Wyszukiwarka:

 


Najnowszy numer:

 Archiwum aktualności:

[2006] [2007] [2008] [2009] [2010] [2011] [2012] [2013] [2014] [2015] [2016] [2017] [2018] [2019] [2020] [2021] [2022]


10 grudnia 2008 r.
Wieczór autorski Piotra Duraka w WDK

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w ramach cyklu Bliżej Literatury z licznie zgromadzoną publicznością, wśród której dominowali studenci i pracownicy naukowi UR, spotkał się Piotr Durak – student V roku Filologii Polskiej w Rzeszowie, poeta i prozaik, autor powieści Ostatni rok (której fragmenty drukowaliśmy na łamach „Frazy”) i czekających na publikację Dzienników rowerowych. Autor promował swój drugi tomik poetycki Wiatrołomny, wydany przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”. Wiersze czytali autor i Stach Ożóg, a towarzyszyła im wystawa obrazów Łukasza Gila.


17 listopada 2008 r.
Jubileusz Andrzeja Buszy

Andrzej Busza na sesji "Literatura polska w Kanadzie" w Cieszynie,
wrzesień 2008, fot. B. Szałasta-Rogowska.

17 listopada 2008 roku Andrzej Busza - poeta, tłumacz, eseista, conradysta - skończył 70 lat. Serdecznemu przyjacielowi "Frazy" w ten piękny jubileusz składamy najlepsze życzenia zdrowia, radości i spełnienia twórczych planów. Szczęśliwie się złożyło, że pod koniec roku udało się nam opublikować jego poemat Kohelet w krytycznym opracowaniu i z Posłowiem Beaty Tarnowskiej (patrz Biblioteka Frazy). Poecie dedykowaliśmy też numer "Frazy" 3-4 z 2008.


7 listopada 2008 r.
IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia

7 listopada, o godzinie 17:00 w Galerii Literackiej przy MBWA w Olkuszu ogłoszono wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia. Po uważnej lekturze 100 zestawów poetyckich, które wpłynęły na konkurs i zostały zaakceptowane ze względów formalnych, jury w składzie: Wojciech Bonowicz, Karol Maliszewski, Janusz Pasterski, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: I nagroda - Izabela Kawczyńska z Łodzi (godło motyw zwierzęcy); II nagroda - Michał Nowak z Warszawy (godło Animal Bakcyl); III nagroda - Czesław Markiewicz z Zielonej Góry (godło W salonach udajemy wesołych konformistów). Wyróżnienia otrzymali: Marzena Orczyk z Dąbrowy Górniczej; Marek Radecki z Jasienicy, Arkadiusz Stosur z Krakowa.
Jury postanowiło również wskazać osoby nominowane do finału (w kolejności uzyskanych punktów: Robert Miniak z Łodzi, Krzysztof Szeremeta z Prudnika, Dominik Piotr Żyburtowicz z Drawska Pomorskiego, Rafał Gawin z Justynowa, Piotr Kmita z Warszawy, Elżbieta Dudź z Wrocławia, Aleksandra Zbierska z Poznania, Kamil Brewiński z Lublina, Mirka Szychowiak z Wiązowa, Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz z Głuchołaz, Ela Galoch z Turku, Malwina Jabczuga z Krakowa, Marzena Dąbrowa-Szatko z Krakowa, Piotr Zemanek z Bielska-Białej, Irena Fedorkowa z Lublina i Jarosław Nowosad z Olkusza. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od wspomnienia o patronie konkursu poecie Kazimierzu Ratoniu, które wygłosił jego przyjaciel, pisarz Bogdan Dworak. Kolejnym punktem było tradycyjne spotkanie z poetami, jurorami, którzy czytali swoje wiersze oraz z laureatką zeszłorocznej edycji konkursu Krystyną Myszkiewicz. Konkursowi patronuje "Fraza", która jest współwydawcą tomiku laureatów konkursu (patrz Biblioteka Frazy). Wiersze laureatów wraz z uwagami Janusza Pasterskiego ukażą się w numerze "Frazy" 2009, nr 1-2. Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród.


24 paźdzernika 2008
Grzegorz Strumyk w Rzeszowie

Grzegorz Strumyk

Redakcja pisma literacko-Artystycznego "Fraza" zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Strumykiem, promujące jego nową powieść Nierozpoznani, opublikowaną przez wydawnictwo Forma (Szczecin 2008). Spotkanie poprowadzi Magdalena Rabizo-Birek.

Spotkanie odbędzie się 26 października 2008 (niedziela) o godzinie 19.00 w Pubie Stara Drukarnia w Rzeszowie (ul. Bożnicza 6).

 


19-21 września 2008
Andrzej Busza w Krośnie i w Rzeszowie

Andrzej Busza z Kundziem

Redakcja pisma "Fraza" serdecznie zaprasza na spotkania z polsko-kanadyjskim poetą Andrzejem Buszą:

19 września (piątek) o godz. 11:00 w Salonie Literackim Biblioteki Miejskiej w Krośnie (spotkanie z udziałem Magdaleny Rabizo-Birek poprowadzi Jan Tulik).

21 września 2008 r. (niedziela) godz. 18:30 w Pubie Stara Drukarnia w Rzeszowie, ulica Bożnicza 6 (poświęcone m.in. prezentacji dwujęzycznego tomu poezji "Pełnia i Przesilenie / Full Moon and Summer Solstice". Spotkanie, w którym udział weźmie Krystyna Lenkowska, poprowadzi Janusz Pasterski.

[Czytaj reportaż M.Rabizo-Birek i J.Pasterskiego]


24 czerwca 2008
Zmarł Profesor Józef Szajna

Przesłanie Józefa Szajny (Magdalena Rabizo-Birek)

Józef Szajna (1922-2008)

JÓZEF SZAJNA urodził się 13 marca 1922 r. w Rzeszowie. W czasie II wojny światowej był członkiem ruchu oporu i więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Po wojnie studiował grafikę i scenografię na ASP w Krakowie. Był malarzem, scenografem, reżyserem teatralnym, teoretykiem teatru. Twórca wizyjnych, autorskich spektakli teatralnych opartych na wielkiej klasyce światowej i na scenariuszach własnych, m.in.: Akropolis (wspólnie z Jerzym Grotowskim), Faust, Replika, Majakowski, Dante, Cervantes, Witkacy). Dyrektor Teatru Ludowego w Nowej Hucie (1963-1966). Twórca Centrum Sztuki STUDIO - teatru i galerii (1971-1982). Jako plastyk tworzył obrazy, rysunki, kolaże, asamblaże, tablau object, instalacje przestrzenne (m.in. Reminiscencje, Drabina do nieba, Drang nach osten, Drang nach Westen). Odniósł światowy sukces w obu dziedzinach swej twórczości. Laureat licznych nagród i wyróżnień. 13 marca 1997 roku w dniu 75 urodzin artysty i w pięćdziesięciolecie jego pracy twórczej uroczyście otworzono w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie Galerię jego imienia, w której prezentowanych jest kilkadziesiąt prac podarowanych mieszkańcom Rzeszowszczyzny przez twórcę. To wydarzenie zapoczątkowało to okres intensywnej obecności Józefa Szajny w Rzeszowie. Z aktorami Teatru im. W. Siemaszkowej zrealizował swój ostatni spektakl Deballages, z którym występował na festiwalach teatralnych w Polsce, Słowacji, Rumunii, Ukrainie i w Meksyku, zdobywając m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego we Lwowie jesienią 2000 r. W październiku 2002 roku na Placu Cichociemnych na rzeszowskiej starówce stanął pomnik Przejście 2001 jego projektu - jedna z najciekawszych, najpiękniejszych rzeźb współczesnych. Od 2001 roku przez kilka lat wykładał i prowadził seminaria w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Jak powiedział w reportażu zrealizowanym dla III programu Polskiego Radia każdy powrót do rodzinnego miasta była dla niego oczyszczeniem i źródłem siły. 6 marca 2007 r. został uhonorowany Doktoratem Honoris Causa Uniwersytetu Rzeszowskiego (jako druga osoba po Janie Pawle II). Był to jego ostatni, ale jak zawsze niezwykle intensywny, pełen wydarzeń artystycznych i spotkań towarzyskich pobyt w Rzeszowie. Wielki artysta, serdecznie z Rzeszowem związany zmarł 24 czerwca 2008 r. w Warszawie. Profesor Szajna był zaprzyjaźniony z redakcją "Frazy": w numerze 3 z 1997 opublikowaliśmy obszerny blok materiałów z jubileuszu 75 rocznicy jego urodzin. Później jeszcze dwukrotnie publikowaliśmy obszerniejsze z nim wywiady (w 1999 i 2004 r.); staraliśmy się relacjonować ważniejsze rzeszowskiego wydarzenia z jego udziałem. Mieliśmy też wspólne z nim spotkanie w Szajna Galerii. Poniżej publikujemy tekst wspomnieniowy Magdaleny Rabizo-Birek Przesłanie Józefa Szajny - jest to fragment z przygotowywanej do druku jej książki poświęconej rzeszowskiemu okresowi twórczości Józefa Szajny.


18 czerwca 2008
Spotkanie z "Frazą" w Krakowie

Rzeszowska mafia w Krakowie

Opinie o Frazie: Henryk Bereza, Andrzej Busza, Anna Nasiłowska, Bohdan Zadura

Plakat z spotkania FRAZY w pubie Omerta


18 czerwca 2008
Konkursy literackie

III Konkurs im. J.T. Pajbosia
Konkurs na komedię
XXII Konkurs o liść konwali28 maja 2008
Sesja naukowa o twórczości Janusza Szubera

 

Sanoczanie w Rzeszowie: J. Szuber, Jacek Mączka i Wiesław Banach

"Poeta czułej pamięci". Janusz Szuber w Rzeszowie

Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Filologii Polskiej, Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza" zaprasza do udziału w sesji naukowej "Poeta czułej pamięci. W sześćdziesięciolecie urodzin Janusza Szubera"


24 maja 2008
"Fraza" na Ulicy Poetyckiej w Zamościu

 

Frazowicze na Ulicy Poetyckiej.

Ulica Poetycka w Zamościu

Redakcja "Frazy" została zaproszona do wzięcia udziału w festiwalu literackim .
Adres: ulica poetycka. Klasycy zamojskich ulic. Literackie ulice świata. (Zamość, ul. Żeromskiego i pobliża)


18 kwietnia 2008
Konkursy literackie

1.VIII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Haliny Snopkiewicz
2. IV Ogólnopolski Konkurs Literacki "Złoty Środek Poezj" na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2007 oraz III Otwarty Konkurs Jednego Wiersza w ramach IV Festiwalu "Złoty Środek Poezji" Kutno 2008
3. XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wł. Broniewskiego "iść dębu"
4. "Podkarpacki Pegaz"
5. III edycja konkursu twórczości absurdalnej "Ad Absurdum"
6. XXII Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O liść konwalii" im. Zbigniewa Herberta


23 kwietnia 2008
Spotkanie z redaktorami FA-artu
Plakat informacyjny

 


15 stycznia 2008
XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki "U progu Kresów" "Zygmunt Rumel"
(1943 - 2008 )

Organizator: Nadbużańskie Towarzystwo Kultury - Środowisko Rodzin Kresowych
w Chełmie

Utwory nadesłane na konkurs winny nawiązywać do ogólnej tematyki Kresów, historii, tradycji, malowniczości oraz wydarzeń początku XXI wieku. Nagroda specjalna przyznana zostanie za twórczość poświąconą osobowości poety, żołnierza, działacza BCH Zygmunta Rumla. Twórczość o bohaterze, ma przywrócić należne miejsce w pamiąci Polaków i literaturze. Konkurs ma charakter otwarty. Zaprasza poetów z Polski oraz z poza granic kraju. Należy nadesłać trzy utwory poetyckie, dotychczas nie publikowane, w trzech egzemplarzach maszynopisu lub czytelnego rąkopisu ( w przypadku prac z innego kraju ), opatrzonych godłem. Do godła należy dodać informacją - imią i nazwisko autora, data urodzenia, adres, zawód wykonywany. W przypadku przynależności do związków twórczych - pełną nazwą związku. Rozstrzygniącie Konkursu nastąpi w maju 2008 r. podczas Biesiady Kresowej w Chełmie, na którą zostaną zaproszeni Laureaci Konkursu. Przewidujemy publikacje prasowe. Prac konkursowych oczekujemy do 25 kwietnia 2008 r. pod adresem:

Konkurs Poetycki "U progu Kresów"
ul. Katedralna 15/2
22-100 Chełm
woj. Lubelskie

Organizatorzy nie zwracają prac konkursowych. Autorzy przystąpując do konkursu wyrażają zgodą na publikowanie i przetwarzanie swoich danych osobowych w publikacjach i ogłoszeniach wyników.

 
        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio