001), I Nagroda w konkursie na logo 650-lecia Miasta Rzeszowa (2003), I Nagroda w ogólnopolskim konkursie na logo obchodów 25-lecia Solidarności, Gdańsk (2004).
 
 
WIOLETTA GRZEGORZEWSKA
Ur. w 1974 r. w Koziegłowach, pochodzi z Rzeniszowa, kilkanaście lat mieszkała w Częstochowie, gdzie debiutowała na łamach lokalnych pism. W roku 2006 wyemigrowała z kraju do Anglii. Obecnie mieszka w wiktoriańskim miasteczku Ryde na wyspie Wight. Wydała tomy poetyckie: Wyobraźnia kontrolowana (Częstochowa 1998), Parantele(Częstochowa 2003), Orinoko (Tychy 2008), Inne obroty (Rzeszów – Toronto 2010), arkusz wierszy Ruchy Browna (Częstochowa 2011) oraz dwujęzyczny zbiór wierszy Pamięć Smieny. Smena’s Memory(Londyn 2011, przeł. Marek Kaźmierski). Jej wiersze były publikowane w kilkunastu antologiach, m.in.: Solistki. Antologia poezji kobiet 1989–2009 (Warszawa 2009), Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji (Chorzów 2008), Free over Blood (Londyn 2011) oraz na łamach pism literackich, m.in.: „Zeszyty Literackie”, „Tygiel Kultury”, „Fraza”, „Arterie”, „Arkusz”, „Kresy”, „Studium”. W 2008 r. poetka otrzymała Grand Prix za tom wierszy dla autorów po debiucie książkowym „Tyska Zima Poetycka”.
 
 
DOROTA GRZESIAK
Ur. w 1987 r. Absolwentka Studium Literacko-Artystycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka konkursów literackich. Autorka trzech książek poetyckich: Dla (2009), Kiedy grasz (2012) i Cantadora (2014).
 
 
AGNIESZKA GURBIN
Ur. w 1982 r., doktorantka w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, z wykształcenia polonistka oraz anglistka. Autorka wielu publikacji z kręgu literaturoznawstwa, uczestniczka sesji ogólnopolskich i międzynarodowych. Zainteresowana szczególnie współczesną poezją polską, sztukąabject art oraz literaturą brytyjską i amerykańską.
 
 
JACEK GUTOROW
Ur. w 1970 r. w Grodkowie. Poeta, krytyk literacki, tłumacz, dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego. Laureat nagrody im. L. Frydego (2004). Opublikował tomy wierszy: Wiersze pod nieobecność (1997, wyróżnienie w Konkursie im. K. Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku), Aurora (2001), X (2001), Linia życia (2006), Inne tempo (2008, nominacja do nagrody Nike i Gdynia), wiersze zebrane Nad brzegiem rzeki 19902010 (2010), Kartki (2015) oraz zbiory esejów i książki: Na kresach człowieka. Sześć esejów o dekonstrukcji (2001), Niepodległość głosu. Szkice o poezji polskiej po 1968 roku (2003), Urwany ślad (2007), Luminous Traversing. Wallace Stevens and the American Sublime (2007), Życie w rozproszonym świetle. Eseje (2016). Ogłosił tomy przekładów Simona Armitage’a, Rona Padgetta, Wallace’a Stevensa i Marca Forda. Mieszka w Opolu.
 
 
PIOTR GWIAZDA
Ur. w 1973 r. W wieku 18 lat wyjechał do USA. Amerykański literaturoznawca, poeta i tłumacz. Absolwent Southern Connecticut State University, doktoryzował się na New York University. Jest autorem dwóch publikacji naukowych James Merrill and W.H. Auden: Homosexuality and Poetic Influence (2007) i US Poetry in the Age of Empire, 1979-2012 (2014). Opublikował trzy tomy wierszy: Gagarin Street (2005), Messages (2012) i Aspect of Strangers (2015), jednej z najlepszych książek poetyckich roku wydanych w języku angielskim według magazynu „Scroll”. Przełożył na angielski tom prozy poetyckiej Grzegorza Wróblewskiego Kopenhaga (Zephyr Press, 2013). Jego wiersze, eseje, rozmowy i przekłady były publikowane w wielu pismach amerykańskich, m.in.: „AGNI”, „Chicago Review”, „Contemporary Literature”, „Journal of Modern Literature”, „The Nation”, „Postmodern Culture”, „Translation Review”. Jest profesorem anglistą na University of Maryland Baltimore County (UMBC).
 
dagmara hadyna
DAGMARA HADYNA
Ur. w 1989 r. w Kielcach. Związana z Instytutem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego anglistka i translatolożka, w trakcie pisania doktoratu z zakresu tłumaczenia fanowskiego. Od sześciu lat prowadzi blog książkowy Rozkminy Hadyny. Autorka opowiadań publikowanych m.in. w „Akcencie” oraz „Latarni Morskiej”. Mieszka w Krakowie. Na chleb zarabia przy korporacyjnym biurku z widokiem na Wawel.
 
 
JERZY HAJDUGA
Ur. w 1952 r. w Krakowie. Ksiądz, poeta, publicysta. W 1980 r. wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. Wiersze publikował m.in. w „Tygodniku Kulturalnym”, „Poezji”, „Literaturze”, „Więzi” i „Przeglądzie Powszechnym”, przekładano je na język niemiecki i angielski. Debiutował tomikiem Nawrócenie św. Augustyna (1989). Jest autorem scenariusza spektaklu poetyckiego Ten pusty krzyż wystawionego w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza (1991). Ostatnio opublikował wybór wierszy Rozerwanie nieba (2008) i tomiki poezji Powieki wieków (2012) oraz Odpocząć od cudu (2015). Pracuje w Drezdenku k. Gorzowa Wlkp., gdzie jest kapelanem szpitala. W 2012 r. otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
 
jadwiga hajduk
JADWIGA HAJDUK
Ur. w 1964 r. w Rzeszowie, gdzie mieszka. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i sztukę użytkową. Ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom z malarstwa w 1990 roku w pracowni prof. Mariana Stelmasika). Swoje prace prezentowała na 16 wystawach indywidualnych w Polsce (m.in.: BWA, Domu Sztuki w Zamościu, Galerii Schody w Warszawie) i w latach 1995-1998 w Austrii (Semmering, Kottingbrunn, Bad Sauerbrunn, Aisenstadt) oraz na wystawach zbiorowych, m.in.: Ogólnopolska Wystawa Prac Instruktorów Plastyki (WDK Rzeszów 1991 – wyróżnienie z malarstwa), „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku (BWA w Rzeszowie, 1998, 2009), rzeszowskiego oddziału SPAMiG (2002, 2005, 2007), „Bliźniemu Swemu”. Aukcja obrazów ofiarowanych na rzecz Towarzystwa im. św. Brata Alberta (2004, 2006, 2008). Pracuje jako nauczyciel plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie.
 
 
DIMITRINA HAMZE
Bułgarska polonistka. Asystentka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Płowdiwskiego im. Paisija Chilendarskiego. Zajmuje się problematyką języka, literatury, estetyki, filozofii i historii sztuki. Autorka artykułów o twórczości Witolda Gombrowicza (której dotyczył także jej doktorat, 2010). Autorka napisanej w języku bułgarskim książki Językowy komizm w twórczości polskiego pisarza Witolda Gombrowicza (Sofia 2016). Jej artykuły o Gombrowiczu ukazały się w Polsce w „Studia Slavica”, „Postscriptum Polonistycznym” oraz monografii zbiorowej Gombrowicz z przodu i z tyłu. Należy do Stowarzyszenia Bristol Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego.
 
anna hanus
ANNA HANUS
Dr hab., prof. UR., pracuje w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest kierowniczką Zakładu Lingwistyki Mediów. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół lingwistyki tekstu i dyskursu, lingwistyki kontrastywnej, mediolingwistyki i translatologii; jest autorką 2 monografii autorskich, współredaktorką 5 monografii zbiorowych oraz licznych publikacji i tłumaczeń z zakresu lingwistyki tekstu i dyskursu, genologii lingwistycznej, polsko-niemieckiej lingwistyki i mediolingwistyki kontrastywnej a także pragmatyki i translatoryki. Popularyzuje ponadto polską poezję w niemieckojęzycznym kręgu kulturowym. Jest współautorką tłumaczeń i współwydawczynią zbioru poezji Janusza Szubera Esej o niewinności / Essay über die Unschuld – Gedichte von Janusz Szuber (współautorka Ruth Büttner, Wrocław – Dresden, 2015), a obecnie przygotowuje we współautorstwie dwujęzyczną antologię współczesnej poezji polskiej.
 
 
IVO HARÁK
Absolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie i tamtejszego studium doktoranckiego. Od roku 1990 pracuje w Katedrze Bohemistyki Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu im. Jana Ewangelisty Purkyniego w Usti nad Łabą. Opublikował zbiór szkiców literacko-naukowych Nepopulární literatura (Literatura niepopularna, 1999) i cztery tomiki wierszy: Lednový motýl (Motyl styczniowy, 1992), Země Dým (Dym Ziemi, 1993); Masna (Sklep mięsny, 2000), Requiem na varhany z lešenářských trubek (Reguiem na organy z rur dla rusztowania, 2002). Zajmuje się współczesną literaturą czeską, krytyką literacką i twórczością literacką. W Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Usti nad Łabą prowadzi serię wydawniczą "Edice Elipsa" (liczącą dotąd około 15 tomów, przede wszystkim debiutów literackich). Jest członkiem rady redakcyjnej czasopism literackich "Psí Víno" i "SALVE" oraz jurorem konkursów literackich Literární Varnsdorf ("Varnsdorf Literacki") i Literární Vysočina ("Pogórze Literackie").
 
virpi hämeen-anttila
VIRPI HÄMEEN-ANTTILA
Ur. w 1958 r. Fińska pisarka i tłumaczka. Jej powieści kryminalne znajdują się na listach fińskich bestsellerów. Wykłada sanskryt i historię sztuki indyjskiej na Uniwersytecie w Helsinkach. W 2004 r. otrzymała tytuł „Naukowca Roku”, nadany przez Fiński Związek Naukowców i Nauczycieli Uniwersyteckich. Wraz z mężem Jaakko zostali uhonorowani w 2002 r. nagrodą Eino Leino za tłumaczenia oraz promocję literatury wielokulturowej, a w 2008 r. Nagrodą Kulturalną miasta Vantaa.
 
 
TAMARA HEBES
Ur. w 1967 r. Tamara Hebes to pseudonim, którym od lat podpisuje się w publikacjach prasowych absolwent filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Poza pracą zawodową w branży elektronicznej zajmuje się twórczością poetycką i satyryczną, pisuje wiersze dla dzieci, a ostatnio podejmuje próby prozatorskie. Autor czterech tomików poetyckich: ekstra nocne (1998), Ja oniryczne (2005), Muchoraj (2007), Błąd paralaksy (2015). Na wydanie książkowe czekają Tak myśli-cielsko i Tadek. Publikował w pismach lokalnych i ogólnopolskich, w wielu antologiach i almanachach. Laureat konkursów poetyckich. Jego wiersze były tłumaczone na język czeski. 
 
juhana heikki erkko
JUHANA HEIKKI ERKKO
(1849–1906). Poeta, pionier fińskiego aforyzmu, jedna z najważniejszych postaci kultury fińskiej końca XIX wieku. Na podstawie jego wierszy powstało wiele znanych fińskich pieśni.
 
 
ŁUKASZ HENEL
Ur. w 1980 r. w Będzinie. Prozaik. Ukończył filozofię. Pracuje jako nauczyciel i copywriter. Autor powieści grozy, opowiadań i książek popularyzujących filozofię: Lekcja filozofii. Od Sokratesa do Heideggera (2008) oraz Wśród mędrców starożytności. Materiały do lekcji filozofii i etyki (2010). Opublikował powieści grozy: Szkarłatny blask (Zyska i S-ka, Poznań 2013), On. Powieść grozy (Videograf 2013, wydany także jako audiobook czytany przez Leszka Filipowicza), Podziemne miasto (Videograf 2015). Publikował w antologii opowiadań Oblicza grozy, wyd. Replika 2014). Opowiadania publikował w pismach: „Wyspa”, „Akant”, „Nowa Fantastyka”, „Esensja” i „Qfant”. Strona autorska: lukasz-henel.pl. 
 
 
KAJETAN HERDYŃSKI
Ur. w 1980 r. w Zamościu. Studiował filozofię i filologię polską na KUL-u. Wiersze publikował m.in. w "Kresach", "FA-arcie" i "Studium". Obecnie mieszka w Bournemouth.
 
jane hirshfield
JANE HIRSHFIELD
Ur. w Nowym Jorku, tłumaczka, eseistka oraz jedna z najwyrazistszych współczesnych amerykańskich poetek. Publikuje od lat 70. minionego wieku. Absolwentka Uniwersytetu Princeton. Autorka ośmiu zbiorów poetyckich i dwóch zbiorów esejów. Współtłumaczka klasycznej poezji japońskiej, która odegrała istotną rolę w procesie kształtowania się jej indywidualnego stylu literackiego. Jest laureatką licznych ważnych nagród (Braha Rosenfeld).
 
kazimierz hoffman
KAZIMIERZ HOFFMAN
Ur. w 1928 r. w Grudziądzu – zm. 2009 r. w Bydgoszczy. Poeta i eseista, z wykształcenia socjolog, do 1981 kierownik Oddziału Pomorskiego PAP, który opuścił na znak protestu wobec wypadków bydgoskich, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (wieloletni Prezes Oddziału Bydgosko-Toruńskiego) i PEN Clubu. Laureat nagród m. in. Funduszu Literatury (1986) i polskiego PEN Clubu (2005) za całokształt twórczości poetyckiej. Opublikował zbiory wierszy: Trzy piętra domu (1960), Zielony jesteś (1964), Rousseau (1967), Drzewo obiecane (1971), Litera (1977), Wiersze wybrane (1978), Kamień Koore’a (1982), Powrót (1982), Dwanaście zapisów (1986), Koda (1987), Trwająca chwila (1991), Przenikanie (1996), Stary człowiek przed Poematem (1999), Dziesięć prób tematu (2001), Kos i inne wiersze (2003), Drogą (2004), A-dur (2007), Znaki (2008) oraz dwa zbiory esejów: Wybór i język (1989) oraz Przy obrazie (1998).
 
 
WACŁAW HOLEWIŃSKI
Ur. w 1956 r. Prozaik i dramaturg, wydawca, prawnik, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL (współpracownik KOR, współpracownik wydawnictwa NOWa), założyciel jednego z najbardziej znanych wydawnictw literackich drugiego obiegu „Przedświt”, represjonowany i więziony w okresie stanu wojennego. Jako pisarz debiutował w 2003 r. powieściami Lament na Babilonem(2003 – wyróżnienie w III edycji Nagrody im. J. Mackiewicza) i Za późno na modlitwę oraz dramatem Znieczuleni. W kolejnych latach opublikował: powieści Przeżyłem wszystkich poetów (2004), Choćbym mówił językami ludzi i aniołów (2005) oraz Droga do Putte (2007), tom opowiadań Nie tknął mnie nikt (2007) i cztery dramaty. Trzykrotnie uhonorowany nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej. Przygotował do druku Dzienniki Krzysztofa Mętraka (1997). Mieszka w Warszawie.
 
miłosz hołody
MIŁOSZ HOŁODY
Ur. w 1990. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Rzeszowskim (2017). Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą poezji wizualnej w przestrzeni. Zajmuje się także twórczością plastyczną, a swoje prace zaprezentował na trzech wystawach indywidualnych: Cukierki ze słów (Rzeszowski Inkubator Kultury, 2017), Angielski spacer (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, 2018), Pij swój uśmiech (Krośnieńska Biblioteka Publiczna, 2019), brał również udział w dwóch wystawach zbiorowych. Publikował w pismach literackich: „Cegła”, „Helikopter”, „Inter-”, „Stoner Polski”. Był uczestnikiem Pracowni Otwartej Biura Literackiego (2018).
 
 
ROMAN HONET
Ur. w 1974 r. Poeta, w latach 1995-2008 redaktor dwumiesięcznika „Studium”. Opublikował tomy wierszy: alicja (1996), Pójdziesz synu do piekła (1998), serce (2002), moja (wiersze wybrane, 2008), baw się (2008) i piąte królestwo (2011). Redaktor antologii Poeci na nowy wiek 2010 (2010), współredaktor Antologii nowej poezji polskiej 1990-2000 (2004). Jego wiersze tłumaczono na język angielski, duński, słoweński, ukraiński, słowacki i włoski. Mieszka w Krakowie.
 
 
HORACY
Quintus Horatius Flaccus (65–8 p.n.e.). Jeden z najwybitniejszych liryków rzymskich, syn wyzwoleńca. Należał do kręgu literackiego Mecenasa. Nieśmiertelną sławę przyniosły mu Pieśni (zwane także odami, będące ponadczasowym wzorem dla europejskiej liryki). Jest także autorem Satyr i Epod oraz wierszowanych Listów, będących gawędami na tematy filozoficzne i literackie. Najbardziej znany jest List do Pizonów, zwany także Sztuką poetycką. Tłumaczony na wiele języków stał się podstawą europejskiej poetyki do początków XIX wieku. Horacy wywarł szczególny wpływ na Jana Kochanowskiego – zwłaszcza jako autora wzorowanych na jego lirykach Pieśni. Po nim czytało go i tłumaczyło wielu wybitnych poetów. Autorem przekładu Dzieł wszystkich jest Andrzej Lam.  
 
sławomir hornik
SŁAWOMIR HORNIK
Ur. w 1986 r., mieszka we Wrocławiu. Laureat XXVII konkursu im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi (2018) oraz Połowu Literackiego w 2013 r. organizowanego przez Biuro Literackie. Dotychczas publikował m.in. w „Twórczości”, „eleWatorze”, „Ricie Baum”. Zadebiutował tomem Szwy (t. 106 Serii Poetyckiej SLiKKB, Łódź 2018). W 2019 r. ukaże się jego kolejny tom poetycki.
 
 
ALEKSANDER HORODECKI
Ur. w 1978 r. w Szumsku, obwód Tarnopolski na Ukrainie. W 2000 roku ukończył SGGW, studiował na wydziale lingwistyki stosowanej i filologii wschodniosłowiańskich UW. Współpracuje z agencjami tłumaczeń i organizacjami pozarządowymi. Inne przekłady z języka ukraińskiego: "Architekt Horodecki" Dymitra Małakowa oraz szereg sztuk Łesia Poderwiańskiego. Mieszka w Warszawie.
 
marta hożewska
MARTA HOŻEWSKA
Ur. w 1962 r. w Wałbrzychu. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczycielka, tłumaczy literaturę bułgarską (debiut translatorski „Fraza” 2005, nr 1-2). Współpracowała przy powstaniu Słownika potocznej polszczyzny Janusza Anusiewicza i Jacka Skawińskiego (PWN 1996,). Osiem lat spędziła w Sofii, gdzie pracowała w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP. Współautorka scenariusza filmu dokumentalnego Herling. Fiołki w Neapolu (2003). Autorka wraz Edwardem Skubiszem zbioru opowiadań dla dzieciZaufanie. Małe opowieści o wielkich rzeczach (Wrocław 2005). Ostatnio w jej przekładzie ukazała się w serii MERIDIAN wydawnictwa Pogranicze Powieść naturalna Georgi Gospodinowa (Sejny 2009). Przygotowuje antologię współczesnej poezji bułgarskiej. Wcześniej publikowała pod nazwiskiem Todorow. Mieszka we Wrocławiu.
 
tomasz hrynacz
TOMASZ HRYNACZ
Ur. w 1971r. Poeta. Wiersze drukował m.in. w paryskiej „Kulturze”, „Kresach”, „Frondzie”, „Odrze”, „Res Publice Nowej”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Czasie Kultury”, „Twórczości”. Jest autorem zbiorów wierszy: Zwrot o bliskość (Biblioteka „Studium”, Kraków 1997),Partycje oraz 20 innych wierszy miłosnych (Biblioteka „Toposu”, Sopot 1999), Rebelia (Biblioteka SPP, Wrocław 2001), Enzym (Wydawnictwo Mamiko, Nowa Ruda 2004), Dni widzenia (Wydawnictwo MTM, Jugowice 2005). Jego wiersze znalazły się w kilku antologiach m.in. w amerykańskiej antologii polskiej poezji Contemporary Writers of Poland (Orlando 2005). Jego poezję przetłumaczono także na język chorwacki, czeski, francuski, niemiecki i serbski. Mieszka w Świdnicy.
 
ewa hryniewicz-yarbrough
EWA HRYNIEWICZ-YARBROUGH
Tłumaczka. Na język angielski przełożyła m.in. poezję Krzysztofa Lisowskiego (Seekers of Light/ Poszukiwacze światła), Janusza Szubera (Las w lustrach / Forest with the Morrors), Józefa Barana (Tylko aż / Only so much), Adriany Szymańskiej (Ucieczka / Escape), Krystyny Lenkowskiej (Wybór Ewy / Eve Choise). W USA ukazały się też przetłumaczone przez nią powieści: Szczur Andrzeja Zaniewskiego i Zagłada Piotra Szewca oraz ostatnio wybór poezji Janusza Szubera They Carry a Promise (Knopf Publishing Group 2009). Na język polski przełożyła m.in. wybór poezji Philipa Levine’a Moradian. Wiersze w jej przekładach, eseje, szkice krytyczne publikowały m.in.: „The New Yorker”, “Poetry”, “TriQuarterly”, “The Paris Review”, “Image”, “San Francisco Chronicle”. Dzieli życie między Kraków i Fresno w Kalifornii, gdzie pracuje na tamtejszym Uniwersytecie. http://www.randomhouse.com/author/results.pperl?authorid=95966&view=full_sptlght
 
 
ŁUKASZ HUCULAK
Ur. w 1977 r. w Rzeszowie. Malarz, absolwent PLSP w Rzeszowie i ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Laureat wielu konkursów malarskich, m.in. Grand Prix XIX Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego (Szczecin 2002), Nagrody Banku Millenium, Konkursu Prezydenta RP na Najlepszy Dyplom ASP (Warszawa 2003), Nagrody Prezydenta Częstochowy II Triennale Malarstwa im. Mariana Michalika (Częstochowa 2004); Pierwszej Nagrody 4. Międzynarodowych Warsztatów Malarskich, Pienków. Autor wielu wystaw indywidualnych prezentowanych w galeriach całej Polski oraz w USA, Niemczech i Czechach (m.in. Hipotezy i hipostazy, cz. 1, BWA Rzeszów 2013, Detale/przestrzenie, Galeria Sztuki Współczesnej w Sopocie 2015, Złe kobiety, Mestske Muzeum, Zlate Hory, Czechy 2015; Inkantacje, Muzeum Powiatowe w Nysie, 2016). Kurator wystawy Surface (Galeria Neon we Wrocławiu, 2017). Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych w Polsce i na świecie (m.in. Malarstwo polskie XXI wieku, Galeria Zachęta Warszawa 2006). Publikuje także teksty o sztuce, które ogłasza w katalogach i piśmie „Art&Business”. Mieszka i pracuje we Wrocławiu oraz Obornikach Śląskich.
 
 
BORYS HUMIENIUK
Ur. w 1965 r. W latach 1989-91 prowadził aktywną działalność społeczno-polityczną na rzecz niepodległej Ukrainy; był członkiem NRU, UHS, przewodniczącym Tarnopolskiego Wojewódzkiego Towarzystwa „Memoriał”, uczestniczył w proteście głodowym studentów w 1990 r. Debiutował w 1993 r. tomem wierszy Спосіб захисту (Sposób obrony). Jest autorem powieści: Лук’янівка(Łukjanówka), Острів (Wyspa) oraz minipowieści dla dzieci Та, що прибула з неба (Ta, która przybyła z nieba). Redaktor Naczelny Wydawnictwa Internetowego „Інша література” (Inna Literatura). Mieszka w Kijowie. Wspiera uzdolnioną młodzież literacką na Ukrainie.
 
 
GERSHON DAVID HUNDERT
Profesor Jewish Studies and History w McGill University w Montrealu. Autor książek The Jews in a Polish Private Town: The Case of Opatów in the Eighteenth Century (1992), Jews in Poland-Lithuania in the 18th Century. A Genealogy of Modernity, Berkeley 2004 (w Polsce wydana pt. Żydzi w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku. Genealogia nowoczesności, Warszawa 2007), współautor The Jews in Poland and Russia: Bibliographical Essays (1984) oraz redaktor Jews in Early Modern Poland (1997) i Essential Papers on Hassidism: Origins to Present (1991).
 
 
FRYDERYK HUNIA
Ur. w 1948 r. w Woli Komborskiej k. Krosna. Ukończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu i ASP w Krakowie. Malarz, witrażysta. Interesuje się zachodnią mistyką i duchowością Wschodu. Publikował m.in. w "Znaku", "Twórczości", "Sztuce i Filozofii". Mieszka w Tyńcu.
 
 
NANCY HUSTON
Ur. w 1953 w Calgary. Wybitna kanadyjska powieściopisarka i eseistka pisząca po francusku i angielsku. Mieszka w Paryżu, dokąd przybyła na studia jako dwudziestoletnia dziewczyna. Pracę dyplomową przygotowała pod kierunkiem Rolanda Barthesa, a swoją pierwszą powieść napisała tuż po jego śmierci. Jest autorką kilkunastu książek tłumaczonych na wiele języków. Uhonorowana licznymi nagrodami literackimi, m. in. Prix Femina w roku 2006. Tłumaczy swoją twórczości z francuskiego na angielski i z angielskiego na francuski. Nancy Huston gra na flecie i klawikordzie, a muzyka jest stałym źródłem inspiracji dla jej powieści. W powieści Anielskie znamię rozgrywającej się w 1957 roku Huston rozlicza się z historią - tą minioną i tą, która wkrótce się nią stanie. Autorka pokazuje, jak brutalnie wkrada się ona w nasze życie, bez względu na wszystko, podstępnie sprawia, że musimy zawsze mieć się na baczności.
 
janusz artur ihnatowicz
JANUSZ ARTUR IHNATOWICZ
Ur. w 1929 r. w Wilnie. W 1946 r. wyjechał do Anglii. Studiował psychologię i filozofię na uniwersytecie w Dublinie. W latach 1951–1958 mieszkał w Kanadzie, pracując jako statystyk w biurze ubezpieczeniowym w Toronto. W 1958 r. powrócił do kraju i wstąpił do seminarium duchownego w Kielcach. W 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1967 r. ponownie wyjechał z Polski. Był profesorem biblistyki na katolickim uniwersytecie w St. Thomas w Houston (Teksas). W latach pięćdziesiątych należał do londyńskiej poetyckiej grupy „Kontynenty”. Opublikował tomy poetyckie: Pejzaż z postaciami (Londyn 1972) i Wiersze wybrane (Kraków 1973), Displeasure (ang. Londyn 1975), Niewidomy z Betsaidy (wyd. Lumen, Warszawa-Leszno 1991), Epigramat o nadziei i inne wiersze (1992–2003) (Biblioteka Frazy, Rzeszów 2004), Od czasu któż nas wyzwoli... (Toronto 2007). W 2012 w serii Biblioteki Frazy ukazały się jego Poezje zebrane ze wstępem i w opracowaniu Alicji Jakubowskiej-Ożóg. Ponadto jest autorem trzech sztuk teatralnych oraz eseistycznych Listów z Kanady drukowanych na łamach pisma „Kontynenty”. Jego przekłady poezji angielskiej były drukowane w antologii Poeci języka angielskiego t. 2, a tłumaczenia z hebrajskich biblijnych Psalmów i Pieśni nad Pieśniami m.in. w antologii Izrael w poezji polskiej (Paryż 1958).
 
zbigniew ikona-kresowaty
ZBIGNIEW IKONA-KRESOWATY
Ur. w 1951 r. Poeta, eseista, krytyk literacki, krytyk sztuki. Uprawia także rysunek i malarstwo. Jako poeta debiutował w miesięczniku „Odra” w 1987 r., wcześniej publikował w prasie drugiego obiegu. Swoje teksty ogłaszał na łamach wielu pism literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Laureat konkursów poetyckich, m.in.: im. S. Grochowiaka, Czerwonej Róży, O Skrzydło Ikara. Ogłosił sześć zbiorów wierszy: Być może Wycinki Stanu (1989), W aorcie (1990),Dom Glosy i Abla (1992) , Są Oblicza i Anioły (1995), Nie opóźniać spojrzenia (2000), Jeszcze mrużą oczy wczesne wrześniowe psy(2009). Opublikował także dwa książki rozmów z wybitnymi postaciami polskiej kultury Między logos a mythos (Miniatura Kraków 2005) i Między sacrum a mythos (Kraków Miniatura 2009) i zredagował Almanach artystów Ziemi Strzegomskiej. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.
 
 
ATILLA ILHAN
(1925–2005). Turecki poeta, powieściopisarz, eseista, myśliciel, scenarzysta i krytyk filmowy. Twórca poezji wyobraźni, intrygującej oryginalnym słownictwem i sentymentalnym romantyzmem, łączącej elementy tureckiej literatury ludowej z nurtem staro-osmańskim (dworskim). W 1941 roku, mając 16 lat, został aresztowany na trzy miesiące za posiadanie zakazanych wierszy komunistycznego poety Nazima Hikmeta. W 1948 r. na drugim roku studiów pojechał do Paryża, który na zawsze odciśnie piętno na jego twórczości . Po powrocie do kraju stał się jednym z ideologów tureckiego socrealizmu, stanowiącego opozycję wobec awangardowego nurtu poetyckiego „Druga Nowa” . Stworzył oryginalną kreację „antybohatera” lirycznego, paradoksalnie stanowiącego antytezę pozytywnego bohatera socrealizmu. Pojawia się on także w jego prozie. Najważniejsze tomiki poetyckie Ilhana to: Duvar (Mur, 1948), Sisler Bulvarı (Bulwar Mgieł, 1954), Yağmur Kaçağı (Uciekinier przed deszczem, 1955), Bela Çiçeği (Kwiat nieszczęścia, 1962), Tutuklunun Günlüğü (Dziennik aresztowanego, 1973 – Nagroda Poetycka Towarzystwa Języka Tureckiego), Korkunun Krallığı (Królestwo Strachu, 1987), Kimi Sevsem, Sensin... (Kogokolwiek pokocham, to zawsze Ty..., 2002).
 
agnieszka iskra-paczkowska
AGNIESZKA ISKRA-PACZKOWSKA
Filozofka, studiowała na UMCS w Lublinie w Instytucie Filozofii w latach 1989–1995, ukończyła także studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (2010). Pracuje w Zakładzie Filozofii Człowieka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się estetyką, filozofią sztuki, retoryką. Autorka: artykułów z zakresu estetyki, filozofii kultury, filozofii człowieka, tekstów o sztuce, wstępów do katalogów. Współredaktorka serii interdyscyplinarnych wydawnictw Filozofia w literaturze. Literatura w filozofii i SzymbArt, redaktorka pisma Wydziału Sztuki UR „Warstwy”. Mieszka w Rzeszowie.
 
juha itkonen
JUHA ITKONEN
Ur. w 1975 r. Jeden z najbardziej znanych fińskich pisarzy swojego pokolenia. Laureat wielu nagród, kilkakrotnie nominowany do najważniejszej krajowej nagrody literackiej „Finlandia”. Pisze utwory dla dorosłych i dzieci. Jego książki zostały przetłumaczone na kilka języków.
 
 
DIMANA IWANOWA
Ur. w 1979 r. w Warnie. Poetka i tłumaczka, literaturoznawczyni. W roku 2003 ukończyła filologię słowiańską o specjalizacji język i literatura czeska oraz filologię francuską na Uniwersytecie Sofijskim im. Świętego Klimenta Ochrydskiego. Doktorat z literaturoznawstwa porównawczego zdobyła na Uniwersytecie Karola w Pradze. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą dla młodych tłumaczy w konkursie „W ślad za Grigorem Lenkowym”, organizowanym przez Ośrodek Czeski w Sofii oraz nagrodą za najlepszy przekład artystyczny z języka bułgarskiego na język obcy za rok 2017 (przekład tomu poezji Ekateriny Josifowej Cienka książeczka). W bułgarskiej prasie publikowała także przekłady z angielskiego i francuskiego. Jest autorką tomów poezji Zaproszenie na ojca (2012) i Alfabet pragnień (2016). Jej wiersze przełożono na język angielski, czeski, słowacki, macedoński, rumuński, hiszpański, francuski, rosyjski i arabski. Artykuły naukowe i szkice krytyczne publikowała w Bułgarii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Członkini redakcji czasopism wspólnoty bułgarskiej w Czechach „Bułgarzy” oraz na Słowacji „Współnarodowiec”. Obecnie uczy języka i literatury bułgarskiej w Szkole Bułgarskiej im. Bojana Magi w Londynie. Należy do Związku Dziennikarzy Czeskich oraz grupy literackiej Pars Artem działającej na Słowacji.
 
inga iwasiów
INGA IWASIÓW
Ur. w 1963 r. Prof. zw. Pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim. Literaturoznawczyni, krytyczka literacka, pisarka, animatorka życia literackiego i kulturalnego w Szczecinie, pomysłodawczyni Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Redaktorka naczelna szczecińskiego dwumiesięcznika kulturalnego „Pogranicza” (19992012). Opublikowała cenione książki naukowe: Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Próba feministyczna (1996), Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda (2000), Gender dla średniozaawansowanych. Wykłady szczecińskie (2004), szkice krytycznoliterackie Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj (2002), tomy poezji Miłość (2001) i 39/41 (2004), opowiadania Miasto-ja-miasto (1998) i Smaki i dotyki (2006), powieści: Bambino (finalistka nagrody Nike 2008, nominacja do Nagrody Gdynia i Nagrody Mediów Cogito), Ku słońcu (2010), Na krótko (2012), W powietrzu (2014), Pięćdziesiątka (2015), dziennik Umarł mi (2013, nominowany do nagrody Nike i Silesius 2014) oraz zbiór felietonów Blogotony (2013). Jurorka Nagrody Nike, felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. W 2010 roku uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina, w którym mieszka.
 
 
SŁAWOMIR IWASIÓW
Ur. w 1983 roku. Absolwent szczecińskiej polonistyki, doktor nauk humanistycznych, redaktor prowadzący Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje”. Teksty krytycznoliterackie i prozę publikował m.in. w: „ArtPapierze”, „Nowych Książkach”, „Nowym Przemytniku”, „Pograniczach”, „Frazie” i „Portrecie”.

 
 
ZOFIA JABŁONOWSKA-RATAJSKA
Historyk i krytyk sztuki, kuratorka wystaw w Polsce i Argentynie, regularnie publikuje teksty o sztuce najnowszej, autorka filmów dokumentalnych i książek W moim domu oraz Walca tańczyłam najlepiej z panien. Mieszka w Warszawie.
 
agata jabłońska
AGATA JABŁOŃSKA
Ur. w 1985 r. Zadebiutowała zbiorem poezji Raport wojenny (Biuro Literackie, 2017), nagrodzonym Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius, Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny, „Browarem za debiut” oraz nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Krakowie, pracuje w Muzeum Narodowym. Uczestniczy w spotkaniach Krakowskiej Szkoły Poezji, współtworzy nieregularnik „Stoner Polski”. Robi zdjęcia, wystawy, akcje artystyczne. Wychowuje syna.
 
izabela jabłońska
IZABELA JABŁOŃSKA
Absolwentka XXXVII LO w Warszawie, studentka University of Amsterdam. Pisze od zawsze, choć zazwyczaj dla siebie. Mieszka w Zalesiu Górnym.
 
renata jabłońska
RENATA JABŁOŃSKA
Polsko-izraelska poetka, prozaiczka i tłumaczka, pisząca głównie w języku polskim. Urodziła się w 1935 r. w Łodzi, gdzie po powrocie z wojennej tułaczki ukończyła liceum i studiowała polonistykę. Od 1957 r. mieszka w Tel Awiwie. Pracowała w telawiwskim dzienniku „Nowiny”. Była współzałożycielką Sekcji Polskiej przy Federacji Związków Pisarzy w Izraelu, a także prezesem Grupy Literackiej Akcenty oraz redaktorką rocznika „Akcenty”. Uczyła języka polskiego na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W Polsce ukazały się jej następujące książki prozatorskie: Sen na cztery ręce (1995), Śpiew kameleona (2000), Niknące twarze (2004), Zimno, ciepło (2006), Przed odlotem (2009), Rozmowa z Losem (2010), Zabawy białych plam (2012), Fragmenty. Urywki wspomnień 1939–2009 (2014), Śmierć lekarzy (2016), Jesień snów (2016), Zasłony (2017), a także tomiki poezji: Chamsin (2002), Statyści (2008), i tyle (2010), Inna (2015), dopóki jestem (2018). Wydała także tom przekładów prozy izraelskiej Powiedział między innymi… Opowiadania izraelskie (2009). W języku hebrajskim opublikowała zbiór opowiadań Kikar hamelech Albert [Plac króla Alberta] (1993) oraz tomik poezji Ir zara [Obce miasto] (1999).
 
magdalena jagodzka
MAGDALENA JAGODZKA
Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (praca magisterska, obroniona w 2019 r., dotyczy feminizmu w wybranych powieściach Margaret Atwood). Studentka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego w dyscyplinie literaturoznawstwo, przygotowuje rozprawę dotyczącą reprezentacji zwierząt we współczesnej literaturze kanadyjskiej. Entuzjastka praw zwierząt i ekologii. Uczestniczka projektu Erasmus+ dotyczącego edukacji nieformalnej.
 
 
MARZENA JAKUBOWSKA
Ur. w 1975 r. w Białymstoku. Ukończyła dziennikarstwo i politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała "Przeglądzie Artystyczno-Literackim", "Studium", "FA-arcie", "Lampie i Iskrze Bożej", "Ricie Bum", "Autografie". Wyróżniana i nagradzana w licznych konkursach literackich. Od ponad dziesięciu lat mieszkanka prawobrzeżnej Warszawy. 
 
alicja jakubowska-ożóg
ALICJA JAKUBOWSKA-OŻÓG
Prof. dr hab., literaturoznawczyni, krytyczka literacka, kierowniczka Zakładu Kultury Mediów w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka monografii: Poezja emigracyjna Józefa Łobodowskiego (2001), Poeta i świat. Twórczość literacka ks. Janusza A. Ihnatowicza (2008), Wciałowziety. Szkice o poezji Janusza Szubera (2019). Współredaktorka kilku monografii zbiorowych i tomów pokonferencyjnych. Redaktorka ponad dwudziestu książek, w tym m.in. wydanych w serii Biblioteka „Frazy” tomów poezji Janusza A. Ihnatowicza: Epigramat o nadziei i inne wiersze (1992–2003) (2004), Od czasu kto nas wyzwoli. Wiersze 19502006 (2007), Poezje zebrane (2012). Mieszka w Rzeszowie.
 
 
JAROSŁAW JAKUBOWSKI
Ur. w 1974 r. w Bydgoszczy. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Poeta i prozaik. Autor pięciu tomów wierszy, ostatnio Wszyscy obecni(2006). Zarabia na życie dziennikarstwem i pisaniem recenzji. Mieszka w Koronowie k. Bydgoszczy.
 
 
LUBOW JAKYMCZUK
Ur. w 1985 r. w Perwomajsku. Ukraińska poetka, dziennikarka, krytyczka, eseistka i tłumaczka. Absolwentka filologii ukraińskiej oraz komparatystyki. Członkini grupy literackiej STAN, laureatka licznych nagród literackich. Autorka tomów Jak MODA oraz W czterech ścianach. Współautorka cyklu wideopoetyckiego Dość rozmów w mojej głowie. Swoje wiersze wykonywała z jazzowym kontrabasistą Markiem Tokarem, jest też autorką tekstów wykonywanych przez freejazzowy projekt Aphrodite.
 
anna jamrozek-sowa
ANNA JAMROZEK-SOWA
Literaturoznawczyni i teatrolożka. Dr hab., prof. UR w Zakładzie Literatury Polskiej XX i XXI wieku Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego (w kadencji 2020–2024 wicedyrektorka IPiD). Zajmuje się dwudziestowieczną i najnowszą literaturą, biografistyką, dokumentacją literacką oraz teatrem awangardowym. Opublikowała monografie Życie powtórzone. O pisarstwie Zofii Romanowiczowej (2008) oraz Maski historii, strzępy współczesności. Studium o biografii i twórczości Władysława Lecha Terleckiego (2018). Redagowała i współredagowała tomy poświęcone literaturze XX wieku oraz teatrowi XX i XXI wieku. Należy do redakcji kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” i Rocznika Naukowego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego „Warstwy”. Bierze udział w realizowanym od 2019 r. ogólnopolskim projekcie artystycznym „Latający Teatr Kantorowi”, w ramach którego przygotowano cztery spektakle (w dwóch z nich także zagrała): Źródło (reż. Leszek Mądzik), Gość Specjalny (spektakl plenerowy), Ważne okno. Hommage dla Marii Stangret (koncepcja reżyserska Paweł Passini), Kantor tu jest (reż. Magdalena Miklasz). Mieszka w Rzeszowie.
 
 
MAŁGORZATA JANDA
Ur. w 1973 r. Absolwentka Filologii Polskiej UR. W 2006 r. obroniła pracę doktorską pt. "Korespondencje sztuk w liryce Leopolda Staffa". Wykładowca w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców POLONUS w Uniwersytecie Rzeszowskim. Zajmuje się badaniem relacji poezji z innymi sztukami, głównie z malarstwem i muzyką. Mieszka w Rzeszowie.  
 
marcelina janisz
MARCELINA JANISZ
Ur. w 1988 r. w Zamościu. Absolwentka filologii polskiej UR, obecnie uczestniczka studiów doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa. Pracuje jako bibliotekarka. Interesuje się współczesną literaturą polską (szczególnie emigracyjną).
 
anna janko
ANNA JANKO
Ur. w 1957 r. w Rybniku. Poetka, pisarka, felietonistka, krytyk literacki. Jako poetka debiutowała w 1977 r. zbiorem wierszy List do królika doświadczalnego. W następnych latach wydała tomy wierszy: Wykluwa się staruszka (1979), Diabłu świeca (1980), Koronki na rany (1989), Zabici czasem długo stoją (1995), Świetlisty cudzoziemiec (2000, nominacja do Nagrody Nike 2001), Wiersze z cieniem (2010). Jest także autorką powieści Dziewczyna z zapałkami (2007, książka nominowana do Nagrody Mediów Cogito 2008 oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus), Pasja według św. Hanki (2012, książka nominowana do Nagrody Nike 2013) oraz książki dla dzieci Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w brzuchu mamy (2012). Laureatka wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka za twórczość poetycką (1980), Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej (2007), Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta (2008). Współpracowała z wrocławskim miesięcznikiem „Odra”, II programem Polskiego Radia oraz z czasopismami „Pani” i „Zwierciadło”. Jest członkiem PEN Clubu i SPP. 
 
 
AGNIESZKA JANKOWSKA
Urodzona w 1968 r. Ukończyła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira Mieleszki w 1994 r.). Doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie obroniła w 2004 r. Od 1998 r. pracuje Na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, obecnie na stanowisku adiunkta w Zakładzie Rzeźby. W dorobku artystycznym ma 13 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest laureatką Nagrody Dziekana Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie w konkursie malarstwa i rzeźby, „Autograf 2005”, Grand Prix „Salonu Wielkopolskiego” (2010, 2012).
 
magdalena jankowska
MAGDALENA JANKOWSKA
Poetka, recenzentka teatralna, nauczyciel akademicki. Mieszka w Lublinie. Autorka tomów poezji: I co dalej? (1990), Kula i skrzydło (1992), Zbiór otwarty (1994), Tak się składa (1998), Już (2002), Salon mebli kuchennych (2006), Skrzyżowanie (2011) oraz książki prozatorskiej Billing (2001). Stale współpracuje z „Akcentem”.
 
jerzy jankowski
JERZY JANKOWSKI
Ur. w 1957 r. w Zamiechowie. Pedagog, rzeźbiarz, rysownik, grafik, akcjonista street art. W latach 1999–2017 był dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobkowicach. Od trzydziestu dwóch lat, przy tejże szkole, organizuje kółko plastyczne. Członkowie kółka – dzieci i młodzież – pod jego kierunkiem, rokrocznie zdobywają nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach plastycznych: regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zorganizował siedem edycji Wojewódzkiego Triennale Małej Formy Grafiki i Ekslibrisu w Łowcach. Prowadził wielokrotnie zajęcia z grafiki warsztatowej dla dorosłych i dzieci w wielu ośrodkach kultury i w szkołach w regionie oraz za granicą: Mołdawia, Ukraina, Słowacja. Odwiedził dziewięć krajów, w których, podczas akcji street art, pozostawił w przestrzeni publicznej „wlepki” w postaci tematycznych płaskorzeźb. Opracował i wydał monografię Zamiechów zarys dziejów. Jest autorem wielu tablic pamiątkowych poświęconych wybitnym Polakom. Nominowany do Nagrody „Wdzięczność Młodych Serc” (Warszawa 2008 r.). Odznaczony Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (Warszawa 2011 r.).
 
 
JOANNA JANOWSKA-AUGUSTYN
Ur. w Rzeszowie. W latach 1991-1994 studiowała na Wydziale Filozoficznym UJ. W latach 1994-1999 – na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii prof. Romana Żygulskiego, medal Rektora ASP). W 1998 r. przebywała na stypendium w Kent Institute of Art and Design w Canterbury, Anglia. W 2008 r. obroniła doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzi zajęcia w Pracowniach: Rysunku oraz Druku Cyfrowego. Uprawia: grafikę, rysunek, malarstwo i fotografię. Zorganizowała 19 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Ważniejsze nagrody: 2010 – Grand Prix na II Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej, Gdynia 2010; II nagroda w dziedzinie grafiki na II Międzynarodowym Konkursie Multimedia Szajna Festiwal, Rzeszów 2010; 2012 – Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2012; II nagroda Prezydenta Miasta Gdańska na III Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2012; Wyróżnienie Honorowe w V Międzynarodowym Konkursie Rysunku Wrocław 2012. 
 
 
KRYSTYNA JANUSZEWSKA
Ur. w 1953 r. w Brzegu. Pisarka, malarka. Studiowała biologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1997 roku wysłała swoją prozę na konkurs ogłoszony przez „Twój Styl” (jurorami byli Krystyna Kofta i Tomasz Jastrun) i otrzymała pierwszą nagrodę. Rok później opowiadanie ukazało się w wydanym przez „Twój Styl” zbiorze Historie prawdziwe. Jest autorką powieści: Przytulać kamienie(2002), Niebo ma kolor zielony (2004), Dolina MotyliTrzy Światy,Rozbitek@brzeg.pl (nominacja do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”) oraz Ostatnia kwadra Księżyca.
 
maja jarnuszkiewicz
MAJA JARNUSZKIEWICZ
Ur. w 1989 r., absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim (specjalność antropologiczno-kulturowa); publikowała w „Terminusie”, „Ruchu Literackim”, „LiteRacjach”, „Fragile”.
 
grażyna jarosz
GRAŻYNA JAROSZ
Ur. w Warszawie, cioteczna siostra poety Janusza Szubera. Dzięki niej został wydany debiutancki „pięcioksiąg” Szubera – tomy: Paradne ubranko i inne wiersze, Apokryfy i epitafia sanockie (Sanok 1995), Srebrnopióre ogrody, Gorzkie prowincje, Pan Dymiącego Zwierciadła (Sanok 1996). Po obronie pracy doktorskiej w Polskiej Akademii Nauk otrzymała stypendium naukowe w Norwegii, gdzie od wielu lat mieszka i pracuje zawodowo.
 
 
ŁUKASZ JAROSZ
Ur. w 1978 r., poeta, muzyk, nauczyciel. Autor książek poetyckich: Soma, Biały tydzień, Mimikra (Biuro Literackie, Wrocław 2006, 2007, 2010), Wolny ogień, Pełna krew (Znak, Kraków 2011, 2012), Spoza (Galeria Literacka przy GSW BWA w Olkuszu, Olkusz 2011, 2012). Wokalista, perkusista i autor tekstów m.in. grup Lesers Bend, Chaotic Splutter oraz Zziajani Porywacze Makowców. Laureat OKP Poetyckich im. K.K. Baczyńskiego, R.M. Rilkego, R. Wojaczka. Współtwórca OKP im. Kazimierza Ratonia w Olkuszu. W 2013 r. laureat pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (ex equo z Krystyną Dąbrowską). Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem.
 
 
JERZY JARZĘBSKI
Ur. w 1947 r. w Bytomiu, prof. dr hab. w Katedrze Krytyki Współczesnej UJ. Krytyk i historyk literatury; wybitny znawca twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema, a także zagadnień współczesnej prozy. Redaktor serii Dzieła zebrane Stanisława LemaPisma zebrane Witolda Gombrowicza (wspólnie z Włodzimierzem Boleckim i Zdzisławem Łapińskim) oraz Lektury polonistyczne: literatura współczesna iLektury polonistyczne: dwudziestolecie (z Ryszardem Nyczem). Współautor serii Lekcja literatury z Jerzym Jarzębskim i Andrzejem Zawadzkim. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1985). Członek jury Nagrody literackiej Nike (2001–2003) oraz Nagrody Fundacji im. Kościelskich (od 1993).
 
 
ANITA JARZYNA
Literaturoznawca, krytyk literacki. Obroniła pracę doktorską Imaginauci. Pismo wyobraźni w poezji Bolesława Leśmiana, Józefa Czechowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Nowaka. Publikowała m.in. w „Kresach”, „Toposie”, „Odrze”, Polonistyce”. 
 
paweł jaskulski
PAWEŁ JASKULSKI
Starszy asystent w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt-instruktor w Oddziale Doboru i Selekcji Księgozbiorów w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy – Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego. Należy do Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Współorganizator wielu konferencji, m.in. ogólnopolskiej „O poprawie kina polskiego” oraz międzynarodowej „Edukacja filmowa i medialna w Polsce i świecie. Rozwiązania systemowe oraz studia przypadków”. Interesuje go nowy kanon kina polskiego, kino gatunkowe, edukacja medialna, literatura współczesna i muzyka rockowa. Współredaktor interaktywnego tomu Różne oblicza edukacji audiowizualnej (2016). Publikował w „Kwartalniku Filmowym”, „Twórczości” i „Odrze”.
 
 
TOMASZ JASTRUN
Ur. w 1950 r. w Warszawie. Poeta, prozaik, eseista, reporter, krytyk literacki. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie PRL związany z opozycją demokratyczną, należał do „Solidarności”, redagował gazety I Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku. W latach 19821988 redaktor pisma literackiego drugiego obiegu  „Wezwanie”, od 1987 był członkiem redakcji „Res Publiki”. Na łamach paryskiej „Kultury” publikował swoje felietony pod pseudonimami Witold Charłamp i Smecz. Współpracował z pismami: „Rzeczpospolita”, „Newsweek”, „Tygodnik Kulturalny”, „Twój Styl”, „Zwierciadło” i „Wprost”. Laureat wielu nagród, m.in.: nagrody „Solidarności”, Nagrody Fundacji Roberta Gravesa, Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1986). W 2008 odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. W latach 19901994 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Sztokholmie oraz attaché kulturalnym w Szwecji. W latach 19941995 prowadził telewizyjny program kulturalny Pegaz. Opublikował tomy poetyckie: Bez usprawiedliwienia (1978), Promienie błędnego koła (1980), Na skrzyżowaniu Azji i Europy (1982), Biała łąka (1983), Czas pamięci i zapomnienia (1985), Węzeł polski (1988), Miłość-niemiłość (1999), Tylko czułość idzie do nieba (2003), Powitania i pożegnania (2007) oraz powieści Obok siebie (1989) i Rzeka podziemna (2005). Członek SPP. Miesza w Warszawie.
 
 
MARIA JASTRZĘBSKA
Ur. w 1953 r. Warszawie. Poetka, tłumaczka, dramatopisarka, redaktorka i animatorka kultury. W roku 1957 jako czteroletnie dziecko wyemigrowała z rodziną do Londynu. W latach 1973–1976 studiowała psychologię w Sussex. Opublikowała sześć książek poetyckich: Postcards From Poland (1991), Home from Home (2002), Syrena (2004), I'll Be Back Before You Know It (2009), Everyday Angels (2009), At The Library of Memories (2013) oraz sztukę teatralną Dementia Diaries (2011). Przetłumaczyła na język angielski z Aną Jelnikar wybór poezji słoweńskiego pisarza Iztoka Osojnika Elsewhere (2011). W roku 2010 stowarzyszenie Lewes Live Literature otrzymało grant z funduszu Wellcome Trust na dalszą pracę nad jej sztuką literacką Dementia Diaries - Dziennik Demencji, która była wystawiana na deskach brytyjskich teatrów (m.in. w Edynburgu, Cardiff, Londynie, Brighton, Southampton). W roku 2012 roku w ramach projektu „Pomiędzy dwoma światami - Poezja i przekład – (Between Two Worlds. Poetry and Translation) Biblioteka Brytyjska przygotowała dla archiwum nagrania kilkunastu wierszy poetki. Jej wiesze były tłumaczone na języki: polski, francuski, fiński, słoweński. Prowadziła warsztaty kreatywnego pisania, m.in. dla Grupy Literackiej KaMPe przy Związku Polskich Pisarzy Na Obczyźnie. Od kilkunastu lat mieszka w Brighton.
 
anna jaworska
ANNA JAWORSKA
Absolwentka filologii polskiej i slawistyki (programu „Master européen en langues et cultures de l’Europe centrale” na Université Libre de Bruxelles oraz na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Polsko-Belgijskich Studiów Stosowanych). Obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki UW oraz studentka filologii angielskiej tej uczelni. W ramach stypendium spędziła semestr na University of Toronto jako Visiting Graduate Student. Artykuły i recenzje publikowała w pismach: „Fraza”, „Slavica Bruxellensia”, „Studia Słowianoznawcze” oraz „Poradnik Językowy”.
 
 
SYLWIA JAWORSKA
Ur. w 1975 r., mieszka w Małopolsce. Publikowała m.in. w „artPapier”, „Helikopterze”, „Wydawnictwie J”, „Fabulariach” i „Piśmie”. Wyróżniona w XV OKP im. K. Ratonia Olkusz 2019.
 
 
WOŁODYMYR JAWORSKI
Ur. w 1953 r. we Lwowie. Ukraiński prozaik. Studiował filologię na lwowskim Uniwersytecie im. Iwana Franki, zafascynowany ruchem hipisowskim porzucił studia. W 1973 aresztowany na ulicy za niestosowny wygląd, spędził 10 dni w więzieniu, a następnie został wcielony do wojska, po powrocie pracował jako ładowacz, archiwista i palacz. W 1988 przeprowadził się do Kijowa, tam m. in. przez dwa lata pracował jako nauczyciel, skończył zaocznie studia, założył własny biznes księgarski. W 2009 przeniósł się na wieś (Jeminowka, czernichowskie). Swój najbardziej znany utwór Półsenne listy z Diamentowego Cesarstwa i Królestwa Ziemi Północnej zaczął pisać w roku 1975 i kontynuuje go do dziś. 50 pierwszych Listów wyszło we Lwowie w roku 2001. Fragmenty tej książki publikowała „Literatura na Świecie”, „Kresy”, „Twórczość”, „Akcent”, „Metafora” i „Teka Puławska”.
 
 
PIOTR JEMIOŁO
Ur. w 1990 r. Student krytyki literackiej na UJ. Dwukrotny laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej (2010, 2011). Laureat III nagrody w VII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia. Pisze od 15 roku życia. Nie publikował w czasopismach. 
 
 
SERGIUSZ A. JESIENIN
(18951925), poeta rosyjski, współzałożyciel ugrupowania imażynistów, w którym reprezentował nurt wiejski, mistrz liryki refleksyjnej, wirtuoz kreacji poetyckich obrazów przyrody, entuzjasta utopijnie pojmowanej rewolucji, anarchista. W późniejszym okresie w jego poezji zaczynają dominować nastroje rozpaczy, pogłębione depresją i narastającym alkoholizmem. Sławne były jego związki z kobietami, szczególnie burzliwe małżeństwo z wiele od niego starszą, wybitną angielską tancerką Isadorą Duncan. Popełnił samobójstwo, które odbiło się szerokim echem w Rosji i całym ówczesnym, artystyczno-intelektualnym świecie. Opublikował m.in. poematy Inonia i Przemienienie (1918), Spowiedź chuligana (1920), Pugaczow (1921), Moskwa karczemna (1924, inne polskie tłumaczenie to Moskwa pijacka) i Czarny człowiek (pośmiertnie, 1925). Pisał także utwory miłosne: Motywy perskie, Anna Sniegina (oba 1925). W Polsce jego wiersze ukazywały się wielokrotnie w osobnych wyborach oraz w antologiach w tłumaczeniach m.in. Tadeusza Nowaka (Poezje, 1978) i Adama Pomorskiego (Inonia i inne wiersze, 1984). Wywarł znaczący wpływ na polską poezję (m.in. Władysława Broniewskiego i wczesnego Andrzeja Bursy). 
 
 
BOGUMIŁA JĘCEK
Ur. w 1956 r. w Oleśnicy. Poetka, laureatka wielu konkursów poetyckich, m.in. Konkursu Poetyckiego im. H. Poświatowskiej, Tyskiego Lata Poetyckiego, Konkursu Poetyckiego im. K.K. Baczyńskiego, Konkursu im. Rafała Wojaczka, VIII Ogólnopolskiego konkursu im. Kazimierza Ratonia. Jej wiersze były prezentowane na antenie Polskiego Radia, publikowane w pismach „Akant”, „Fragile”, „Fraza” oraz w kilkunastu pokonkursowych almanachach. Debiutowała tomem wierszy czarne koronki (Wyd. Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków 2011 – nagroda główna w XIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Dać Świadectwo”). Mieszka w Łodzi.
 
dominika jędra
DOMINIKA JĘDRA
Ur. w 2001 r. Uczennica Publicznego Gimnazjum i Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sobolowie. Gra na gitarze klasycznej. Interesuje się literaturą fantastyczną. 
 
emilia jędroszkowiak
EMILIA JĘDROSZKOWIAK
Ur. w 1996 r. w Poznaniu, studentka filologii polskiej oraz filologii hebrajskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W roku akademickim 2015/2016 Stypendystka Miasta Poznania. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół polskiej poezji najnowszej, doświadczenia trzeciego pokolenia po Zagładzie oraz kategorii postpamięci i traumy. Członkini Koła Naukowego Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej „Dabru Emet” UAM oraz Koła Literatury Nowej UAM.
 
 
ZBIGNIEW JOACHIMIAK
Ur. w 1950 r. w Elblągu. Poeta, wydawca, uważany za czołowego autora Nowej Prywatności. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Należał do grupy poetyckiej „Wspólność”. Był współredaktorem zeszytów literackich „Litteraria”, pisma gdańskich środowisk twórczych „Punkt”, zeszytów artystycznych „Integracje” i miesięcznika literackiego „Autograf”. Od 2002 r. redaktor naczelny kwartalnika „Migotania, Przejaśnienia”. Laureat m.in. Czerwonej Róży i Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Autor tomów poetyckich: Dedykacje (1974), Wieczne Amazonki (1976), Mam do powiedzenia (1977), Lęk (1977), Nasza wojna (1982), Pełni róż obłędu (wspólnie z Anną Czekanowicz, 1983), Ja sobowtór (1984), Pułapka i inne wiersze (1989), Cztery tematy (1991), Pestki, korale – słowa do nawlekania (1998), Migotania, przejaśnienia, czerwone tunele (2002). Tłumaczył wiersze Anne Sexton. Mieszka w Gdańsku.
 
 
LUNA JURANČIČ ŠRIBAR
Pisarka słoweńska. Z wykształcenia doktor antropologii, w latach 20052019 pracowała w sektorze pozarządowym dla organizacji Kralji ulice, zajmującej się problemem bezdomności. Od 2019 r. jest współpracownicą niezależnego medium internetowego „Pod črto”, gdzie doskonali się w dziennikarstwie śledczym. Opublikowała powieść Starinarnice (Antykwariaty, 2018), opowiadającą o magicznym antykwariacie, gdzie wraz z przedmiotami przekazywane są uczucia i przeżycia poprzednich właścicieli. Jest także autorką powieści dla młodzieży Grizolda in Maček (nominowana do nagrody „Modra ptica” w 2020 r., ukaże się w roku 2022). Opublikowała zbiór krótkich opowiadań Konstrukt (2020), z którego pochodzi opowiadanie drukowane we „Frazie”. Mieszka i tworzy w Lublanie.
 
marta jurkowska
MARTA JURKOWSKA
Ur. w 1967 r., olkuszanka. Poetka i malarka. Autorka tomików poetyckich Poza ramy (2011) i Między rzekę a lasem (2016). Laureatka kilkudziesięciu konkursów poetyckich, m.in. im. Jana Kulki w Łomży, im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie, „Śląski Shakespeare” w Katowicach, „O Laur Błękitnej Narwii” w Pułtusku, im. Kazimierza Ratonia w Olkuszu. Zdobyła nagrodę główną w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „O Złote Cygaro Wilhelma” w Czerwionce – Leszczynach. Jej wiersze ukazały się we: „Frazie”, „Akancie”, „Cegle”, „Okolicach Poetów”, „Szafie”, „Gazecie Śląskiej”, „Toposie” i antologiach pokonkursowych, były wielokrotnie czytane w „Poczcie poetyckiej” Macieja Szczawińskiego w Radiu Katowice. Swoje obrazy prezentowała na wystawach indywidualnych w Bolesławiu (Droga, którą idę), Katowicach (2015) oraz Kampinowskim Parku Narodowym (2016).
 

        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio