Wyszukiwarka:

 


 „Fraza” na wrocławskich Targach Dobrych Książek

 


Targi Dobrych Ksiazek w Hali Stulecia we Wroclawiu, identyfikatoir Frazy


W dniach 29 listopada–2 grudnia 2018 r. członkowie redakcji kwartalnika „Fraza” i Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza” (czyli w kolejności alfabetycznej: Magdalena Rabizo-Birek, redaktor naczelna „Frazy”, na czas targów także nasz kierowca, Krystyna Walc – przewodnicząca zarządu stowarzyszenia i Jan Wolski, redaktor „Frazy”) mieli możliwość uczestniczenia w 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Jak piszą sami organizatorzy: „Wrocławskie Targi Dobrych Książek to wydarzenie z dwudziestosześcioletnią tradycją, które zrodziło się z ogólnopolskich Spotkań Wydawców Dobrej Książki. Organizowane pod koniec roku kalendarzowego, są swoistym podsumowaniem literackiego roku w Polsce. Najlepsi wydawcy z całej Polski, fantastyczna oferta książek, a także bogaty program spotkań i wydarzeń sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury”.Na ogromnej przestrzeni – targi odbywały się bowiem w zabytkowej Hali Stulecia – przy ulicy Wystawowej 1, oferowało swoje publikacje 150 (tyle wymieniono w katalogu) mniejszych i większych wydawnictw. Wydarzeniu towarzyszyły spotkania z autorami oraz wystawy, m. in. Kultura na widoku – multimedialny projekt, rekomendujący ponad osiemset utworów (filmów, muzyki, spektakli, ebooków i audiobooków) i prezentujący legalne źródła, w których są one dostępne. Dla nas, jako wydawców, interesująca była wystawa BOOKmacherzy. Odsłona III – przedstawiająca książki oraz ilustracje studentów i dydaktyków Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prezentowała ona prace powstałe w Pracowni Książki prowadzonej przez: Magdalenę Wosik, Joannę Skrzypiec-Żuchowską i Karolinę M. Wiśniewską. Ich autorami są studenci, dyplomanci oraz dydaktycy związani z Pracownią Książki. Realizacje przedstawiały pomysły oraz prototypy dobrych i pięknych książek.


Jan Wolski i Marta Hożewska na Targach Dobrych Książek


Targi uatrakcyjniły również liczne warsztaty, wykłady, gra miejska i konkursy. Imprezą towarzyszącą książkowemu świętu były umiejscowione w kuluarach Hali Stulecia otaczających płytę główną Targi Wszystkiego Dobrego – strefa designu, sztuki i mody. Można tam było nabyć m.in. ubrania młodych polskich projektantów, ręcznie szyte dodatki i biżuterię, obrazy, ceramikę, plakaty, grafiki, fotografie oraz płyty winylowe, a także oryginalne artykuły dla domu i zwierząt czy ekologiczne kosmetyki. Była więc okazja, żeby rozejrzeć się za gwiazdkowymi prezentami. Można było także wziąć udział w warsztatach artystycznych m.in. z: sitodruku i tworzenia własnych magnesów, przygotowywania ozdób choinkowych z filcu, stroików, bombek i kartek świątecznych, tworzenia biżuterii z miedzi, mosiądzu i alpaki, a także – co szczególnie bliskie wszystkim wielbicielom książek – z przygotowywania własnych ekslibrisów.


Andrzej Busza i Antoni Magda przy stoisku Frazy


Wyruszyliśmy dzień wcześniej, 28 listopada w godzinach przedpołudniowych, z bagażnikiem pełnym książek i numerów „Frazy”, ze specjalnie na potrzeby targu wydrukowanym katalogiem. Tego dnia czekało nas bowiem we wrocławskim Klubie Proza spotkanie z Mieczysławą Wazacz, autorką wydanej przez nas książki Wrocław ocalałych (fragmenty utworu prezentowała aktorka Marta Zięba). Pani Sławka, z wykształcenia i zawodu operatorka i realizatorka filmów, którą znaliśmy dotychczas wyłącznie z korespondencji, od 1971 roku na stałe mieszka bowiem w Wielkiej Brytanii, okazała się być niezwykle sympatyczną osobą, wręcz zarażającą energią. Kilkakrotnie odwiedziła nas w towarzystwie swej niezwykłej siostry, reżyserki teatralnej Heleny, na stoisku, gdzie między innymi podpisywała swoją książkę. Towarzyszyła nam też podczas spotkań poza terenem wystawy. Książki podpisywali również inni nasi autorzy: Andrzej Busza, Krystyna Lenkowska (poetka i tłumaczka swój nowy tom przekładów Emily Dickinson, zatytułowany Jest pewien ukos światła, promowała we wrocławskiej księgarni Tajne Komplety) i Piotr Strzałkowski, autor historycznej opowieści wojennej Trzech.


Krystyna Lenkowska, Lulasz Urbaniak, red. Magdalena Piekarska na promocji poezji Emily Siciknosn w księgarni Tajne Komplety fot. Waldemar Lenkowski


Nasze stoisko stało się też miejscem niezwykłych spotkań. Jedną z naszych klientek była pani, która w pierwszym dniu targów zakupiła Wrocław ocalałych. Widać jest ona miłośniczką książek, skoro pojawiła się na targach w dniu następnym. Korzystając z wolnego krzesła, przysiadła, żeby trochę odpocząć. Akurat przy naszym stoisku był również Piotr Strzałkowski. I tak od słowa do słowa… Okazało się, że oboje studiowali na tej samej uczelni, tylko w różnych latach. Do tego owa nieznana nam z nazwiska (a szkoda) pani jest w stanie pomóc w znalezieniu tłumacza, którego poszukiwał pan Piotr. Kiedy zaś gościł u nas profesor Busza, przyszedł do naszego stoiska niezwykle elegancki (trochę „w starym stylu”) pan Antoni Magda – okazało się, że chciał przekazać profesorowi rodzinne pamiątki. Jego dziadek (notabene rodzina pochodzi spod Kolbuszowej) był ogrodnikiem w słynnym, odwiedzanym przez artystyczną elitę Drugiej Rzeczpospolitej sanatorium w Kosowie huculskim, które założył i prowadził dr Apolinary Tarnawski – dziadek profesora Buszy. Właśnie z Kosowa jego rodzina z patriarchą rodu na czele i malutkim Andrzejkiem na ręku wyruszyła 17 września 1939 roku na emigracyjną tułaczkę, z której nigdy nie powróciła już do kraju na stałe. Odwiedzali nas również nasi wrocławscy znajomi i autorzy „Frazy”, m.in. prof. Anna Gemra, Marta Hożewska, szef organizatora Targów, wrocławskiego Domu Literatury, Irek Grin oraz dziennikarka Magdalena Piekarska.


Siedzą: K. Lenkowska i P. Strzałkowski; stoją: M. Rabizo-Birek i K. Walc


Trudno nazwać nasz udział w targach wielkim sukcesem finansowym, chociaż, mimo że nie mamy wśród autorów np. Katarzyny Bondy czy Kuby Wojewódzkiego, trochę książek udało się sprzedać. Zdobyliśmy doświadczenie, które być może wykorzystamy kiedyś przy okazji innej tego typu imprezy. Można byłoby na przykład wynająć stoisko wspólnie z innym wydawcą lub wydawcami. Podczas stoiskowej dyskusji, jak zwiększyć sprzedaż naszych publikacji, padały też propozycje żartobliwe. Na przykład – by sprzedawać wzorem innych wydawców książki w „tematycznych” pakietach. Mam nadzieję, że nasi autorzy nie obrażą się za tak niepoważne traktowanie ich dorobku. Oto dwie propozycje: pakiet kulinarny – Księga Likierka (Janusz Pasterski), Wiersze kuchenne (Alicja Ungeheuer), Chałwa zwyciężonym (Janusz Radwański), Bóg miodu (Grażyna Zambrzycka), pakiet „domowy-remontowy” – Dom (Wacław Iwaniuk), Podwórko (Roman Sabo), Klucz do pralni (Hugo Loetscher). A zachęcili nas do tych fantazji zwiedzający targi potencjalni klienci. Ktoś, widząc tytuł Mosty z papieru, zapytał o książki z dziedziny budownictwa, ktoś inny na widok Boga miodu zainteresował się, czy mamy coś na temat pszczół.


Krystyna Lenkowska i red. Magdalena Piekarska w ksiegarni Tajne Komplety


Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze kiedyś jeszcze takie doświadczenie powtórzymy.


Krystyna Walc
Fotografie w tekście: Waldemar Lenkowski i Krystyna Walc 
        © 2006-2010 FRAZA. Layout: Jaro. Realizacja: Agencja reklamowa MG Studio