Wyszukiwarka:

 


Najnowszy numer:

 Aktualności:

[2006] [2007] [2008] [2009] [2010] [2011] [2012] [2013] [2014] [2015] [2016] [2017] [2018] [2019] [2020] [2021] [2022]

9 grudnia 2017 r.

Finał XIII edycji OKP im. Kazimierza Ratonia w Olkuszu

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu ogłoszono nazwiska laureatów XIII edycji konkursu, który odbywa się pod patronatem „Frazy”. Jury w składzie Magdalena Rabizo-Birek, Ewa Sonnenberg i Adam Wiedemann (przewodniczący) postanowiło przyznać pierwsze miejsce Michałowi Banaszakowi z Zielonej Góry. Laureatką drugiego została Dorota Grzesiak z Krakowa, a trzecie miejsce przypadło Marcie Jurkowskiej z Olkusza. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Agata Cichy z Tychów, Katarzyna Ślęczka ze Szprotawy i Piotr Zemanek z Bielska-Białej. Ponadto jury ogłosiło listę nominowanych do nagród, którymi zostali: Mateusz Andała z Warszawy, Maciej Filipek z Dęblina, Anna Michalska z Łodzi, Stanisław Pawełek z Żyradowa, Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska z Krakowa. Podczas konkursu promowano wydane w Olkuszu książki poetyckie laureata XII OKP im. K. Ratonia Pawła Podlipniaka Herzlich Endlösen i Iwony Włodarskiej-Waterson Krucza Góra. Osobę patrona konkursu przypomniała jego monografistka i edytorka pism Magdalena Boczkowska.


XIII Konkurs im. K. Ratonia Michał Banaszak czyta wiersze fot. Agnieszka Zub


Trzynastka Ratonia (M. RABIZO-BIREK)17 i 18 listopada 2017 r.

Andrzej Busza, Roman Sabo i redaktorzy „Frazy” w Sanoku i Lublinie

17 listopada w Bibliotece im. Grzegorza z Sanoka odbyło się spotkanie z polsko-kanadyjskimi pisarzami Andrzejem Buszą i Romanem Sabo. Rozmowę z nimi poprowadził redaktor „Frazy” Janusz Pasterski.


18 listopada w Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie z miłośnikami literatury spotkali się Andrzej Busza i Roman Sabo. Rozmowę z pisarzami, promującą także ich wydane w serii Biblioteki „Frazy” tomy poetyckie Atol. Wiersze wybrane i Podwórko, poprowadzili redaktorzy „Frazy” Magdalena Rabizo-Birek i Jan Wolski. Spotkanie zorganizowała Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent”. Gości przedstawił redaktor kwartalnika „Akcent” Waldemar Michalski. Organizatorzy spotkania przygotowali święcącemu w Polsce swoje 79. urodziny Andrzejowi Buszy miłe niespodzianki.


Zdjęcia ze spotkania w Lublinie, fot. Jarosław Wach


Dwa spotkania w Lublinie (M. RABIZO-BIREK)17 listopada 2017 r.

Wspominanie Mariusza Kargula w Lublinie

„Fraza” patronowała spotkaniu w Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej przypominającego postać przedwcześnie zmarłego pisarza, dziennikarza i animator kultury Mariusza Kargula (19762013).
13 listopada 2017 r.

O Babeliadzie Krystyny Lenkowskiej w Krakowie
3 luty 2017 r.

Zmarł Krystio Pastuchow

Po długiej chorobie 3 lutego 2017 roku zmarł w Sofiii Krystio Pastuchow, bułgarski poeta, pisarz i dziennikarz, wielokrotnie publikowany we „Frazie”. W latach 2006–2011 z żoną, Aną Stojkową, mieszkał w Warszawie. Do ich pobytu w Polsce, którą zwiedzali, poznali i polubili, nawiązuje wiele jego wierszy. Na przekór trudnemu życiu, Pastuchow nie przestał być wrażliwy na urodę życia: kolory, dźwięki, wielość form, w jakich się przejawia i na jego ulotność. Starał się w poezji utrwalić i zatrzymać to, dla czego warto żyć. Nam, czytelnikom, w swoich wierszach pozostawił czułość dla świata, zachwyt nad chwilą, dobroć i wiarę w miłość.
20–21 stycznia 2017 r.

„Fraza” jednym z patronów VI Lubelskiego Przeglądu Poetyckiego Zima z Bazuną Strojne w BielRelacja z festiwalu Aleksandry Nizioł15-16 listopada 2017 r.

„Ziemiec. Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji 85. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci Bogdana Czaykowskiego” na Uniwersytecie Rzeszowskim

„Fraza” – stowarzyszenie i pismo jest współorganizatorem konferencji naukowej zorganizowanej przez Zakład Literatury Polskiej XX Wieku Instytutu Filologii Polskiej i Zakład Zakład Literatury Współczesnej Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego Uniwersytet Śląski Uniwersytetu Śląskiego. W konferencji weźmie udział m.in. prof. Andrzej Busza z Vanocouver), przyjaciel i współpracownik Bogdana Czaykowskiego, który 14 listopada 2017 o godzinie 17.00 w Dużej Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana 16. C wygłosi z okazji Roku Josepha Conrada wykład pod tytułem „Polskie upiory i duchy Josepha Conrada-Korzeniowskiego”. W ramach konferencji 15 listopada o godzinie 17.15 w Auli „Kula” budynku AO przy ul. Pigonia 1 odbędzie się wieczór wspomnieniowy pt. „Bogdana Czaykowskiego portret kubistyczny z autopsji”. Rozmowę o poecie i jego twórczości z udziałem Andrzeja Buszy, Magdaleny Rabizo-Birek, Bożeny Szałasty-Rogowskiej, Romana Sabo i Jana Wolskiego, poprowadzi Janusz Pasterski. Zapraszamy na wszystkie wydarzenia. 

20 maja 2017 r.

Krystyna Lenkowska promuje Babeliadę na Warszawskich Targach Książki

W sobotę 20 maja 2017 r. na stoisku 50/BC na Stadionie Narodowym w Warszawie między 12. a 13. pisarka podpisywała powieść Babeliada, wydaną przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza” (Rzeszów 2016) oraz polsko-francuski wybór wierszy Fragment de dialogue w tłumaczeniu Isabelle Macor (L’Harmattan, Paryż 2017).12 maja 2017 r.

Sympozjum o Janie Darowskim w Raciborzu

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu po raz drugi zorganizowała sympozjum upamiętniające osobę i twórczość Jana Darowskiego (1926-2008). Odbyło się ono w uroczystej oprawie pod Patronatem Prezydenta Miasta Racibórz z okazji obchodów 800 lat praw miejskich Raciborza oraz Tygodnia Bibliotek 2017 „Biblioteka. Oczywiście!”. Do udziału w sympozjum zaproszeni zostali wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego i Śląskiego, zarazem redaktorzy  i autorzy „Frazy”: Alicja Jakubowska-Ożóg, Marian Kisiel, Zenon Ożóg, Magdalena Rabizo-Birek i Jan Wolski. W uroczystościach uczestniczyli żona poety Barbara Darowska, jego syn Marek z żoną, którzy przybyli z Londynu oraz siostra Łucja Bugdol i dalsi krewni. Syn, lekarz i wykładowca akademicki, zaprezentował ubarwioną wieloma anegdotami interesującą kolekcję zdjęć ojca z rodzinnego archiwum. Wielki udział w organizacji wydarzenia miała Pani Małgorzata Rother-Burek, która przywróciła osobę Jana Darowskiego pamięci Raciborzan. Z jej inicjatywy nadano także imię i nazwisko poety nowemu rondu na drodze między centrum Raciborza a jego dzielnicą Brzeziem – dawną wsią, w której Jan Darowski się wychował i gdzie na urokliwym cmentarzu, położonym na górującym nad okolicą wzgórzu, spoczęły jego prochy. Podczas sympozjum Jan Wolski przypomniał okoliczności spotkania się środowiska „Frazy” i rzeszowskich polonistów z osobą poety i londyńską grupą „Kontynenty”, której był jednym z jej filarów. Zaowocowały one publikacją w serii Biblioteka Frazy zbiorowej monografii Trzeba się trzymać pięknych przyzwyczajeń. Twórczość Jana Darowskiego oraz trzytomowych „Dzieł Jana Darowskiego”: wspomnień Unsere, Esejów i Poezji, które spotkały się z dobrym przyjęciem krytyków i czytelników. Na sympozjum przypomniano celny aforyzm, za życia nieco zapoznanego i stroniącego od publicznej aktywności, pisarza: „Są taki wyścigi, w których wygrywa ostatni”...
3 maja 2017 r.

„Fraza” na Literaturze na Pańskiej

W ramach Święta Paniagi autorzy i redaktorzy „Frazy” promowali nowe książki Biblioteki „Frazy”: Jan Tulik czytał fragmenty a Jan Wolski opowiadał o poemacie Trzewiczek Amalii, czyli umarłych z żywymi obcowanie, zaś Krystyna Lenkowska przedstawiła swój prozatorski debiut Babeliada. Poniżej plakat.
27 kwietnia 2017 r.

Promocja tomiku Wiersze kuchenne Alicji Ungeheuer w Pubie Stara Drukarnia

Alicja Ungeheuer z prowadzącym spotkanie Janem Wolskim zaproponowali niezwykle oryginalną formę prezentacji tomiku. Przytulne, przyjazne sztuce miejsce, jakim jest Stara Drukarnia, zamienili w kuchnię, w której „wieloczynnościa” autorka, występująca w nakładających się na siebie rolach: uczonej (znawczyni literatury dziecięcej, dr hab. prof. Wydziału Pedagogiki UR), poetki (autorki trzech tomików poetyckich i wielu wierszy dla dzieci), wieloletniej tancerki zespołu Resovia Saltans, żony, matki i kucharki – siedząc przy stoliku opowiadała o sobie i swoim rozumieniu poezji, przyrządzając w makutrze twarożek, przygotowując kanapki i serwując je gościom i słuchaczom. Poetka zaczarowała publiczność i stworzyła (z udziałem Jana Wolskiego) na kanwie, skądinąd mistrzowsko przeczytanych, wierszy tomu, monodram, w którym podjęto tematy fundamentalne dla egzystencji, opowiedziano o kondycji współczesnej kobiety, poezji kobiecej i literaturze dziecięcej. Promocji tomiku wydanego w serii poetyckiej Biblioteki „Frazy” towarzyszyła wystawa ilustrujących go fotografii syna poetki Marcina Gołębia.30 marca 2017 r.

„Obroty liter”. Sympozjum poświęcone twórczości Tomasza Różyckiego w 20-lecie debiutu poetyckiego z udziałem Autora.

Współorganizatorami wydarzenia były: Instytut Filologii Polskiej UR, Wydział Polonistyki UJ, Kwartalnik Literacko-Artystyczny „Fraza” i Sekcja Literaturoznawców Kola Naukowego Polonistów UR. Wydarzenie odbyło się w ramach festiwalu X Tydzień Polonistów.
12 marca 2017 r.

XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia - ogłoszenie

GSW BWA Olkusz ogłasza XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia.

Organizatorami są: Galeria Literacka przy Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”. Celem konkursu jest: popularyzowanie poezji współczesnej, wspieranie twórców z dorobkiem i młodych talentów; propagowanie poezji ambitnej, trudnej. Warunki konkursu: konkurs jest otwarty dla wszystkich twórców, zarówno zrzeszonych, jak i będących poza związkami twórczymi. Każdy z uczestników konkursu proszony jest o nadesłanie jednego zestawu wierszy zawierającego od 5 do 8 utworów (łącznie około 150 wersów) niepublikowanych w wydawnictwach zwartych i nienagrodzonych w innych konkursach – każdy utwór należy nadesłać w czterech egzemplarzach, zaopatrzony w godło (pseudonim). Godło należy umieścić także na dołączonej do zestawów zaklejonej kopercie. Wewnątrz koperty powinny się znaleźć dane osoby: imię, nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail, wiek oraz kilka słów o ewentualnym dorobku. Do danych osobowych należy też dodać kopię dowodu wpłaty 20 zł opłaty konkursowej – konto: PKO BP 56 1020 2430 0000 8102 0043 4845 (z dopiskiem w tytule przelewu: „opłata na konkurs im. K. Ratonia w GSW BWA Olkusz”). Prace prosimy przesyłać pod adres: GSW BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34, 32-300 Olkusz, z dopiskiem na kopercie „Konkurs im. K. Ratonia”.
Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2017 roku (decyduje data stempla pocztowego). Uwaga, warunkiem dopuszczenia do konkursu jest uiszczenie opłaty konkursowej. Prace nadesłane na konkurs nie będą zwracane. Jury w składzie: Magdalena Rabizo-Birek (krytyk literacki, redaktor naczelna kwartalnika „Fraza”), Ewa Sonnenberg (poetka) i Adam Wiedemann (poeta), wybierze najlepsze zestawy, a nagrodą będzie wydanie zwycięzcy autorskiego tomiku. W I edycji był nim Maciej Sawa, którego debiutancka książka rok S roki” ukazała się w ramach Biblioteki Galerii Literackiej BWA Olkusz i Biblioteki FRAZY w 2007 r. W II edycji zwycięzcą został Marcin Orliński, w III – Krystyna Myszkiewicz (wydany przez nas tomik Na pstryk i zew był nominowany do Nagrody Mediów Publicznych COGITO), w IV – Izabela Kawczyńska (tomik Largo), w V – Arkadiusz Stosur (tomik Przejścia podziemne), w VI – Teresa Radziewicz (tomik Samosiejki był nominowany do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego), w VII – Natalia Zalesińska (tomik Połączenia), w VIII – Janusz Radwański (tomik Chałwa zwyciężonym), w IX – Bartosz Konstrat (tomik Dzika kość. Encyklopedia utraconych szans – nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), w X – Wojciech Roszkowski, w XI – Marta Tomczyk-Maryon (tomik Sto par bytów), a w XII Paweł Podlipniak (tomik jest w opracowaniu). Pozostali nagrodzeni oraz wyróżnieni otrzymają nagrody pieniężne i książkowe. Na nagrody przeznaczone jest ok. 5 tys. zł. Nagrodzeni i wyróżnieni zostaną poinformowani o tym fakcie listownie, telefonicznie lub e-mailem.Mecenasami konkursu są: Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta w Olkuszu, Oficyna 21, wydawca tomu „Poezje” Kazimierza Ratonia oraz Fundacja Kultury AFRONT i wydawnictwo NEON. Patronat medialny: Kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” oraz Artyści24.pl. Laureaci I nagrody zobowiązują się dostarczyć organizatorom zestaw 30-50 wierszy. Część nakładu tomiku zwycięzcy będzie rozprowadzana przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”. Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w listopadzie 2017 r. Organizator nie ponosi kosztów dojazdu nagrodzonych i wyróżnionych autorów. Laureaci mają za to zapewniony bezpłatny nocleg w Olkuszu. Szczegółowe informacje o konkursie im. K. Ratonia udzielane są telefonicznie: (32) 754 34 47, kom. 660 404 840 lub e-mailowo: galeriaolkusz@op.pl21 lutego 2017 r.

Spotkanie z Janem Wolskim i promocja książki Hugo Loetschera Klucz do pralni w Michel Cafe w Rzeszowie
21 lutego 2017 r.

Spotkanie z Krystyną Lenkowską i promocja Babeliady w Domu Literatury w Warszawie.
11 lutego 2017 r.

Finał X Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz” im. Mariusza Kargula

W Krasnostawskim Domu Kultury odbył się finał jubileuszowej edycji konkursu wymyślonego przez pisarza i krytyka Mariusza Kargula. Wydarzeniu patronowała redakcja „Frazy”. Poniżej plakat.
1 lutego 2017 r.

Spotkanie z Janem Wolskim w Pałacu Staszica w Warszawie

Towarzystwo Rapperswilskie w Warszawie zorganizowało w Pałacu Staszica w Warszawie spotkanie redaktorem „Frazy” Janem Wolskim – tłumaczem poezji i prozy szwajcarskiej – książek Luisy Famos, Franza Hohlera, Hermanna Burgera, Armina Bartha, Hugo Lotschera, wydanych przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”.


 
        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio