Wyszukiwarka:

 


Najnowszy numer:

 Archiwum aktualności:

[2006] [2007] [2008] [2009] [2010] [2011] [2012] [2013] [2014] [2015] [2016] [2017] [2018] [2019] [2020] [2021] [2022]


16 grudnia 2007
Warsztaty literackie

STAROMIEJSKI DOM KULTURY w Warszawie zaprasza młodych poetów i prozaików
(16-28 lat) na WARSZTATY LITERACKIE prowadzone przez poetów, prozaików, krytyków literackich. Zainteresowanych prosimy o nadsyłanie do 31 grudnia 2007 r. zestawów prac (fragmenty prozy, poezja) na adres:

STAROMIEJSKI DOM KULTURY
Rynek Sstarego Miasta 2
00-272 WARSZAWA

lub e-mail: nocpoetow@sdk.pl z dopiskiem "warsztaty literackie".


10 grudnia 2007

Jubileusz Janusza Szubera

Janusz Szuber

 

10 grudnia 2007 roku Janusz Szuber skończył 60 lat. Wybitny poeta urodził się w Sanoku, gdzie mieszka po dziś dzień. Jest autorem kilkunastu zbiorów wierszy, które zaczął publikować dopiero od roku 1995 (m.in. Srebrnopióre ogrody 1996, Biedronka na śniegu, 19 wierszy, Las w lustrach, Czerteż). Od czasów debiutu stale cieszy się uznaniem kolegów po piórze (cenili jego poezję Wielcy - Czesław Miłosz i Zbigniew Herbert), zainteresowaniem krytyki i badaczy (ukazały się już dwie książkowe monografie jego twórczości, autorstwa Tomasza Cieślaka-Sokołowskiego i Jacka Mączki) oraz ogromną popularnością u miłośników poezji, którzy zwykli pielgrzymować do Sanoka, by spotkać się ze swym poetą. Ukazały się dwa wybory wierszy poety: O chłopcu mieszającym powidła (Znak 1999) i Lekcja Tejrezjasza (WL 2003). Janusz Szuber jest m.in. laureatem: Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej, Nagrody im. K. Iłłakowiczówny, Nagrody Fundacji Kultury i Fundacji im. Turzańskich. Jego wiersze publikowały m.in.: "Kultura" paryska, "Zeszyty Literackie", "Tygodnik Powszechny", "Voix d'encre", "Archipel", "La Poligraphe", "Books in Canada", "Die Horen", "New Yorker" i przełożono je na język francuski, niemiecki, angielski, ukraiński, hiszpański i włoski. Niedawno nakładem wydawnictwa Kritika z Kijowa ukazał się tom jego wierszy w przekładzie na ukraiński Wasyla Machno. Jest obok noblistów i Zbigniewa Herberta jedynym polskim poetą, które wiersze ukazały się na łamach amerykańskiego pisma "New Yorker". Skromnemu, serdecznemu, pełnemu radości życia Mistrzowi z Sanoka - naszemu ulubionemu poecie - wszyscy redaktorzy "Frazy" składają najlepsze życzenia urodzinowe. Poecie dedykujemy numer 3 "Frazy" z 2007. Z okazji swoich urodzin Janusz Szuber obdarował nas nowym wierszem:

JANUSZ SZUBER

Uczepić się, odczepić

Prowincje pach i pachwin, doliny, pagórki,
rzeka połyka w uniesieniu most.
Kwitną jabłonie i w różowych piąstkach
trzymają po kilka rozśpiewanych pszczół.

Stąd się rozchodzą i tutaj wracają
przez puszcze, śnione do kolan w grząskich rozlewiskach,
osobno, na przełaj, depcząc argumenty,
z siatką za motylem w słońcu po łące menuet.

Uczepić się, odczepić, powtórzyć słowa
przeciwko brzuchowi i brudnym udom,
śniąc je, sobie na przekór, w rybich łuskach syreny.
Zamienianie tamtego, jej i siebie, w wiersz,

pionowe czuwanie - horyzont podchodzi do gardła.
W sypkim srebrze owsa buszują odyńce
i zapadają w mrocznych głębiach kineskopu,
w ostępach wersu. Między już i jeszcze.

1979/ 2007

 


7 grudnia 2007
Promocja książki Lechosława Lameńskiego

W sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się współorganizowane przez redakcję "Frazy" spotkanie z historykiem sztuki z KUL, redaktorem lubelskiego pisma "Akcent", profesorem Lechosławem Lameńskim, który promował w Rzeszowie swoją monumentalną (ponad 500 stron druku liczącą) monografię twórczości Stanisława Szukalskiego i założonej przez niego w okresie międzywojennym grupy artystycznej Szczep Rogate Serce. Krótkie wprowadzenie do spotkania wygłosił Jan Wolski, przypominając m.in. dwie wybitne postacie szukalszczyków i szczepowców z Rzeszowszczyzny: grafika i artystę książki Stanisława Gliwę i malarza, pisarza, znawcę Słowiańszczyzny Franciszka Frączka - Słońcesława z Żołyni. Profesor Lameński zaprezentował zrealizowany przez Telewizję Lublin krótki film o Stanisławie Szukalskim, a potem ze swadą, barwnie i ciekawie opowiadał o swoim bohaterze - człowieku o niezwykłej, choć kontrowersyjnej osobowości, utalentowanym rzeżbiarzu i na wpół szalonym wizjonerze, którego architektoniczne i rzeżbiarskie projekty oraz językoznawcze teorie jednocześnie oszałamiają rozmachem i śmieszą swoistą naiwnością. W rozmowie zastanawialiśmy się nad miejsce Stanisława Szukalskiego w historii polskiej, amerykańskiej, światowej sztuki, ubolewając nad tym, że jest właściwie nieznany i niesprawiedliwie lekceważony, a zasługuje na osobne miejsce, które mógłby zajmować np. jako wybitny reprezentant sztuki Art Deco, artysta bliski surrealizmowi i ekspresjonizmowi. Niewątpliwie należy on do międzynarodowego Panteonu największych ekscentryków sztuki XX wieku.

Na zakończenie spotkania Jan Wolski zwrócił uwagę na walory literackie książki profesora Lameńskiego, nazywając go największym pisarzem wśród historyków sztuki i największym histor
ykiem sztuki wśród pisarzy.


6 grudnia 2007
Promocja książki Zenona Ożoga

Zenon Oźóg, prof. Joanna Rusin i prof. Gustaw Ostasz

W Sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się promocja książki Zenona Ożoga Modlitwa w poezji polskiej, wydanej w serii naukowej Biblioteki Frazy (Rzeszów 2007). Wprowadzenie wygłosił prof. dr hab. Gustaw Ostasz. (patrz także Biblioteka Frazy).


6 grudnia 2007
Świat w dłoniach

Fundacja "Żyjmy zdrowo" zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w konkursie II konkursie fotograficzno-literackim w ramach kampanii "Świat w dłoniach".
Można wygrać 3 000 złotych. Szczegółowy regulamin na stronie: www.rzs.pl


10 listopada 2007
III edycja Konkursu im. Kazimierza Ratonia w Olkuszu rozstrzygnięta

Protokół jury III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia

Po wnikliwym przeczytaniu 108 zestawów wierszy, które wpłynęły na konkurs i zostały zaakceptowane ze względów formalnych, jury w składzie: Magdalena Rabizo-Birek - przewodnicząca, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Piotr Śliwiński, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda, 900 zł i druk tomiku poetyckiego: Krystyna Myszkiewicz, godło "Warty nad deathline",
II nagroda - 600 zł: Jacek Mączka, godło "Góry Słone".
III nagroda 400 zł: Elżbieta Lipińska, godło "Roxanne".

Wyróżnienia, po 200 zł.
Michał Murowaniecki, godło "Biały Rosjanin",
Rafał Baron, godło "Czysta Kartka",
Piotr Macierzyński, godło "Nóż do otwierania listów e-mailowych".

Jury postanowiło także wskazać osoby nominowane do nagród: Izabela Kawczyńska ("Aktówka"), Joanna De Bie ("EJK"), Marzena Orczyk ("Okno z widokiem na hutę"), Jerzy Beniamin ("Sorang"), Kajetan Herdyński ("Artur Niemann").

Wszyscy nagrodzeni, wyróżnieni i nominowani otrzymali także zestawy książek, które ufundowały: kwartalnik "Fraza", Wydawnictwo Oficyna 21 oraz Wydawnictwo NEON.

Wiersze laureatów i wyróżnionych
Ratoń - trzecie rozdanie (Magdalena Rabizo-Birek)
Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród


16 sierpnia 2007
Zmarł Bogdan Czaykowski

Bogdan Czaykowski, jedno z ostatnich zdjęć poety, styczeń 2007,
fot. Piotr Czaykowski.

16 sierpnia 2007 r. w Vancouver w Kanadzie zmarł po kilku miesiącach ciężkiej choroby Bogdan Czaykowski - wybitny poeta od lat wojny przebywający poza krajem (na zesłaniu w Rosji, a potem na emigracji w Anglii, Irlandii i w Kanadzie), jeden z filarów działającej na przełomie lat 50. i 60. londyńskiej grupy literackiej Kontynentów i redaktor pisma "Kontynenty", eseista, tłumacz, historyk literatury polskiej, badacz emigracji, wielki społecznik i pasjonat spraw polskich, emerytowany profesor Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, gdzie kierował tamtejszą slawistyką. Zaprzyjaźniony serdecznie z redakcją "Frazy", publikował na naszych łamach wiersze, prozę, eseje, przekłady i cykl felietonów List znad Pacyfiku. W 1997 r. mieliśmy zaszczyt ogłosić na naszych łamach pierwszy fragment podwójnej, napisanej z żoną Jadwigą, autobiografii, ostatecznie opatrzonej tytułem Ocalone przez bociany. Autosekwencje oraz szereg wierszy i przekładów (m.in. w ostatnim, dedykowanym poecie w 75. rocznicę urodzin numerze "Frazy" 55-56 drukowaliśmy wiersz Jakieś ogromne szczęście, od którego pochodzi tytuł opublikowanego w wydawnictwie ZNAK w 2007 r. obszernego wyboru wierszy poety w opracowaniu Bożeny Szałasty-Rogowskiej). W najnowszym numerze 2007, nr 2 (56) prezentujemy przejmujący ostatni List nad Pacyfiku (nr 9) podyktowany przez Poetę, który nosi datę 17 czerwca 2007 r. oraz spisane i opracowane przez niego Wspomnienia z Rosji, Persji i Afryki Marii Byry. Bogdan Czaykowski brał również udział w poświęconych zagadnieniom polskiej literatury emigracyjnej sesjach naukowych, organizowanych przez Zakład Literatury Polskiej XX wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, ogłaszając w pokonferencyjnych wydawnictwach cenne studia o poetykach indywidualnych na emigracji, zagadnieniu myśli w polskiej poezji XIX i XX wieku oraz o prozie Witolda Gombrowicza. Dzielimy smutek i żal Rodziny Poety i jego przyjaciół, którym składamy wyrazy głębokiego współczucia. Odszedł człowiek niezwykły, wyjątkowy i niepowtarzalny.


14 sierpnia 2007
Ares Chadzinikolau - "21 Kobiet"

Fraza poleca


Polecamy również nowe wiersze Poety, drukowane w najnowszym numerze "Frazy" 2007, nr 2 (56).


4-6 czerwca 2007
"Fraza" na festiwalu "Atak czasopism" we Wrocławiu

czytaj więcej...


25 kwietnia 2007.
Spotkanie z naczelną "Frazy"


Red. naczelna "Frazy" Magdalena Rabizo-Birek i uczestnicy spotkania w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej z czytelnikami i miłośnikami literatury spotkała się redaktor naczelna kwartalnika "Fraza" Magdalena Rabizo-Birek. Spotkanie poprowadził Jan Tulik, a odbyło się ono w w ramach projektu "Inspiracje Literackie", dofinansowanego z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "PROMOCJA CZYTELNICTWA". Bohaterka spotkania przedstawiała pokrótce historię "Frazy", scharakteryzowała jej profil estetyczno-ideowy, przedstawiła ważniejsze przedsięwzięcia kulturalne redakcji i Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego "Fraza" (m.in. wydawnictwa Biblioteki "Frazy"). Ożywiona, dwugodzinna rozmowa z publicznością zogniskowała się wokół fundamentalnych zagadnień kryzysu sztuki, etosu artysty i pojęcia piękna.


19 kwietnia 2007.
Nowy numer Frazy

Ukazał się nowy, podwójny numer "Frazy" 2006, nr 4 - 2007, nr 1 (54-55), dedykowany Bogdanowi Czaykowskiemu w 75-lecie urodzin i 50-lecie książkowego debiutu.


4 marca 2007.
Spotkanie "Leśmian nowoczesny i tradycyjny"

Uczestnicy spotkania (od lewej) M.Rabizo-Birek,
M.K.E.Baczewski, B. Sławiński, K. Lenkowska

Podczas festiwalu "Pora poezji 2" 4 marca 2007 r. w Klubie Plan B w Warszawie odbyło się spotkanie "Leśmian nowoczesny i tradycyjny" (w 2007 r. obchodzimy podwójny jubileusz 130 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci poety). Gośćmi wieczoru byli poeci: Marek Krystian Emanulel Baczewski, Krystyna Lenkowska i Bohdan Sławiński. Spotkanie, w którym uczestniczyli autorzy "Frazy") prowadziła jej red. naczelna Magdalena Rabizo-Birek. Dyskutowano o fascynacji Leśmianem, ponadczasowym przesłaniu jego poezji, czytano ulubione wiersze poety i własne utwory "leśmianowskie". Dopisała publiczność, która żywo włączyła się do rozmowy o Leśmianie.


1 marca 2007 r.
Spotkanie z Tadeuszem Borutą w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego

Tadeusz Boruta i Magdalena Rabizo-Birek

1 marca 2007 r. w BUR odbyło się spotkanie promujące książkę Tadeusza Boruty - malarza, teoretyka sztuki, profesora w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego - pt. O malowaniu duszy i ciała (Wyd. Jedność, Kielce 2006). Spotkanie, które odbyło się pod patronatem kwartalnika "Fraza", prowadziła Magdalena Rabizo-Birek (zapis tego ciekawego spotkania, recenzja książki oraz prezentacja obrazów artysty w kolejnym numerze "Frazy" - 2007, nr 2 (56).28 lutego 2007 r.
Ruszyla nasza strona - zapraszamy do lektury.10 lutego 2007 r.
Dwa jubileusze Bogdana Czaykowskiego

Bogdan Czaykowski


10 lutego 2007 r. Bogdan Czaykowski - wybitny poeta i przyjaciel "Frazy" - skończył 75 lat. W 2007 roku przypada także półwiecze jego debiutu poetyckiego - opublikowania w londyńskiej Oficynie Poetów i Malarzy tomiku Trzciny czcionek (1957). Składamy mu najserdeczniejsze życzenia urodzinowe i dedykujemy najnowszy, podwójny numer "Frazy" (54-55). Znajdą się w nim nowe wiersze poety, fragment napisanej wspólnie z żoną Jadwigą prozy wspomnieniowej Ocalone przez bociany. Autosekwencje, nowy odcinek "Listu znad Pacyfiku" oraz dwa eseje o jego twórczości.


24 stycznia 2007 r.
Komunikat Fundacji Wł. i N. Turzańskich o przyznaniu nagród za rok 2005

od lewej: M. Rabizo-Birek, Andrzej i Wila Busza

Fundacja Władysława i Nelli Turzańskich przyznała po raz szesnasty nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury polskiej. Laureatami za rok 2005 zostali:

- Tadeusz Różewicz (Polska)
- Andrzej Busza (Kanada)
- Ad van Rijsewijk (Holandia)

czytaj więcej...

 
        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio