Wyszukiwarka:

 


Najnowszy numer:

 Aktualności:

[2006] [2007] [2008] [2009] [2010] [2011] [2012] [2013] [2014] [2015] [2016] [2017] [2018] [2019] [2020] [2021] [2022]

31 grudnia 2019

Zmarła Marlena Makiel-HędrzakPo krótkiej chorobie zmarła niespodziewanie, w wieku 51 lat, znakomita artystka, wirtuoz rysunku, poetka, autorka tekstów o sztuce, organizatorka i kuratorka wielu wystaw, od wielu lat współpracowniczka „Frazy”, w której debiutowała w 1998 roku szkicem Chrystus Chagalla. Po ukończeniu studiów w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie (dyplom w Pracowni Rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego w 1996 roku) współtworzyła struktury Instytutu Sztuk Pięknych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie (od 2001 roku Uniwersytecie Rzeszowskim), przechodząc kolejne stopnie naukowego awansu. Ostatnio pracowała na stanowisku profesora UR, kierując Pracownią Rysunku. Była założycielką i redaktorką naczelną rocznika Instytutu Sztuki UR „Warstwy” (przygotowała trzy roczniki pisma). Była bardzo lubiana przez koleżanki i kolegów, szanowana przez uczennice i uczniów, pracowita, skromna, życzliwa, delikatna. Przygotowała oprawę plastyczną wielu wydawnictw „Frazy”: tomów poezji i książek naukowych. Była opiekunką Galerii Na Pięterku, działającej od 10 lat w Instytucie Filologii Polskiej UR (obecnie Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa). Pożegnaliśmy ją 4 stycznia w Kościele Świętych Piotra i Jana z Dukli w rodzinnym Krośnie.  Zawsze będzie nam Jej brakowało…


Magdalena RABIZO-BIREK, Jak młodsza siostra14 grudnia 2019

XV Ogólnopolski Konkurs im. Kazimierza Ratonia 2019

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkusza 14 grudnia odbył się finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia. Jury konkursu w składzie: Jakub Kornhauser (przewodniczący), Jacek Podsiadło, Magdalena Rabizo-Birek po lekturze 78 nadesłanych zestawów wierszy postanowiło, że I nagrodę otrzyma Piotr Piątek (godło „Dar języków i przejęzyczeń”), II – Mateusz Andała („Oberwanka”), III – Katarzyna Fabisiewicz („Chór Zastępów Aleksandrowa”). Wyróżnienia zdobyli: Katarzyna Klakla-Jaczyńska (godło „Bengoro”), Mateusz Czarnecki (godło „Brat”) i Sylwia Jaworska (godło „Czarna Madonna z odzysku”). Jury zwyczajowo postanowiło wskazać nazwiska autorów zestawów nominowanych do nagród. Są to: Krzysztof Bojko (godło „Pod białym parasolem”), Łukasz Pawłowski (godło „Biały diabeł”); Rafał Baron („Czy myślator wyłączony?”), Witold Szwedkowski („00110001”); Ida Sieciechowicz (godło „Ba-Dop-Bop”). Zwycięzca konkursu ma szansę na wydanie tomu.


Organizatorzy, jurorzy, laureaci i przyjaciele podczas finalu XIV OKP im. K. Ratonia Fot. Agnieszka Zub


Piotr Piatek laureat XIV OKP im. K. Ratonia fot. Agniszka ZubGrudzień 2019

Jubileusz Profesora Andrzeja Lama

Panu Profesorowi Andrzejowi Lamowi z okazji jubileuszu 90. urodzin składamy najserdeczniejsze życzenia, dziękując za wspaniałe szkice i przekłady literatury niemieckojęzycznej, życzliwe wsparcie i wiele lat owocnej współpracy ze środowiskiem „Frazy” i rzeszowskiej polonistyki – redakcja „Frazy”.
13 listopada 2019

Promocja Wierszy lekkomyślnych Alicji Ungehuer-Gołąb w pubie Niezła Sztuka

Wpubie Niezła Sztuka w BWA w Rzeszowie odbyła się promocja wydanego w serii poetyckiej Biblioteki „Frazy” nowego tomiku Alicji Ungehuer-Gołąb Wiersze lekkomyślne z pięknymi ilustracjami Jaśminy Parkity. Tom ukazał się pod redakcją Jana Wolskiego, który poprowadził spotkanie z poetką.
24 października 2019

Wernisaż wystawy Zakamarki wyobraźni Marka Pokrywki

W Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli przy rzeszowskim runku otwarto wystawę prac malarskich i rysunkowych współpracownika „Frazy”, autora naszego znaku firmowego i wielu opracowań graficznych wydawnictw „Biblioteki Frazy”, Marka Pokrywki, zatytułowaną Zakamarki wyobraźni. Wystawie towarzyszy starannie wydany katalog przygotowany przez „Frazę” przy wsparciu Uniwersytetu Rzeszowskiego (z tekstami Jana Wolskiego, Magdaleny Rabizo-Birek, Jacka Kawałka).
19 października 2019

Georgi Gospodinow i Jurij Wynnyczuk laureatami

Powieść Fizyka smutku bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa przełożona przez Magdalenę Pytlak a wydana przez Wydawnictwo Literackie została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2019. Nagrodę w konkursie, organizowanym przez Wrocławski Dom Literatury, wręczono pisarzowi podczas gali w Teatrze Capitol we Wrocławiu. „Fraza” (2005, nr 12) była drugim pismem literackim w Polsce, które opublikowało utwory tego pisarza (w przekładzie Marty Todorow, obecnie Hożewskiej). Przetłumaczyła ona na język polski Gospodinowa Powieść naturalną (Pogranicza, Sejny 2009). Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej, przyznawaną w głosowaniu czytelników, otrzymał inny z finalistów tej edycji konkursu, ukraiński pisarz Jurij Wynnyczuk, za powieść Tango Śmierci w przekładzie Bohdana Zadury. Fragment innej powieści tego autora Lutecja w przekładzie Zadury ukazał się właśnie we „Frazie” 2019, nr 12.18 października 2019

Promocja monografii o twórczości Stanisławy Kopiec w Lubeni

W trakcie gali finałowej VII Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisławy Kopiec „O lubeński dzwon”, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubeni pod Rzeszowem, odbyła się promocja wydanej w serii Biblioteka „Frazy” w koedycji z Wydawnictwem Uniwersytetu Rzeszowskiego pierwszej monografii o twórczości poetki pod tytułem „Zaglądać w oczy makom i stokrotkom”. Twórczość Stanisławy Kopiec. Studia, szkice, wspomnienia, zredagowanej przez Jana Wolskiego. W 1997 roku w serii Biblioteki „Frazy” ukazał się tom wierszy poetki zatytułowany Wielki wóz (wiersze 19871997) w wyborze Marii Jentys i opracowaniu redakcyjnym Stanisława Dłuskiego. W monografii znajdują się studia o twórczości poetki autorstwa badaczy (nie tylko) z kręgu rzeszowskiej polonistyki, szkice krytyczne i wspomnienia jej przyjaciół i znajomych, dedykowane jej wiersze, nieznane fotografie oraz kompletna bibliografia. Piękną okładkę książki zaprojektował Marek Pokrywka.
10 października 2019

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla za rok 2018

Stało się to, na co czekaliśmy co najmniej od 11 października 2012 roku, gdy pisarka gościła na zorganizowanym w Instytucie Filologii Polskiej we współpracy z redakcją „Frazy” z okazji rocznicy okrągłych urodzin i dwudziestolecia debiutu powieściowego sympozjum „Światy Olgi Tokarczuk”. Wtedy Nobel przypadł chińskiemu pisarzowi Mo Yan’owi, ale w wydanej rok później w Bibliotece „Frazy” pierwszej monografii poświęconej pisarce, zatytułowanej tak jak sesja, w „zbiorowym portrecie” jej poświęconym wieścili jej tę nagrodę: Natasza Goerke, Bogdan Loebl, Krystyna Kofta oraz, rzecz jasna, redaktorzy i autorzy publikacji: Adam Bienias, Magdalena Pocałuń-Dydycz i Magdalena Rabizo-Birek. W tym roku doczekaliśmy się tej nagrody, przyznanej najpopularniejszej dziś na świecie polskiej pisarce (znanej i przekładanej także w Chinach). Ogromnie się cieszymy i najserdeczniej Jej gratulujemy! Olga Tokarczuk ma od początku swej kariery literackiej wierne i oddane grono miłośników i interpretatorów swej twórczości: we „Frazie”, na Uniwersytecie Rzeszowskim, w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Przypominamy, że ponad dwadzieścia lat temu, w lutym 1999 roku redakcja „Frazy” współorganizowała jej pierwsze spotkanie w Rzeszowie, które odbyło się w Szajna Galerii w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Z tego spotkania pochodzi zdjęcie pisarki (jeszcze w jej pierwszym wcieleniu – z krótkimi włosami).


fot. Janusz Witowicz. Olga Tokarczuk na spotkaniu w Szajna Galerii w Rzeszowie, 9.02.1999.


Olga Tokarczuk u przyjaciół w Krajanowie pod Nową Rudą, początek października 2019. Fot. Alicja Korona6 października 2019

Nagrody dla autorek „Frazy” na The World Congress of Poets w Indiach

Zaprzyjaźnione z „Frazą”, często obecne na jej łamach poetki, Janina Osewska z Augustowa i Krystyna Lenkowska z Rzeszowa, zostały laureatkami II i III Nagrody za wiersz w wersji anglojęzycznej podczas 39. World Congress of Poets, który odbył się w dniach 2–7 października w Bhubaneswar (Odisha) w Indiach. Konkurs był zorganizowany z okazji 50-lecia istnienia The World Academy of Arts & Culture (WAAC). Janina Osewska otrzymała nagrodę za utwór Siedząc przy łóżku matki w tłumaczeniu Andrzeja Buszy. W wydanej z okazji kongresu antologii zamieszczono dwa inne jej wiersze – Starość (w przekładzie Andrzeja Buszy) i Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki (w przekładzie Karola Chojnowskiego i Desmonda Grahama). Krystynę Lenkowską nagrodzono za cykl Chińskich wierszy w przekładzie poetki oraz Sary Luczaj (te utwory drukowaliśmy we „Frazie” 2017, nr 1–2). Obu poetkom serdecznie gratulujemy.

4 września 2019

Zmarł profesor Florian Śmieja

W wieku 94 lat w Mississauga w Kanadzie zmarł profesor Florian Śmieja – poeta, iberysta, tłumacz literatury hispanojęzycznej, wykładowca uniwersytecki, krytyk, w młodości animator życia literackiego w polskim Londynie, w okresie kanadyjskim zaangażowany w życie kanadyjskiej Polonii, redaktor pism „Życie Akademickie”, „Merkuriusz Nowy” i „Kontynenty”, doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, uhonorowany przez króla Hiszpanii Filipa VI odznaczeniem Cruz de Encomienda de la Orden de Isabel Católica. Zaprzyjaźniony z redakcją „Frazy” i polonistyką Uniwersytetu Rzeszowskiego odwiedził kilkakrotnie Rzeszów. Po raz pierwszy na zaproszenie redakcji „Frazy” gościł tu 30 maja 1995 roku. Pozostawił też swój trwały ślad, przekazując w 2009 roku Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego cenne archiwum, które stanowi podstawę pogłębionych badań nie tylko jego dorobku, ale także spuścizny poetyckiej grupy Kontynenty oraz literatury emigracyjnej w ogóle. Jego osobę wspominamy w numerze „Frazy” 2019, nr 3. Publikujemy tam obszerny wybór jego wierszy ostatnich, korespondencję z Edwardem Zymanem oraz wspomnienia o pisarzu.


Florian Śmieja na Uniwersytecie Rzeszowskim, 9.05.2011, fot. Janusz Pasterski


Jolanta Pasterska, Profesor Florian Śmieja – migawki wspomnień, pożegnanie27 czerwca 2019 r.

Spotkanie z Marcinem Świetlickim i grupą Zgniłość w Niezłej Sztuce w BWA w Rzeszowie

Po niemal 22 latach od pierwszego spotkania w Rzeszowie Marcin Świetlicki spotkał się kolejny raz z miłośnikami swojej twórczości. O godzinie 18., przed koncertem grupy Zgniłość, z którą od trzech lat występuje, rozmawiał z Magdaleną Rabizo-Birek i Wojciechem Maryjką. Rozmowa dotyczyła głównie jego najnowszego, wydanego nakładem poznańskiej oficyny Wolno tomu Ale o co ci chodzi?, którego współautorem jest znany krakowski artysta malarz Marcin Maciejowski. Wiersze i rysunki tworzą tam niezwykłą, niemal komiksową opowieść – o dylematach współczesnego artysty, jego intymnym świecie, który przenika się z rzeczywistością zewnętrzną: Krakowem, Polską, światem, innymi – niezbędnymi do życia jak powietrze, ale też będącymi źródłem cierpień i lęków, przyczyną frustracji, powodem do wybuchów wściekłości i zjadliwego szyderstwa. Świetlicki – jak się okazuje – artysta totalny (pisarz, aktor, lider zespołu muzycznego, autor rysunków, nieustająca inspiracja dla twórców innych sztuk) – opowiedział o swoich wspomnieniach związanych z Rzeszowem (gdzie w 1996 Piotr Wickowski napisał pierwszą pracę magisterską poświęconą jego twórczości, którą poeta ponoć zachował do dziś), o polityczności swoich tekstów i krytycznym od zawsze stosunku do sztuki, polityki, massmediów, kulturowych mód i technicznych gadżetów. Osobom obecnym na spotkaniu na pewno pozostaną w pamięci jego elementy parateatralne – żywy komentarz poety do przeczytanego przez naczelną „Frazy” wiersza Uciekający Kościół czy też opowieść o własnej bibliotece, z której można się było całkiem sporo dowiedzieć o… osobach mu bliskich i o nim samym. Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem ci, kim jesteś?! Następujący po spotkaniu koncert Zgniłości też był niezwykły i nie brakowało w nim zabawnych i widowiskowych efektów, np. utworu wykonanego przez artystów dosłownie (także przez kontrabasistę, perkusistę i klawiszowca): na leżąco, klęcząco i siedząco.Marcin Świetlicki z setnym numerem Frazy po koncercie grupy Zgniłość w BWA w Rzeszowie. Fot. Źródła internetowe


M Rabizo-Birek, M. Świetlicki. W. Maryjka w BWA w Rzeszowie. Fot. Źródła internetowe7 czerwca 2019

Nagroda dla poety Jana Belcika

W dniu 7 czerwca 2019 roku Jan Belcikzostał uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna. Nagroda została przyznana w kategorii za całokształt działalności; w tym, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Jan Belcikurodził się w 1960 r. w Dukli. Mieszka w Krośnie. Jest autorem siedmiu tomików poetyckich. Debiutował zbiorem wierszy W cieniu Cergowej (1989) uhonorowanym Nagrodą Fundacji A. Domagały-Jakuć w Łodzi za książkowy debiut poetycki. Ostatnio opublikował tomiki Drugi brzeg (Rzeszów 2012) i Cienie Getsemani (Biblioteka „Frazy”, Rzeszów 2017 na jego podstawie Teatr Polskiego Radia w Rzeszowie wyemitował słuchowisko w marcu 2018 r.). Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Swoje wiersze ogłaszał w Polskim Radiu, TVP, prasie literackiej i regionalnej, m. in. w „Tygodniku Kulturalnym”, „Okolicach”, „Odgłosach”, „Frazie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Toposie”, „Gazecie Wyborczej” oraz w almanachach poetyckich. Jego poezja była tłumaczona na język węgierski, słowacki i serbski. Jest autorem artykułów o literaturze i recenzji. Przygotowuje nowy tomik poetycki.


Jan Belcik odbiera Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna, fot. Archiwum


Panu Profesorowi Andrzejowi Lamowi z okazji zbliżającego się jubileuszu 90. urodzin składamy najserdeczniejsze życzenia, dziękując za wspaniałe szkice i przekłady literatury niemieckojęzycznej, życzliwe wsparcie i wiele lat owocnej współpracy ze środowiskiem „Frazy” i rzeszowskiej polonistyki – redakcja „Frazy”.15 maja 2019 r.

Nagroda im. Zbigniewa Herberta dla Agi Miszol

Decyzją międzynarodowego jury Nagrody, któremu w 2019 roku przewodniczył Jurij Andruchowycz, laureatką nagrody została izraelska poetka Agi Miszol urodzona w Rumunii w 1947 roku. Obszerny zestaw wierszy poetki w przekładach Beaty Tarnowskiej drukowaliśmy w dziale Portrety w numerze „Frazy” 2011, nr 2. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 15 maja w Teatrze Polskim w Warszawie.


Agi Miszol. Fot. Archiwum12 kwietnia 2019 r.

Zmarł Wiesiek Setlak

12 kwietnia zmarł Wiesław Setlak, krytyk literacki i literaturoznawca, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, doktorant na Wydziale Filologicznym tej uczelni. Był naszym uczniem i kolegą, obecnym we „Frazie” od początku jej istnienia, angażującym się w wiele jej naukowych przedsięwzięć.


Wiesław Setlak. Fot. N. Czuba


Aleksandra Smusz, Kiedy śni mi się Wiesiek. Wspomnienie o Wiesławie Setlaku (1960–2019)29 marca 2019 r.

Spotkanie z redakcją i autorami "Frazy" w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie z okazji wydania jubileuszowego, setnego numeru pisma (godzina 17.)Roman Adamski Frazowanie w BWA


Tabula Gratulatoria jubileuszu setnej „Frazy”21 marca 2019 r.

Spotkanie z redakcją i autorami "Frazy" w Pałacu Działyńskich w Poznaniu z okazji wydania jubileuszowego, setnego numeru pisma (godzina 18.) Serdecznie zapraszamy!Matylda Zatorska, "Poznaj Frazę" w Poznaniu6 marca 2019 r.

Promocja tomu Jana Tulika Opisze to noc. 101 pomysłów na uty i haiku w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

W Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Janem Tulikiem i promocja jego najnowszego, wydanego w serii Biblioteka Frazy zbioru wierszy Opisze to noc. 101 pomysłów na uty i haiku. Słowo wstępne wygłosił i spotkanie poprowadził i prowadzenie redaktor książki dr Jan Wolski.


Fotografie: Wacław Turek1–2 lutego 2019 r.

VIII Lubelski Przegląd Poetycki „Strojne w biel”, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie
16 stycznia 2019 r.

Wykład dr Margis Lami z Uniwersytetu Wiedeńskiego


 
        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio